کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه می توان به عشق دو طرفه رسید؟

علائم عشق دو طرفه

عشق دو طرفه یعنی هر دو طرف بیدریغ به یکدیگر عشق بورزند. عشق دو طرفه یعنی هرکدام دیگری را مانند وجود خود دوست بدارد. لذت عشق دو طرفه در توصیف نمیگنجد. این دوستان زودتر به تفاهم میرسند. منافع مشترک دارند. اصلا منافعی را در نظر میگیرند که به نفع طرف مقابل هم باشد. با سلایق و علایق معشوقشان آشنا هستند. حساسیتهای روحی هم را میشناسند. ترجیح میدهند از برخی خواسته های خود صرف نظر کنند تا زوجشان خوشحال تر باشد. اما این عشق زیبا آفت هایی هم دارد. رسیدن به دوست خوب و عاشق مهم است اما نگهداری از این عشق مهمتر. این رابطه همانقدر که عمیق است به همان اندازه نیز نگهداری از آن سخت است. چون روح و روان عاشق حساس و دلش نازک است. کوچکترین آسیب بر روی این ظرف بلور چنان اثری میگذارد که ممکن است تا آخر عمر فراموش نشود.

چه کنیم تا از این موهبت تا آخر عمر بهره ببریم؟ چطور میتوانیم از این رابطه محافظت کنیم؟ اول اینکه شک و تردید به دل راه ندهیم. به محبتهای او اعتماد داشته باشیم. حساس نباشیم. یادمان باشد ما مالک او نیستیم. روحش را آرام و آزاد بگذاریم تا بتواند به راحتی دوستمان بدارد. کسانی را که او دوست دارد ماهم دوست بداریم. به علایقش احترام بگذاریم. برای اعتقاداتش احترام قائل شویم حتی اگر با آنها مخالفیم. اگر در مورد مسئله ای تردید داریم حتما با یک نفر بیطرف مشاوره نماییم. کسی که نسبت به موضوع اشراف کامل دارد. روانشناسی عشق در حفظ آن به ما کمک میکند. مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه آرزوی عشقی دائم و دوطرفه برای شما دارد.

علائم عشق دو طرفه

علائم عشق دو طرفه واضح و روشن است.

 • تفاهم
 • درک متقابل
 • به زبان نیاوردن کلمات آزار دهنده از هردو سو
 • به دنبال خوشی ها و لذت های یکجانبه نبودن
 • در پی منافع شخصی نبودن
 • دلتنگ شدن برای هم
 • تازگی داشتن برای هم
 • از حرف های هم کسل نشدن
 • در پی شاد نمودن هم بودن
 • بی توقع بودن از هم
 • برای موفقیت هم تلاش کردن
 • در پی نقطه ضعف های هم نبودن
 • در کارها با هم مشورت کردن
 • برای پیشنهادهای هم فکر کردن
 • برای خانواده های هم احترام قائل شدن

علائم عشق دو طرفه در رفتار و پندار  هرکسی مشخص است. از دیگر علائم عشق دو طرفه این است که حتی به شوخی به هم طعنه نمی زنند و به ضرر هم راضی نیستند.

چگونگی عشق دو طرفه

چگونگی عشق دو طرفه

چگونگی عشق دو طرفه به این ترتیب است: وقتی دو نفر همدیگر را برای اولین بار میبینند در روح و روان آنها تغییر محسوسی بوجود می آید. قلبشان به تپش می افتد. نگاهشان برای چند لحظه به هم گره میخورد. این نگاه کمی طولانی تر از معمول میشود. پس از آن هردو به نوعی میخواهند ارتباط کلامی برقرار کنند. یا برخی با رفتارهای خاص او را متوجه علاقه خود میکنند. مثلا با دنبال کردن نگاه. دور وبر او چرخیدن. مادام در کنار او بودن و شرم داشتن در برخی مواقع. چگونگی عشق دو طرفه در طرز نگاه، طرز صحبت و رفتار کاملا مشخص میشود. اگر دو نفر عاشق هم باشند و شما آنها را ببینید در دقایق اول متوجه خواهید شد.

برخی اوقات نیز متاسفانه عشق دو طرفه واقعی نیست. این ابراز و تظاهر به عشق برای بدست آوردن موقعیت خاص یا برای مسائل مادی است. شاید طرف مقابل تا آخر عمر هم متوجه نشود. چون اینگونه افراد با برنامه ریزی و مهارت به طرف مقابل نزدیک میشوند. اینگونه افراد طعمه خود را از میان افرادی که نقطه ضعف خاصی دارند یا خیلی ساده دل هستند انتخاب میکنند. حال که صحبت از طعمه شد، بهتر است مواردی را یادآوری کنیم. برخی جوانان در دنیای مجازی برای کسانی که چاق و مسن هستند دانه میریزند. چون از روی پروفایل ها و عکسهایشان متوجه موقعیت آنها میشوند. مانند اقامت در کشورهای خارجی، ثروتمند بودن و غیره.. با تعریف و تمجید و زبانی شیرین روح و احساسات آنها را به بازی گرفته و سواستفاده میکنند. متاسفانه این رابطه دوام زیادی ندارد. چون بارسیدن به موقعیت یا خواسته هایشان او را رها میکنند.

ساخت عشق دو طرفه

ساخت عشق دو طرفه را از چند جنبه بررسی میکنیم. اگر عشق شما یک طرفه است: یا طرف مقابل شما را میتواند بپذیرد یا اصلا نمیخواهد بپذیرد. یا با شما کفو و همسطح است یا از یک یا چند جنبه با شما کفو نیست. اگر طرف مقابل شما را تا حدی میپذیرد ممکن است شما بتوانید او را عاشق خود کنید. با ابراز عشق، محبت بی شائبه و جلب احترام و اعتماد او. اگر اصلا نمیخواهد شما را بپذیرد بررسی کنید و دلیل آن را بیابید. اگر این دلیل قابل تغییر بود سعی خود را بکنید. اما اگر قابل تغییر نیست سعی شما بیهوده است. در بحث ساخت عشق دو طرفه اگر با شما کفو و همسطح است جای امیدی هست. اگر کفو و همسطح نیست حال از نظر زیبایی، سن و سال، اقتصادی و اجتماعی، عاشق کردن او ممکن است ناامید کننده باشد.

در عشقهای یکطرفه معمولا کسی که عاشق است باید مهارت بسیار زیادی داشته باشد. این رابطه معمولا به فدا شدن عاشق  می انجامد. بطور کلی وقتی میتوان یک عشق دو طرفه دلپذیر داشت که در نگاه اول هر دو برای هم دلپسند واقع شوند. در غیر این صورت عاشق کردن شخص دوم تلاش و از خود گذشتگی فراوان میخواهد. دیده شده کسی خواسته طرف مقابلش را عاشق کند وقتی به نتیجه نسبتا مطلوبی رسیده با خستگی مواجه شده است. متوجه شده است تلاشش در مقابل به دست آوردن دل او لذتی را که میخواسته به او نمیبخشد. نتیجه هدر دادن احساسات، وقت و شعور است.

عشق دو طرفه حقیقی

عشق دو طرفه حقیقی به این معنا نیست که چشم بسته عاشق شویم. اگر قلبمان برای کسی تپید با تدبیر به او نزدیک شویم. طرف مقابلمان را بسنجیم. آیا او مناسب ما هست؟ آیا میتوانیم در کنار او یک عشق دو طرفه حقیقی داشته باشیم؟ یا در کنار او بودن، جز خاطره یک شکست تلخ چیزی برایمان نخواهد داشت؟ بیاندیشیم و خود را بیجهت نیازاریم. برای کسی ارزش عاشق شدن قائل شویم که او هم به سوی ما تمایل داشته باشد. احساسات وقتی زیبا هستند که همراه با شعور به کار گرفته شوند. عشق حقیقی که از جانب دو طرف باشد مانند سواری گرفتن از اسبی است که یورتمه میرود. آرام و دلنشین که سواره، نگران افتادن از روی اسب نیست.

عشق دو طرفه حقیقی

راه رسیدن به عشق دو طرفه

 راه رسیدن به عشق دو طرفه بهره گیری از علم روانشناسی و مهارت های زندگی است. بهره گیری از عقل و هوش. راه رسیدن به عشق دو طرفه احساس میخواهد و یک قلب پاک و بی آلایش. قلبی که برای کسی میتپد که لااقل او را دوست بدارد. این راه برای کسی هموار تر است که به خود احترام بگذارد. از خود یک موجود بی تدبیر نسازد که ذهن و شعور خود را زیر سوال ببرد.

با به دست آوردن موفقیتهای زیاد طرف مقابل را شیفته خود کند نه با التماس و اشک و آه. آدم ضعیف و بی تدبیر را کسی لایق عاشق شدن نمیداند. کسی که برای غرور و شخصیت خود احترام قائل میشود ناخوداگاه احترام دیگران را نیز برمی انگیزد. خودمان را دوست بداریم تا بهتر دوست داشته شویم. خودمان را، اعتقادمان را و علایقمان را. برده عشق نباشیم، عشق را بنده کنیم و از زیبایی هایش لذت ببریم.

سوالات متداول

آیا در عشق های دو طرفه تا آخر عمر رفتار رمانتیک باقی میماند؟

خیر شاید آن شور و هیجان و بیان احساسات در روزمرگی ها کمرنگ شوداما دوست داشتن قلبی معمولا باقی می ماند مگر از یکی از آنها رفتاری سر بزند که باعث سردی شود ولی باز هم ته مانده عشق کار خود را میکند.

آیا عشقهای دو طرفه نیز منجر به جدایی میشود؟

بله چون توقعات معمولا در اینگونه موارد بیشتر میشود. احساس مالکیت پدید می آید و این حس باعث دست و پا گیر شدن میشود و ممکن است به جدایی ختم شود.

کدام عشق پایه های مستحکم تری دارد؟

عشق غرق شدن در دریا و دوست داشتن شنا کردن در دریاست. دوست داشتن منطقی و عقلانی که براساس شناخت متقابل پدید می آید ماندگارتر و همیشگی تر است تا عشق های هیجانی.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:  You Can Be in Love On Your Own…But a Mutual …

براي مشاوره در زمينه چگونه می توان به عشق دو طرفه رسید؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دسته بندی:

برچسب ها:

نظرات

- 27 نظر:

 1. سلام
  من یه من یه دختر ۱۴ ساله هستم
  حدود ۵ ماهی هست که عاشق پسر عمه ام شده ام یعنی با رفتار هاش بعضی اوقات احساس میکنم دوستم داره و بعضی اوقات احساس میکنم دوستم نداره من از کجا بدونم اون دوستم داره یانه؟

 2. سلام وقت بخیر من یک پسر 15 ساله هستم و نزدیک 5 ماه است که عاشق یک دختر خانمی شدم که یک سال از من کوچیک تره.ما همدیگه رو خیلی دوس داریم و بدون هم واقعا نمیتونیم. و این رو به همدیگه ثابت کردیم. حتی یک بار به زدن رگ هم رسید دور بودنمون از هم. ولی متاسفانه من استان کرمان هستم و دختر خانم در مشهد. و خانواده هایمان هم میدانند اما کم و بیش مخالف هستن. ما فعلا به صورت مجازی ارتباط داریم.اما واقعا همدیگه را دوس داریم. لطفا راهنمایی کنید که چی کار کنیم؟

  1. با سلام
   بهتره بیشتر در مورد این رابطه فکر کنید چون از نزدیک شناختی از هم نداشتید

 3. من ۱۷سالمه
  ۴ساله ک عاشق طرفم اما اون در پشت صحنه منو دوست داشتو ب دنبال بدست اوردنو تشکیل خوانواده بود
  ولی در ظاهر داخل بیوش اسم ی دختر دیگه رو نوشته بود
  داخل همین ماه هم قراره بیان خاستگاری
  نمیدونم چ رفتاری داشته باشم .یا چی جواب بدم
  لطفا کمکم کنید

  1. با سلام
   اینطور که مشخصه این مسئله برای شما خیلی مهم است. پس بهتره با آرامش با فرد مورد نظر مطرح کنید.

 4. سلام من دختری۱۶ساله هستیم عاشق پسرخالم هستم حدود۵سال. بهش پیام دادم اون بهم گف عاشق…اما من گفتم نه اشتباه کردی درحالی که عاشقش هستم هرکاری کردم ولی هیچ واکنشی بهم نشون نداد خودم هرکاری کردم که فراموشش کنم نشد لطفا کمکم کنید

  1. با سلام . دوست عزیز حتما پسا ازدواج با فامیل مطالعه کنید . بهتون کمک میکنه

 5. سلام..من عاشق یه نفر بودم…و تمام رفتارهای اون شخص کاااملا از روی دوست داشتن و عشق بود…و دقیقا توی سایت ها و چند تا تحقیق دیدم ک تمام رفتارهای یک عاشق رو داره… و مطمئن ب عشقش شدم..ولی وقتی برا امتحانش دوستند فرستادم تو دایرکت اینستاگرامش..فهمیدم که لاشی ای بیش نیست…و با همه دخترا رابطه داره…تاااازه همانوقت ب دوستم گفته بود ک عکستو بده…د بعدم خودش شمارشو داده بود به دوستم…نمیدونم😢😦

 6. ببخشید من یک دختر 14 عاشق یک پسر شد که خیلی چیز شبیه همه الان 5 سال عاشقش شدم ولی نمی دونم باید چیکار کنم که بدونم اونم دوستم داره یا نه لطفا بهم کمک کنید

  1. سلام عزیزم
   نسبت یا ارتیاط شما چی هست که بتونی نوع نگاه اونو درک کنی و در آخر منظورتونو نفهمیدم از 9 سالکی عاشق این پسر شدی؟

 7. سلام خسته نباشید من ۱۴ سالمه تقریبت ۲ سال ک ی نفر دوس دارم اون شخص بغض رفتاراش نشون میده دوسم داره بعضی رفتاراشم نشون میده ک نداره من ب ایشون اعترافم کردم ولی چیزی نگفتن میشه کمکم کنید تا ی کاری کنم

 8. سلام ببخشید من ی دختر ۱۴ ساله ام ک عاشق ی پسری شدم بعضی رفتاراش نشون میده ک منو دوس داره ولی بعضی از رفتاراشم ن من ۲ ساله ایشون میشناسم خواهش میکنم کمکم کنید تا بفهمم باید چیکار کنم

  1. با سلام
   دوست عزیز صرفا از روی رفتار یک نفر نمیشه گفت علایقش چیه حتی صرفا از روی حرفای یه نفر نمیشه گفت که آدم صادقیه

  2. سلام من یه دختر ۱۷ ساله عاشق یه پسرم ک اونم دوستم داره ولی نمیتونیم بهم دیگ برسیم میشه بگید چیکار کنم هااا خیلی عاشقشم نمیخوام از دستش بدم میخوام تا آخر عمر باش باشم لطفا کمکم کنید ….

 9. لطفا کمکم کنید دخترم ۱۴سالشه عاشق شده میدونم پسره هم عاشق دخترمه ولی مشکلی درست میکنه یانه

  1. با سلام مادر عزیز
   احساسات نوجوانان در این سن متلون است باید دقت کنیم که صرفا بر پایه قدرت تصمیم گیری آنها قضاوت نکنیم. میبایست فرصت دهیم تا به این موضوع فکر کنند. در این لحظات بهتر است حامی خوبی برای فرزندانتان باشید و آنها را از آسیب حفظ کنیم

 10. من 14سالمه من وعشقم حدود پنج سال هست که برای همدیگر جون میدیم ما همسایه هستیم باهم هروقت پنجره رابازمیکنم چشمم به چشمش می افتد او بهم میگوید بیست سالم بشه میام خاستگاریت میدونم من را ازصمیم قلب دوست داره ما تاقت دوری ازهم رونداریم بهش اعتماد کنم وای من عاشقشم نمیتونم فراموشش کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور