کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

معیارهای ازدواج موفق از دیدگاه دکتر فرهنگ هلاکویی

معیارهای ازدواج موفق

معیارهای ازدواج موفق دکتر هلاکویی

معیارهای اصلی ازدواج در سراسر جهان تقریبا یکسان هستند. ولی خب باید به این نکته توجه کنید که مردم هر کشور با توجه به فرهنگ، دین و آداب و رسومی که دارند می توانند دید متفاوتی نسبت به معقوله ازدواج داشته باشند. در همین راستا نیاز است تا معیارهای ازدواج موفق را از دید روانشناسان برتر و برجسته آن کشور بررسی کنیم. در مقاله های قبلی ما ملاک های ازدواج موفق دکتر انوشه را مورد بررسی قرار دادیم.  اکنون سراغ یکی دیگر از اساتید مشاوره ازدواج و خانواده یعنی دکتر فرهنگ هلاکویی می رویم. ملاک های ازدواج دکتر هلاکویی به شرح زیر می باشند:

1. برابری در سن و زیبایی

اولین معیار در معیارهای انتخاب همسر دکتر هلاکویی برابری است. باید این حقیقت را پذیرفت که دو نفر که از لحاظ ویژگی های ظاهری کاملا با یکدیگر متفاوت هستند به سختی می توانند در کنار یکدیگر زندگی کنند. در حقیقت برای این که بفهمید چگونه باید دیگران را از نظر ویژگی های ظاهری با خودتان مقایسه کنید، همیشه ویژگی های منفی خودتان را بزرگتر و ویژگی های مثبتتان را کوچک تر در نظر بگیرید، این بهترین راه مقایسه است. از لحاظ سنی هم نیاز نیست به طور دقیق هم سن باشید بلکه فاصله سنی در ازدواج رنج خاصی دارد که از نظر دکتر هلاکویی نهایت آن 5 سال است. زیرا وقتی فاصله سنی بیشتر می شود به دلیل بزرگ شدن در دو برهه زمانی متفاوت ممکن است دید شما نسبت به زندگی متفاوت باشد هم چنین در زمینه تجربه ی زندگی نیز تفاوت دیده می شود.

2. داشتن تناسب

دومین مسئله ای که در مشاوره ازدواج دکتر هلاکویی بیان می شود، متناسب بودن زن و شوهر با یکدیگر است. باید در موضوعات اساسی مانند علایق و اعتقادات با یکدیگر تفاهم داشته باشید در غیر این صورت همیشه باید در حال دعوا و جنجال باشید. دکتر هلاکویی ازدواج موفق را در داشتن تفاهم بالا در اعتقادات و شباهت نسبی در علایق می داند.


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج


 

معیارهای اصلی برای انتخاب همسر چیست؟

3. جذابیت برای یکدیگر

شاید ابتدایی ترین ملاک ازدواج برای طرفین باید جذابیت باشد. شما اگر جذب شخص مورد نظرتان نشوید نمی توانید به گسترش رابطه با آن فکر کنید. سخنان دکتر هلاکویی در مورد معیارهای ازدواج این موضوع را بیان می کند که ظاهر طرف مقابل هیچ زمان عادی نخواهد شد. پس اگر احساس می کنید شخص مورد نظرتان از لحاظ اخلاقی کاملا با شما همخوانی دارد ولی ظاهر او برای شما جذاب نیست و با ملاک ها و معیارهای شما متفاوت است، ازدواج کردن یک تصمیم اشتباه است.

4. شباهت خانواده ها

این تصور اشتباه است که وقتی شما با کسی ازدواج می کنید فقط با او در ارتباط هستید. در فرهنگ ما ازدواج با شخصی دیگر به معنای برقراری رابطه با یک خانواده کامل است. پس ابتدا علاوه بر سنجش خودتان باید خانواده های یکدیگر را نیز مورد سنجش قرار دهید. در نظر داشته باشید با توجه به فرهنگ ما خانواده می تواند تاثیر بسزایی در موفقیت یک ازدواج داشته باشد.

5. شرایط اجتماعی مشابه

یکی از مهم ترین ملاک های انتخاب همسر دکتر هلاکویی داشتن شرایط اجتماعی مشابه است. این صحبت یعنی اگر شما و همسرتان همکار باشید احتمال موفقیت ازدواج شما بیشتر می شود. در نتیجه به این نکته در معیارهای ازدواج موفق توجه کنید.

6. دید یکسانی به مسائل داشته باشید

اگر روانشناسی ازدواج دکتر هلاکویی را مورد بررسی قرار دهید متوجه خواهید شد که ایشان به داشتن دید یکسان در مورد مسائل روز بین زن و شوهر اهمیت می دهد. اگر شما نسبت به مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی و هر زمینه دیگر دید یکسانی نداشته باشید خیلی سریع به اختلاف نظر بر می خورید و رابطه میانتان سرد می شود.

7. راه رسیدن به اهدافتان مشترک باشد

یکی از معیارهای اصلی ازدواج موفق داشتن هدف مشترک است ولی اگر بخواهیم معیارهای انتخاب همسر دکتر فرهنگ هلاکویی را در این زمینه بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که نه تنها هدف مشترک مهم است، بلکه باید مسیر رسیدن به هدف نیز مشترک باشد. ممکن است شما مقداری پول داشته باشید و بخواهید به سرمایه گذاری فکر کنید ولی تفکرتان در مورد سرمایه گذاری کاملا متفاوت باشد و همین مسئله باعث ایجاد مشکلات بزرگ در زندگی شما شود.


بیشتر بخوانید: عوامل ازدواج موفق از نظر روانشناسی


ملاک های اصلی ازدواج که باید جدی بگیرید؟

8. ارضای جسمی و روانی

از ملزومات ازدواج موفق دکتر فرهنگ هلاکویی می توان به مسئله نیازهای جسمی و روانی اشاره کرد. توانایی برآورده کردن نیازهای جسمی و روانی بسیار مهم هستند و هر شخص باید قبل از ازدواج در این موارد مطالعه کند زیرا عدم ارضای جسمی و روانی زوجین در زندگی می تواند بسیار موثر باشد و سایر جنبه های زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.


بیشتر بخوانید: ازدواج سفید یا سیاه! 


معیارهای مناسب ازدواج برای انتخاب همسر و زندگی موفق

9. راحت بودن

اگر می بینید که نیاز است دنبال موضوع ویژه ای باشید که بتوانید با کسی صحبت کنید باید بگویم که این شخص مناسب ازدواج با شما نیست. زیرا صحبت کردن و برقراری ارتباط که جزو ساده ترین کارهای ممکن است نباید به دغدغه شما تبدیل شود و ذهن شما را مشغول کند. بلکه باید بتوانید بسیار ساده و راحت با فرد مورد نظرتان صحبت کنید بدون اینکه و به دنبال آرامش خود باشید.

10. هم تراز بودن از نظر دانش

داشتن دانش یکسان و تحصیلات برابر یکی از ملاک های انتخاب همسر دکتر هلاکویی می باشد. دقت کنید که نباید به موضوع تحصیلات فقط از نظر توانایی درآمدزایی نگاه کنید  بلکه ممکن است از لحاظ سطح درآمدی خیلی بالاتر از همسر خود باشید ولی تحصیلات کمتری داشته باشید و زندگیتان دچار مشکلات مختلفی شود زیرا بحث تحصیلات با درآمد متفاوت است.

11. دید مالی یکسان

باید عقیده یکسانی در مورد نحوه کسب درآمد و خرج کردن آن داشته باشید. زوجین بعد از ازدواج معمولا درآمدهای یکدیگر را روی هم می گذارند و سپس تصمیم می گیرند که چگونه آن را خرج کنند. اگر تفاهم نظر در مورد مسائل مالی نداشته باشید نمی توانید روی درآمد همسرتان حساب کنید زیرا او تصمیم می گیرد که پولش را هر طور که تمایل دارد خرج کند.


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی خوب است یا بد؟


معیارهای ازدواج دکتر هلاکویی

12. صداقت

شاید یکی از اولین معیارهای ازدواج موفق دکتر هلاکویی که باید مورد بررسی قرار دهید، میزان صداقت طرف مقابلتان باشد. هرچقدر هم که از لحاظ جایگاه اجتماعی و یا مالی شخص مورد نظر شما شرایط خوبی داشته باشد ولی اگر صداقت نداشته باشد نمی توانید زندگی موفقی با او تشکیل دهید. این نکته را به یاد داشته باشید که راستگویی و صداقت جزو اصلی ترین معیارهای اخلاقی است که باید همسر آینده شما داشته باشد.

 

13. گاهی از گذشته

درست است که گذشته هر شخص به خودش مربوط است و نمی توان بر اساس گذشته شخصی را قضاوت کرد. ولی به عنوان کسی که ممکن است در آینده همسر شما باشد، آن فرد حق دارد تا مقداری از گذشته شما که ممکن است در آینده او نیز تاثیر گذار باشد، بداند.

14. فرزندان

شاید بگویید در ابتدای آشنایی صحبت در مورد فرزند مقداری زود باشد ولی جالب است بدانید از نظر ملاک های انتخاب همسر دکتر فرهنگ هلاکویی یکی از مسائل اساسی که باید در همان ابتدا مطرح شود مسئله فرزندان است. شما باید بدانید که چه تعداد فرزند می خواهید و نحوه تربیت آن ها به چه صورت خواهد بود.

15. ارتباط با دوستان و خانواده

از لحاظ رفت و آمد و ارتباط با سایر آشنایان باید تفاهم داشته باشید. به طور کلی در این موضوع دو نوع انسان وجود دارند:

1. کسانی که خیلی اهل رفت و آمد و مهمانی هستند.

2. افرادی که با تنها بودن راحت تر هستند.

اگر با یک نفر از جنس خودتان ازدواج نکنید در آینده در مورد نحوه ارتباطتان با سایر اعضای خانواده دچار دردسر خواهید شد.

همانطور که در ابتدای متن گفته شد ملاک های ازدواج موفق با توجه به هر شخص متخصص در این زمینه می تواند متفاوت باشد. ولی با توجه به اینکه افرادی مانند دکتر هلاکویی در فرهنگ کشور ما بزرگ شده است و در این زمینه تجربه کسب کرده است می توان گفت بهترین راهنمایی ها را در زمینه ازدواج می تواند بکند.


بیشتر بخوانید: ازدواج عاشقانه یا عاقلانه! 


سوالات متداول

1- از نظر دکتر هلاکویی زیبایی ظاهری اهمیت دارد؟

بله طبق صحبت های ایشان یکی از ابتدایی ترین معیارهای ازدواج باید تناسب ظاهری باشد

2- در معیارهای ازدواج آیا یکسان بودن سطح تحصیلات مهم است؟

بله ممکن است شما از نظر مالی از شخص مورد نظر خود در سطح بالاتری قرار داشته باشید ولی باز هم بهتر است از لحاظ تحصیلات در یک سطح باشید

3- آیا داشتن هدف مشترک به تنهایی معیار مناسبی برای ازدواج است؟

خیر بلکه باید راه رسیدن به آن نیز مشترک باشد

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه معیارهای ازدواج موفق از دیدگاه دکتر فرهنگ هلاکویی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 2 نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور