کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

آیا ازدواج دائم دوام و امنیت بیشتری دارد ؟

آیا ازدواج دائم

ازدواج دائم

ازدواج دائم یعنی پیمان بستن بین دو نفر که میخواهند تمام عمر با هم زندگی کنند . ازدواج دائم یعنی اگر یکی از ما نباشد دیگری دلتنگش خواهد شد . ازدواج دائم یعنی عهد میبندم در لحظات خوب و بد همراهت باشم . ازدواج به صورت دائم یعنی عاشقانه تو را دوست دارم . ازدواج به صورت دائم یعنی در دشواریها سنگ صبورت خواهم بود . ازدواج به صورت دائمیعنی به تو خیانت نخواهم کرد . به تو وفادار خواهم ماند . یعنی به عقاید تو احترام میگذارم . یعنی تو را پذیرفته ام و تو را خوب میشناسم . یعنی میخواهم خانه ای آباد کنم از تمام حسهای خوب زندگی . اگر امروز زیبا هستی و روزی زیباییت را از دست دادی باز هم تو را دوست خواهم داشت . اگر سلامت و ثروتت را از دست بدهی من خواهم ماند .

وقتی دو نفر به قصد ازدواج همدیگر را میبینند و میپسندند تحقیق میکنند . پس از گفتگوهای فراوان از عقاید و ایده های هم خوششان می آید . بعد از مشاوره ازدواج پیمان  زناشویی میبندند . پس از مراجعه به مراکز مشاوره خانواده و روانشناسی متوجه میشوند برای هم مناسب هستند . تصمیم میگیرند تشکیل خانواده بدهند . هنگام ثبت ازدواج بر سر در دفترخانه نوشته شده : دفتر ثبت ازدواج و طلاق . برخی از زوج ها آنقدر سرخوشند که کلمه طلاق را نمیبینند . اما براستی اگرازدواج به صورت دائم است پس طلاق به چه معناست ؟ نگرانی ها برای چیست ؟ اینجاست که میبینیم هیچ چیز مطلق نیست . باید بخوبی اندیشید . چشمها را باز کرد . و به فرداهایی که ممکن است ما فوق سرخوشی و تصور امروز ما باشد اندیشید . روی صحبتم با پسرانیست که میگویند : من که نمیخواهم طلاقش بدهم ……

مزایای ازدواج دائم

در مورد مزایای ازدواج دائم بحث های زیادی مطرح میشود . اول اینکه با جاری شدن خطبه عقد برای زن و مرد تعهدات زیادی بوجود می آید . یکی از مزایای ازدواج دائم این است  که زن و مرد احساس امنیت بیشتری میکنند . حس آرامش دارند . تعلق خاطر ، اعتماد و اطمینان . در صورت غیر متعهد بودن زن و یا مرد ، خانواده از حمایت قانون برخوردار خواهد شد . شما میتوانید به همراهی همسرتان در طول زندگی دلگرم باشید . برنامه های اهدافتان را برای دراز مدت بچینید . اطمینان داشته باشید که در روزهای کهولت مونس و همدم دارید . برای برنامه های اقتصادی و مالی شریکی مناسب و قابل اطمینان دارید  . مزایای ازدواج دائم نسبت به مضرات آن بیشتر است و برای همین است که طرفداران بیشتری دارد .

یکی دیگر از مزایای ازدواج دائم کانون گرم خانواده است . در ازدواج به صورت دائم زن و مرد به راحتی صاحب فرزند میشوند و لذت میبرند . با اطمینان به هم مهر میورزند و از محبت همسر بهره مند میشوند . در کمال اطمینان با خانواده  همسر رفت و آمد میکنند . به تعداد اقوام افزوده میشود .  چه بسا آشنایی با افراد بیشتر ، موقعیت های خاصی را فراهم کند . ازدواج به صورت دائم معمولا حس خوب آرامش و اطمینان به همراه دارد .

حس خوب تعلق داشتن و متعلق بودن . لذت اعتماد کردن و معتمد بودن . ازدواج به صورت دائممانند مزرعه ای است که از آن شماست . در این مزرعه میتوانید بکارید ، پرورش دهید و از حاصل آن بهره ببرید . افکارتان را بارور کنید و بدانید که یکی هست که همیشه همراه شماست . شما را یاری خواهد چون این مزرعه زیبا متعلق به او هم هست . او هم مانند شما میخواهد زیبایی ها را باهمسرش تجربه کند .

دوام و امنیت بیشتری دارد ؟

شرایط ازدواج دائم

شرایط ازدواج دائم برای زن و مرد در برنامه های ازدواج در اسلام متفاوت است . طبق ماده 1106 قانون مدنی نفقه زن و مخارج فرزندان بر عهده مرد است . نفقه شامل غذا ،  لباس ، مسکن ، هزینه درمان ، پیشخدمت  و لوازم منزل میباشد . برای دخترانی که در زمان تجرد پیشخدمت داشته اند مرد موظف به گرفتن پیشخدمت میباشد .  نفقه زنی که شاغل است نیز بر عهده مرد میباشد . هزینه تحصیل شامل نفقه نمیشود . تامین مسکن همشان خانواده همسرهم از شرایط ازدواج دائم است . همشان خانواده یعنی چه ؟ یعنی مثلا اگر زنی را از یک محله معتبر اختیار میکنیم حق نداریم او را در محلی اسکان دهیم که همطراز محل زندگی قبلیش نیست .

از دیگر شرایط ازدواج دائم پرداخت مهریه است . برخی فکر میکنند مرد فقط هنگام طلاق باید مهریه را بپردازد در صورتیکه این درست نیست . زن میتواند در طول زندگی نیز مهریه خود را  مطالبه نماید .

پس از وفات مرد مهریه زن عند المطالبه میباشد . یعنی قبل از تقسیم میراث میتواند مهریه خود را مطالبه نماید . هنگام عقد ، میشود مهریه را بر عهده شخص ثالث گذاشت . یعنی ممکن است مرد وسع پرداخت مهریه را نداشته باشد و پدرش عهده دار شود .

مهریه به دو قسم عند الاستطاعه و عندالمطالبه میباشد . عندالمطالبه یعنی هر وقت زن مهر خود را بطلبد مرد موظف به پرداخت میباشد . عندالاستطاعه یعنی هر وقت مرد استطاعت پرداخت را داشت ، مهریه را پرداخت کند . در عوض زن موظف به تمکین است . یعنی به وظایف زناشویی بخوبی عمل کند . بدون اجازه همسر از منزل خارج نشود . حق ادامه تحصیل وگرفتن شغل بدون اجازه همسر ندارد .

آیا ازدواج دائم

ازدواج دائم چیست ؟

ازدواج دائم چیست ؟ ازدواج به صورت دائم پیوند زناشویی است که زوجین را موظف به عمل کردن به تعهداتی میکند . زن و مرد از یکدیگر ارث میبرند . مرد با خیال راحت میتواند حاصل دسترنج خود را در محیط خانه خرج کند . زن نگران نیست که  ثروت خود را در اختیار همسرش بگذارد . سوال اینست اگر شرایط ازدواج دائم فراهم نبود آیا بازهم مرد و زن میتوانستند با اطمینان به هم ببخشایند ؟

ازدواج دائم چیست ؟ و آیا براستی دائم است ؟ اگر مادام العمر است پس قانون طلاق برای چه تدوین و تعریف شده است ؟ پاسخ ساده است . اگر در طول زندگی توانستیم از گلزار زندگی مراقبت کنیم ازدواجمان دوام پیدا خواهد کرد . اگر برای تلاش خود احترام قایل شدیم و مراقب بودیم که همسفران زندگیمان از ما نرنجند . اگر توانستیم اعتماد و احترام کسب کنیم . اگر توانستیم پس از سالها زندگی طراوت و تازگی زندگیمان حفظ کنیم . اگر توانستیم در نگاه همسرمان قدرت وجودی خود را بازیابیم ازدواج ما دائمی است ….

تعریف ازدواج دائم

تعریف ازدواج دائم : ازدواجی که برای مدت زمان محدودی انجام نشود ازدواج به صورت دائماست . چون ازدواج در اسلام دو نوع موقت و دائم دارد . ازدواج موقت برای زمان محدودی انجام میشود که میتواند حتی چند دقیقه باشد . تعریف ازدواج دائم در محدود نبودن زمان خلاصه میشود  . یکی از شرایط ازدواج دائم ، این است که در ازدواج دائم قوانین و ضوابط محکمتر و قویتر است . البته ازدواج های موقتی هم هستند که با وجود محدود بودن زمان آن ،  به درازا کشیده شده اند . شاید تعریف ازدواج دائم از جهت  مهریه ، نفقه ، قوانین و ضوابط  دستاویز مناسبی برای باز پسگیری حق باشد . اما شرط لازم است و کافی نیست . شرط اول هر پیوند عشق ، اعتماد ، احترام ، صداقت و وفاداریست .

امیدواریم با شناخت کافی وبهره گیری از مشورت بزرگان ومشاوران خبره زندگی آرام و زیبایی داشته باشید . یادمان باشد خانواده اولین سنگ بنای جامعه است . ما میتوانیم در سرنوشت آیندگانمان سهیم باشیم .

دوام و امنیت بیشتری دارد ؟

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Why marriages last – Studies of lasting marriages 

براي مشاوره در زمينه آیا ازدواج دائم دوام و امنیت بیشتری دارد ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور