کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

ازدواج دختر عمو با پسرعمو پیوندی آسمانی است؟

ازدواج دختر عمو و پسر عمو
3.2/5 - (17 امتیاز)

عقد دخترعمو پسرعمو رو تو آسمونا بستن!

حتما این جمله که (عقد دخترعمو پسرعمو رو تو آسمونا بستن) را از زبان بزرگتر ها تا حالا از زبان بزرگ تر ها شنیده اید. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که این جمله از کجا آمده است؟

ازدواج پسرعمو و دخترعمو به نوعی ازدواج فامیلی است. درست است که این نوع ازدواج و یا به طور کلی ازدواج های فامیلی از نظر علم پزشکی مشکلات خودشان را به دنبال دارند اما چه چیزی باعث شده است که این نوع ازدواج به خصوص در کشورهای خاورمیانه و در دین اسلام رواج داشته باشد؟

در دین اسلام ازدواج با خویشاوندان توصیه شده است و آن را امری خوب می دانند. در این میان ازدواج فرزندان دو برادر یا به عبارتی ازدواج دخترعمو پسرعمو به شدت پسندیده واقع شده است و توجه ویژه ای به آن شده است. تا جایی که شما می توانید این نوع ازدواج را در خانواده پیامبر نیز مشاهده کنید. حضرت زینب نیز با پسرعموی خودشان ازدواج کرده اند. به دلیل بنیان محکم خانواده و توجه ویژه به این امر در دین اسلام، امر ازدواج نیز بسیار مهم است.


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج برای انتخابی عاقلانه است یا زندگی ای عاشقانه؟


آیا مشکلات ژنتیکی ازدواج پسرعمو و دخترعمو بیشتر است؟

مزیت های ازدواج دخترعمو پسرعمو

ازدواج های فامیلی ویژگی های خاص خودشان را دارند که با توجه به فرهنگ ما ایرانی ها بسیار با اهمیت هستند. ازدواج پسرعمو و دخترعمو از لحاظ و یا به طور کلی ازدواج فامیلی مزیت های زیر را به همراه دارند:

آشنایی دیرینه

طبیعی است که دو برادر با یکدیگر و در یک خانواده بزرگ شده اند و به طور کامل یکدیگر را می شناسند. این موضوع باعث می شود که آشنایی دیرینه ای در بین دو خانواده وجود داشته باشد و برخلاف ازدواج با فرد غریبه ازدواج با دخترعمو و یا ازدواج با پسرعمویتان می تواند بسیاری از دغدغه هایی که ازدواج با غریبه دارد را نداشته باشد. اگر بدانید که مناسب یکدیگر نیستید از همان ابتدا پا پیش نمی گذارید. بنابراین این شناخت بسیار موثر است.

تناسب میان خانواده

پدر شما و عموی شما هر دو در یک شرایط اقتصادی و فرهنگی بزرگ شده اند و طبیعی است که طرز فکرشان تا حدود زیادی شبیه به یکدیگر باشد. همین موضوع باعث می شود تا میان دو خانواده تناسب وجود داشته باشد. علاوه بر این وقتی به احتمال زیاد شیوه تربیتی این دو نفر نیز شبیه به هم است و میان اعتقادات شما با دخترعمو یا پسرعمویتان تفاوت چندانی دیده نخواهد شد. همین موضوع باعث می شود که از لحاظ اخلاقی مناسب ازدواج با یکدیگر باشید.

پنهان نبودن اتفاقی

معمولا اگر اتفاقی برای یکی از اعضای فامیل بیفتد بقیه نیز از آن خبر می شوند. همین موضوع می تواند در شناخت بهتر به شما کمک کند. اگر پسرعمویتان مواد مخدر مصرف می کند و یا انحرافات اخلاقی دارد در صورت خواستگاری پسرعمو یتان می توانید به راحتی این موضوع را مطرح کنید و به او جواب نه بدهید. و یا این که شروطی محکم برای او بگذارید.


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است؟


آیا ازدواج پسرعمو و دخترعمو خطرناک است؟

تقویت رابطه فامیلی

طبیعی است که اگر شما عاشق پسرعموی خود شوید و با او ازدواج بکنید، هردو خانواده خوشحال می شوند و روابط بینتان بیش از پیش گسترده می شود. مطمئن باشید از این اتفاق هیچکس بیشتر از پدر و عمویتان خوشحال نمی شود.

ازدواج آسان

هیچ کس از بیشتر از دو برادر از وضعیت مالی یکدیگر آگاه نیستند و می دانند که در چه شرایطی قرار دارند. طبیعی است که سخت گیری هایی که برای افراد غریبه می شود در ازدواج های فامیلی و به خصوص ازدواج پسرعمو و دخترعمو وجود ندارد. بنابراین دو خانواده خیلی راحت و سریع بر سر مسائلی همانند مهریه و جهزیه به توافق می رسند و نیاز به بحث زیادی نیست

مخارج کمتر

طبیعی است که در ازدواج دخترعمو و پسرعمو نصف فامیل ها مشترک هستند بنابراین برای مراسم عقد و عروسی مهمانان کمتری دارید و در این صورت در بسیاری از هزینه ها می توانید صرفه جویی کنید.

مشکلات ازدواج پسرعمو و دخترعمو

همانطور که دیدید دلایل بسیار محکمی وجود دارند که ازدواج با دخترعمو یا پسرعمو را توجیه کنند و به همین دلایل است که این نوع ازدواج به گونه ای در فرهنگ ما نهادینه شده است. اما نباید از مشکلات این نوع ازدواج غافل باشید.


بیشتر بخوانید: فواید و آسیب های دوستی قبل از ازدواج


خطرهای ازدواج پسر عمو و دختر عمو

سرک کشیدن فامیل ها

بزرگ ترین معضل ازدواج های فامیلی دخالت سایر فامیل ها در زندگی شما است. وقتی از افرادی که با یکدیگر نسبت فامیلی دارند و قصد طلاق دارند دلیل این امر پرسیده شده تعداد زیادی از آن ها به موضوع دخالت دیگران اشاره کردند. این دخالت ها به حدی پیش می روند تا که شما کلافه می شوید و تصمیم به جدایی می گیرید.

طلاق های پردردسر

علاوه بر مشکلاتی که امکان دارد زندگی شما با دخترعمو یا پسرعمویتان را خراب کتد، طلاق های پردردسر نیز معضلی دیگر است. وقتی که تصمیم به طلاق می گیرید باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که طلاق شما یک طلاق معمولی نخواهد بود. به احتمال زیاد وقتی که شما از یکدیگر طلاق بگیرید ارتباط دو خانواده نیز با یکدیگر قطع خواهد شد و شاید حتی روابط دیگران نیز دچار تنش شود.

ازدواج با دخترعمو و پسرعمو از نظر ژنتیکی

علاوه بر مشکلات فرهنگی و اجتماعی که بیان شد، مشکلات پزشکی نیز یکی از دلایل محکمی هستند که شاید خیلی از افراد از این نوع ازدواج ها دوری کنند. این مشکلات باعث شده اند که ازدواج های فامیلی تنها 10 درصد از ازدواج ها را در کشورهای اروپایی و امریکایی تشکیل دهند. در صورتی که آمار این نوع از ازدواج ها در کشور ما بسیار بیشتر است.

درست است که ازواج با دخترعمو از نظر ژنتیکی بهترین نوع ازدواج فامیلی است. اما این بدین معنا نیست که عاری از هرگونه مشکل باشد. به همین دلیل وقتی صحبت از ازدواج های فامیلی و حتی ازدواج دخترعمو و پسرعمو حرف به میان می آید توصیه اکید به آزمایش ژنتیک می شود.

آزمایش ژنتیک دخترعمو پسرعمو نیز همانند آزمایش ژنتیک سایر ازدواج ها است و فقط احتمال این که به مشکل ژنتیکی بر بخورند کمتر از سایر نسبت های فامیلی است.

با این حال اگر صحبت از ازدواج بین شما با دخترعمو یا پسرعمویتان شد حتما در نظر داشته باشید قبل از این که این موضوع را به سایر اعضای فامیل اعلام کنید حتما آزمایش ژنتیک بدهید. پس از آن نیز با در دست داشتن اطلاعات سابقه مریضی های مختلف در خانواده اتان و آزمایش ژنتیک خود به یک مشاور ژنتیک مراجعه کنید و از او راهنمایی بگیرید.

سوالات متداول

آیا در ازدواج دخترعمو با پسرعمو نیز آزمایش ژنتیک لازم است؟

ازدواج دخترعمو با پسرعمو نیز ازدواج فامیلی محسوب می شود. بنابراین لازم است که آزمایشات ازدواج فامیلی داده شوند

ازدواج با دخترعمو کار اشتباهی است؟

ازدواج با سایر اعضای فامیل کار اشتباهی نیست بلکه توصیه هم می شود فقط باید در نظر داشته باشید که قبل از آن حتما به مشاور ژنتیک مراجعه کنید.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره و معیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

براي مشاوره در زمينه ازدواج دختر عمو با پسرعمو پیوندی آسمانی است؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 75 نظر:

 1. منم دختر عموم رو خیلی دوست دارم خیلییییییییییییییییی
  وعمیدوارم در اینده بهم برسیم
  وخونمون بهم بخوره

 2. سلام منو پسر عموم از بچگی باهم بزرگ شدیم اما از همون بچگی عاشق هم بودیم من 5 سال ازش بزرگترم 26 سالمه اون 21 سالشه و داره دانشگاه پزشکی میخونه قراره باهم ازدواج کنیم بنظرتون اختلاف سنیمون تاثیری در زندگی نداره؟؟

 3. سلام من و پسر عموم چند ساله عاشق هم هستیم و الان نامزد کردیم میخوان بدونم ایا امکان داره که از نظر ژنتیک .نزارن باهم ازدواج کنیم لطفا جواب بدین🙏🙏

 4. سلام من وپسر عموم عاشق هم هستیم طوری که شبا فقط باعکسای هم وگریه سر روی بالشت میزاریم از اینکه خدایی نکرده بیشتر مشکل ژنتیکی بر بخوریم ازتون خواهش میکنم واسمون دعا کنین

 5. سلام من 15سالمه و پسر عموم 21بنظرتون این مشکل داره ک ما ازدواج کنیم

 6. سلام من 14 سالمه و پسر عموم هم 14سالشه بهم پیشنهاد رل داد بنظرتون باهاش رل بزنم؟
  میشه بهم مشاوره بدین لطفا

 7. چقده عاشق 😐حسودیم شد ولی جناب این پست شما بنظرم کاملا اشتباه چون شما اومدین بخاطر اینکه تویه اسلام یه شخصی با دختر عموش ازدواج کرده اومدین گفتین که بهترین ازدواجه درصورتی که علمی بخوایم به این داستان نگاه کنیم اون بچه حتی اگه ناقص نباشه بازم ضعیف تر از بچه های دیگه هستش از هر لحاظ..

 8. من ۱۳ سالمه و پسر عموم ۱۸
  آخه پسر عموم مشکلی با سن نداره بهش میگم کیوت گفت قربانت یا فدات
  ام ی جمله هس ک خودش فقط معنی شو می‌دونه عمو میلاد لاح لاح 🙃
  من هرچی وضعیت میزارم اونم می‌زاره آخه نمدونم خودش بهم میگه فدات، قربانت ، من آرمی هسم و جیمین رو خیلی زیاد استوری میکنم خیلی هم دوسش دارم بهم گفت پس تو پسر رو دوست داری واست مشکل نیس؟؟
  گفتم ن اصن مشکلی با دوست داشتن پسر ندارم هم ۲ تا کیوت دارم گفت یکی جیمین هس یکی دیگه حتما منم گفتم آره
  خیلی خوش حال شد🙃🙃😘

 9. اگا میخوای باهاش ازدواج کنی حتما مشاوره ژنتیک برو هزینه‌ی ویزیت هم ۹۰هزار تومن

 10. منم عاشق پسر عموم اما خودش نمیدونه احتمال ۶۰ درصد میدم که اونم نسبت به من علاقه داره چون یجورایی غیر مستقیم گفته اما میترسم این مسئله ژنتیکی
  دعا کنین بهش برسم بدون هیچ مشکلی

  1. سلام حتما برو بهش بگو من دختر عمو رو میخواستم پدرم مخالفت کرد الان ازدواج کرم اما حسرت دختر عموم را هنوز هم دارم

 11. سلام منم عاشق پسر عموم شدم ولی هیچکس خلر نداره حتی خودش هم نمیدونه ولی به مظر خودم حالا واقعیت شو نمیدونم ولی بنظر خودم اونم یه جورایی منو دوس داره اختلاف سنی مون ۵ سال.

 12. سلام من و پسر عموم باهمدیگه ۱سال اختلاف ستی داریم و از بچگی اسم هم بودیم و خونواده هامون از بچگی مارو واسه هم نشون کردن خودم متوجه شدم که پسرعموم منو دوست داره ولی خودم هیچ حسی بهش ندارم و کس دیگه ای هم تو زندگیم نیست میترسم که الان قبولش کنم و بعد از ازدواج و عقد هم حس خاصی نسبت بهش نداشته باشم واقعا خیلی سردرگمم ب نظرتون چ تصمیمی بگیرم

  1. اگه پسر خوبیه حتما ازدواج کنید عشق بعد ازدواج درست میشه باور کن سعادتیه ک نصیب هر کسی نمیشع

  2. اگا میخوای باهاش ازدواج کنی حتما مشاوره ژنتیک برو هزینه‌ی ویزیت هم ۹۰هزار تومن

  3. اینا همش حرفه بعد ازدواج چنان عشق و علاقه ی پیدا کنی که حد نداشته باشه… فقط تا قبل اینکه دل پسرعمو یا شما بره جای دیگه ی اسیر بشه اسیرخودت کن که اینجوری تا اخر عمر خوشبخت میشین

   1. بعد ازدواج چنان عشق و علاقه ی پیدا کنی که حد نداشته باشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  4. اگه واقعا هیچ علاقه‌ایی بهش نداشته باشی و اونم هیچ تلاشی برای برای بدست اوردن دلت نکنه دق میکنی اشتباه نکن

  5. شما چن سالتونه و پسر عموتون اکه سنتون کمه ازدواج نکنین چون خیلم بده

  6. منم ک دقیقا مثل تو ولی ۲سال اختلاف از بچگی ب اسم هم بودیم الان عقد کردیم ولی من دوسش ندارم

 13. من دختر عمویم را خیلی دوست دارم ولی نظر او را نمیدانم.من ۲۰ سالم هست و او ۱۸ سالش.بنظرتون الان بیان کنم یا بزارم یکی دو سال دیگه …. می ترسم ……اگه خانواده ها نزارن اگه گروه خونی نخوره اگه اصلا دختر عمو منو نخواد اگه دیر بجنبم از دستش بدم……خدایا خودت کمکم کن .

  1. منم عاشقش بودم ولی پا روی غرورت گذاشتم عشقم و اعتراف کردم ولی اون هیچی نگف لج کردم باهاش تا فهمیدم با ی دختری ب اسم دنیا دوسته بد جور شکستم هنوزم عاشقشم وقتی می بینم احساس میکنم ویگه قلبم کار نمیکنه

 14. سلام منم عاشق پسرعمومم خیلی هم دوسش دارم بهش گفتم گفت منم تورو دوست دارم اما خانوادهامون نمیدونن بهم گفت بزار یکم سنت بره بالاتر بعد من دوسش دارم میترسم ک از دستش بدم اخه عمو اینام نمیدونن ک ما همو دوست داریم

 15. سلام منم عاشق پسرعموم هستم ولی گروه خونمون یکیه مشکل داره اگه بریم آزمایش بگسریم اخه میترسیم آزمایش بدیم خانوادمون ماروازهم جداکنن لطفا راهنمایم کنین

 16. من نوزده سالم هست سه سال میشه با پسر عموم ازدواج کردم خیلی هم دوسش دارم ولی باردار نشدم هنوز آزمایش هم دادم مشکلی ندارین ولی نمیدانم چرا هنوز بار دار نشدم

 17. منم عاشق پسر عمومم اونم همینطور ولی هیچوقت بهم نرسیدیم که نرسیدیم

 18. باسلام،من عاشق دخترعموم هستم ولی اختلاف سنی داریم،نمیدونم برای خواستگاریش برم یا نه؟البته خیلی هم خانوادگی صمیمی هستیم و حدود۱۶ سال اختلاف سن داریم

 19. باسلام،من عاشق دخترعموم هستم ولی اختلاف سنی داریم،نمیدونم برای خواستگاریش برم یا نه؟

   1. من و پسر عموم که مادر و پدرامون هم پسر عمو دختر عمو بودن یعنی خونا یکیه مشکلی داره ؟

 20. هر نوع ازدواجی هم بخواد صورت بده نیاز به آزمایش و …… داره ‌، ولی بازم اینکه آدم چه کسی رو دلش بخواد . پس زیاد ربطی مسائل ژنتیکی نداره .
  حیف که من سر هیچی از دست دادام

 21. منو پسر عموم خیلی همو میخاهیم انشاالله به دعا هایی شما بهم برسیم

 22. این عبارت “درست است که ازواج با دخترعمو از نظر ژنتیکی بهترین نوع ازدواج فامیلی است” از متن مقاله انتخاب کرده ام، که یکی از بیشمار گزارهای های نادرست و بدون سند و غیر علمی این مقاله است . نویسنده بر اساس چه مدرک وسند معتبر علمی ازدواج پسر عمو با دختر عمو را کم خطر تر از سایر ازدواج های فامیلی می داند؟! ایا نویسنده محترم می داند که شرعا و اخلاقا مسئول است اگر در میان خوانندگان این مقاله کسانی باشند که براساس راهنمایی و مشاورات او به سمت ازدواج فامیلی رفته و صاحب فرزندان ناقص شوند ؟ هر چند با آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج می توان تا حدودی از بروز این مشکلات جلوگیری کرد . اما یادمان باشد که اولا در بسیاری ازموارد ازدواج های فامیلی در روستاها و مناطق دوردست کشورمان این آزمایش صورت نمی گیرد و ثانیا آزمایش ژنتیک قطعیت صد در صد ندارد .

  1. با سلام
   ممنون از نظرتون ولی باید توجه کرد که ازدواج فامیلی به کل دارای خطراتی است که نباید نادیده گرفت

 23. دلایلی نیز که در این مقاله برای مزیت های ازدواج فامیلی ( خصوصا ) ازدواج پسر عمو با دختر عمو بر شمرده است ، در جوامع بزرگ شهری فاقد اعتبار هستند ( ممکن است در باره روستاها صادق باشد ) .

 24. دوری ا ز احتمال خطر دستور عقل سلیم است . به نظر من خود خواهی وحتی شاید بتوان گفت جنایت است که دو فرد فامیل حتی به خاطر عشق واقعی ( نه یک احساس زودگذر )، با هم ازدواج کنند و احتمالا ( حتی اگر در صد احتمال کم باشد ) باعث متولد شدن نوزادی معیوب باشند که سالها باید ضجر و ناراحتی را تحمل کند .

 25. پسر عموی من واقعا عاشق من هست اما من خودم تا حالا به این مسئله فکر نکردم به صورت جدی چون از. بچگی باهم بزرگ شدیم و خب صمیمی بودیم و یه جورایی حکم همبازی و رفیقو داریم اما خب اون خیلی داره اذیت میشه و عاشقه ولی من نمیدونم

 26. منم خیلی دختر عموم رو دوست دارم و ایشون هم منو خیلی دوست داره
  انشالله که زندگی خوبی رو باهم ب زودی شروع کنیم❤️🌹❤️

 27. حضرت علی علیه السلام وحضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها دخترعمو وپسرعمو بودن ازدواج دختر عمو پسرعمو ازبهترین ازدواجهاست

  1. یکم تحقیق کن بعد نظر بده. امام علی (ع) پسرعمو ی بالای حضرت فاطمه (س) است

 28. من الان یه ساله نامزدم نامزدمم پسرعمومه ما وقتی رفتیم آزمایش بدیم به ما گفتن نیازی به آزمایش ژنتیک نیس فقط وقتی قصده به بارداری داشتید یه سر پیشه من بیایید

  1. کاملا اشتباه گفتند. ما هم گول همین حرفهاشونو خوردیم بچه اولمون میکروسفال شد😑

   1. سلام ، متاسفم که می شنوم که بچه اول شما به علت ازدواج فامیلی میکروسفال شده است که علاوه بر ایجاد ناراحتی های روحی و روانی و مشکلات اقتصادی که نگهداری یک فرزند میکروسفال دارد ، کوک شما تا آخر عمر یک زندگی طبیعی نخواهد داشت . مواردی اینگونه درجامعه ما زیاد است و متاسفانه مطالب مندرج درسایت های نظیر آنچه دربالا مطالعه کردید که کاملا غیرعلمی و فاقد مدرک و سند معتبر است در بروز این مشکلات برای خانواده ها و جامعه سهیم می باشند .

 29. من الان یه ساله نامزدم نامزدمم پسرعمومه ما وقتی رفتیم آزمایش بدیم به ما گفتن نیازی به آزمایش ژنتیک نیس فقط وقتی قصده به بارداری داشتید یه سر پیشه من بیایید

   1. منم عاشقشم خیلی همدیگه رو میخاهیم دعا کنید هرچه زودتر بهم برسیم

  1. من عاشق پسر عمومم اونم همین طور ولی می‌ترسیم بریم آزمایش بدیم می‌ترسیم خونمون به هم نخوره

   1. سلام من پسر عموم رو دوس دارم ولی باهاش ازدواج نکنم بهتره میشه نظر بدید چون مادر و پدرش باهم اختلاف دارن و اخلاق زن عمو و عموم رو دوس ندارم تازه دختر عمو هم دارم ک خیلی اهل دخالته🙁
    من پسر قد بلند دوس دارم و پسر عموم ۲ متره خودش هم اخلاقش هم تیپ و قدش خوبه ولی تا تری زیر یه سقف اخلاق دقیقشو نمیفهمی
    اما شنیدم دوس دختر داره و اگه ۹۰ درصد عاشقش بودم شد ۵۰ درصد😑

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور