کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

آداب خواستگاری در اسلام

آداب خواستگاری در اسلام

آداب خواستگاری در اسلام بر مبنای آگاهی و شعور بنیان نهاده شده است . آداب خواستگاری در اسلام با دیدن آغاز میشود . از پیامبر اسلام نقل شده است  که تا کسی میخواست از زنی خواستگاری کند میفرمود « برو و او را ببین » . آداب خواستگاری در اسلام به پسر اجازه داده دختر را بدون حجاب رویت کند. این رویت میتواند بدون اطلاع دختر باشد .

از آداب خواستگاری در اسلام در ایام قدیم بود که پسر پنهان میشد و دختر یواشکی میدید  پس از اینکه دختری برای خواستگاری چه از جانب خانواده و چه از جانب خود پسر مطلوب واقع شد مرحله تحقیق آغاز میشود  پس از تحقیق در مورد دین ، شخصیت ، عقاید ، رفتار نجابت و کفو بودن او نوبت خانواده میرسد آداب خواستگاری در اسلام طالب احترام ورعایت حیثیت دو خانواده میباشد والدین پسربا اجازه  خانواده دختر برای گفتگو به خانه دختر می آیند .

مشاوره آداب خواستگاری در اسلام

جلسه اول خواستگاری پسر و دختربا اجازه خانواده ولی در مکانی دورتر و به تنهایی به گفتگو مینشینند  خانواده پسر و دختر باهم گفتگو میکنند  دختر و پسر هم سوالاتی مطرح میکنند و پاسخ میشنوند اگر موردی دارند که باید بدانند میگویند و با شرایط هم آشنا میشوند آداب خواستگاری در اسلام بر پایه صداقت بنیان گذاشته شده است اگر پسر و یا دختر خود را به گونه ای که نیستند معرفی کنند عقد آنها باطل است .

ازدواج در اسلام برپایه مشورت بنا تهاده شده است پسر و دختر چند جلسه در حضور خانواده باهم گفتگو کرده و به توافق میرسند پس از آن مشاوره ازدواج انجام میشود چه بسا دختر و پسر همدیگر را پسندیده باشند اما هنگام مشاوره خانواده و روانشاسی متوجه میشوند برای هم مناسب نیستند و در آینده ممکن است زندگیشان دچار بحران شود پس برای داشتن آینده ای آرام و مطلوب از مشاوره غافل نباشیم .


بیشتر بخوانید:  جایگاه و ملاک های اسلام در مورد ازدواج


در اسلام

سنن و آداب خواستگاری در اسلام

سنن و آداب خواستگاری در اسلام ممکن است ریشه در فولکلور منطقه داشته باشد مثلا در اکثر کشورها پسر به خواستگاری دختر می آید ولی در کشورهایی هم رسم است دختر پیشنهاد ازدواج میدهد در سنن و آداب خواستگاری در اسلام هیچکدام مردود شناخته نشده است مثلا نقل است زنی به پیامبر گفت مرا به عقد کسی در بیاور و پیامبر بی سخن و بدون  اکراه در جمع اعلام کرد چه کسی حاضر است با این زن ازدواج کند و …  در مراسم خواستگاری ممکن است موارد خصوصی بیان شود بر هردو خانواده لازم است در احادیث و روایات زیادی بر حفظ اسرار و آبروی مومن تاکید شده است  اگر وصلت انجام نشد اسرار را پنهان نگاه دارند در اصول کافی ج 4 ص 63  از امام جعفر صادق نقل شده است : « فاش کردن عیوب و رازهای یک مومن ،  بر دیگر مومنان حرام است »

سنن و آداب خواستگاری در اسلام بر ساده زیستی تاکید دارد  شرایط ازدواجی که تعیین میشود باید در حد وسع خانواده ها باشد تا هیچیک به دشواری نیوفتند رعایت حال خانواده ها از ملزومات است  نقل شده مردی برای مهر هیچ نداشت و پیامبر گفت مهر این زن آموزش قران است  سنن وآداب خواستگاری در اسلام ضمن تضمین آینده ای مطمین برای دختر و پسر به توان خانواده ها  تاکید دارد حفظ دوستی و مودت از دیگر مسایلی است که باید رعایت شود وقتی دو خانواده برای وصلت پا پیش میگذارتد این وصلت ممکن است انجام شود و یا نشود حفظ اخوت وبرادری در هر دو صورت لازم است . رسم زیبایی که اگر به چشم و همچشمی نیانجامد هدیه دادن است خانواده پسر با گل و شیرینی به خواستگاری میروند در عوض خانواده دختر هم با لطف و مهربانی از آنها پذیرایی میکنند .


بیشتر بخوانید:  ملاک ها و اهداف ازدواج از نظر اسلام چیست


سوالات و آداب خواستگاری در اسلام

سوالات و آداب خواستگاری در اسلام بنا به معیار و رسم هر خانواده متغییر است . سوالهای خواستگاری برای شناخت بیشتر دو طرف میباشد شما با طرح سوال با وضعیت خانواده ها آشنا میشوید  سوال های خواستگاری شما را با طرز تفکر همسر آینده تان آشنا میکند سوالات و آداب خواستگاری در اسلام برای اینست که شما بدانید همسرتان در آینده چه توقعاتی از شما دارد  از شما چه میخواهد و حاضر است تا چه حد با شما در زندگی همکاری کند سوالات خواستگاری خیلی مهم هستند شما نباید از پرسیدن خجالت بکشید با مطرح کرد این سوالات میتوانید بفهمید آیا شما مکمل هم هستید یا خیر ؟  از او هم بخواهید از شما بپرسد شما از روی سوالهایی که مطرح میکند به عمق خواسته های او پی خواهید برد .

سوالات و آداب خواستگاری در اسلام به منظور شناخت بهتر طرف مقابل مطرح میشود بهتر است سوالات خواستگاری در یک جلسه مطرح نشود پس از آشنایی با موقعیت خانوادگی با طرح سوال به انگیزه او از ازدواج پی ببرید مثلا بپرسید :

  • چرا میخواهی ازدواج کنی ؟
  • انگیزه ازدواج بسیار مهم است و اینکه چرا شما را انتخاب کرده آیا در شما نکته خاصی دیده ؟
  • از رفتارهایش بپرسید از عصبی شدنهایش  در مورد انتخاب دوستانش واینکه با چه کسانی رفت و آمد دارد ؟
  • آیا فردی اجتماعیست یا گوشه نشین ؟
  • تا چه حد به سلسله مراتب در خانواده اهمیت میدهد ؟
  • نظر دیگران چقدر برایش اهمیت دارد ؟

و دقت کنید او چه سوالهایی از شما میپرسد دقت به سوالها شما را با عمق تفکر وی آشنا میکند شما از روی سوالهایی که از شما میپرسد میتوانید به توقعات او پی ببرید  سوالهای مراسم خواستگاری را دست کم نگیرید .


بیشتر بخوانید:  آداب مراسم ازدواج در ایران چگونه است ؟


آداب خواستگاری

آداب خواستگاری در اسلام برای خانواده پسر 

آداب خواستگاری در اسلام برای خانواده پسر مشخص و واضح است  بهتر است خانواده پسرقبل از رفتن به خواستگاری با دختر بطور غیر مستقیم آشنا شوند قدیم رسم بود مادر پسر نزد دختر میرفت اورا میبوسید و میبویید و با نگاه خریدار خوب تماشا میکرد اکنون نیز اگر خانواده با دختر آشنا شوند و نظر خود را به پسرشان انتقال دهند بهتر است دختری که برایش خواستگار می آید اگر پسندیده نشود ممکن است سر خورده شود  اشنایی قبل از خواستگاری از صرف هزینه هایی هم برای دو خانواده پیشگیری میکند عجله کردن در مراسم باعث استرس در دختر و پسر میشود هیجان سبب میشود آنگونه که باید شناخت خوبی انجام نشود خانواده پسر بهتر است با پسرشان صحبت کنند و از او بخواهند خجالت را کنار بگذارد وحرفهایش را بزند از او بخواهند دختر را خوب ببیند در صورتیکه مورد پسند واقع نشد به او انگ نزند

از کارهای اشتباه خانواده ها اینست که اگر پسر یا دخترشان مورد پسند واقع نشود بدگویی آغاز میکنند  یک مراسم شیرین تبدیل میشود به عده کشی علیه یکدیگر اینکار نه به لحاظ عرف و نه شرع مناسب نیست ازدواج یک فریضه است و یک عمر زندگی  . پسر و دختر اگر با هم ازدواج نکنند بهتر است تا زندگیشان به طلاق بیانجامد از  آداب خواستگاری در اسلام برای خانواده پسر و دختر حفظ آبرو و حیثیت است  یک مسلمان به آبروی برادران دینی خود اهمیت میدهد  واز حیثیت برادر دینی اش دفاع میکند .


بیشتر بخوانید:  حداقل سن مناسب ازدواج از دیدگاه اسلام 


در اسلام

آداب خواستگاری در اسلام برای خانواده دختر

آداب خواستکاری در اسلام برای خانواده دختر حساس تر است خانواده دختر دوست دارد که دخترش پر طرفدار دیده شود  ممکن است پسرانی را که اصلا مناسب دخترشان نیست برای خواستگاری بپذیرند .  این کار بازی کردن با عواطف پسر جوانیست که با هزار امید در خانه آنها را میزند این کار بازی کردن با احساسات  ، وقت وهزینه خانواده پسر است  چه بسا با این کار به دختر خود ضربه وارد کنند مثلا دختر با یک نگاه شیفته پسری شود که مناسب او نیست   و یا ممکن است برای دختری که خواستگار زیادی می آید وبه ازدواج نمی انجامد حرف در بیاید  حرفهایی مثل اینکه معلوم نیست چه عیبی داره که با اینهمه خواستگار شوهر نمیکنه ویا دیگر خواستگار برایش نیاید و بگویند آنها به هر کسی دختر نمیدهند و یا از این قبیل …

در بحث آداب خواستگاری در اسلام برای خانواده دختر به نکته ای اشاره میکنم که مهم است دختر روحیه ای حساس و عاطفی دارد خانواده دختر قبل از اجازه دادن برای خواستگاری باید تحقیق کنند  با دخترشان صحبت کنند از او بخواهند با نگاه اول دل نبندد به دختر استرس وارد نکنند با او منطقی صحبت کنند تا بدون شرم وحیا حرفهایش را به پسر بگوید بداند که لازم نیست در همان جلسه اول تمام رازهایش را بازگو کند صبر کند  اگر ازدواج قطعی شد بعدا بگوید  با دختر صحبت کنند وبه او بفهمانند که مراسم خواستگاری به معنای قطعی بودن ازدواج نیست خانواده دختر باید دخترشان را آماده کنند تا احساس سرخوردگی و شکست نکند  و برعکس به او احساس خودخواهی یا غرور دست ندهد برای تمام جوانانمان آرزوی خوشبختی و روشن نگری داریم .


بیشتر بخوانید:  اهداف ازدواج در اسلام و قرآن چیست


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Courtship and Dating in Islam 

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه آداب خواستگاری در اسلام

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید