کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

انواع ازدواج در اسلام

انواع ازدواج

انواع ازدواج در اسلام

انواع ازدواج در اسلام یک نوع بیشتر نیست و آن ازدواج دایم میباشد اگر ازدواج را همبستر شدن و زوج شدن بدانیم صورت دیگری از ازدواج هست و آن تصاحب کنیز است  یک مرد مسلمان میتواند با کنیزش همبستر شده و حتی اورا به دیگری ببخشد  انواع ازدواج در اسلام در مذهب شیعه متفاوت است  انواع ازدواج در اسلام فقه امامیه بر دو نوع است ازدواج دایم و ازدواج موقت .

البته در مذهب شیعه نیز تصاحب کنیز و همبستر شدن با او حلال است  در ازدواج دایم مرد میتواند تا چهار همسر اختیار کند  رضایت همسر و یا همسران اول برای عقد همسران بعدی لازم است اما برای تصاحب کنیزان مرد آزاد است  البته در چند همسری زن حقی دارد با عنوان حق قسم   مردی که چند همسر دارد باید به دفعات مساوی با همسرانش همبستر شود

در انواع ازدواج در اسلام همبستر شدن با کنیز مانند برده داری میباشد  کنیز مانند خانه و یا مرکب خریداری میشد مردی که کنیز میخرید میتوانست آنرا به دیگری ببخشد و یا بفروشد حتی اگر صاحب کنیز راضی بود میتوانست با صاحب قبلیش همبستر شود صاحب کنیز میتوانست او را شوهر داده و بازهم با او رابطه جنسی داشته باشد .

البته در انواع ازدواج در اسلام نمیتوان این مورد را نام برد  کنیز وفرزندانش هیچ حق مادی نسبت به مولا و صاحب خود نداشتند حتی فرزند کنیزان نه ارث میبردند و نه صاحب و مولا موظف به پرداخت مخارج زندگی آنها بود فرزندان کنیزان مانند خود آنها کنیز بودند و صاحب داشتند  پس انواع ازدواج در اسلام یک نوع بیشتر نیست  در مذهب شیعه دو نوع دایم و موقت .  کنیزداری  یک رسم سنتی بود مانند برده داری که طبق سوره نور مورد تایید اسلام هم بود .


بیشتر بخوانید:  آداب و رسوم ایرانیان در مورد ازدواج


در اسلام

شرایط انواع ازدواج در اسلام

شرایط انواع ازدواج در اسلام اول متدین بودن است . زن و مرد باید مسلمان باشند و زن باید مجرد باشد شرایط انواع ازدواج در اسلام با تشیع متفاوت است  در مذهب شیعه متعه وجود دارد در این ازدواج مرد میتواند با زن اهل کتاب ازدواج موقت کند مرد اجازه دارد بدون رضایت همسر دایم زن صیغه کند  ازدواج در اسلام بحث جالبیست .

با وجود اینکه شرایط انواع ازدواج در اسلام به ظاهر آسان است ولی معذوریتهایی نیز بر آن وارد شده تاکید بر حسن خلق،  رعایت مساوات دربین همسران ، ایجاد آرامش در خانواده و این قبیل مسایل به نظر میرسد برای ایجاد خانواده ای با رعایت مسایل اسلامی نیاز به مشورت میباشد در مشاوره ازدواج متوجه خواهیم شد که آیا میتوانیم در آن واحد دو همسر اختیار کنیم ؟ مشاوره خانواده و روانشناسی به ما خواهد فهماند قادر هستیم محبت خود را بین دو همسر تقسیم کنیم ؟

شرایط انواع ازدواج در اسلام بسیار حساس و عمیق میباشد چون ازدواج فقط به منظور همبستر شدن انجام نمیشود در خانواده فرزندانی تربیت میشوند این فرزندان نمونه یک مسلمان هستند یک مسلمان نیاز به تربیت انسانی و اسلامی دارد زمانی یک فرزند درست تربیت میشود که محیطی آرام و بدور از استرس داشته باشد  در خانه ای که تمام افکار مادر در گرو بی محبتی پدر باشد فرزند سالم پرورش نخواهد یافت .

در یک خانواده اسلامی زن و مرد در کنار یکدیگر هستند مشکلاتشان را با هم حل میکنند پیروزی هایشان را با هم جشن میگیرند هوی و هوس معنایی ندارد و کنترل میشود پدر و مادر یار و یاور یکدیگر هستند و به پرورش فرزندانشان می اندیشند حتی در زمان کنیز داری آزاد نمودن کنیز صواب بوده و اجر اخروی به همراه داشت اندیشیدن در آیات قران راه درست را مینمایاند .


بیشتر بخوانید:  ازدواج اسلامی در قرآن


انواع ازدواج

انواع ازدواج در اسلام و غرب

انواع ازدواج در اسلام و غرب جای تامل بسیار دارد  در اسلام زن مورد تکریم قرار گرفته است زن در اسلام بعد از طلاق و بعد از مرگ همسر از او حق میگیرد علاوه بر ارث مهریه خود را میتواند مطالبه نماید  شاید برخی بگویند مهر صورت مادی به ازدواج میدهد  زنی را در نظر بگیرید عمری با مرد زندگی کرده و حال پس از سامان گذفتن فرزندان مرد وفات میکند  فرزندان هریک میراث خود را میخواهند میراث اندک زن برای زندگیش کافی نیست  توانایی کار کردن ندارد در این مرحله زن میتواند مهریه اش را از میراث مرد مطالبه نموده و زندگی کند .

در مطالعه انواع ازدواج در اسلام و غرب میبینیم اسلام در نکات ریز و حساس به فکر مظلومیت و معصومیت زن بوده است در ازدواج غربی تمکینی وجود ندارد زن میتواند در مکانی جدا از همسرش زندگی کند شغل دلخواهش را انتخاب کرده و به تحصیلاتش ادامه دهد .

انواع ازدواج در اسلام و غرب چگونه است ؟

در انواع ازدواج در اسلام و غرب به نکات جالبی بر میخوریم مرد فقط در صورتی موظف به دادن نفقه و مخارج زندگیست که در اول ازدواج شرط کرده باشند  نوعی ازدواج در غرب وجود دارد که به ازدواج سپید مشهور است  ممکن است یک زن و مرد سالیان زیادی باهم زندگی کنند و حتی بچه دار شوند ولی ازدواج نکنند  سرپرستی فرزند بر عهده زن است مگر اینکه خود زن نخواهد  مرد بدون اجازه زن نمیتواند با وی زناشویی کند .

در صورت زناشویی بدون اجازه ، زن میتواند از وی شکایت کند  در اسلام زن باید تمکین کند در صورتیکه مرد نیاز به زناشویی داشت و زن امتناع کند ناشزه خوانده میشود  البته این امتناع اگر از روی سرکشی و لجاجت و یا برای گرفتن امتیاز از مرد باشد اگر امتناع اززناشویی از روی خستگی ، بیماری و یا ناراحتی روحی باشد مرد موظف به برطرف کردن آن میباشد .


بیشتر بخوانید:  اهداف ازدواج در اسلام و قرآن چیست


ملاک های انواع ازدواج در اسلام

ملاک های انواع ازدواج در اسلام برطرف نمودن نیازهای جسمی ، جنسی ، عاطفی و شکل گیری جایگاه اجتماعی میباشد  ازدواج به انسان کمک میکند تا برای خصوصی ترین شکل زندگی مونس و یار وهمدم داشته باشد . ملاک های انواع ازدواج در اسلام جمع گرایی و اجتماعی شدن است . مهمترین ملاک حسن خلق برای ایجاد آرامش و امنیت در خانواده میباشد .

ملاک دیگر ایجاد جامعه ای بدور از فساد است ازدواج با همکیش میتواند کمک خوبی برای داشتن جامعه ای پاک باشد زیاد شدن مسلمان یکی دیگر از ملاکهای ازدواج در اسلام میباشد در مذهب شیعه ازدواج موقت برای مردان و پسرانیست که ممکن است توانایی تشکیل خانواده را نداشته باشند اسلام دست مردان را باز گذاشته است اما ظوابطی بر این آزادی حاکم کرده است  مردان از نظر فیزیولوژی کمتر بر غرایز خود کنترل دارند در عین حال باید برخی قوانین را رعایت کنند .

ملاک ازدواج در اسلام بر پاکی و نیکی بنیان نهاده شده است تامین نیازهای انسان در چارچوب قوانین بشری و الهی .  هر قانونی از لاابالی گری جلوگیری میکند اسلام در پرتو قوانین شرعی این فرصت را فراهم میکند تا نیازهای آدمی مانع از رشد فکری و عقلانی نشود توجه به خانه و خانواده بسیار سفارش شده است و حرمت خانواده لازم وضروری است .


بیشتر بخوانید:  آداب مراسم ازدواج در ایران چگونه است ؟


در اسلام

احکام انواع ازدواج در اسلام

احکام انواع ازدواج در اسلام در قران به وضوح بیان شده است  در ازدواج دایم پس از رویت و رضایت طرفین رضایت والدین دختر شرط است اگر دختری نابالغ باشد با رضایت پدر میتواند ازدواج کند  دختری که عاقل نیست فقط با رضایت پدر و یا ولی قهری میتواند ازدواج کند  زن نمیتواند در آن واحد دو همسر داشته باشد احکام انواع ازدواج در اسلام را با ازدواج موقت پی میگیریم  در ازدواج موقت زن میتواند تمکین نکند میتواند بدون اجازه همسر شغل انتخاب کند میتواند ادامه تحصیل بدهد مرد موظف به پرداخت نفقه و مهریه نیست مگر اینکه زن هنگام صیغه شرط کند  زن از مرد ارث نمیبرد اما اگر از وی فرزندی بوجود آید فرزند ارث میبرد مرد موظف نیست برای همسر صیغه ای مسکن فراهم کند .

در ازدواج موقت صیغه طلاق جاری نمیشود با تمام شدن مدت ازدواج صیغه خود بخود فسخ میشود زن نمیتواند در این مدت با مرد دیگری صیغه کند مگر اینکه مرد مدت صیغه را بذل کند  برای زن صیغه ای پس از اتمام مدت عده تعیین نشده   زن بلافاصله پس از فسخ صیغه یا اتمام مدت آن میتواند با مرد دیگری ازدواج دایم یا موقت کند .


بیشتر بخوانید:  اهمیت و فلسفه ازدواج در اسلام


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج و ازدواج در اسلام به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Islamic marital jurisprudence 

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه انواع ازدواج در اسلام

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- یک نظر:

  1. با سلام ممنون از نوشته های منطقی و خوبتون.گونه های دیگری از ازدواج در اسلام مقدس هست که اشاره نکردید از جمله ازدواج ((مسیار)).باور بفرمایید فیمینیسم و زن سالاری این حقایق ناب را کتمان میکنند و بجای آن مجوز دزدی و خیانت جنسی را رواج داده اند و بنیان گذاران این انقلاب و انحراف منحوس در دین روز قیامت به مردم و جامعه اسلامی بدهکارند و خدا به همه آگاه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1399/5/23

جمعه

1399/5/24

شنبه

1399/5/25

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید