کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اهداف ازدواج در اسلام و قرآن چیست

اهداف ازدواج

شرایط ازدواج در قرآن

شرایط ازدواج در قرآن واضح و روشن بیان شده است . شرایط ازدواج در قرآن در یک آیه شاید مختصر اما واضح و عمیق بیان شده است . در سوره نسا آیه ششم به بلوغ اشاره میکند . پس یکی از مهمترین شرایط ازدواج در قرآن بالغ شدن میباشد . یکی دیگر از شرایط ازدواج در قرآن تمایل به نکاح و ازدواج است و بعد درک صلاح و مصلحت . این سه شرط از شرایط ازدواج در قرآن در آیه ششم سوره نسا بیان شده است . ازدواج در اسلام یک امر مقدس میباشد که به واسطه آن انسان ، اجتماعی  و مردمی بار می آید . اسلام از ادیانی است که همواره مومنان را به پیوند و همفکری دعوت میکند . اسلام با گوشه نشینی و عزلت مخالف است . از اینرو ازدواج پسندیده و مورد احترام است .

از دیگر شرایط ازدواج در قرآن دینداری است . در سوره بقره آیه 221 در این مورد گفته شده است . « با زنان مشرک ازدواج نکنید مگر اینکه ایمان آورند » . در آیات 22 و 23 و 24 سوره نسا ازدواج با محارم ممنوع شده است . محارم شامل مادر ، مادر زن ، خاله ، عمه ، فرزند همسر و خواهر زن میباشد مرد بعد از طلاق میتواند با خاله ، عمه و یا خواهر زنش ازدواج نماید . شرایط ازدواج در قرآن راه را برای دل باز گذاشته است . اگر مرد با همسرش همبستر نشده باشد میتواند با محارم همسرش پس از طلاق ازدواج نماید . مانند مادر زن ، فرزند زن و غیره . باز هم توصیه میکنیم در اینگونه موارد مشاوره ازدواج انجام شود . مشاوره خانواده و روانشناسی به شما کمک میکند عاقلانه تر انتخاب کنید . در برخی موارد غرایز و احساسات راه انتخاب عاقلانه را بر ما میبندد .


بیشتر بخوانید:  حقوق زن در اسلام و زندگی مشترک


شرایط ازدواج در قرآن و روایات

شرایط ازدواج در قرآن و روایات نزدیک به هم بوده و تفاوت زیادی ندارد . در قرآن یکی از شرایط ازدواج  ، دینداری است . در روایتی از پیامبر نیز میخوانیم : « هر که با زنی به خاطر مالش ازدواج کند … و هر که با وی به خاطر دینش ازدواج کند خداوند تمام این مزایا را برای او جمع میکند » . وسایل الشیعه ج 14 ص 31 . شرایط ازدواج در قرآن و روایات راه انتخاب را برای ما روشن نموده است .

در قرآن و روایات اسلامی به نهراسیدن از فقر در امر ازدواج توصیه شده است . به زنان پیشنهاد شده که قناعت پیشه کنند و مردان را به رنج نیاندازند . « هرکس از ترس فقر ازدواج نکند به خدا بد گمان شده است » .  ( من لا یحضره الفقیه ، ج 3 ص 251 ) . از دیگر شرایط ازدواج در قرآن و روایات پسندیدن  و دیدن چهره است . امام صادق میفرماید : « مانعی ندارد که مرد قامت و رخ زنی را ببیند که قصد ازدواج با او را دارد » . ( وسایل الشیعه ج 20 ص 88 )  .  یکی دیگر از شرایط ازدواج در قرآن و روایات هم شان بودن زن و مرد است . « وقتیکه اشخاص هم شان به خواستگاری دختران شما آمدند به آنها دختر دهید » . (سخن پیامبر به استناد نهج الفصاح ص 37 ج 193 ) .


بیشتر بخوانید:  ملاک ها و اهداف ازدواج از نظر اسلام چیست


در اسلام و قرآن چیست

احکام و شرایط ازدواج در قرآن

احکام و شرایط ازدواج در قرآن بر مبنای دینداری تدوین شده است . بالغ بودن از دیگر احکام و شرایط ازدواج در قرآن است . ازدواج قبل از بلوغ جایز نیست .  کسی که میخواهد ازدواج کند باید مایل به نکاح باشد . گفتن بله هنگام عقد و یا قبلت هنگام صیغه حکایت از همین اصل دارد .  فردی که میخواهد طبق احکام و شرایط ازدواج در قرآن ازدواج کند باید عاقل باشد . زن دادن مجنون جایز نیست .  زنی که میخواهد ازدواج کند باید مجرد باشد . حکم ازدواج برای زن تک همسری است . مرد با رضایت زن اول میتواند تا چهار زن عقد کند . مرد باید بین زنانش عدالت را رعایت کند . مرد میتواند با کنیزانش همبستر شود . کنیز در صورتیکه متاهل باشد همبستر شدن با او حرام است . زن باید به رویت مرد برسد . یعنی پدر نمیتواند دختر ی را به خواستگار نشان داده و دیگری را به عقدش در آورد .

هنگام جاری شدن عقد ، دختر نباید قاعده باشد . خواندن صیغه عقد واجب است . نوشتن یا راضی بودن زن و مرد کافی نیست . صیغه را یا خود زوجین باید بخوانند و یا شخص دیگر به وکالت از طرف آنها بخواند . رضایت پدر برای دختر باکره لازم است . مرد وقتی زنی را به نکاح خود در می آورد مادر و جده آن زن به مرد محرم میشود . مرد اگر با همسرش نزدیکی هم نکند مادر زن وجده اش محرم اش میشوند . حتی اگر طلاق هم بگیرند عقد مرد با آنان حکم ازدواج با محارم را پیدا میکند .  در مورد زن هم ،  پدر و جد همسر همین حکم را دارد . اگر مردی در حال حج واجب باشد و ازدواج کند عقدش باطل است .


بیشتر بخوانید: جایگاه و ملاک های اسلام در مورد ازدواج


اهداف ازدواج

قوانین و شرایط ازدواج در قرآن

قوانین و شرایط ازدواج در قرآن بر مبنای مصلحت انسانها تدوین شده است . ازدواج برای برطرف شدن نیاز های جنسی ، عاطفی و روانی انسانها قرار داده شده است . ازدواج امری مقدس است پس نیت برای ازدواج نیز باید پاک و مقدس باشد ازدواجی که با نیت پاک انجام شود آرامش ببار می آورد . قوانین و شرایط ازدواج در قرآن و روایات نیز برای همین امر تدوین شده است . تمامی این شرایط به انسانها تکامل میبخشد . یک مرد و زن باید مکمل هم باشند . برای رشد و تعالی هم کوشش کرده و عیوب یکدیگر را بپوشانند . محرم اسرار هم باشند . به یکدیگر آرامش بدهند و نیازهای یکدیگر را عاقلانه بر طرف کنند . اعتماد یکدیگر را جلب کنند وبا اطمینان با هم زندگی کنند . اسلام حتی برای زمانی که یکی فوت کند قوانینی دارد  که دیگری امنیت مالی و روحی داشته باشد .

قانون مهریه برای زمانی که مرد بخواهد زن را طلاق داده و یا فوت کند . ارث بردن از همسر . و قانون دیگری که در اسناد ازدواج ثبت میشود .  هنگام طلاق تمام اموال بدست آمده بعد از ازدواج میان زن ومرد بطور مساوی تقسیم میشود .


بیشتر بخوانید:  اهمیت و فلسفه ازدواج در اسلام


در اسلام و قرآن چیست

ملاک و شرایط ازدواج در قرآن

ملاک و شرایط ازدواج در قرآن اول از همه دلپسند بودن است . وقتی قرار است یک نفر تا پایان عمر با تو همراه باشد باید مورد پسندت باشد . بپسندی و از زیبایهایش لذت ببری تا به تو آرامش بدهد . ملاک و شرایط ازدواج در قرآن دینداریست . او باید با تو همسو و هم عقیده باشد تا اختلاف کمتری داشته باشید . تا یکدیگر را درک کنید و همقدم باشید . ملاک حسن خلق است تا با رفتار نیکو به یکدیگر اعتماد به نفس بدهید . ملاک صداقت است تا با اطمینان زندگی کنید . راستگویی تا به هم اعتماد داشته باشید . ازدواج پیوندی جاودانه است که در سایه سار آن جامعه رشد میکند . ازدواج و    ملاکهای نیکوی ازدواج باعث پویایی میشود . امیدواریم جوانان ما با مطالعه ، تحقیق ، تفحص و مشورت خوشبختی خود را تضمین نمایند . در جمع خانواده است که جامعه زیر بنای فرهنگی خود را میتواند محکم بسازد .


بیشتر بخوانید: حداقل سن مناسب ازدواج از دیدگاه اسلام 


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Here’s six purposes of marriage in Islam 

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه اهداف ازدواج در اسلام و قرآن چیست

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1399/6/31

سه شنبه

1399/7/1

چهارشنبه

1399/7/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید