کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اهداف ازدواج در اسلام و قرآن چیست

اهداف ازدواج

شرایط ازدواج در قرآن

شرایط ازدواج در قرآن واضح و روشن بیان شده است . شرایط ازدواج در قرآن در یک آیه شاید مختصر اما واضح و عمیق بیان شده است . در سوره نسا آیه ششم به بلوغ اشاره میکند . پس یکی از مهمترین شرایط ازدواج در قرآن بالغ شدن میباشد . یکی دیگر از شرایط ازدواج در قرآن تمایل به نکاح و ازدواج است و بعد درک صلاح و مصلحت . این سه شرط از شرایط ازدواج در قرآن در آیه ششم سوره نسا بیان شده است . ازدواج در اسلام یک امر مقدس میباشد که به واسطه آن انسان ، اجتماعی  و مردمی بار می آید . اسلام از ادیانی است که همواره مومنان را به پیوند و همفکری دعوت میکند . اسلام با گوشه نشینی و عزلت مخالف است . از اینرو ازدواج پسندیده و مورد احترام است .

از دیگر شرایط ازدواج در قرآن دینداری است . در سوره بقره آیه ۲۲۱ در این مورد گفته شده است . « با زنان مشرک ازدواج نکنید مگر اینکه ایمان آورند » . در آیات ۲۲ و ۲۳ و ۲۴ سوره نسا ازدواج با محارم ممنوع شده است . محارم شامل مادر ، مادر زن ، خاله ، عمه ، فرزند همسر و خواهر زن میباشد مرد بعد از طلاق میتواند با خاله ، عمه و یا خواهر زنش ازدواج نماید . شرایط ازدواج در قرآن راه را برای دل باز گذاشته است . اگر مرد با همسرش همبستر نشده باشد میتواند با محارم همسرش پس از طلاق ازدواج نماید . مانند مادر زن ، فرزند زن و غیره . باز هم توصیه میکنیم در اینگونه موارد مشاوره ازدواج انجام شود . مشاوره خانواده و روانشناسی به شما کمک میکند عاقلانه تر انتخاب کنید . در برخی موارد غرایز و احساسات راه انتخاب عاقلانه را بر ما میبندد .


بیشتر بخوانید:  حقوق زن در اسلام و زندگی مشترک


شرایط ازدواج در قرآن و روایات

شرایط ازدواج در قرآن و روایات نزدیک به هم بوده و تفاوت زیادی ندارد . در قرآن یکی از شرایط ازدواج  ، دینداری است . در روایتی از پیامبر نیز میخوانیم : « هر که با زنی به خاطر مالش ازدواج کند … و هر که با وی به خاطر دینش ازدواج کند خداوند تمام این مزایا را برای او جمع میکند » . وسایل الشیعه ج ۱۴ ص ۳۱ . شرایط ازدواج در قرآن و روایات راه انتخاب را برای ما روشن نموده است .

در قرآن و روایات اسلامی به نهراسیدن از فقر در امر ازدواج توصیه شده است . به زنان پیشنهاد شده که قناعت پیشه کنند و مردان را به رنج نیاندازند . « هرکس از ترس فقر ازدواج نکند به خدا بد گمان شده است » .  ( من لا یحضره الفقیه ، ج ۳ ص ۲۵۱ ) . از دیگر شرایط ازدواج در قرآن و روایات پسندیدن  و دیدن چهره است . امام صادق میفرماید : « مانعی ندارد که مرد قامت و رخ زنی را ببیند که قصد ازدواج با او را دارد » . ( وسایل الشیعه ج ۲۰ ص ۸۸ )  .  یکی دیگر از شرایط ازدواج در قرآن و روایات هم شان بودن زن و مرد است . « وقتیکه اشخاص هم شان به خواستگاری دختران شما آمدند به آنها دختر دهید » . (سخن پیامبر به استناد نهج الفصاح ص ۳۷ ج ۱۹۳ ) .


بیشتر بخوانید:  ملاک ها و اهداف ازدواج از نظر اسلام چیست


در اسلام و قرآن چیست

احکام و شرایط ازدواج در قرآن

احکام و شرایط ازدواج در قرآن بر مبنای دینداری تدوین شده است . بالغ بودن از دیگر احکام و شرایط ازدواج در قرآن است . ازدواج قبل از بلوغ جایز نیست .  کسی که میخواهد ازدواج کند باید مایل به نکاح باشد . گفتن بله هنگام عقد و یا قبلت هنگام صیغه حکایت از همین اصل دارد .  فردی که میخواهد طبق احکام و شرایط ازدواج در قرآن ازدواج کند باید عاقل باشد . زن دادن مجنون جایز نیست .  زنی که میخواهد ازدواج کند باید مجرد باشد . حکم ازدواج برای زن تک همسری است . مرد با رضایت زن اول میتواند تا چهار زن عقد کند . مرد باید بین زنانش عدالت را رعایت کند . مرد میتواند با کنیزانش همبستر شود . کنیز در صورتیکه متاهل باشد همبستر شدن با او حرام است . زن باید به رویت مرد برسد . یعنی پدر نمیتواند دختر ی را به خواستگار نشان داده و دیگری را به عقدش در آورد .

هنگام جاری شدن عقد ، دختر نباید قاعده باشد . خواندن صیغه عقد واجب است . نوشتن یا راضی بودن زن و مرد کافی نیست . صیغه را یا خود زوجین باید بخوانند و یا شخص دیگر به وکالت از طرف آنها بخواند . رضایت پدر برای دختر باکره لازم است . مرد وقتی زنی را به نکاح خود در می آورد مادر و جده آن زن به مرد محرم میشود . مرد اگر با همسرش نزدیکی هم نکند مادر زن وجده اش محرم اش میشوند . حتی اگر طلاق هم بگیرند عقد مرد با آنان حکم ازدواج با محارم را پیدا میکند .  در مورد زن هم ،  پدر و جد همسر همین حکم را دارد . اگر مردی در حال حج واجب باشد و ازدواج کند عقدش باطل است .


بیشتر بخوانید: جایگاه و ملاک های اسلام در مورد ازدواج


اهداف ازدواج

قوانین و شرایط ازدواج در قرآن

قوانین و شرایط ازدواج در قرآن بر مبنای مصلحت انسانها تدوین شده است . ازدواج برای برطرف شدن نیاز های جنسی ، عاطفی و روانی انسانها قرار داده شده است . ازدواج امری مقدس است پس نیت برای ازدواج نیز باید پاک و مقدس باشد ازدواجی که با نیت پاک انجام شود آرامش ببار می آورد . قوانین و شرایط ازدواج در قرآن و روایات نیز برای همین امر تدوین شده است . تمامی این شرایط به انسانها تکامل میبخشد . یک مرد و زن باید مکمل هم باشند . برای رشد و تعالی هم کوشش کرده و عیوب یکدیگر را بپوشانند . محرم اسرار هم باشند . به یکدیگر آرامش بدهند و نیازهای یکدیگر را عاقلانه بر طرف کنند . اعتماد یکدیگر را جلب کنند وبا اطمینان با هم زندگی کنند . اسلام حتی برای زمانی که یکی فوت کند قوانینی دارد  که دیگری امنیت مالی و روحی داشته باشد .

قانون مهریه برای زمانی که مرد بخواهد زن را طلاق داده و یا فوت کند . ارث بردن از همسر . و قانون دیگری که در اسناد ازدواج ثبت میشود .  هنگام طلاق تمام اموال بدست آمده بعد از ازدواج میان زن ومرد بطور مساوی تقسیم میشود .


بیشتر بخوانید:  اهمیت و فلسفه ازدواج در اسلام


در اسلام و قرآن چیست

ملاک و شرایط ازدواج در قرآن

ملاک و شرایط ازدواج در قرآن اول از همه دلپسند بودن است . وقتی قرار است یک نفر تا پایان عمر با تو همراه باشد باید مورد پسندت باشد . بپسندی و از زیبایهایش لذت ببری تا به تو آرامش بدهد . ملاک و شرایط ازدواج در قرآن دینداریست . او باید با تو همسو و هم عقیده باشد تا اختلاف کمتری داشته باشید . تا یکدیگر را درک کنید و همقدم باشید . ملاک حسن خلق است تا با رفتار نیکو به یکدیگر اعتماد به نفس بدهید . ملاک صداقت است تا با اطمینان زندگی کنید . راستگویی تا به هم اعتماد داشته باشید . ازدواج پیوندی جاودانه است که در سایه سار آن جامعه رشد میکند . ازدواج و    ملاکهای نیکوی ازدواج باعث پویایی میشود . امیدواریم جوانان ما با مطالعه ، تحقیق ، تفحص و مشورت خوشبختی خود را تضمین نمایند . در جمع خانواده است که جامعه زیر بنای فرهنگی خود را میتواند محکم بسازد .


بیشتر بخوانید: حداقل سن مناسب ازدواج از دیدگاه اسلام 


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Here’s six purposes of marriage in Islam 

نویسنده: زهره حبیبی نوده

براي مشاوره در زمينه اهداف ازدواج در اسلام و قرآن چیست

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!