کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام نیز تعریف شده است .  دین اسلام که کامل ترین راهنمای زندگی انسان ها است در تمام امور زندگی راه و روش درست را نشان داده است و در آخر انتخاب را به عهده اراده و خواسته انسان قرار داده است . همانطور که می دانید ازدواج یکی از اموری است که در زندگی انسان بسیار سرنوشت ساز است در نتیجه غلفت در آن آسیب های جبران ناپذیری را به بار می آورد .


بیشتر بخوانید: اهمیت و ضرورت ازدواج در اسلام


بهترین سن ازدواج از نظر اسلام

دین اسلام با توجه به اهمیت ازدواج در زندگی ، در کتاب راهنمای قرآن بسیار به آن پرداخته و همچنین پیامبران و ائمه در رابطه با چگونگی شرایط ازدواج و آداب اسلامی آن احادیث زیادی گفته اند . بهترین سن ازدواج از نظر اسلام نیز تعریف شده است . درواقع بهترین سن ازدواج از نظر اسلام تنها با در نظر گرفتن سن بلوغ جنسی مشخص شده است به همین دلیل پایین ترین سن ازدواج در نظر گرفته شده برای دختران از نظر اسلام ۹ سالگی و برای پسران ۱۵ سالگی می باشد .

در احادیث و گفته های پیامبران نیز بسیار به بلوغ فکری و داشتن درک درست از زندگی و مشکلات اشاره شده است . بهترین سن ازدواج از نظر اسلام باتوجه به شرایط زندگی و درک مردم آن دوران ذکر شده است و با تامل بیشتر در آیات و احادیث می توان به جزئیات بیشتری از شرایط و آداب ازدواج دست پیدا کرد .


بیشتر بخوانید: اهداف ازدواج در اسلام و قرآن چیست


بهترین سن ازدواج از نظر اسلام و قرآن

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام و قرآن

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام و قرآن بیشتر با در نظر گرفتن شرایط جسمی انسان ها در نظر گرفته شده است . خداوند که خالق انسان است از تمام خواسته های انسان آگاه است درنتیجه با آگاهی از غرایز جنسی انسان سن ازدواج برای انسان ها را مشخص کرده است . بهترین سن ازدواج از نظر اسلام و قرآن برای خوشبختی انسان ها مشخص شده است درنتیجه با پیروی از گفته های اسلامی می توانید راه درست زندگیتان را پیدا کنید . به طور مثال در یکی از احادیث اسلامی با اشاره به اموال یتیمان به زمان ازدواج و آغاز زندگی اشاره شده است تا در آن سن مال و اموال یتیمان را به آنها بازگردانند و شرایط آغاز زندگی مشترکشان را فراهم نمایند .

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام و قرآن سنی است که دختر و پسر شرایط مقابله با مشکلات زندگی را داشته باشند ، در نتیجه در سنی که فرد از خود شناخت کاملی داشته باشد و ملاک های ازدواجش را به طور کامل مشخص کرده باشد شرایط ازدواج را دارد . برای آگاهی از این شناخت و درک درست از معیارهای ازدواج بهتر است از یک مشاوره قبل از ازدواج راهنمایی گرفت .


بیشتر بخوانید: اهمیت و فلسفه ازدواج در اسلام


بهترین سن ازدواج از نظر اسلام برای پسران

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام برای پسران

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام برای پسران سنی است که مرد توان اداره یک خانواده را داشته باشد .  یکی از نکات مهمی که در ملاک های بهترین سن ازدواج از نظر اسلام برای پسران در نظر گرفته شده است شجاعت در برابر مشکلات مالی است . در اسلام بسیار به قناعت سفارش شده است و از انسان خواسته شده است که مبادا به دلیل ترس از فقر از ازدواج خوداری کنید چرا که با این کار به رزاق بودن خداوند شک کرده اید و ایمانتان را سست کرده اید .


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام


بهترین سن ازدواج از نظر اسلام برای دختران

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام برای دختران زمانی است که دختر به بلوغ فکری و جنسی رسیده باشد و درواقع توانایی تولید مثل و تربیت کودکان را پیدا کرده باشد . دین اسلام برای ازدواج دختران محدودیت هایی قائل شده است که از جمله ی آن ممنوعیت ازدواج در سن پایین تر از ۹ سال است همچنین در اسلام اجازه ی پدر برای ازدواج دختر لازم و ضروری است .

دختر به دلیل احساساتی بودن گاهی ممکن است برخی حقایق را نادیده بگیرد و به دلایل کاملا  احساسی تن به ازدواج با شخصی که مناسب نیست بدهد در نتیجه دین اسلام با ضرورت اجازه پدر در ازدواج دختر از این اتفاق به نوعی جلوگیری کرده است . برخی این قوانین را در دین اسلام محدود کردن دختران می دانند در حالی که این قوانین به دلیل بهتر شدن کیفیت زندگی زنان نیز شکل گرفته است و تنها هدف از این شروط رسیدن به یک ازدواج موفق است .


بیشتر بخوانید: موانع ازدواج از دیدگاه اسلام


بهترین سن ازدواج از نظر اسلام برای دختران

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام برای جوانان

بهترین سن ازدواج از نظر اسلام برای جوانان همانطور که پیش تر گفتیم زمانی است که پسران توانایی اداره یک زندگی و دختران توانایی همراهی همسر در مشکلات و تربیت فرزندان را داشته باشند و به بلوغ جنسی و فکری رسیده باشند . مشاوره ازدواج با تخصص و تجربه می تواند در تشخیص سن مناسب ازدواج شما را راهنمایی نماید .


بیشتر بخوانید: ملاک ها و اهداف ازدواج از نظر اسلام چیست


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Is there a set age for marriage in Islam? – Islam Question …

براي مشاوره در زمينه بهترین سن ازدواج از نظر اسلام

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!