کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مشکلات ازدواج دانشجویی و تشکیل خانواده

مشکلات ازدواج دانشجویی,مهمترین مشکلات ازدواج دانشجویی,

مشکلات ازدواج دانشجویی  مشکلاتی هستند که قطعا هر دختر و پسری که قصد دارند با هم در دوران دانشجویی ازدواج کنند از رو به رو شدن با آنها ناگزیر هستند . مشکلات ازدواج های دانشجویی مانند هر سبک ازدواج که مشکلات خودش را دارد از قبل از ازدواج وجود خواهند داشت و تا سالها ممکن است بر زندگی زناشویی تاثیر گذار باشند .

از جمله مشکلات ازدواج های دانشجویی که تقریبا همه با آن درگیر هستند مشکل مالی است . پسری که وارد دانشگاه شده بخصوص در دوره چهار ساله اول کاری جز درس خواندن ندارد . بنابراین این امکان هست که از نظر جایگاه شغلی و مالی در شرایط مساعدی نباشد . از دیگر مشکلات ازدواج دانشجویی میتوان به لطمه خوردن به درس به دلیل و بهانه ازدواج اشاره کرد . شاید زوجین دانشجو این مطلب را انکار کنند  ولی قطعا خواسته یا ناخواسته روابط احساسی بر درس خواندن آنها تاثیر میگذارد و معمولا این موضوع باعث افت تحصیلی میشود . مشاوره خانواده نیز می تواند در حیطه ازدواج دانشجویی راهنمای شما عزیزان باشد.


بیشتر بخوانید: معایب ازدواج دانشجویی را باید جدی بگیریم


مهمترین مشکلات ازدواج دانشجویی

مهمترین مشکلات ازدواج های دانشجویی باید با مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی بررسی شود . در طی مشاوره ازدواج شما همانطور که از مزایای ازدواج در دانشگاه میشنوید ممکن است با مشکلات ازدواج های دانشجویی ، مثلا مخالفت خانواده ها به دلایل مختلف نیز رو به رو شوید . خانواده ها به دلیل تجربه بیشتر در زندگی مشکلات ازدواج های دانشجویی را با دید وسیع تری میبینند  و گاهی به فرزندان خود گوشزد میکنند . بعضی اوقات جوانان به دلیل غرور جوانی این نصیحت ها را نادیده میگیرند و به جای دقت کردن به این نکات آنها را پس میزنند ‌. شاید یکی از مهمترین مشکلات ازدواج دانشجویی فراموش کردن دلیل اصلی آمدن به دانشگاه باشد و زوجین به دلیل درگیری در این رابطه از درس خواندن باز بمانند . دانشجویان حتما باید هوشیار عمل کنند و به این بخش از مشکلات ازدواج دانشجویی نیز خیلی دقت کنند .


بیشتر بخوانید: تجربه ازدواج دانشجویی موفق


مزایا و مشکلات ازدواج دانشجویی,مشاوره برای مشکلات ازدواج دانشجویی,

مزایا و مشکلات ازدواج های دانشجویی

مزایا و مشکلات ازدواج های دانشجویی هم توسط خود فرد و هم توسط خانواده ها باید مورد بررسی قرار بگیرد . از طرفی کمک گرفتن از مشاوره خانواده و روانشناسی نیز بسیار کارگشا خواهد بود . مزایا و مشکلات ازدواج های دانشجویی را به صورت طبقه بندی شده باید مرتب کرد . در غیر این صورت ممکن است برای افراد شرایط پیچیده ای به وجود بیاید . بعد از مرتب سازی آنها باید معیارهای مهم ازدواج برای خودمان را با مزایا و مشکلات ازدواج دانشجویی مقایسه کنیم . اگر موارد ذکر شده با هم  همخوانی داشته باشند ، میتوان به روند مثبت این ازدواج خوشبین بود و آن را مثبت ارزیابی کرد . در غیر این صورت باید در معیارهای خود  تغییر ایجاد کنیم یا اینکه برای تصمیم گیری درباره ازدواج دانشجویی بیشتر فکر کنیم .

ما باید مهمترین مشکلات ازدواج های دانشجویی را خوب و دقیق بشناسیم تا بتوانیم زندگی زناشویی موفقی را آغاز کنیم . برای شناخت بهتر میبایست به مشاوره ازدواج بپردازیم . تا مشکلات ناشی از این ازدواج کمتر شود .


بیشتر بخوانید: ازدواج در دانشگاه ، مشاوره و مشکلات آن


مشاوره برای مشکلات ازدواج دانشجویی

مشاوره برای مشکلات ازدواج های دانشجویی باید فقط توسط افرادی که صلاحیت این کار را دارند انجام شود . زوجی که قصد ازدواج در دانشگاه و ازدواج دانشجویی را دارند ممکن است در راه با بعضی از مشکلات ازدواج های دانشجویی برخورد کنند . مطمئنا آنها نمیتوانند تمام مسائل را با تجربه خود حل و فصل  کنند . مشاوره برای مشکلات ازدواج دانشجویی قطعا از یک روانشناس حرفه ای و با تجربه بر میاید . او نه تنها در بررسی شرایط دختر و پسر قبل از ازدواج کمک کننده است ، بلکه میتواند در صورت بروز مشکل در روند ازدواج نیز راه حل هایی ارائه کند . راه حل های ارائه شده توسط روانشناس علاوه بر حل مشکل زوجین بدون آسیب نیز خواهد بود و رابطه و سلامت آن را تضمین میکند . از طرفی زوجین با کمک گرفتن از روانشناس از برملا شدن مسائل خصوصی خود برای افراد دیگر جلوگیری میکنند .


بیشتر بخوانید: مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی چیست ؟


مدیریت مشکلات ازدواج دانشجویی

مدیریت مشکلات ازدواج های دانشجویی مهارتی است که باید دختر و پسری که ازدواج دانشجویی را انتخاب میکنند قبل از ازدواج بدست بیاورند . از مهمترین مشکلات ازدواج های دانشجویی که میتواند آسیب های زیادی را در پی داشته باشد تجربه کم زوجین است . مدیریت مشکلات ازدواج های دانشجویی بسیار بستگی به تجربه ها و پختگی دو طرف ازدواج دارد . گاهی افراد در سن کم ازدواج میکنند و بسیار عالی و پخته با مشکلات برخورد و آنها را حل میکنند . برخی از جوانان کم سن نیز به دلیل اینکه شخصیت وابسته ای دارند نمیتوانند تعادل را در رابطه حفظ کنند و در مدیریت اتفاقات و مشکلات ازدواج دانشجویی ناکام هستند . زوجین موقع انتخاب همسر حتما به رفتار ها و خصوصیات شخصیتی فرد مقابل دقت کنند نه فقط به ظاهر . کمک گرفتن از خانواده ها برای شناخت پختگی و قدرت مدیریت فرد مقابل قطعا برای جوانان کارساز خواهد بود .

داشتن ارتباط سالم در دانشگاه

زمانی که در دانشگاه و محیط های آموزشی مشابه رفت و آمد میکنید اینکه پیشنهاد ارتباط از سمت یک جنس مخالف دریافت کنید اتفاق عجیبی نیست . این اتفاق و ارتباط قطعا به دلیل فعالیت های مشترک بین دانشجوها حادث خواهد شد . اما گاهی اوقات از طرف مقابل میشنویم که از رابطه با ما شناخت برای ازدواج در آینده را میخواهد . در این صورت شما باید چهارچوب و روند متفاوتی را برای ارتباط خود انتخاب کنید . پسری که برای ازدواج با شما وارد رابطه شده نباید خیلی زود تلاش کند که به حریم خصوصی شما نزدیک و وارد شود . اگر درخواست رابطه جنسی قبل از ازدواج را به دلیل اینکه مثلا شما را قطعا همسر خود میداند دریافت کردید سریعا رابطه را قطع کنید . فردی که با شما واقعا قصد ازدواج دارد به جسم و روح شما احترام میگذارد . بنابراین هر درخواست ازدواجی حقیقی نیست .


بیشتر بخوانید: ازدواج های دانشجویی در چه شرایطی توصیه میشود ؟


وظیفه خانواده ها در انتخاب همسر

خانواده ها و والدین به دلیل تجربه زندگی مشترک و کسب کردن اطلاعات در مورد موضوع ازدواج قطعا منبع بزرگی از تجربه برای ما محسوب میشوند . شما قطعا باید از این منبع بزرگ استفاده کنید . به این دلیل که نه برای شما هزینه ای دارد نه در نحوه مشورت دادن چیزی را از شما دریغ میکنند . آرزوی قلبی خانواده ها بدون شک خوشبخت شدن فرزندشان در ازدواج و زندگی زناشویی او است . خانواده ها نیز باید با بوجود آوردن فضای امن روانی و عاطفی برای فرزندشان از او حمایت کنند . خانواده ها باید در مورد نحوه شناخت فرد مقابل در موضوعاتی مانند ثبات و استقلال شخصیت و بعد معنوی و رفتاری فرد نظر خود را با احترام به فرزندشان انتقال دهند . در این صورت جوانان میتوانند بدون صرف هزینه مالی و روحی و کاملا مطمئن از راهنمایی ها و انرژی خوبی که از مهربانی آنها میگیرند بهرمند شوند .

مهمترین مشکلات ازدواج دانشجویی,مزایا و مشکلات ازدواج دانشجویی,

چه چیزهایی را باید در انتخاب با هم دانشگاهی بررسی کنیم ؟

در بررسی های مربوط به طرف مقابل مسائل زیادی است که اگر به کاملی آنها را مورد تفکر قرار دهیم میتوانیم بهتر تصمیم بگیریم . به چند نکته از آنها اشاره ای خواهیم داشت .

  • قطعا مطمئن شوید که فرد قصدش ازدواج است نه سود جویی .
  • از خواستگار خود بخواهید بعد از مدت کوتاهی خانواده ها با هم آشنا شوند .
  • حتما مشاوره خانواده و روانشناسی را در دستور کار خود به منظور شناخت کامل قرار دهید .
  • در مورد گذشته فرد حتما اطلاعات کامل و صحیح را از او بخواهید و از صحت آن مطمئن شوید .
  • قطعا مطمئن شوید که در سطح نزدیکی از سطوح اجتماعی ، خانوادگی ، فرهنگی ، مالی و … قرار دارید .
  • از وابسته شدن و احساسات کور از همان ابتدا جلوگیری کنید تا تصمیم عاقلانه تری بگیرید .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج دانشجویی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Variation in the Relationship Between Education and … 

براي مشاوره در زمينه مشکلات ازدواج دانشجویی و تشکیل خانواده

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!