کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مشکلات ازدواج دانشجویی و تشکیل خانواده

مشکلات ازدواج دانشجویی,مهمترین مشکلات ازدواج دانشجویی,

مشکلات ازدواج دانشجویی  مشکلاتی هستند که قطعا هر دختر و پسری که قصد دارند با هم در دوران دانشجویی ازدواج کنند از رو به رو شدن با آنها ناگزیر هستند . مشکلات ازدواج های دانشجویی مانند هر سبک ازدواج که مشکلات خودش را دارد از قبل از ازدواج وجود خواهند داشت و تا سالها ممکن است بر زندگی زناشویی تاثیر گذار باشند .

از جمله مشکلات ازدواج های دانشجویی که تقریبا همه با آن درگیر هستند مشکل مالی است . پسری که وارد دانشگاه شده بخصوص در دوره چهار ساله اول کاری جز درس خواندن ندارد . بنابراین این امکان هست که از نظر جایگاه شغلی و مالی در شرایط مساعدی نباشد . از دیگر مشکلات ازدواج دانشجویی میتوان به لطمه خوردن به درس به دلیل و بهانه ازدواج اشاره کرد . شاید زوجین دانشجو این مطلب را انکار کنند  ولی قطعا خواسته یا ناخواسته روابط احساسی بر درس خواندن آنها تاثیر میگذارد و معمولا این موضوع باعث افت تحصیلی میشود . مشاوره خانواده نیز می تواند در حیطه ازدواج دانشجویی راهنمای شما عزیزان باشد.


بیشتر بخوانید: معایب ازدواج دانشجویی را باید جدی بگیریم


مهمترین مشکلات ازدواج دانشجویی

مهمترین مشکلات ازدواج های دانشجویی باید با مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی بررسی شود . در طی مشاوره ازدواج شما همانطور که از مزایای ازدواج در دانشگاه میشنوید ممکن است با مشکلات ازدواج های دانشجویی ، مثلا مخالفت خانواده ها به دلایل مختلف نیز رو به رو شوید . خانواده ها به دلیل تجربه بیشتر در زندگی مشکلات ازدواج های دانشجویی را با دید وسیع تری میبینند  و گاهی به فرزندان خود گوشزد میکنند . بعضی اوقات جوانان به دلیل غرور جوانی این نصیحت ها را نادیده میگیرند و به جای دقت کردن به این نکات آنها را پس میزنند ‌. شاید یکی از مهمترین مشکلات ازدواج دانشجویی فراموش کردن دلیل اصلی آمدن به دانشگاه باشد و زوجین به دلیل درگیری در این رابطه از درس خواندن باز بمانند . دانشجویان حتما باید هوشیار عمل کنند و به این بخش از مشکلات ازدواج دانشجویی نیز خیلی دقت کنند .


بیشتر بخوانید: تجربه ازدواج دانشجویی موفق


مزایا و مشکلات ازدواج دانشجویی,مشاوره برای مشکلات ازدواج دانشجویی,

مزایا و مشکلات ازدواج های دانشجویی

مزایا و مشکلات ازدواج های دانشجویی هم توسط خود فرد و هم توسط خانواده ها باید مورد بررسی قرار بگیرد . از طرفی کمک گرفتن از مشاوره خانواده و روانشناسی نیز بسیار کارگشا خواهد بود . مزایا و مشکلات ازدواج های دانشجویی را به صورت طبقه بندی شده باید مرتب کرد . در غیر این صورت ممکن است برای افراد شرایط پیچیده ای به وجود بیاید . بعد از مرتب سازی آنها باید معیارهای مهم ازدواج برای خودمان را با مزایا و مشکلات ازدواج دانشجویی مقایسه کنیم . اگر موارد ذکر شده با هم  همخوانی داشته باشند ، میتوان به روند مثبت این ازدواج خوشبین بود و آن را مثبت ارزیابی کرد . در غیر این صورت باید در معیارهای خود  تغییر ایجاد کنیم یا اینکه برای تصمیم گیری درباره ازدواج دانشجویی بیشتر فکر کنیم .

ما باید مهمترین مشکلات ازدواج های دانشجویی را خوب و دقیق بشناسیم تا بتوانیم زندگی زناشویی موفقی را آغاز کنیم . برای شناخت بهتر میبایست به مشاوره ازدواج بپردازیم . تا مشکلات ناشی از این ازدواج کمتر شود .


بیشتر بخوانید: ازدواج در دانشگاه ، مشاوره و مشکلات آن


مشاوره برای مشکلات ازدواج دانشجویی

مشاوره برای مشکلات ازدواج های دانشجویی باید فقط توسط افرادی که صلاحیت این کار را دارند انجام شود . زوجی که قصد ازدواج در دانشگاه و ازدواج دانشجویی را دارند ممکن است در راه با بعضی از مشکلات ازدواج های دانشجویی برخورد کنند . مطمئنا آنها نمیتوانند تمام مسائل را با تجربه خود حل و فصل  کنند . مشاوره برای مشکلات ازدواج دانشجویی قطعا از یک روانشناس حرفه ای و با تجربه بر میاید . او نه تنها در بررسی شرایط دختر و پسر قبل از ازدواج کمک کننده است ، بلکه میتواند در صورت بروز مشکل در روند ازدواج نیز راه حل هایی ارائه کند . راه حل های ارائه شده توسط روانشناس علاوه بر حل مشکل زوجین بدون آسیب نیز خواهد بود و رابطه و سلامت آن را تضمین میکند . از طرفی زوجین با کمک گرفتن از روانشناس از برملا شدن مسائل خصوصی خود برای افراد دیگر جلوگیری میکنند .


بیشتر بخوانید: مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی چیست ؟


مدیریت مشکلات ازدواج دانشجویی

مدیریت مشکلات ازدواج های دانشجویی مهارتی است که باید دختر و پسری که ازدواج دانشجویی را انتخاب میکنند قبل از ازدواج بدست بیاورند . از مهمترین مشکلات ازدواج های دانشجویی که میتواند آسیب های زیادی را در پی داشته باشد تجربه کم زوجین است . مدیریت مشکلات ازدواج های دانشجویی بسیار بستگی به تجربه ها و پختگی دو طرف ازدواج دارد . گاهی افراد در سن کم ازدواج میکنند و بسیار عالی و پخته با مشکلات برخورد و آنها را حل میکنند . برخی از جوانان کم سن نیز به دلیل اینکه شخصیت وابسته ای دارند نمیتوانند تعادل را در رابطه حفظ کنند و در مدیریت اتفاقات و مشکلات ازدواج دانشجویی ناکام هستند . زوجین موقع انتخاب همسر حتما به رفتار ها و خصوصیات شخصیتی فرد مقابل دقت کنند نه فقط به ظاهر . کمک گرفتن از خانواده ها برای شناخت پختگی و قدرت مدیریت فرد مقابل قطعا برای جوانان کارساز خواهد بود .

داشتن ارتباط سالم در دانشگاه

زمانی که در دانشگاه و محیط های آموزشی مشابه رفت و آمد میکنید اینکه پیشنهاد ارتباط از سمت یک جنس مخالف دریافت کنید اتفاق عجیبی نیست . این اتفاق و ارتباط قطعا به دلیل فعالیت های مشترک بین دانشجوها حادث خواهد شد . اما گاهی اوقات از طرف مقابل میشنویم که از رابطه با ما شناخت برای ازدواج در آینده را میخواهد . در این صورت شما باید چهارچوب و روند متفاوتی را برای ارتباط خود انتخاب کنید . پسری که برای ازدواج با شما وارد رابطه شده نباید خیلی زود تلاش کند که به حریم خصوصی شما نزدیک و وارد شود . اگر درخواست رابطه جنسی قبل از ازدواج را به دلیل اینکه مثلا شما را قطعا همسر خود میداند دریافت کردید سریعا رابطه را قطع کنید . فردی که با شما واقعا قصد ازدواج دارد به جسم و روح شما احترام میگذارد . بنابراین هر درخواست ازدواجی حقیقی نیست .


بیشتر بخوانید: ازدواج های دانشجویی در چه شرایطی توصیه میشود ؟


وظیفه خانواده ها در انتخاب همسر

خانواده ها و والدین به دلیل تجربه زندگی مشترک و کسب کردن اطلاعات در مورد موضوع ازدواج قطعا منبع بزرگی از تجربه برای ما محسوب میشوند . شما قطعا باید از این منبع بزرگ استفاده کنید . به این دلیل که نه برای شما هزینه ای دارد نه در نحوه مشورت دادن چیزی را از شما دریغ میکنند . آرزوی قلبی خانواده ها بدون شک خوشبخت شدن فرزندشان در ازدواج و زندگی زناشویی او است . خانواده ها نیز باید با بوجود آوردن فضای امن روانی و عاطفی برای فرزندشان از او حمایت کنند . خانواده ها باید در مورد نحوه شناخت فرد مقابل در موضوعاتی مانند ثبات و استقلال شخصیت و بعد معنوی و رفتاری فرد نظر خود را با احترام به فرزندشان انتقال دهند . در این صورت جوانان میتوانند بدون صرف هزینه مالی و روحی و کاملا مطمئن از راهنمایی ها و انرژی خوبی که از مهربانی آنها میگیرند بهرمند شوند .

مهمترین مشکلات ازدواج دانشجویی,مزایا و مشکلات ازدواج دانشجویی,

چه چیزهایی را باید در انتخاب با هم دانشگاهی بررسی کنیم ؟

در بررسی های مربوط به طرف مقابل مسائل زیادی است که اگر به کاملی آنها را مورد تفکر قرار دهیم میتوانیم بهتر تصمیم بگیریم . به چند نکته از آنها اشاره ای خواهیم داشت .

  • قطعا مطمئن شوید که فرد قصدش ازدواج است نه سود جویی .
  • از خواستگار خود بخواهید بعد از مدت کوتاهی خانواده ها با هم آشنا شوند .
  • حتما مشاوره خانواده و روانشناسی را در دستور کار خود به منظور شناخت کامل قرار دهید .
  • در مورد گذشته فرد حتما اطلاعات کامل و صحیح را از او بخواهید و از صحت آن مطمئن شوید .
  • قطعا مطمئن شوید که در سطح نزدیکی از سطوح اجتماعی ، خانوادگی ، فرهنگی ، مالی و … قرار دارید .
  • از وابسته شدن و احساسات کور از همان ابتدا جلوگیری کنید تا تصمیم عاقلانه تری بگیرید .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج دانشجویی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Variation in the Relationship Between Education and … 

براي مشاوره در زمينه مشکلات ازدواج دانشجویی و تشکیل خانواده

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور