کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

مشاور ازدواج چه سوالاتی می پرسد؟

مشاور ازدواج چه سوالاتی می پرسد؟

در مقالات قبلی درباره لزوم و نیاز استفاده از مشاوره قبل ازدواج با شما صحبت کردیم و گفتیم که این مشاوره چقدر می تواند به شما کمک کند. در این مقاله بیشتر سعی داریم تا نشان دهیم که سوالاتی که در مشاوره پیش از ازدواج از شما پرسیده می شود چقدر در فهمیدن این موضوع که آیا شما دو نفر مناسب یکدیگر هستید یا نه! موثر است.

اگرچه که تحقیقات متعددی نشان داده اند که ازدواج به افزایش رضایتمندی شما در زندگی کمک می کند ولی طی بررسی ای که در سال 2020 در آمریکا انجام شد مشخص شد حدود 40 درصد ازدواج ها منجر به طلاق شده اند. از این میان حدود 70 درصد از آن ها هرگز به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه نکرده اند و هم چنین به هیچگونه از سوالات روانشناسی قبل از ازدواج پاسخ نداده اند.

بنابراین می توان گفت اثر مشاوره پیش از ازدواج کاملا ثابت شده است و می تواند کمک شایانی به زوجین در تصمیم گیری اشان بکند.

سوالات مشاوره قبل ازدواج
جلسات مشاوره ازدواج

سوالات مشاوره قبل ازدواج برای چه پرسیده می شوند؟

وقتی که شما به مشاور ازدواج مراجعه می کنید او قصد دارد که چندین مورد را در شما ارزیابی کند. مهم ترین این موارد شامل:

 • وجود تفاهم در میان زوجین
 • داشتن اهداف مشترک در زندگی
 • نداشتن اختلالات شخصیتی
 • همسنگ بودن از لحاظ اجتماعی و فرهنگی و … است.

در حقیقت مشاور ازدواج سعی می کند با استفاده از اظهارات شما و سوالات مشاوره پیش از ازدواج که از شما می پرسد به این موارد دست پیدا کند تا میزان سازگاری شما را بسنجد. آن گاه می تواند نظر بدهد که آیا شما مناسب زندگی با یکدیگر هستید یا خیر. برای خواندن مقاله سوالات قبل از ازدواج لطفا کلیک کنید.

سوالات مشاوره قبل ازدواج
پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج

مشاور ازدواج چی می پرسه؟

به طور کلی نمی توان فرمول یکسانی برای همه ی زوج ها پیچید. این بدان معناست که مشاور ازدواج سوالات یکسانی را از همه مراجعه کننده ها نمی پرسد. بلکه او با توجه به جایگاه اجتماعی و فرهنگی افراد سوالات روانشناسی قبل از ازدواج را طرح می کند. اما چیزی که مهم است این است که تمامی سوالات او به گونه ای هستند که اهدافی که در قسمت که قبل به شما گفتیم به دست بیایند. در ادامه نمونه ای از این سوالات را برای شما آورده ایم:

مشاور ازدواج چی می پرسه؟
مشاور ازدواج

نمونه سوالات مشاوره ازدواج

قبل از اینکه نمونه سوالات را با هم مرور کنیم خوب است بدانید که بسیاری از مشاورین از مراجعه کنندگان خود می خواهند تا لیستی از سوالات که بنظرشان مهم و واجب هستند طرح کنند و سپس به مشاور مراجعه کنند. این کار باعث می شود که سوالات مشاوره ازدواج مطابق با سلیقه و نظر زوجین پیش برود , هم خوانی بیشتری با آن ها داشته باشد. علاوه بر این طرح سوالات قبل ازدواج معیارهای ازدواج شما را بازتاب می کند و همین کار می تواند موضوعاتی که برای شما مهم هستند را به مشاور نشان دهد.

نمونه سوالات مشاوره ازدواج
سوالات مشاوره قبل از ازدواج

به هر حال نمونه ای از سوالات مشاوره قبل ازدواج برای شما در اینجا آورده شده اند:

 1. به نظر شما بزرگترین مشکل در ازدواج چه می تواند باشد؟
 2. آیا بنظر شما این یک دوره گذرا یا دائمی می باشد؟
 3. آیا بنظرتان اگر در زندگی مشترکتان مشکلی پیش بیاید می توانید آن را حل کنید؟
 4. آیا به یکدیگر اعتماد دارید؟ تا چه حد؟
 5. از نظر شما یک شخص باید در چه جایگاهی از زندگی اش باشد تا بتواند ازدواج کند؟
 6. آیا احساس می کنید که با یکدیگر می توانید در مورد هر چیزی صحبت کنید؟
 7. چرا می خواهید که رابطه بینتان به ازدواج ختم شود؟
 8. به نظر شما چه چیزی باعث می شود تا ارتباط بین شما دو نفر بهتر شود؟
 9. به نظرتان عشق و علاقه طرف مقابلتان به شما چقدر است؟
 10. برای بهتر شدن زندگی اتان اگر نیاز باشد حاضر به تغییر هستید یا خیر؟
 11. آیا تا به حال در مورد مسائل جنسی با یکدیگر صحبت کرده اید؟
 12. آیا سرگرمی ها و تفریحات یکسانی دارید یا خیر؟
 13. در صورتی که شریک زندگیتان به شما خیانت بکند واکنش شما چیست؟
 14. آیا در این مدتی که با یکدیگر در رابطه بوده اید به این فکر افتاده اید که مجردی اتان بهتر بوده است؟
 15. به نظر خودتان توقعاتی که از یکدیگر دارید منطقی است؟
 16. آیا مشکل حل نشده ای در میان شما باقی مانده است یا خیر؟
 17. به نظر شما بزرگ ترین دلیلی که باعث شد عاشق یکدگیر بشوید چیست؟
 18. به نظر شما مشاور ازدواج چقدر می تواند به شما کمک کند؟
 19. آیا تا به حال در مورد مسائل خانوادگی، اجتماعی، مالی و اعتقادی با یکدیگر صحبت کرده اید؟
 20. اگر به مشکلی بر بخورید بهترین راهی که برای حل آن سراغ دارید چیست؟ در هنگام عصبانیت چگونه رفتار می کنید؟
 21. این مقاله را حتما بخوانید. سوالاتی که باید در خواستگاری پرسید!
سوالات روانشناسی قبل از ازدواج
سوالات آشنایی قبل از ازدواج

سوالات روانشناسی قبل از ازدواج

این ها نمونه ای از سوالات هستند که در فرم مشاوره ازدواج مطرح می شوند هرچند همانطور که گفتیم سوالات می توانند با توجه به فرد متفاوت باشند.

جواب سوالات مشاوره قبل ازدواج می تواند مسائل بسیار مهمی را درمورد شخص مقابلتان به شما بگوید. البته به این موضوع دقت داشته باشید که تفسیر جواب های سوالات مشاوره ازدواج بسیار مهم است و باید توسط یک مشاور انجام شود زیرا اگر شما از طرف مقابلتان بخواهید این سوالات را پاسخ دهد، از جواب های او چیز زیادی را متوجه نخواهید شد.

علاوه بر سوالاتی که که شما درباره ی رابطه تان به آن ها پاسخ می دهید سوالاتی دیگری از سوی مشاور ازدواج مطرح می شود که هدف آن ارزیابی شخصیت شما می باشد تا به طور کلی تیپ شخصیتی شما و یا احیانا اگر دچار اختلالات شخصیتی ای هستید معلوم شود.

تست ازدواج
سوالاتی جلسات مشاوره قبل از ازدواج

تست ازدواج

علاوه بر سوالات مشاور ازدواج می توانید از تست ازدواج نیز استفاده بکنید که در مقالات قبلی به طور مفصل در مورد آن صحبت کرده ایم. به طور کلی سه تست ازدواج mmpi، neo و milon به عنوان تست ازدواج شناخته می شوند که میزان تفاهم بین شما و شخص مقابلتان مشخص می شود و هم چنین اختلالات شخصیتی شما نیز مشخص می شود. در همین راستا مشاور ازدواج به شما کمک می کند که مشکلاتتان را به مرور زمان حل کنید و به سازگاری دست پیدا کنید.

و در آخر باید این موضوع را به یاد داشته باشید که فرقی نمی کند که آیا قبل از ازدواج شما دو نفر است یا در ابتدای مسیر زندگی مشترکتان هستید و یا حتی سی امین سالگرد ازدواجتان را جشن می گیرید. باید به یاد داشته باشید که همیشه می توانید روابط خودتان را بهبود ببخشید و مشاور ازدواج یکی از بهترین راه ها برای این کار می باشد.

تست ازدواج
سوالات مشاوره پیش از ازدواج

سوالات متداول

سوالات مشاوره پیش از ازدواج به چه منظور است؟

این سوالات به مشاور کمک می کند تا میزان تفاهم شما و میزان سازگاری شما را برای زندگی در آینده بسنجد.

آیا پاسخ دادن به فرم سوالات قبل از ازدواج به تنهایی کافی است؟

خیر، بلکه بسیاری از مسائل در تفسیر این سوالات توسط مشاور و مصاحبه شخصی مشخص می شود.

آیا مراجعه به مشاور تنها پیش از ازدواج موثر است؟

باید به یاد داشته باشید که همیشه راهی برای پیشرفت در زندگی مشترک وجود دارد و فرقی نمی کند که هنوز مجرد هستید و یا اینکه سال های زیادی از زندگی مشترک شما می گذرد، مشاور ازدواج همیشه می تواند به شما کمک کند.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

براي مشاوره در زمينه مشاور ازدواج چه سوالاتی می پرسد؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 27 نظر:

 1. سلام من 15سالمه یک خواستگاردارم که22سالشه ومغازه سیم. کشی داره وروستایی هم هست من خودم چون تومشهدبزرگ شدم دلم نمیخوادبرم توروستالطفاکمکم کنیدکه قبول کنم یانه

 2. سلام من چهار سال عقد بودم یه ازدواج کاملا ناموفق داشتم و الان هشت ماهه جدا شدم و یک خواستگار دارم که خیلی تعریفشون روشنیدم فقط تنها چیزی که فهمیدم اینکه خیلی ولخرج نیستن مثل خانواده من و خودم که خیلی برام مهمه به خودم برسم و خرج کنم و اینکه الان میخوام بدونم این ازدواج خوبه که باهم داشته باشیم یا نه؟

 3. سلام من 16 سالمه و اقا27 سالشه و آخوند هستش بعد از آزمایش خون رفتیم مشاره بعد از مشاوره دیگه اصلن زنگ نزد حتی دلیل پا پس کشیدنش رو بگه فقط به مادرش گفته بود زنگ بزنه مادرش گفت مشاوره گفته اختلاف سنی تون زیاد هس بخاطره همین پاپس کشیده بنظرتون دلیلش فقط همین بوده یا ن؟

 4. سلام من ۲۰ سالمه بایکی ۴سال بودم ازاول رابطه تاالان خیلی بحث و دعوا داشتیم الان ب ازدواج داره ختم میشه خانوادم کلا ناراضی خودمم میدونم بهم نمیخوره اخلاقامون ولی رو انتخابم واستادم از طرفی میترسم با کسی ازدواج کنم باز تو فکر ایشون باشم از طرفی میترسم باخودش ازدواج کنم ب جدایی ختم شه میشه راهنمایی کنید

  1. شما 16سالگی این مرد رو انتخاب کردید و قطعاٌ چندسال بعد شخصیتی که الان دارید دستخوش تغییراتی میشه که الان ازش بی خبرید. غم و ناراحتی بههم زدن رابطه میتونه گذرا باشه اما یک عمر زندگی با یک انتخاب اشتباه نه.
   من تجربه ی شما رو داشتم و 3 سال غصه خوردم برای رابطه ی از دست رفته ام.
   الان بعد تز گذشت 3-4سال که مورد مناسبم رو پیدا کردم متوجه شدم چقدر اشتباه میکردم.

 5. سلام وقتتون بخیر من ۲۷سالمه یه خواستگار دارم که قبلاً دوماه عقد بوده و طلاق گرفته الان داخل پیج خواستگارم عکس همسرشونا دیدم چطوری بازگو کنم که پاک کنند؟

  1. خاستگارتو رد کن ،این عکس ها نشون میده هنوز به فکر اوناست ، ممکن بعد ازدواج با شما این حس ها تشدید بشه مثلا بهتون بگه مینا خوشگلتر از توعه یا اون بهتر از تو بود کاش ولش نمی کردم ، اگه با این مساعل باهاش ازدواج کنی احتمالا خودت پشیمون بشی

 6. سلام،من با ی نفر چهارسال دوست بودیم و خیلی همو دوست داریم و الان توی مرحله خواستگاری هستیم،اما خانوادم مخالف هستند و میگند از لحاظ خانوادگی ب هم نمی‌خوریم و اجازه نمی‌دهیم فلان جا زندگی کنی و خانواده پسر هم اجازه نمیدهند ک ب شهر بیاید،توی دو راهی موندم نمی‌دونم چکار کنم

 7. سلام ببخشید من بیست سالمه ‌خاستگار دارم وضع مالیش متوسطه ولی خیلی خوش اخلاق ومسئولیت پذیره من خودم راضی م عاشقش شدم ولی خانوادم راضی نیستن دو دلم .هم میخوام ازدواج کنم هم بخاطر ناراضی خانواده دلم نمیاد
  خیلی گیج شدم میشه راهنماییم کنین

 8. سلام من ۲۵ سالمه خواستگاری رفتم جواب مثبت دادن اما مشاوره میخوایم بریم اما من بخاطر خواستگار قبلی ک مشاوره رفتم بخاطر اخلاقم ک گفتن خیلی منفی گرا خیلی کم حرف هستی میترسم این خانم از دست بدم اما بهش علاقه دارم نمیخوام از دستش بدم میشه کمکم کنید….

  1. با سلام
   اگه از همین الان ترس از دست دادن داشته باشی قطعا در آینده به مشکل میخوری پس اعتماد به نفست حفظ کن.

 9. سلام یه راهنمایی
  یه نفر اومده خاستگاریم ک مدتیه منو دوست داره
  ۲۰سالشه و منم ۱۹
  ایا سنش کم نیس؟
  و اینکه تو کارخانه کار میکنه شغل آنچنان خوبیم نداره
  کمک کنید تو دوراهیم

  1. با سلام
   شما باید ببینید که آیا طرف مقابلتون پختگی اداره یک زندگی مشترک دارد؟ یا نه

 10. من ۲۷ ساله هستم…بیکار هستم، کار کردن رو هم دوست ندارم و کار ،خونه هم خیلی کم انجام میدم، تحصیلاتم هم زیاد نیست ،والدینم آدم های سختگیری برای ازدواج هستن! و میخوان قبل از ۳۰ سالگی ازدواج کنم،پدرم یک مورد از آشناهای دوستش را پیدا کرده، ما باهم دیگر یک جلسه صحبت داشتیم،ولی من اصلا نمیتونم از علایق واقعی بگم و حالا والدینم خیلی از طرف خوششون اومده ،ولی من کلا از ارتباط داشتن با مردها و ازدواج و به خصوص رابطه جن…‌ سی خوشم نمیاد ….همجنسگرا هم اصلا نیستم! بیشتر دوست دارم روابط آقا با آقا رو تشویق کنم،به نظر شما چکار کنم؟؟؟

 11. سلام من ۳۹ ساله ام ولی تا حالا به این خاطر ازداج نکردم چون مبگفتن دخترا ۹۰درصد دوست پسر دارن بعد ازدواج هم باش رابطه دارن تو رو خدا کمکم کنید از این کابوس بیرون بیام اتفاقا بدبین نیستم فقط دلسردم کردن

  1. سلام
   ۹۰درصد دوست پسر دارن
   به این حرف ها گوش نده آدم داریم تا ادم

  2. توکلت رو به خداوند و چهارده معصوم کن و بگرد دنبال یه دختر خوش اخلاق و کمی زیبا ، خداوند در قرآن فرموده که سرنوشت مردان پاک را زنانی پاک و مردان ناپاک را زنان ناپاک است ، اشتباه بزرگی کردی که تا حالا ازدواج نکردی ، در تمام زندگی اگر یاد خدا و چهارده معصوم را فراموش کنی همیشه اینگونه عقب خواهی افتاد ، همیشه نیز قضاوت بد نکن شاید آن دختر و دیگر دختران توبه کرده باشند و تو ندانی ، بعضی از آنان الآن منتظر پسرانی مثل شما هستند که برایشان تا آخر عمر خانومی کنند ، اما با این حال از همان اول همه چی رو باهاش طی کن ، مثلآ بگو اگر اخلاقت خوب نیست با من ازدواج نکن ، یا دوست ندارم بعد از ازدواج شماره هیچ پسری توی گوشیت باشه حتی پسرهای فامیل چون دیگه با آنها هیچ کاری نداری ، و توقعاتت هم باید اندازه وضع زندگیمون باشه ، و در مدیریت خانه نیز باید تلاش کنی ، و فرزندان صالح و با ایمان تربیت کنی ، توکل بر خدا کن و برو جلو .

  3. سلام بستگی دارد سراغ چه تیپ دخترانی و خانواده هایی میروید برعکس من دختران بسیاری میشناسم که هیچگاه رابطه ای نداشته اند خانواده بسیار مهم است حتی خانواده هایی با اصالت ولی غیر مذهبی میشناسم که رابطه ندارند اصالت فرد خیلی مهم است

  4. سلام قشنگ میفهمم چی میگی ولی اینا حرفه اول ببین وبعد بپسند دختر خوب زیاده

  5. چه حرفا!شما پسرها واقعا بیمارید فقط مشکل شما پسرهای دهه شصتی اینکه بالکعس پسرهای دهه هفتادی،اکثرا فکرهای پوچ و مریض دارید و بجای ابنکه با دخترهای هم رده ودتون ازدواج کنید ،مدام تو دهه هستاد ونودیهایید😅😂خب کامنتها را بخون اکثرا از ۱۶ سالگی دوس بودند و ۲۰ و بیست واندی سالگی ادامه داره پس لطفا بیناری خودتون را پای دخترها نزارید…من و حدود ۹۰ درثد دوستام با کسی هرگز دوست پسر و این بازیها نبودید ولی متلسفانه دیگه از شعور کم امثال شماهاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور