کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

سرد شدن رابطه در دوران نامزدی | دلایل و راهکارها

سرد شدن رابطه در دوران نامزدی

نشانه های سرد مزاجی در دوران عقد و راه حل مناسب برای آن

گاهی اوقات ما زوج هایی را میبینیم که با شوق و اشتیاق فراوان نامزدی و یا عقد خود را جشن میگیرند، اما بعد از آن شاهد سردمزاجی در دوران عقد هستند. در واقع یکی از مشکلات عمده ای که برای زوجهای جوان پیش میاید، سرد شدن بعد از عقد است. عجیب است که دختر و پسری که روزهای زیادی منتظر بودند که با هم ازدواج کنند، حالا بعد از عقد از هم فاصله میگیرند و شعله عشقی که بین آنها وجود داشته کم سوتر میشود. درحالیکه حتی اکثر آنها علت سرد شدن بعد از عقد را نمیدانند. یا اینکه نمیدانند چطور با این مشکل برخورد کنند که‌ رابطه آنها حفظ شود. حتی در مواردی این سرد مزاجی باعث جدایی و طلاق شده است. لذا در این مقاله سعی کردیم به طور مفصل این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

نشانه های سرد شدن بعد از عقد کدامند؟

اگر میخواهید یک ازدواج موفق و بادوام داشته باشید باید از همان ابتدای رابطه هوشیارانه عمل کنید و علائم و نشانه های سرد شدن نامزد را نادیده نگیرید. اما چه مواردی نشان دهنده سرد مزاجی و بی توجهی در دوران نامزدی است؟

1. عدم تعادل در رابطه

در حالت طبیعی زوجین در روابط پایدار برای هر یک از تعاملات منفی مثل بحث و دعوا و اختلاف نظر، پنج تعامل مثبت دارند. این یک “نسبت جادویی” است. اگر این تعادل در رابطه شما وجود ندارد، میتواند هشداری باشد برای ناسازگاری در دوران عقد.

سزد شدن در دوران نامزدی

2. دائماً از شریک زندگی خود انتقاد میکنید

در اکثر موارد علت جدایی در نامزدی این است که افراد دائما یکدیگر را نقد میکنند. اما شما باید تعیین کنید که این رفتار شما ناشی از عدم احترام واقعی به یکدیگر است یا از اینکه روز خوبی نداشتید، ناراحت هستید. انتقاد بیش از حد مخصوصا از بزرگترین دلایل سرد بودن زن در دوران عقد است. چون وقتی زنی حس کند که توسط همسرش تایید نمیشود و برعکس دائم سرزنش میشود، ناخودآگاه سرد و بی انگیزه میشود.

علاوه بر این یادتان باشد که استفاده از اصطلاحاتی مانند” هرگز “و” همیشه “ خطرناک است. مثلا اگر دائما به هم میگویید که ” هرگز به من کمک نمی کنی” یا ” همیشه وظایفت را فراموش میکنی”، شما فقط از شریک زندگی خود انتقاد نمیکنید، بلکه شخصیت او را زیر سوال میبرید.

سرد شدن روابط عاطفی در دوران نامزدی

3. شریک زندگی شما همیشه در حالت تدافعی است

آیا وقتی که نگرانی خود را مطرح میکنید، همسرتان فوراً بهانه ای میاورد، بدون اینکه مسئولیت هیچ کاری را به عهده بگیرد؟ این یکی دیگر از نشانه های سرد شدن بعد از عقد است. این نکته را فراموش نکنید که  وقتی شما همیشه در حالت تدافعی هستید، جایی برای ساختن وجود ندارد.

4. نداشتن رابطه کلامی مناسب

داشتن رابطه کلامی مناسب پایه واساس یک رابطه موفق است. وقتی این رابطه از بین میرود، میتواند به عنوان یکی از نشانه های سرد شدن نامزد باشد. توجه داشته باشید اگر شریک زندگی شما تمایلی به گفتگو در مورد مشکلات شما ندارد، نمیتوانید آنها را برطرف کنید. حل مشکلات به تلاش دو نفره نیاز دارد، به این معنی که هر دو فرد باید مشارکت کنند، حتی اگر فکر میکنید یک نفر مقصر مشکلات شماست. با خودتان فکر کنید که آیا به اندازه كافی برای حل مشکلات وقت میگذارید یا خیر؟

نشانه سرد شدن روابط زوج ها در دوران نامزدی

5. شما از هم دوری میکنید

وقتی دو نفر یکدیگر را دوست دارند، همواره برای دیدن یکدیگر و گذراندن وقت با هم، مشتاق هستند. لذا دوری کردن از هم یکی از مواردی است که نشانه دلسردی و بی توجهی در دوران نامزدی است. پس اگر نامزد شما بیش از حد برای کار یا دوستان و… وقت میگذارد و کمتر با شما وقت میگذراند، مراقب باشید. چون نشانه خوبی نیست.

در نهایت ادامه دار بودن این نشانه ها باعث دودلی در دوران نامزدی میشود. در همین حال است که خیالات فرار شروع میشود. در واقع وقتی تعارض روابط حل نشود و رابطه به طور فزاینده ای سمی شود، ممکن است احساس ناتوانی کنید. شما نمیدانید که چگونه وضعیت را تغییر دهید و نمیتوانید راهی به جلو ببینید. بنابراین به جای برقراری ارتباط، به این فکر میکنید که چگونه می توانید مشکل را حل کنید. اغلب، به نظر می رسد ساده ترین پاسخ جدا شدن از رابطه است. غافل از اینکه پیامدهای طلاق در دوران عقد بسیار دردناک است. لذا توصیه ما این است که به جای فکر کردن به طلاق و جدایی راه های دیگری را امتحان کنید.

سرد شدن و پشیمان شدن بعد از عقد

راه های جلوگیری از سرد شدن رابطه

حالا که فهمیدیم چه الگوهای رفتاری نشانه های سرد شدن نامزد است، وقت آن رسیده که به دنبال راه حل مناسب برای گرم کردن رابطه باشیم. برخی از راه حل های مناسب در زیر شرح داده شده اند:

خیانت در دوره نامزدی و آشنایی

1. مشکل را پیدا کنید

اولین و مهم ترین قدم برای مقابله با بی توجهی در دوران نامزدی این است که ریشه مشکل را پیدا کنید. باید ببینید کدام عادت های بد باعث دوری شما از هم شده است؟ ارتباط شما چگونه است؟ چه احساسی دارید وقتی به نامزدتان فکر میکنید؟ فکر میکنید او چه احساسی نسبت به شما دارد؟ علت سرد شدن دوست پسر یا نامزد شما چیست؟ بعد از پیدا کردن پاسخ این سوالات دنبال راه حل مناسب باشید.

دلزدگی در دوران عقد

2. با همسر یا نامزدتان در مورد احساس خود صحبت کنید

یادتان باشد که بی توجهی به سرد شدن دختر یا پسر تنها اوضاع را سخت تر میکند. اگر میپرسید که وظایف مرد در دوران عقد چیست؟ باید بگوییم که این مرد است که باید در جهت ایجاد صمیمیت گام بردارد. به این منظور سعی کنید مکالمه خود را بین 5 تا 10 دقیقه حفظ کنید. برای همسرتان توضیح دهید که علت این سردی و بی توجهی چیست؟ اما مراقب باشید با حرفهایتان به همسرتان حمله نکنید. صحبت در مورد برخی از ضعف های خودتان که فکر میکنید ممکن است در این شرایط نقش داشته باشد میتواند به همسرتان کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد.

بی توجهی در دوران نامزدی

3. به شریک زندگی خود وقت دهید تا به آنچه گفتید فکر کند

یکی از نکات کمک کننده در برخورد با سرد شدن مرد در دوران نامزدی این است که به او مدتی فرصت برای فکر کردن دهید. در این مدت جلب توجه نکنید و همسرتان را آزار ندهید، که این امر باعث میشود او بیشتر از شما دور شود. در واقع، آزادی میتواند باعث صمیمیت شود.

4. سعی کنید دوباره به هم نزدیک شوید

اگر هنوز هم به رابطه خود امید دارید و سعی کنید راه های مختلف را برای ارتباط مجدد امتحان کنید. تماس تلفنی در دوران نامزدی، ملاقات غافلگیرکننده با نامزدتان بعد از انجام کارش، خریدن یک هدیه کوچک و به طور کلی هر چیزی که توجه شما را نشان دهد، میتواند راهی برای بهبود رابطه باشد.

سرد مزاجی در دوران عقد

5. با هم رویا بسازید

یکی از کارهای مفید در مواجه با رفتار سرد دختر یا پسر در دوره نامزدی این است که برای آینده رویاسازی کنید. از خودتان بپرسید شرایط ایده آل برای خانواده شما چیست؟ با هم یک رویا بسازید و تصویر بزرگتری از زندگیتان، ایجاد کنید. برنامه زندگیتان را بر پایه شادی، ثبات، تعهد، فداکاری و… قرار دهید. البته باید در عمل نیز اینها را نشان دهید. این چشم انداز بزرگ شما را متحد نگه میدارد.

بی توجهی در دوران نامزدی

6. یادتان باشد که با هم بخندید و سرگرم شوید

فیلم های خنده دار تماشا کنید، با هم فعالیتی انجام دهید که از آن لذت میبرید و سعی کنید به شریک زندگی خود کمک کنید تا به یاد بیاورد چرا عاشق شما شده است. با گذشت زمان و تلاش میتوان دلایل سرد شدن مردان و زنان را فهمید و بعد به راه حل مناسب برای پایان دادن به بی توجهی در دوران نامزدی برسیم.

  1. علت سرد شدن مرد در دوران عقد چیست؟ نبودن رابطه کلامی محبت آمیز و تعادل در رابطه، انتقاد بیش از حد و… از جمله دلایل سرد شدن در دوره نامزدی است.
  2. چگونه میتوان دوباره رابطه گرمی را با نامزدم داشته باشم؟ ایجا رابطه کلامی گرم، گذراندن وقت بیشتر با هم، ساختن رویا با هم و… راه هایی برای برقراری مجدد رابطه است که در متن به تفضیل مورد بحث قرار گرفته است.
  3. نشانه های سرد شدن نامزد چیست؟ عدم تعادل در رابطه، حالت تدافعی در برابر هر حرفی، انتقاد بیش از حد و بحث و جدل های مداوم از نشانه های سرد شدن نامزد است.

سوالات متداول

چرا افراد در دوران نامزدی تصمیم به جدایی می گیرند؟

قطعاً یکی از دلایل سرد شدن رابطه در دوران نامزدی و تصمیم به متارکه تصمیم های غلط افراد است. شما باید سعی کنید انتخاب درستی از شریک زندگی داشته باشید . که این انتخاب تنها در سایه شناخت کامل صورت خواهد گرفت.

چرا افراد در دوران نامزدی تصمیم‌های غلطی میگیرند؟

زیرا برخی افراد تحت تاثیر خانواده و یا اطرافیان اولویت‌های زندگی خود را فراموش می کنند. در این موارد فرد به زندگی خود فکر نمی‌کند بلکه به دیدگاه‌های دیگران در مورد خودشان اهمیت می‌دهند و این خود یکی از دلایلی است که باعث سرد شدن رابطه در دوران نامزدی می شود .

افراد چرا در دوران نامزدی تصمیم‌های درستی نمی گیرند؟

از جمله دلایلی که باعث می‌شود افراد در آستانه تشکیل زندگی مشترک تصمیمات درستی را نگیرند می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم. بالا رفتن سن، خلاءهای عاطفی، مسائل مالی، دستیابی به استقلال.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره روانشناسی و خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

براي مشاوره در زمينه سرد شدن رابطه در دوران نامزدی | دلایل و راهکارها

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور