کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

ایده آل ترین فاصله سنی در ازدواج

مناسب ترین فاصله برای ازدواج چقدر باید باشد؟

اختلاف سنی در ازدواج فرمول خاصی دارد؟

بسیاری از ما هنگامی که صحبت از سن ادواج می شود در موردش رویایی فکر می کنیم. در ذهن ما تنها معیاری که نمایان می شود عشق است. اما این قضیه فقط مربوط به داستان ها می باشد و در دنیای واقعی عواملی مانند، اختلاف سنی مناسب ازدواج، یکسان بودن جایگاه اجتماعی و مالی، اعتقادات مشابه و … در ازدواج بسیار تاثیر گذار هستند.

در این مقاله ما به این سوال که اختلاف سنی زوجین چقدر باید باشد؟ پاسخ داده ایم. در ادامه مقاله همراه ما باشید.

در حقیقت نمی توان عدد دقیقی برای تفاوت سنی در ازدواج تعیین کرد زیرا این اختلاف با توجه به هر کشور و فرهنگ و آیینی متفاوت است ولی اگر به طور معمول اختلاف سنی بین 5 تا 7 سال می تواند بهترین فاصله سنی برای ازدواج زوجین باشد.

آیا اختلاف سنی در ازدواج ضامن موفق بودن ازدواج است؟

هیچ  کسی نمی تواند فرمول اختلاف سنی در ازدواج را بدست بیاورد. زیرا همانطور که گفته شد این موضوع تحت تاثیز عوامل بسیاری است. اگر فکر می کنید که داشتن اختلاف سنتی مناسب می تواند ضامن موفق بودن ازدواج شما شود باید بگویم تفکر شما غاط است. زیرا هیچ کس نمی تواند چنین تضمینی را به شما بدهد زیرا بسیاری از افراد با تفاوت سنی مناسب وجود داشته اند که نتوانستند زندگی موفق را تشکیل بدهند. و مواردی از زوج های با اختلاف سنی های عجیبی وجود دارد که زندگی بسیار موفقی دارند. اگر می خواهید به درست بودن این حرف پی ببرید کافی است زندگی سلبریتی های مختلف را بررسی کنید.

اختلاف سنی ایده آل بین زوجین

در ابتدا گفتیم که اختلاف سنی در ازدواج تا حد زیادی به جامعه ای که در آن زندگی می کنید بستگی دارد اما اگر بخواهیم به طور دقیق تر به آن نگاه کنیم قسمتی از آن تحت تاثیر خصوصیات فردی است. همانطور که گفته شد فرمول خاصی برای تعیین اختلاف سنی مناسب وجود ندارد این موضوع به این دلیل است که خصوصیات هر فرد با دیگری متفاوت است. ممکن است که شما در شرایطی قرار داشته باشید که بیشتر از سنتان تجربه داشته باشید و بتوانید مسائل عمیق تری را در زندگی درک کنید، در این صورت شما نیاز دارید تا با شخصی بزرگ تر از خودتان که به طور معمول تجربه بیشتری در زندگی دارد ازدواج کنید تا بتوانید دغدغه های یکسانی برای زندگی داشته باشید. برای خواندن مقاله آسیب ها و مزایای ازدواج در سن بالا کلیک کنید.

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

دلایل مناسب بودن 5 تا 7 سال اختلاف سنتی در ازدواج

بسیاری از روانشناسان در سراسر جهان معتقدند که اختلاف سنی مناسب برای ازدواج چیزی بین 5 تا 7 سال است در ادامه دلایل این عنوان را با یکدیگر بررسی می کنیم:

افرادی که در یک برهه زمانی به دنیا می آیند به طور معمول در شرایط مشابه اجتماعی بزرگ می شوند و دغدغه و موضوع های جر و بحثشان برای هم قابل درک است.

اگر هر دو طرف دقیقا هم سن باشند و یا اختلاف سنی خیلی کمی داشته باشند و جوان باشند می توان گفت که هر دو هنوز به بلوغ فکری کامل نرسیده اند و کوچک ترین جر و بحث می تواند به دعواهای بزرگی ختم شود که می تواند منجر به طلاق شود. در این صورت اگر این اختلاف سنی رعایت شود، یکی از زوجین تجربه بیشتری دارد و می تواند در چنین شرایطی اوضاع را کنترل کند و به زندگی ثبات ببخشد.

یک تحقیق روانشناسی ثابت کرده است که به طور معمول زن ها 3 الی 4 سال زودتر از مردان به بلوغ می رسند، نه تنها بلوغ جنسی بلکه بلوغ فکری نیز اتفاق می افتد. بنابراین به صورت نرمال پسر باید بزرگ تر از دختر باشد تا بتواند دغدغه های او را درک کند و این اختلاف سنی نه تنها آن ها را از یکدیگر دور نمی کند بلکه باعث می شود که ارتباط بین آن ها قوی تر نیز باشد. برای خواندن مقاله ازدواج در سن پایین کلیک کنید.

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج از نظر روانشناسی

تفاوت سنی ده سال در ازدواج

اختلاف سنی 10 ساله برای ازدواج به نوعی یک چالش است. زیرا نمی توان با قاطعیت گفت که احتمال موفقیت و یا شکست ازدواج بیشتر است. بنابراین همه چیز وابسته به شرایط اجتماعی و فردی زوجین است. در ادامه با تعدادی از نکاتی که در این نوع ازدواج باید رعایت کنید همراه شما هستیم:

موفقیت این نوع ازدواج ها تا حد زیادی به میزان سن شخص کوچک تر و میزان بلوغ او وابسته است.

اگر شخص جوان تر زیر 20 سال سن داشته باشد در حقیقت هنوز زندگی واقعی را تجربه نکرده است و تفکرش به اندازه ی سایر نوجوان ها می باشد. اگر شخص بزرگ تر صبور نباشد این گونه ازدواج ها هیچ گونه ثمره ای نخواهد داشت.

تفاوت سطح درآمدی می تواند مشکل ساز شود. تصور کنید که یک فرد 30 ساله با شخصی 20 ساله ازدواج کند. طرف بزرگ تر به طور معمول خودش را در کار تثبیت کرده است و روی درآمد آن حساب می کند و از آرامش در زمینه مالی برخوردار است. ولی شخص کوچک تر هنوز به احتمال زیاد کاری پیدا نکرده است و مشغول تحصیل می شود بنابراین ممکن است درک درستی از مسائل اقتصادی نداشته باشد.

در کنار همه ی این مسائل اگر زوجین در سن بالا ازدواج کنند و هر دو به اندازه کافی بالغ باشند می توان گفت که اختلاف سنی ده سال بسیار هم خوب است زیرا از یک طرف جوانی شخص کوچک تر و از طرفی دیگر تجربه و امید شخص بزرگ تر می تواند تضمین کننده ازدواج آن ها باشد. به طور مثال تصور کنید که یک مرد 45 ساله با یک خانم 35 ساله ازدواج کند به دلیل این که هر دو سرد و گرم زندگی را چشیده اند می توانند به راحتی در کنار یکدیگر زندگی کنند. مقاله چالش های ازدواج با اختلاف سنی زیاد را حتما بخوانید.

اختلاف سنی برای ازدواج دکتر هلاکویی

ازدواج با اختلاف سنی 20 سال

وقتی در مورد اختلاف سنی در ازدواج آن هم به میزان 20 سال صحبت می کنیم باید همیشه طلاق را در گوشه ای از ذهنمان داشته باشیم! در ابتدای یک رابطه با این میزان اختلاف سنی تنها چیزی که به نظرتان می رسد این است که عشق کور می کند! و در حقیقت هیچگونه بدی ای در رابطه اتان نمی بینید. اما همین که از ماه عسل برگردید متوجه حقیقت خواهید شد و کم کم به نقاط منفی آن نیز فکر خواهید کرد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

سازگاری!

همانطور که در مقالات دیگر نیز در مورد ازدواج به آن اشاره کردیم سازگاری مهم ترین اصل در ازدواج است که می تواند هر قانونی را نقض کند.

وقتی شما با همسرتان سازگار باشید دیگر هیچ مقیاسی نیاز به سنجیدن ندارد ولی این موضوع به همین سادگی نیست و ممکن است به اشتباه بهترین فاصله سنی برای ازدواج را فدای یک سازگاری خیالی بکنید. باید بدانید که با یک اختلاف سنی 20 ساله توقع شما از زندگی بسیار متفاوت است و باید برای دعواهایی بر سر اهداف زندگی با همسرتان آماده باشید. برای خواندن مقاله ازدواج با زنان سن بالا کلیک کنید.

اشتراکات

نداشتن هیچگونه اشتراکی با یکدیگر می تواند به عنوان یکی از بزرگ ترین دلایلی که نباید با شخصی به این میزان اختلاف سنی ازدواج کنید بیان شود. شما دو نفر در دو دهه کاملا متفاوت بزرگ شده اید و در حقیقت به نوعی در دو جامعه متفاوت بوده اید. دیدگاه شما در مورد شغل، ارتباط با دیگران، سبک زندگی و … کاملا متفاوت است

در این رابطه با این میزان اختلاف سنی ممکن است که فرد بزرگ تر به فرد کوچک تر به دید همسر نگاه نکند و بیشتر خودش را همانند والدین او ببیند. در اینجور مواقع او همانند والدین شروع به امر و نهی می کند و رابطه شما از حالت عادی خارج می شود.برای خواندن مقاله ازدواج با مرد سن بالا کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا ازدواج با اختلاف سنی زیاد می تواند منجر به موفقیت شود؟

درست است که آمار مختلف نشان می دهد که مناسب ترین اختلاف سنی در ازدواج به طور میانگین 6 سال می باشد ولی هیچ قانونی در این زمینه وجود ندارد که بگوید ازدواجی خارج از این چهارچوب شکر گرفت محکوم به شکست است.با این حال تا زمانی که زوجین یکدیگر را درک می کنند و تفاهم دارند می توان گفت که اختلاف سنی به چشم نمی آید و می توانند زندگی موفقی را تشکیل دهند.

بهترین فاصله سنی برای ازدواج چند سال است؟

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج بین 5 تا 7 سال است.

آیا ازدواج با یک فرد بزرگ تر اشتباه است؟

هیچ قانونی در مورد شکست ازدواج های با اختلاف سنی زیاد وجود ندارد. تنها چیزی که با اهمیت است سازگاری و درک طرفین است.

با کسی که 10  سال بزرگ تر از من است ازدواج کنم؟

ازدواج با اختلاف سنی زیاد ایرادی ندارد ولی باید در نظر داشته باشید که در اینگونه ازدواج ها ریسک طلاق بالاتر از حدنرمال است.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه ایده آل ترین فاصله سنی در ازدواج

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 52 نظر:

 1. سلام من ۲۰سالمه ایا ازدواج با یه پسره ۳۳درسته البته اصلا به قیاقش نمیاد این سن و درک وفهمش درست مثل یه پسره بی ساله است و مشکلیم با هم هم نداریم تا حالا که کامل باهم کنار اومدیم آیا این ازدواج درسته ؟؟؟؟

 2. سلام پسری 28 ساله هستم با دختری 1۵ ساله میتونم ازدواج کنم. من خودم میترسم ولی خانواده دختره میگن مشکلی نیست. در ضمن با هم به تفاهم هم رسیدیم.

  1. دیگه ازاین بهترنمیشه پسردخترحسابی جوون وشادابه همین خوبه پس ازچندسال دیگه مجبورنیستی بخاطریه زن جوون تربهش خیانت کنی من دخترایی رودیدم که باوجودکمتربودن حداقل 4سال ازشوهربسیاربزرگتردیده میشدن شوهردیگه ازرابطه باشون دلسردمیشه چون میخوادزنش ازخودش جوانتروبانشاط ترباشه نه پیرتر….من اگه جای توبودم یه لحظه هم درنگ نمیکردم دیگه چی میخوای برااون دخترهم سن شمامناسب ترینه واسش …مهم اخلاق وتربیت خانوادگی و طرف هست نه سن اگه آدم اخلاق نداشته باشه باهمسن خودش ویااختلاف سنی کمترهم به مشکل برمیخوره

 3. با سلام
  من دختری 34 ساله هستم و نامزدم 26 ساله.از نظر فکری ایشون پخته تر از سنشون هستن.2.5 سال هست که همدیگر رو می شناسیم و مشکل خاصی با هم نداشتیم. ممکنه بعد از ازدواج و سال های بعد دچار مشکل بشیم؟

  1. سلام
   اختلاف سنیتون بالاست حتما به مشاوره ازدواج مراجعه کنید

 4. من 28سالمه عاشق دختری 18ساله شدم البته هر دوتامون همدیگه رو دوست داریم رازی هستیم ب این ازدواج تفاوت سنی ده سال زیاده

 5. سلام
  من متولد فروردین ۱۳۷۹ هستم و خواستگارم متولد فروردین ۱۳۶۸
  در صحبت درک بالایی داشت ولی بنظر شما ۱۱ سال اختلاف سنی زیاد؟

  1. نه دخترکجاش زیاده بروبچسب بهش وزندگیتوبکن ولذتشوببر…اینامیخوان بگن مثلابااختلاف سن بالاتربی کلاس تروهرچه سن کمترعاشقانه ترنه ارزش انسان به تربیت خانوادگی اوست اخلاق ک باشدهیچ فرقی نمیکندچنسال بزرگترباشه تازه حتماوضع مالی خوبی هم داره چون پسرای نزدیک به سن خودت هنوزاول کارهستن

  1. سلام
   بیا سوال این طوری مطرح کنیم. معایب فاصله سنی 26 سال چیست؟ این بیا شما پاسخ بدهید.

  2. سلام من متولد فروردین ۱۳۷۹ و خواستگارم متولد فروردین ۱۳۶۸
   ۱۱ سال تفاوت سنی داریم ولی در صحبت کردن بسیار درک بالایی داشت و به چهرش هم نمیخوره ۳۲ سالش باشه
   بنظر شما اختلاف سنی زیاده؟

 6. سلام خسته نباشین.
  من ۲۵دسالمه ودخترخالم۱۶ سالش است بنظرتون با این اختلاف سنی مشکلی پیش نمیاد.
  ازنظرشرایط اقتصادی واختلافات خانواددگی هم مشکل نداریم.

  1. سلام
   از نظر فاصله سنی مشکلی نیست ولی اینکه ایشان 16 سالشه چرا هست. برای ازدواج هنوز در این سن زود است.

 7. سلام من ۱۷ و نامزدم ۴۴
  اکثر ازدواجا توی فامیلامون با این تفاوت سنی بوده
  یعنی تصمیمم اشتباهه؛؟ماقراره خارج از ایران زندگی کنیم و محیطی که توش میخوایم زندگی کنیم تفاوت سنی مهم نیسنت

  1. سلام
   این تفاوت سنی خیلی فاحش هست بهتره بیشتر در مورد تصمیمتون فکر کنید البه این هم ببینید که دوره های سنی شما هم متفاوته

 8. سلام من ۱۴سالمه و یک پسری هست ۱۹سالشه به نظرتون سن هامون ایده آل هستش؟ خدا رو شکر باهم دیگه هم تفاهم داریم

   1. سلام خسته نباشین؛من ۲۵سالمه ودختر خالم ۱۶سالش هست بنظرتون با این اختلاف سنی مشکلی پیش نمیاد .از نظر اختلافات خانوادگی وشرایط اقتصادی هم مشکل نداریم.

 9. سلام ازدواج با پسری که ۳ و نیم سال از خودم کوچیکتره ولی مشکل دیگه ای وجود نداره، اشتباهه؟

  1. اینجا بهتره به جای سن برید روی فاکتور های دیگه. مشورت کردن و آشنایی فراموش نشه

 10. سلام ازدواج با پسری که ۳ و نیم سال از خودم کوچیکتره ولی مشکل دیگه ای وجود نداره، اشتباهه؟

 11. سلام.
  من یه دختر ۱۸ ساله هستم و به پسر ۲۹ ساله علاقه متدم.
  البته اضافه کنم که من ۵یا۶ ساله هس که اون پسر رودوست دارم.
  وضعیت مالی پسر هم بد نیست.
  ازاون طرف من خواستگار زیاد دارم و بعضی هاشون شرایط بهتری دارن و مادرم اصرار میکنه که بهشون جواب مثبت بدم.
  ولی میترسم اگه به اینا جواب مثبت بدم در آینده پسری رو که الان عاشقشم رو نتونم فراموش کنم.
  (پسر از فامیل های بابام هستش)
  پسری که دوست دارم هم به طور رسمی نیومده خواستگاری ولی مادرش به بابام گفته.
  خود پسره هم وقتی بهش میگن ازدواج کن میگه شرایطم بهتر بشه ازدواج میکنم.
  به نظر خودم میگم تا ۲۰ سالگی به هر کی که اومد جواب رد بدم وتا اون سن منتظرش بمونم اگه بعد اونم نیومد به فکر فراموش کردنش باشم..
  مشاور عزیز نظرتون رو میشه بگید

  1. پسره هم وقتی بهش میگن ازدواج کن میگه شرایطم بهتر بشه ازدواج میکنم/ روی این ازدواج حساب باز نکنی بهتره

 12. سلام. من یک دختر ۲۶ ساله ام. یک خواستگار ۳۸ ساله دارم آیا این اختلاف سنی مناسب هست؟

  1. 12 سال اختلاف سنی کم نیست ولی فقط به این فاکتور بسنده نکن و ببین سایر موارد در چه وضعیتی هست

 13. سلام
  من ۲۲ سال و خواستگارم ۳۱ سال
  می‌خواستم بدونم با این اختلاف سنی در آینده مشکلی پیش نمیاد!؟

  1. دوره های سنی متفاوت هست و فاصله سنی ایده آل نیست. بهتره با مشاور صحبت کنید

 14. باسلام من دخترم18سالشه پسر 29سال میخواهد بیاد خواستگاریش آیا اجازه بدم بیاد مشکلی دارد یانه

  1. اینجا مشاوره ازدواج باید برید . ولی اگه موقعیننون خوبه صبر کنید

  1. به نظرم قبل از سن سایر فاکتور های تفاهم راچک کنید سن جدا از اینها نیست

  1. دختری ۱۷ساله هستم می خوام با پسری ۳۰ساله ازدواج کنم آیا خوشبخت می شم
   هم ماشین داره و هم خونه و هم مغازه.

 15. سلام من دختری رو دوست دارم که ۱ سال از من بزرگ تر هست و اون هم من رو دوست داره ایا ازدواج ما درست و کم مشکل هست ؟

 16. سلام من ۱۹ سالمه و خواستگارم ۳۳ سالشه میخواستم بدونم اختلاف سنی در آینده مشکل ساز نخواهد بود

  1. با سلام
   این فاصله سنی 14 ساله با توجه به دوره های متفاوت زندگی شما توصیه نمیشود

 17. سلام من ۲۰ سالمه و نامزدم ۳۰ سالشه میخاستم ببینم آیاازدواجمون ایده آل و نرماله و مشکلی بوجود نمیاد؟

  1. سلام
   ببینید عدد سنی فقظ نیمی از قضیه هست باید سطح درک و تعامل محک بخوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور