کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

بدترین ازدواج فامیلی

بدترین

بدترین ازدواج فامیلی

بدترین ازدواج فامیلی فقط مربوط به اقوام نسبی نیست . بدترین ازدواج فامیلی در برخی اقوام صورت میگیرد . در اقوامی که شیربها برای دختر پرداخته میشود ممکن است برخی پول کافی نداشته باشند و تعویض شوند . بدترین ازدواج فامیلی به همسری گزیدن یک دختر برای پسرشان در ازای یک دخترشان برای پسر آنها است . در این ازدواجها نه مشاوره قبل از ازدواج انجام میشود نه آزمایشهای ژنتیکی و آزمایش خون . معیارهای ازدواج فقط پرداخت نکردن شیربها است . بدترین ازدواج فامیلی از این لحاظ به آن اطلاق میشود که : زوج ممکن است مورد پسند و دلخواه هم نباشند . اگر زندگی یک زوج خاتمه پیدا کند زوج دیگر نیز اختلاف پیدا خواهند کرد .

نوع دیگری از بدترین ازدواج فامیلی ازدواجی است که بازهم نسبی نیست . در خانواده هایی که چند همسری است ممکن است یکی از بانوان دختر بانوی دیگر را به همسری برادر یا یکی از اقوام نزدیک خود در بیاورد . به این ترتیب بر هووی خود تسلط خواهد داشت . از این نظر بدترین ازدواج فامیلی به آن اطلاق میشود که : زندگی دو جوان در گرو زندگی دیگران قرار میگیرد . مسلما دلخوری ها از مردی که دو همسر دارد بر سر عروس بیگناه خالی خواهد شد . اختلافات دو خانواده آرامش و آسایش را از آنها خواهد ربود.


بیشتر بخوانید: بدترین حالت ازدواج فامیلی


ازدواج فامیلی

مخاطرات بدترین ازدواج فامیلی

مخاطرات بدترین ازدواج فامیلی در اینست که کودکان آسیب میبینند . مخاطرات بدترین ازدواج فامیلی اگر نسبی باشد که خطر بروز بیماریهای ژنتیکی و وراثتی را به همراه دارد . اگر نسبی نبوده و حالت تعویض یا گرو کشی داشته باشد . زندگی آنها  همیشه با استرس همراه بوده و بیماریهای روحی – روانی به بار خواهد آورد . مخاطرات بدترین ازدواج فامیلی متوجه کسانی است که نسبت به  پیامدهای آن بی اعتنا هستند . بدون مشاوره ازدواج بدون مشاوره ژنتیکی اقدام به ازدواج میکنند از چنین افرادی چه توقعی میتوان داشت ؟ مسلما اینگونه افراد در طول زندگی نیز به مسائل مهم اهمیت نداده و با بی فکری موجب ناراحتی خود و خانواده خواهند شد .

یکی دیگر از مخاطرات بدترین ازدواج فامیلی درگیر کردن بقیه فامیل در اختلافات خانوادگی است . برخی اوقات زوج برای پا درمیانی از اقوام میخواهند که وساطت کنند و آرامش آنها برهم میخورد . برخی اوقات نیز برعکس . اقوام با دخالت در زندگی زوجها ، زندگی آنها را تبدیل به میدان کشمکش های خانوادگی میکنند . برای اینکه ازدواج موفقی داشته باشیم آیا بهتر نیست بیشتر بیاندیشیم و اینهمه مشکل و خطر را به جان نخریم ؟ مرکز مشاوره آویژه ضمن آرزوی خوشبختی جوانان از آنها میخواهد با مشاوره آینده خود را تضمین نمایند .


بیشتر بخوانید: آیا مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی را میتوان نادیده گرفت ؟


معایب  بدترین ازدواج فامیلی برای بارداری

معایب بدترین ازدواج فامیلی برای بارداری اینست که اولا جنین برای رشد و تکامل فیزیولوژیک خود به آرامش نیاز دارد . معایب بدترین ازدواج فامیلی برای بارداری  در اینست که این آرامش در حقیقت وجود ندارد . لازم است بدانیم بیماریهایی مانند سندروم دان در اثر جهش کروموزومی در ماههای اول بارداری بوجود می آید . بیماریهای دیگری هستند که در اثر فشار روحی بر مادر باردار در جنین تاثیر میگذارد . از زمان لانه گزینی تا هفت ماهگی که اعضای بدن جنین تشکیل میشود لازم است مادر در آرامش باشد . غذای مناسب ، نشاط درونی و تحت نظر پزشک بودن از ملزومات مادر باردار است . برای اینکه نوزادی سالم متولد شود .

از دیگر معایب بدترین ازدواج فامیلی برای بارداری داشتن یک بیماری خانوادگی در نسل و نسب است .  بیماری های توارثی مانند هموفیلی که در مردان بروز میکند و زنان ناقل آن هستند . در این بیماری فاکتور لخته شدن خون یعنی پلاکتها وجود ندارند و بیمار در اثر خونریزی جان میسپارد . این مادر باردار شاید فرزند هموفیلی بدنیا نیاورد ولی تمام لحظات استرس بدنیا آوردن نوزاد بیمار را همراه خود خواهد داشت . در مورد تالاسمی مینور یا بیماری های روحی – روانی نیز این قضیه صدق میکند .


بیشتر بخوانید: مشکلات ازدواج فامیلی را چگونه مدیریت کنیم


بدترین

معایب بدترین ازدواج فامیلی از لحاظ نسبت خانوادگی

معایب بدترین ازدواج فامیلی از لحاظ نسبت خانوادگی در مورد نزدیکترین نسبهای خانوادگی بیشتر است . مسائل مالی که گریبانگیر برادران و خواهران هنگام تقسیم میراث میشود . این مشکلات دامنگیر زوج جوان نیز خواهد شد . زندگی و آرامش آنها نیز تحت الشعاع قرار خواهد گرفت . از معایب بدترین ازدواج فامیلی از لحاظ نسبت خانوادگی  اینست که دخالت و ابراز نظرهای شخصی دراین ازدواجها بیشتر است و چون هردو طرف فامیل هستند رعایت احترام و از طرفی اجازه ندادن برای اعمال نظر کار زوجها را دشوار میکند . ازدواج موفق ازدواجی است که در آن هردو به آرمانهای مشترک خودنزدیکتر شوند نه به آرمانهای مشترک اکثر فامیل . هرچه نسبت خانوادگی نزدیکتر باشد این مشکلات عدیده تر خواهند بود . یبماریهای وراثتی و ژنتیکی هم که در جای خود قابل بحث و بررسی است و در این باره بسیار گفته ایم .


بیشتر بخوانید: انگیزه های افراد از ازدواج با فامیل چیست ؟


مشکلات بدترین ازدواج فامیلی

مشکلات بدترین ازدواج فامیلی خیلی بیشتر از ازدواج با دیگران است . بسیاری معتقدند در ازدواج فامیلی چون شناخت بیشتر است خیلی از نگرانیها کمتر است در حالیکه در این نوع ازدواجها توقعات بالاتر است . وقتی یک عروس یا داماد جدید وارد یک خانواده میشود از او توقع نداریم خیلی از کارهای شخصی والدین را انجام دهند . ابتدا منتظر میمانیم تا با سبک زندگی او آشنا شویم ولی برای فرزند خواهر یا برادر چنین نیست . اورا مانند فرزند خود میدانیم و همین احساس صمیمیت توقع ببار می آورد . گله وشکایت بیشتر شده و گریبانگیر زوج ها میشود . دیده شده که خاله یا عمه به عنوان مادر شوهر یا مادر زن با عروس یا داماد قهر کرده و باعث اختلاف بین زوجها شده است . زن عمو و زن دایی ،عمو و دایی و شوهر خاله و شوهر عمه نیز از این قاعده مستثنی نیستند .

از مشکلات بدترین ازدواج فامیلی  میتوان برعکس مورد پیش درباره توقعات زوج از خانواده ها بگوییم . این توقعات نیز دامنگیر والدین خواهد شد . والدین کافیست برای خانواده خود امکانات جدیدی فراهم کنند . اینجاست که عروس خانم و آقا داماد دلخور و ناراحت زبان به گله میگشایند . بدترین ازدواج فامیلی همان نزدیکترین نسبت خانوادگی است که البته مانند همه موارد استثنا هم وجود دارد . در این باره هم در مباحث بعدی تقریر خواهیم کرد .


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است ؟


ازدواج فامیلی

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج فامیلی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:10 of History’s Worst Marriages 

نویسنده: زهره حبیبی نوده

سوالات متداول

معایب اصلی ازدواج فامیلی چیست ؟

آگاهی از رازهای پنهان همسر ، انتقال بیماری ها . یکنواخت شدن اقوام به دلیل عدم ورود افراد جدید بوسیله ازدواج . اعمال نظر و ابراز نظرهای فامیل که به دخالت در سلایق و امور زندگی منتهی میشود .

بدترین نوع ازدواج فامیلی چیست ؟

ازدواج با کسانی که در بین آنها بیماریهای ژنتیکی وجود دارد و زوج از نظر ژنتیکی شبیه به هستند . بروز بیماری های توارثی . مصداق ان روستاهایی که بیش از نود درصد آنها نابینا به دنیا می آیندچون در این روستا همه از یک نسل هستند و در واقع ازدواجها همه فامیلی است .

پر خطر ترین ازدواج فامیلی کدام است ؟

پرخطرترین ازدواج فامیلی ، ازدواج دو ناقل بیماری های توارثی یا ژنتیکی است که به ظاهر سالم هستند ولی ناقل بیماری به فرزندان میباشند . بیماری در فرزندان با دو ژن مثبت شدید تر خواهد بود که باعث یک عمر پشیمانی میشود.

بیماریهای ناشی از ازدواج فامیلی

بیماریهایی مانند کم خونی توارثی که با فقر آهن تفاوت دارد ( تالاسمی مینور که در فرزندان بصورت بتا تالاسمی ماژور نمود پیدا میکند ) بیماریهای روحی روانی مانند دوقطبی ، اوتیسم ، اسکیزو فرنی یا شیزوفرنی البته این بیماریها هنوز ثابت نشده که منشا ژنتیکی و وراثتی داشته باشند ولی مطالعات نشان داده کسانی که مبتلا هستند در نسل های قبلیش نیز این بیمارها وجود داشته اند .

توصیه های پزشکی برای ازدواج فامیلی چیست ؟

شرکت در آزمایش های غربالگری پیش از ازدواج بخصوص در ازدواج های فامیلی . شرکت در آزمایش های غربالگری قبل از بارداری . در صورت مشاهده بیماری های پنهان از ازدواج خود داری کنید . بطور کلی از نظر علمی و پزشکی ازدواج فامیلی مردود شناخته میشود . چون آزمایشهای غربالگری فقط در مورد زوج ها انجام میشود در حالیکه بیماریهای توارثی و ژنتیکی تا هفت نسل قابل انتقال هستند .

براي مشاوره در زمينه بدترین ازدواج فامیلی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور