کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

آسیب های ازدواج زود هنگام جوانان چیست ؟

آسیب های

ازدواج زود هنگام جوانان

ازدواج زود هنگام جوانان موضوعی قابل بحث و چالش برانگیز در زمینه آسیب های اجتماعی می باشد که حتی در سازمان حقوق بشر نیز جایگاه خاص خود را دارد و در مورد آن بحث ها و تصمیم گیری های جدی گرفته شده است . ازدواج زود هنگام جوانان تقریباً در تمام ملت ها وجود دارد اما در بعضی از ملت مانند اتیوپی و برخی دیگر از کشور ها آمار بالایی را به خود اختصاص می دهد .

مسئله ای که در اینجا وجود دارد این است که منظور از ازدواج زود هنگام جوانان در چه سنی می باشد ؟ باید گفت که تشکیل زندگی مشترک و پیوند زناشویی به لحاظ کلی اگر پیش از زمانی اتفاق بیفتد که فرد به بلوغ شخصیتی کامل نرسیده است در هر سنی هم که باشد زود هنگام می باشد ازدواج تنها باید زمانی اتفاق بیفتد که فرد به تکامل شخصیتی نسبی و تعادل شخصیتی و ثبات روحی روانی رسیده باشد .

میانگین سنین ازدواج زود هنگام جوانان

اما به طور میانگین  ازدواج هایی که در سنین زیر ۱۸ ، ۱۹ سال اتفاق می‌افتد ازدواج‌ زود هنگام جوانان می باشند . معمولاً در ازدواج‌های زود هنگام جونان این دختران هستند که دچار ازدواج زود هنگام می شوند که می توان یکی از دلایل آن را این مسئله دانست که در اغلب فرهنگ ها و جوامع جنس مذکر است که برای ازدواج پیش قدم می شود و حق انتخاب بیشتر با پسران است تا دختران و همینطور خرده فرهنگ های نابجا و سنت های غیر منطقی تاثیر بیشتری بر زندگی فردی و اجتماعی دختران میگذارد .

ازدواج زود هنگام جوانان مانند هر موضوع دیگری که به بنیان خانواده مربوط می شود می تواند آسیب های فردی و اجتماعی خاص خود را به دنبال داشته باشد . از این روز لازم است توجه به مشاوره ازدواج و همینطور مشاوره خانواده بیش از این ها باشد تا با افزایش سطح دانش و فرهنگ خانواده ها بتوان از پیامد ها و آسیب های ازدواج زود هنگام جوانان در امان بود و یا حداقل در جلسات متعدد مشاوره ازدواج به صورت کارآمد بتوان زوج‌ هایی را که با ازدواج زود هنگام مواجه شدند را به آمادگی نسبی لازم برای شروع زندگی مشترک و پذیرش مسئولیت های آن رسانید که نقش مراکز مشاوره خانواده و روانشناسی در مورد ارائه مشاوره قبل از ازدواج در اینجا قابل درک است .


بیشتر بخوانید:معایب و محاسن ازدواج با مرد سن بالا


ازدواج زود هنگام

مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان

مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان را از لحاظ مختلف می‌توان بررسی کرد از این رو در یک نگاه کلی مشکلات ازدواج زودهنگام جوانان را می توان در دو دسته مشکلات روحی روانی و مشکلات جسمی و جنسی تقسیم بندی کرد . به طور کلی مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان هنگامی که به مسائل روحی روانی بر می گردد معمولاً به این دلیل می باشند که فرد از لحاظ روحی و روانی آمادگی مقابله با جدیت های زندگی مشترک ، مشکلات و مسئولیت ها را ندارد و همین طور ممکن است به دلیل عدم آمادگی در برقراری رابطه زناشویی دچار آسیب های روحی روانی جدی شود .

از جنبه ای دیگر حتی زمانی که ازدواج به خواست و فشار خود فرد اتفاق می افتد چون تحت تاثیر هیجانات دوران نوجوانی می باشد و شخص در این زمان هنوز به ثبات شخصیتی نرسیده است با مواجه شدن با واقعیت زندگی مشترک و فروکش کردن هیجانات روحی روانی ، فرد دچار نوعی دلزدگی و سرخوردگی می شود که ممکن است او را به فردی افسرده و منزوی و یا حتی پرخاشگر و ناهنجار تبدیل کند که هر کدام از این موارد می تواند بنیان زندگی زناشویی را مختل کند و در موارد حاد تر مسائلی همچون طلاق و خیانت و دیگر آسیب های اجتماعی پیش بیاید .

مشکلات جسمی و جنسی ازدواج زود هنگام جوانان

اما مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان از نظر جسمی و جنسی به مسائل مربوط به روابط زناشویی بر می‌گردد . معمولاً در ازدواج‌ های زود هنگام که در سنین خیلی پایین اتفاق می‌افتند فرد به بلوغ جسمی دست پیدا نکرده است که در این مورد نیز بیشترین آسیب ها متوجه دختران می شود که حساسیت های جسمی و جنسی خاص خود را دارند و مسئله مهم باروری در میان است .

متاسفانه در ازدواج های زود هنگام به دلیل عدم آمادگی جسمی و جنسی  فرد و در کنار آن نبود سواد جنسی کافی و بر قرار نشدن رابطه جنسی در کیفیت مطلوب ، فرد دچار آسیب های جنسی و جسمی متعددی می شود که سلامت او را تهدید می کند و به دنبال آن در برخی از موارد توانایی باروری و سلامتی جسمی فرد به شدت تهدید می شود . با توجه به موارد گفته شده مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان بسیار جدی و حائز اهمیت می باشد و نیاز است که با همکاری نهاد های مربوطه همچون مراکز مشاوره خانواده و روانشناسی و خانواده ها بتوان از این مشکلات و پیامد ها جلوگیری کرد .


بیشتر بخوانید:تفاوت سنی مناسب برای ازدواج


جوانان

مزایای ازدواج زود هنگام جوانان

مزایای ازدواج زود هنگام جوانان نیز از مسائلی می باشد که می‌توان با بر شمردن و تقویت آنها از پیامد های منفی ازدواج دیر هنگام جوانان جلوگیری کرد . مطرح کردن مشکلات ازدواج زود هنگام جوانان در این مقاله به این معنی نمی‌ باشد که این نوع ازدواج به طور صد در صد  مخرب و دارای نتیجه منفی می باشد بلکه این نتایج مخرب متوجه مواردی است که یا ازدواج به صورت فشار و تحمیل از طرف خانواده می باشد و یا خانواده به هر دلیلی و به خاطر فشار از طرف خود فرد تن به ازدواج غیر معقول و زود هنگام فرزند خود می دهند .

اما در مواردی که ازدواج زود هنگام با رضایت طرفین و خانواده آنها و بر اساس منطق و در شرایط مهیا و معمول صورت می گیرد می تواند موفقیت آمیز نیز باشد و مزایای ازدواج زود هنگام جوانان را شاهد بود . رسیدن به آرامش فکری و روحی ، تکامل و تعالی شخصیتی و روحی روانی فرد در زندگی زناشویی و در قالب تشکیل خانواده ، پیشگیری از بر قراری روابط نا سالم و آسیب های مربوط به آن ، پاسخگویی به نیاز جنسی در بهترین شکل و در قالب رابطه زناشویی و همینطور داشتن فرصت بیشتر برای  ارتقای سطح کیفیت زندگی از مزایای ازدواج زود هنگام جوانان می باشد .


بیشتر بخوانید:سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


فواید ازدواج زود هنگام جوانان

فواید ازدواج زود هنگام جوانان هم میتواند زندگی فردی شخص را تحت تاثیر قرار دهد و هم از آسیب های اجتماعی بسیاری جلو گیری کند . ازدواج موفق و تشکیل خانواده فرد را از نظر روحی به آرامش و ثبات میرساند و او را از درگیری های فکری و دغدغه های مربوط به داشتن یک همراه و همسر دور میکند و با دادن شخصیت و اعتبار اجتماعی به فرد فرصت شکوفایی در فعالیت های اجتماعی را به او میدهد و باعث رشد و تعالی فردیت انسان میشود . همچنین با داشتن فرصت بیشتر برای پذیرفتن مسئولیت فرزند ، امکان آمادگی بیشتر را برای نقش پدر و مادر شدن ایجاد میکند ، فواید ازدواج زود هنگام جوانان برای هر دو طرف یعنی هم زن و هم مرد به یک اندازه میباشد .


بیشتر بخوانید:ازدواج با اختلاف سنی زیاد


چیست

معایب ازدواج زود هنگام جوانان

معایب ازدواج زود هنگام جوانان همانطور که گفته شد با تاثیر بر جنبه های روحی ، روانی ، عاطفی ، جسمی و جنسی فرد میتواند به سلامت همه جانبه فرد و همینطور سلامت جامعه آسیب وارد کند . در مثالی برای معایب ازدواج زود هنگام جوانان ، در بسیاری از موارد که ازدواج زود هنگام تحت تاثیر فشار و تحمیل صورت گرفته است . آزار جسمی و جنسی اتفاق افتاده است که سلامت فرد را تهدید کرده ، در مسئله دیگر تولد فرزندان ناخواسته در سنین پایین و عدم مسئولیت پذیری طرفین و بحث بد سرپرسی و حتی بی سرپرستی و دیگر مسائل مربوط به کودک و تربیت آن مطرح است که نیاز به چاره اندیشی و کمک از طریق مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج دارد .


بیشتر بخوانید:برای انتخاب همسر شایسته به چه ویژگی هایی توجه کنیم ؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسیخدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : The Benefits of Getting Married Young | The Art of Manliness

براي مشاوره در زمينه آسیب های ازدواج زود هنگام جوانان چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.