کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

ازدواج با زن سن بالا و تشکیل خانواده

ازدواج با زن سن بالا و تشکیل خانواده

زن سن بالا برای ازدواج چه مزیت ها و معایبی دارد ؟ ازدواج با زن سن بالا به چه دلایلی درست یا غلط است ؟ نمی توانیم بگوییم ازدواج با زن سن بالا به طور حتم اشتباه است . هیچ قانونی در این مورد وجود ندارد . اما عرف جامعه کمتر این مدل ازدواج را می پذیرد . برای آقایان ازدواج با دختر هم سن خود و یا چند سال کوچکتر توصیه می شود . در گروه ازدواج با زن سن بالا آمار طلاق بالا است . از علت های طلاق در بین این زوجین تضاد با عرف جامعه و مخالفت های خانواده ها می باشد‌ . معمولاً در فرهنگ جامعه ما ازدواج با زن بزرگتر از مرد رد می شود . اکثر این اختلاف ها از سوی خانواده پسر می باشد .

یکی از مشکلات ازدواج با زن سن بالا مسئله بچه دار شدن است . در آقایان غریزه پدر شدن بسیار کم تر است . این در حالی است که خانم ها همیشه میل به مادر شدن را در خود احساس می کنند . همین مشکل باعث می شود زن احساس پختگی و آمادگی مادر شدن داشته باشد ، اما مرد علاقه و انگیزه پذیرش این مسئولیت را نداشته باشد . معمولاً زن ها زودتر از آقایان از لحاظ فیزیکی و ظاهری دچار پیری و فرسودگی می شوند . در یک ازدواج موفق این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد . اگر در مرحله ازدواج با زن بزرگتر از خود هستید بهتر است به مشاوره خانواده مراجعه کنید و تمام جوانب این نوع ازدواج را با دقت بسنجید .


بیشتر بخوانید: بهترین سن برای ازدواج


ازدواج با زن سن بالا

ازدواج با زن سن بالا در سال های اخیر بیشتر به چشم میخورد . آمار این ازدواج از سال گذشته ۲ برابر شده است . روانشناسان برای ازدواج با زن سن بالا علل مختلفی را مطرح می کنند . یکی از این مسائل کمبود های عاطفی آقایان می باشد . مرد ها می خواهند زنی به آنها محبت بورزد و از هر نظری آنها را مورد حمایت قرار دهد . با توجه به تغییرات فرهنگی و بالا رفتن سن ازدواج ، میل به ازدواج در بین جوانان بسیار کمتر شده است . همین باعث شده بعضی از آقایان به دنبال زن هایی باشند که از لحاظ سنی و عقلی به پختگی کامل رسیده باشند . زن هایی که مسئولیت تشکیل خانواده و همسرداری را به نحو احسن بپذیرند .


بیشتر بخوانید: عوامل ازدواج ناموفق


مشاوره قبل از ازدواج

علل مهم طلاق

از طرفی در دنیای امروزی شاهد پیشرفت های چشمگیر خانم ها در عرصه اجتماع و کار هستیم . بر عکس راحت طلبی و عدم مسئولیت پذیری در بین پسرها بیشتر شده است . این امر سبب می‌شود آقایان به دنبال زن هایی تحصیل کرده ، شاغل و جا افتاده باشند . به خاطر همین از اختلاف سنی چشم پوشی می کنند . در جامعه ما دخالت های خانوادگی و اختلاف بین زوجین و خانواده ها از علل مهم طلاق می باشد . از آنجایی که ازدواج در این گروه با مخالفت خانواده ها همراه است احتمال شکست در این نوع ازدواج وجود دارد .

یکی دیگر از علت های ازدواج با زن سن بالا موقعیت اقتصادی و اجتماعی خوب بعضی از خانم ها می باشد . این وضعیت باعث می‌شود پسر ها برای رهایی از دغدغه های اقتصادی بعد از ازدواج با زن بزرگتر از خود ازدواج کنند . در ازدواج معکوس چون پسر سن کمتری دارد معمولاً دوست دارد از لحاظ اقتصادی ، مدیریت ، برنامه ریزی و دغدغه های زندگی یک حامی داشته باشد و مسئولیت کمتری را متحمل شود . برعکس خانم ها به طور ذاتی مدیریت و ریاست زندگی مشترک را دوست دارند . به همین علت شاهد چنین ازدواج هایی هستیم .


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج آنلاین


ازدواج با زن سن بالا و بزرگتر از مرد

ازدواج با زن سن بالا و بزرگتر از مرد معمولاً بین دو تا سه سال اختلاف سنی ، کمتر با مشکل رو به رو می شود . اما گاهی این اختلاف سنی بیشتر از ۵ سال و حتی یک دهه می باشد . که معمولاً شاهد آمار بالای طلاق در این گروه می باشیم . گاهی زن های بزرگتر از مرد کمتر احساس احترام ، ابراز محبت و وابستگی به همسر خود را دارند . اما آقایان دوست دارند در خانه شخصی مقتدر ، قابل احترام و دارای جایگاه ویژه باشند . همین اختلافات بنیان ازدواج معکوس را سست میکند . در ازدواج با زن سن بالا و بزرگتر از مرد طلاق عاطفی هم بسیار اتفاق می افتد . ممکن است زن و مرد با هم زندگی کنند ، صاحب فرزند شوند و زندگی موفقی هم داشته باشد . اما دچار طلاق عاطفی شوند و عشق و علاقه سابق در آنها وجود نداشته باشد .


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج تلفنی


علل مهم طلاق

مشاوره قبل از ازدواج

گاهی خود زوجین نیز متوجه طلاق عاطفی که بین آنها صورت گرفته نمی شوند . نمی توان گفت ازدواج با زن سن بالا و بزرگتر از مرد لزوماً به مشکل بر می خورد . چرا که زوج هایی هم وجود دارند که با وجود اختلاف سنی در کمال آرامش و موفقیت با هم زندگی می کنند . میزان موفقیت در ازدواج معکوس به شعور عقلی و درک طرفین از ازدواج بستگی دارد . زوج های موفقی که با احترام ، عشق و محبت اختلاف سنی را در زندگی کم رنگ کرده اند .

مشاوره قبل از ازدواج راه مناسبی برای کسب آگاهی و ایجاد نگرش مثبت می باشد . می توانید با مشاوره ازدواج از پیامد های مثبت و منفی این نوع ازدواج مطلع شوید .


بیشتر بخوانید: مشاوره پیش از ازدواج


تشکیل زندگی با زن سن بالا

تشکیل زندگی با زن سن بالا ممکن است در هر گروه اجتماعی اتفاق بیفتد . این ازدواج مختص قشر خاصی از جامعه نیست . اما ممکن است در هر بخشی از جامعه به شکلی و به دلایل خاصی اتفاق بیفتد .‌ عرف جامعه ما کمتر این سبک ازدواج را می پذیرد . فرهنگ ما از قدیم تا به حال دختر های کم سن تر از پسر را می پسندد . شاید این دیدگاه چندان اشتباه نباشد . از آنجایی که زن ها از لحاظ زیست شناسی زودتر پیر می شوند . این اختلاف سنی بیشتر نمایان می شود . زن ها معمولا بخاطر بچه دار شدن و دلایل مختلف سریع تر از مرد ها از لحاظ فیزیکی و ظاهری فرسوده می شوند . همین باعث می شود آقایان بعد از چند سال به سمت خانم های جوان تر کشش پیدا کنند . یا خانم ها دچار افسردگی ، عدم اعتماد به نفس و سرخوردگی در مقابل همسر خود شوند ‌ .

تشکیل زندگی با زن سن‌ بالا در میان افراد تحصیل کرده و شاغل بیشتر است‌ . گروه دیگر افرادی هستند که در زندگی مشترک خود شکست خورده اند و قصد ازدواج مجدد دارند . برخی دیگر پسران جوانی هستند که به خاطر شرایط اقتصادی نا مناسب خود و موقعیت شغلی دختر تن به این نوع ازدواج می دهند . در مواردی نیز به علت عشق و علاقه ازدواج معکوس اتفاق می افتد .


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج آنلاین


میزان اختلاف سنی زن و مرد در ازدواج

نکات مهم ازدواج با زن سن بالا

نکات مهم ازدواج با زن سن بالا باید پیش از هر اقدامی مورد بررسی قرار بگیرند . زوجین باید با دیدگاه منطقی و اصولی در این راه قدم بگذارند . احساس در ازدواج امری ضروری است اما نباید عقل و منطق را کنار گذاشت . در این قبیل ازدواج ها گاهی شاهد احساسات کور کورانه و هوا و هوس های دوران جوانی هستیم . در این بین ازدواج هایی صورت می گیرد که پس از مدت کوتاهی به پشیمانی مبدل می شوند ‌ .روانشناسان اعتقاد دارند هر اختلاف زیادی خطرناک است . حال این اختلاف در ثروت ، زیبایی ، سن و هر چیز دیگری که باشد . از نکات مهم ازدواج با زن سن بالا مسائل احساسی و شور و نشاط جوانی است .

معمولا زن ها زودتر به بلوغ عقلی و رفتاری می رسند . از یک سنی به بعد پخته تر و آرامتر از دوران جوانی می شوند . وقتی در جایگاه زن و یک مادر قرار می گیرند از دنیای مهیج و پر نشاط جوانی فاصله میگیرند . این در حالی است که پسر هنوز در دنیای ماجراجو و خلق و خوی جوانی خود قرار دارد . در این مرحله معمولا زوجین دچار سردی ، بی میلی و عدم رضایت از همدیگر می شوند و دیگر مثل سابق از با هم بودن لذت نمی برند و کم کم اختلافات شکل میگیرند .


بیشتر بخوانید: ویژگی های زنان و مردانی که آمادگی ازدواج دارند ؟


میزان اختلاف سنی زن و مرد در ازدواج

میزان اختلاف سنی زن و مرد در ازدواج هیچ قانون خاصی ندارد . اما از لحاظ روانشناسی اختلاف سنی ۳ تا ۵ سال مناسب است . آن هم در شرایطی که زن کوچکتر از مرد باشد . از آنجایی که زن ها زودتر به بلوغ عقلی و رفتاری می رسند ، می توانند با مرد های بزرگتر از خودشان نیز رابطه موفقی برقرار کند . در جامعه ما هنوز هم ازدواج مرد ها با دختر بسیار کم سن تر مسئله عادی است و اتفاق می افتد . اما هنوز مسئله بزرگتر بودن زن از مرد حتی با اختلاف سنی ناچیز جا نیفتاده است .

در ازدواج معکوس اختلاف سنی ۲ تا ۳ سال هم قابل قبول است . اما گاهی ازدواج هایی با اختلاف سنی ۵ تا ۱۰ سال و حتی بیشتر اتفاق می افتد . شاید این مسئله در ابتدای زندگی به چشم نیاید . اما هرچه زمان بگذرد این اختلاف خود را بیشتر نشان می دهد . همان طور که می دانید زن ها محدودیت بیشتری برای بچه دار شدن دارند . به همین خاطر گاهی خانم ها نیاز به بچه دار شدن و مسئولیت مادری را احساس می کنند . اما مرد فرصت را مناسب نمی داند و آمادگی پدر شدن را ندارد . مسئله دیگر سیکل پیری و گذر زمان بر ظاهر و فیزیک زن و مرد است . این روند در میان خانم ها سریع تر است . مرد ها بیشتر از زن ها طراوت ، شادابی و جوانی خود را حفظ می کنند و در دراز مدت این اختلاف ظاهری مشکل ساز میشود .


بیشتر بخوانید: موفقیت در ازدواج


ازدواج با زن سن بالا و بزرگتر از مرد

سوالات متداول

در ازدواج با زن سن بالا چه نکاتی را باید در نظر گرفت ؟

در ازدواج با زن سن بالا چه نکاتی را باید در نظر گرفت ؟ آیا ملاک ها و معیارهای ازدواج تغییر می کنند ؟ در این نوع ازدواج چون و چرا هایی وجود دارد . زوجین باید به طور دقیق از هدف ازدواج خود آگاه باشند . باید بدانند آیا ازدواج آنها عقلانی و منطقی است و یا صرفاً بر اساس احساسات است . در این ازدواج چه توقعات و انتظاراتی از یکدیگر دارند ؟ آیا خواسته ها و هدف های شما مشترک است ؟ آیا خانواده ها مشکلی با این ازدواج ندارند ؟ اگر مخالفتی هست زوجین همچنان بر تصمیم خود مصمم هستند ؟ آیا از انتخاب خود مطمئن هستند و می دانند در آینده پشیمان نمیشوند . آیا آمادگی رو برو شدن با نگرش های منفی و دیدگاه های مخالف اطرافیان و افراد جامعه به سمت خود را دارند ؟ و ده ها اما و اگر دیگری که باید در نظر داشت .

آیا ازدواج زن سن بالا با مرد کم سن تر از خودش صحیح است ؟

نمی‌ توانیم ادعا داشته باشیم که این ازدواج به طور کل اشتباه است و یا هیچگونه موفقیتی در این گروه ازدواج‌ ها وجود ندارد . اما هر ازدواجی که عقلانی و منطقی نباشد ، پسر و دختر صرفا از روی احساسات تصمیم بگیرند ، اختلافات چشمگیر و خاصی وجود داشته باشد و یا ویژگی هایی داشته باشد که از عرف جامعه زیاد از حد دور باشد رابطه درستی صورت نمی‌ گیرد . هر اختلافی اگر از حد و اندازه خود خارج شود مشکل ساز خواهد شد .

حال این اختلاف ممکن است در هر زمینه ای پیش بیاید . گاهی ازدواج با زن بزرگتر در میان پسران و دخترانی اتفاق می افتد که از نظر تحصیلات ، فرهنگ ، شخصیت ، ظاهر ، وضعیت مادی و . . . با یکدیگر تناسب دارند و اخلاف سنی نیز در حد معقول است در این گونه موارد اختلاف سنی با توجه به نکات مثبت دیگر قابل چشم پوشی است به دلیل تناسب زوج در دیگر موارد اثر اختلاف سنی بر کیفیت زندگی کمتر خواهد بود .


بیشتر بخوانید: تست مشاوره قبل از ازدواج


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Marriage, Cohabitation, and Divorce in Later Life 

براي مشاوره در زمينه ازدواج با زن سن بالا و تشکیل خانواده

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1399/6/31

سه شنبه

1399/7/1

چهارشنبه

1399/7/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید