کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

بهترین زمان ازدواج چه سنی است ؟

داشته باشد

بهترین زمان ازدواج

بهترین زمان ازدواج همان طور که پیش از این نیز گفته شد به معیارها و ملاک های مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان سن خاصی را برای آن در نظر گرفت . بهترین زمان ازدواج زمانی است که فرد چند معیار کلی را در خود تشخیص دهد این معیارها شامل بلوغ جنسی و جسمی ، بلوغ فکری و بلوغ اجتماعی می باشد ، که هر کدام از این سه مورد خود موارد بسیاری را شامل می شود .

بهترین زمان ازدواج به طور حتم از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد و همینطور در مورد پسران و دختران متفاوت است . بهترین زمان ازدواج را از دیدگاه های مختلف می توان مورد بررسی قرار داد و همین طور برای شرایط مختلف در نظر گرفت ، مانند بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام ، بهترین زمان ازدواج از نظر روانشناسی و یا مواردی مانند بهترین زمان ازدواج پس از طلاق یا بعد از فوت همسر و موارد این چنینی … . به طور کل بهترین زمان ازدواج زمانی است که شخص علاوه بر بلوغ جنسی به شناخت کافی از فردیت و هویت خود دست پیدا کرده باشد به عبارتی شخص به خودشناسی نسبی لازم ، برای تشخیص مصلحت خود و درک چیستی زندگی مشترک  پیدا کرده باشد .

بهترین زمان ازدواج چه زمانی است ؟

بهترین زمان ازدواج زمانی است که فرد بتواند مصالح خود را تشخیص دهد ، قدرت تصمیم گیری را داشته باشد ، به ثبات روحی و عاطفی دست پیدا کرده باشد ، بتواند اهدافی حقیقی و شفافی را برای زندگی خود در نظر بگیرد و به چنان رشد شخصیتی دست پیدا کرده باشد که بتواند مسئولیت هایی که همراه با زندگی مشترک به وجود می آیند را بپذیرد . علاوه بر آن بتواند در کنار زندگی مشترک روابط و فعالیت‌ های اجتماعی خود را کنترل کند و در مسیر تکامل و تعالی قدم بردارد .


بیشتر بخوانید:معایب و محاسن ازدواج با مرد سن بالا


بهترین زمان ازدواج برای پسران

بهترین زمان ازدواج برای پسران چه سنی می باشد ؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از پسران و خانواده‌ ها را درگیر خود کرده است . اگر بخواهیم بهترین زمان ازدواج برای پسران را تعیین کنیم به طور حتم در شرایط کنونی عوامل مختلفی بر این زمان تاثیر می گذارد . امروز شاهد تغییر و تحول بزرگی در سبک زندگی ، توقعات و تصورات از یک زندگی ایده آل و گسترش معیارهای مختلف برای انتخاب همسر هستیم ، از این رو بهترین سن ازدواج برای پسران را می‌توان زمانی در نظر گرفت که فرد مواردی مانند بلوغ جنسی ، بلوغ شخصیتی ، استقلال و توان مالی را داشته باشد که بلوغ شخصیتی خود موارد متعددی را در بر می گیرد مانند مسئولیت‌ پذیری ، متعهد بودن ، اقتدار و ثبات عاطفی و … .

از آنجایی که  پسران به لحاظ شخصیتی دیرتر به بلوغ می رسند همینطور پذیرش مسئولیت های زندگی مشترک و در کل مسئولیت‌ پذیری برای آنان سخت تر است بهتر است تا زمانی که فرد خود تمایل به تشکیل زندگی مشترک ندارد تحت فشار قرار نگیرد . به طور کل از نظر روانشناسی بهترین سن ازدواج برای پسران رنج سنی ۲۷ تا ۲۹ می باشد .

ازدواج


بیشتر بخوانید:سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام

بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام به صورت حداقل سن و شرایط لازم برای ازدواج پسر و دختر بیان شده است . به طور کل اسلام سن دقیقی را برای ازدواج مناسب ، در نظر نمی‌گیرد و جوانان را برای امر ازدواج به سن خاصی محدود نمی کند اما در آیات و روایات بسیاری به امر پسندیده ازدواج و وجوه مختلف آن مستقیما اشاره کرده است و شرایط مناسب را برای بهترین زمان ازدواج بیان می‌کند .

برای مثال در مورد بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام می‌توان به آیه‌ شش از سوره مبارکه نساء اشاره کرد که خداوند در این آیه چنین می فرمایند ” یتیمان را آزمایش کنید هنگامی که بالغ شده و به نکاح تمایل پیدا کردند و آنان را به درک مسائل زندگانی خود آگاهی یافتید اموال شان را به آنان بدهید ” با استناد به این آیه میتوان گفت بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام زمانی است که علاوه بر بلوغ جنسی ، قدرت تشخیص مصلحت خود را داشته باشد و درک کافی را از زندگی مشترک و مسائل مربوط به آن داشته باشد همچنین در این آیه با توجه به کلمه تمایل میتوان گفت که طبق کلام خداوند حتی در صورت آمادگی جسمی و روحی کافی ازدواج باید با خواست و رضایت فرد صورت بگیرد و هیچ اجبار و تحمیلی در آن دخیل نباشد .

همینطور حداقل سنی که در قرآن برای ازدواج دختران و پسران بیان شده است برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال می باشد چرا که پسر و دختر پس از این سن به بلوغ جسمی میرسند اما همانطور که گفته شد این سنین ، سنین حداقل می باشند یعنی پس از رسیدن پسر و دختر به سن ذکر شده ، با وجود دیگر شرایط لازم محدودیت و مانعی برای ازدواج وجود ندارد .


بیشتر بخوانید:تست روانشناسی ازدواج چیست ؟


بهترین زمان ازدواج بعد از طلاق

بهترین زمان ازدواج بعد از طلاق نیز به هیچ عنوان قابل تعیین و تعمیم به تمامی افرادی که طلاق را تجربه کرده اند نمی باشد . قطعا و طبیعتا هر جدایی و طلاقی پیامد های خاص خود را دارد و تاثیرات روحی روانی خود را بر فرد میگذارد و بسته به شرایط طلاق و اینکه پروسه آن چقدر و چگونه طول کشیده است شدت آسیب روحی روانی که بر جای میگذارد متفاوت است .

در بیشتر موارد که جریان طلاق با نزاع ها و درگیری های متعدد همراه است تاثیرات مخرب آن بر فرد نیازمند طی دوران روان درمانی میباشد ، از این رو بهترین زمان برای ازدواج بعد از طلاق زمانی است که فرد کاملا از نظر روحی روانی احیا شده باشد و با خود کنار آمده باشد و توانایی تشکیل زندگی مشترک جدید را در خود احساس کند . یعنی دوباره توان اعتماد کردن ، علاقه مند شدن ، مسئولیت پذیرفتن و … را در خود ببیند .

نکته مهم این است که هرگز نباید برای فرار از شرایط روحی دوران پس از طلاق یا لجاجت و حس انتقام جویی به ازدواج مجدد فکر کرد ، مشاوره خانواده بهترین راهنما در این شرایط می باشد از این رو میتوان از طریق مشاوره خانواده و روانشناسی و دریافت مشاوره قبل از ازدواج آمادگی خود را برای تشکیل مجدد زندگی مشترک سنجید چرا که مسئله ازدواج مجدد پس از طلاق بسیار حساس میباشد و هرگز نباید آن را با ازدواج اول مقایسه کرد .

چه سنی


بیشتر بخوانید:ازدواج با اختلاف سنی زیاد


بهترین زمان ازدواج برای دختران

بهترین زمان ازدواج برای دختران نیز تابع معیارهای خاصی میباشد که بر اساس اصول روانشناسی تعیین شده اند . حداقل سنی که از نظر روانشناسی برای ازدواج دختران در نظر گرفته شده است ۱۸ سالگی میباشد و ازدواج های زیر ۱۸ سال برای دختران ازدواج زود هنگام می باشد . اما طبق تحقیقات به  عمل آمده رنج سنی مناسب برای ازدواج دختران ۲۳ تا ۲۷ سالگی میباشد و در این میان ۲۵ سالگی سن طلایی برای مادر شدن نامیده میشود .

اما جدای از تعیین عدد خاصی برای سن ازدواج دختران میتوان گفت که بهترین زمان ازدواج دختران زمانی میباشد که فرد با کسب بلوغ همه جانبه ( بلوغ جنسی ، بلوغ شخصیتی ، بلوغ فکری ، بلوغ اجتماعی … ) توانایی تشکیل زندگی مشترک و آمادگی آن را در خود ببیند و با دیدی واقع گرایانه به زندگی مشترک نگاه کند چرا که بنا به ظرافت های روحی و لطفات احساسی نگاه  دختران به زندگی مشترک نگاهی فانتزی و سرشار از تصورات و خیال پردازی های رمانتیک است و اگر به رشد عقلی لازم نرسیده باشند با رو به رو شدن با جدیت های زندگی مشترک دچار سرخوردگی و یاس میشوند از این رو میتوان با مشاوره ازدواج آمادگی نسبی لازم فرد را برای تشکیل زندگی مشترک سنجید .


بیشتر بخوانید:خصوصیات یک زن ایده آل برای ازدواج


است

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسیخدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Best Age to Get Married: What Math Tells Us | Time

براي مشاوره در زمينه بهترین زمان ازدواج چه سنی است ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!