کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

بهترین زمان ازدواج چه سنی است ؟

داشته باشد

بهترین زمان ازدواج

بهترین زمان ازدواج همان طور که پیش از این نیز گفته شد به معیارها و ملاک های مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان سن خاصی را برای آن در نظر گرفت . بهترین زمان ازدواج زمانی است که فرد چند معیار کلی را در خود تشخیص دهد این معیارها شامل بلوغ جنسی و جسمی ، بلوغ فکری و بلوغ اجتماعی می باشد ، که هر کدام از این سه مورد خود موارد بسیاری را شامل می شود .

بهترین زمان ازدواج به طور حتم از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد و همینطور در مورد پسران و دختران متفاوت است . بهترین زمان ازدواج را از دیدگاه های مختلف می توان مورد بررسی قرار داد و همین طور برای شرایط مختلف در نظر گرفت ، مانند بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام ، بهترین زمان ازدواج از نظر روانشناسی و یا مواردی مانند بهترین زمان ازدواج پس از طلاق یا بعد از فوت همسر و موارد این چنینی … . به طور کل بهترین زمان ازدواج زمانی است که شخص علاوه بر بلوغ جنسی به شناخت کافی از فردیت و هویت خود دست پیدا کرده باشد به عبارتی شخص به خودشناسی نسبی لازم ، برای تشخیص مصلحت خود و درک چیستی زندگی مشترک  پیدا کرده باشد .

بهترین زمان ازدواج چه زمانی است ؟

بهترین زمان ازدواج زمانی است که فرد بتواند مصالح خود را تشخیص دهد ، قدرت تصمیم گیری را داشته باشد ، به ثبات روحی و عاطفی دست پیدا کرده باشد ، بتواند اهدافی حقیقی و شفافی را برای زندگی خود در نظر بگیرد و به چنان رشد شخصیتی دست پیدا کرده باشد که بتواند مسئولیت هایی که همراه با زندگی مشترک به وجود می آیند را بپذیرد . علاوه بر آن بتواند در کنار زندگی مشترک روابط و فعالیت‌ های اجتماعی خود را کنترل کند و در مسیر تکامل و تعالی قدم بردارد .


بیشتر بخوانید:معایب و محاسن ازدواج با مرد سن بالا


بهترین زمان ازدواج برای پسران

بهترین زمان ازدواج برای پسران چه سنی می باشد ؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از پسران و خانواده‌ ها را درگیر خود کرده است . اگر بخواهیم بهترین زمان ازدواج برای پسران را تعیین کنیم به طور حتم در شرایط کنونی عوامل مختلفی بر این زمان تاثیر می گذارد . امروز شاهد تغییر و تحول بزرگی در سبک زندگی ، توقعات و تصورات از یک زندگی ایده آل و گسترش معیارهای مختلف برای انتخاب همسر هستیم ، از این رو بهترین سن ازدواج برای پسران را می‌توان زمانی در نظر گرفت که فرد مواردی مانند بلوغ جنسی ، بلوغ شخصیتی ، استقلال و توان مالی را داشته باشد که بلوغ شخصیتی خود موارد متعددی را در بر می گیرد مانند مسئولیت‌ پذیری ، متعهد بودن ، اقتدار و ثبات عاطفی و … .

از آنجایی که  پسران به لحاظ شخصیتی دیرتر به بلوغ می رسند همینطور پذیرش مسئولیت های زندگی مشترک و در کل مسئولیت‌ پذیری برای آنان سخت تر است بهتر است تا زمانی که فرد خود تمایل به تشکیل زندگی مشترک ندارد تحت فشار قرار نگیرد . به طور کل از نظر روانشناسی بهترین سن ازدواج برای پسران رنج سنی ۲۷ تا ۲۹ می باشد .

ازدواج


بیشتر بخوانید:سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام

بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام به صورت حداقل سن و شرایط لازم برای ازدواج پسر و دختر بیان شده است . به طور کل اسلام سن دقیقی را برای ازدواج مناسب ، در نظر نمی‌گیرد و جوانان را برای امر ازدواج به سن خاصی محدود نمی کند اما در آیات و روایات بسیاری به امر پسندیده ازدواج و وجوه مختلف آن مستقیما اشاره کرده است و شرایط مناسب را برای بهترین زمان ازدواج بیان می‌کند .

برای مثال در مورد بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام می‌توان به آیه‌ شش از سوره مبارکه نساء اشاره کرد که خداوند در این آیه چنین می فرمایند ” یتیمان را آزمایش کنید هنگامی که بالغ شده و به نکاح تمایل پیدا کردند و آنان را به درک مسائل زندگانی خود آگاهی یافتید اموال شان را به آنان بدهید ” با استناد به این آیه میتوان گفت بهترین زمان ازدواج از نظر اسلام زمانی است که علاوه بر بلوغ جنسی ، قدرت تشخیص مصلحت خود را داشته باشد و درک کافی را از زندگی مشترک و مسائل مربوط به آن داشته باشد همچنین در این آیه با توجه به کلمه تمایل میتوان گفت که طبق کلام خداوند حتی در صورت آمادگی جسمی و روحی کافی ازدواج باید با خواست و رضایت فرد صورت بگیرد و هیچ اجبار و تحمیلی در آن دخیل نباشد .

همینطور حداقل سنی که در قرآن برای ازدواج دختران و پسران بیان شده است برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال می باشد چرا که پسر و دختر پس از این سن به بلوغ جسمی میرسند اما همانطور که گفته شد این سنین ، سنین حداقل می باشند یعنی پس از رسیدن پسر و دختر به سن ذکر شده ، با وجود دیگر شرایط لازم محدودیت و مانعی برای ازدواج وجود ندارد .


بیشتر بخوانید:تست روانشناسی ازدواج چیست ؟


بهترین زمان ازدواج بعد از طلاق

بهترین زمان ازدواج بعد از طلاق نیز به هیچ عنوان قابل تعیین و تعمیم به تمامی افرادی که طلاق را تجربه کرده اند نمی باشد . قطعا و طبیعتا هر جدایی و طلاقی پیامد های خاص خود را دارد و تاثیرات روحی روانی خود را بر فرد میگذارد و بسته به شرایط طلاق و اینکه پروسه آن چقدر و چگونه طول کشیده است شدت آسیب روحی روانی که بر جای میگذارد متفاوت است .

در بیشتر موارد که جریان طلاق با نزاع ها و درگیری های متعدد همراه است تاثیرات مخرب آن بر فرد نیازمند طی دوران روان درمانی میباشد ، از این رو بهترین زمان برای ازدواج بعد از طلاق زمانی است که فرد کاملا از نظر روحی روانی احیا شده باشد و با خود کنار آمده باشد و توانایی تشکیل زندگی مشترک جدید را در خود احساس کند . یعنی دوباره توان اعتماد کردن ، علاقه مند شدن ، مسئولیت پذیرفتن و … را در خود ببیند .

نکته مهم این است که هرگز نباید برای فرار از شرایط روحی دوران پس از طلاق یا لجاجت و حس انتقام جویی به ازدواج مجدد فکر کرد ، مشاوره خانواده بهترین راهنما در این شرایط می باشد از این رو میتوان از طریق مشاوره خانواده و روانشناسی و دریافت مشاوره قبل از ازدواج آمادگی خود را برای تشکیل مجدد زندگی مشترک سنجید چرا که مسئله ازدواج مجدد پس از طلاق بسیار حساس میباشد و هرگز نباید آن را با ازدواج اول مقایسه کرد .

چه سنی


بیشتر بخوانید:ازدواج با اختلاف سنی زیاد


بهترین زمان ازدواج برای دختران

بهترین زمان ازدواج برای دختران نیز تابع معیارهای خاصی میباشد که بر اساس اصول روانشناسی تعیین شده اند . حداقل سنی که از نظر روانشناسی برای ازدواج دختران در نظر گرفته شده است 18 سالگی میباشد و ازدواج های زیر 18 سال برای دختران ازدواج زود هنگام می باشد . اما طبق تحقیقات به  عمل آمده رنج سنی مناسب برای ازدواج دختران 23 تا 27 سالگی میباشد و در این میان 25 سالگی سن طلایی برای مادر شدن نامیده میشود .

اما جدای از تعیین عدد خاصی برای سن ازدواج دختران میتوان گفت که بهترین زمان ازدواج دختران زمانی میباشد که فرد با کسب بلوغ همه جانبه ( بلوغ جنسی ، بلوغ شخصیتی ، بلوغ فکری ، بلوغ اجتماعی … ) توانایی تشکیل زندگی مشترک و آمادگی آن را در خود ببیند و با دیدی واقع گرایانه به زندگی مشترک نگاه کند چرا که بنا به ظرافت های روحی و لطفات احساسی نگاه  دختران به زندگی مشترک نگاهی فانتزی و سرشار از تصورات و خیال پردازی های رمانتیک است و اگر به رشد عقلی لازم نرسیده باشند با رو به رو شدن با جدیت های زندگی مشترک دچار سرخوردگی و یاس میشوند از این رو میتوان با مشاوره ازدواج آمادگی نسبی لازم فرد را برای تشکیل زندگی مشترک سنجید .


بیشتر بخوانید:خصوصیات یک زن ایده آل برای ازدواج


است

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسیخدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Best Age to Get Married: What Math Tells Us | Time

براي مشاوره در زمينه بهترین زمان ازدواج چه سنی است ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1399/5/23

جمعه

1399/5/24

شنبه

1399/5/25

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید