کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

تاثیر ارتباط قبل از ازدواج بر زندگی زناشویی چیست ؟

ارتباط قبل از ازدواج بر زندگی زناشویی

ارتباط قبل از ازدواج باید به چه شکلی باشد ؟ این رابطه باید چگونه پیش برود که به یک ازدواج موفق ختم شود ؟ در مشاوره قبل از ازدواج به جوانان توصیه می شود  ارتباطات قبل از ازدواج خود را کنترل کنند . اصول و  موازین یک رابطه را رعایت کنند تا بیشترین تأثیر مثبت و کمترین تأثیر منفی را ببیند . در مشاوره ازدواج راهکارها و تکنیک های یک رابطه سالم آموزش داده می شود ، که ممکن است بسیاری از جوانان با آنها آشنایی نداشته باشند . ارتباط قبل از ازدواج برای هر پسر و دختری لازم است به شرطی که رابطه ای سالم و در چهارچوب موازین اخلاقی و رفتاری شکل بگیرد . در این صورت می توانیم بگوییم که رابطه قبل از ازدواج خوب است .

در بعضی موارد عرف جامعه و یا برخی از خانواده های جوانان  ارتباطات قبل از ازدواج را نمی پسندند و برای دختران و پسران محدودیت هایی به وجود می آورند . به همین خاطر دختر و پسر امکان آشنایی با مخاطب خود را ندارند . در این موارد دختر و پسر می توانند همراه با والدین خود به مشاوره خانواده مراجعه کنند و با راهنمایی‌ های افراد متخصص در زمینه ازدواج یک رابطه سالم را زمینه سازی کنند .


بیشتر بخوانید: بهترین سن برای ازدواج


مهم‌ ترین اشتباهات ارتباط قبل از ازدواج

مهم‌ ترین اشتباهات ارتباطات قبل از ازدواج رعایت نکردن  اصول و موازین شرعی و اخلاقی می باشد . ما می گوییم که ارتباطات قبل از ازدواج برای همه جوانان لازم است . اما امروزه جوانان از این رابطه استفاده درستی نمی کنند و باعث می‌شوند عواقب منفی و زیان بار آن بیشتر از تاثیرات مثبت و سازنده این رابطه باشد . از مهم ترین اشتباهات ارتباطات قبل از ازدواج ، کنترل نکردن روابط عاطفی ، جسمی و جنسی بین دختران و پسران می باشد . که متاسفانه صدمات جبران ناپذیری را از لحاظ روحی و جسمی به وجود می آورد .

امروزه با گسترش زمینه‌ های ارتباط جوانان و تاثیرات شبکه های مجازی بر ارتباطات قبل از ازدواج ، می‌‌ بینیم که برخی از جوانان برای سرپوش نهادن بر روابط ناسالم خود از عنوان ارتباطات قبل از ازدواج استفاده می کنند . با افزایش دوستی های مجازی یا روابطی که پایه و اساس محکمی ندارند ، دچار آسیب های روحی و جسمی می شوند. که در این زمینه  دختران بیشتر از پسران لطمه می خورند .


بیشتر بخوانید: عوامل ازدواج ناموفق


مهم‌ ترین اشتباهات ارتباط قبل از ازدواج

حد و مرز ارتباط قبل از ازدواج

حد و مرز ارتباطات قبل از ازدواج تا چه میزان است ؟ در یک رابطه تا کجا می توانیم پیش برویم ؟ آیا حد و مرز ارتباط قبل از ازدواج قاعده و قانون خاصی دارد ؟ رعایت کردن این مرزها چه فایده ای در رابطه دختر و پسر دارد ؟ همانطور که گفتیم از مهم‌ ترین اشتباهات ارتباطات قبل از ازدواج رعایت نکردن حد و مرزهای بین دختر و پسر می باشد. روابطی که خارج از شرع و عرف پیش می روند ،  در نهایت به یک رابطه نافرجام و شکست خورده منتهی می شوند . همین امر باعث می شوند ارتباطات قبل از ازدواج که می تواند زمینه ساز آشنایی و شناخت جنس مخالف از همدیگر شود و باعث آشنایی جوانان با خلق و خو ، اخلاق و رفتار ، طرز فکر و عقاید ، اهداف و برنامه ها و مسائل مهم یک زندگی مشترک شود.

با رعایت نکردن چهارچوب های اخلاقی و رفتاری باعث ایجاد یک رابطه بدون هدف که سرانجام به صدمات روحی ،جسمی و جنسی ختم می شود تبدیل گردد. معمولا جوانانی که به چنین رابطه ای تن می دهند انگیزه و هدف مشخصی برای آینده رابطه خود ندارند و صرفا به منظور سرگرمی ، لذت های جنسی ، کمبودهای عاطفی ، وقت گذرانی و مواردی از این قبیل با جنس مخالف روابطه بر قرار می کنند . که همین ها نمونه هایی از مهم ترین اشتباهات ارتباطات قبل از ازدواج هستند .


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج آنلاین


فواید ارتباط قبل از ازدواج

فواید ارتباط قبل از ازدواج در صورتی نمایان می شود گه یک رابطه از ابتدا سالم و اصولی برقرار شود . همانطور که گفتیم‌ رعایت کردن حد و مرز ارتباط قبل از ازدواج در موفقیت یک رابطه و یا برعکس در شکست آن‌ بسیار موثر است . چرا که یک رابطه همان اندازه که می تواند مفید و سازنده باشد ، اگر‌ در چهارچوب اخلاقی و موازین شرعی خود پیش نرود می تواند مخرب و زیان بار باشد .

پس دختر و پسری که به شعور عقلی و درک درست از رابطه پیش از ازدواج رسیده باشند می توانند از فواید ارتباطات قبل از ازدواج یعنی آشنایی با طرف مقابل ، شناخت از اخلاق و رفتار ، طرز فکر و عقاید ، سطح فرهنگی و خانوادگی ، اهداف و برنامه های همدیگر بهره مند شوند ‌. درست است که نمی توان کسی را طی زمانی محدود به طور کامل شناخت اما این رابطه باعث می شود که زوجین با شناخت نسبی از همدیگر وارد یک زندگی‌ مشترک شوند . این آشنایی سبب کاهش ناسازگاری و اختلاف نظرها بین‌ زن و مرد می شود .‌ از طرفی زن و مرد تا حدودی با مزایا و معایب همدیگر آشنا هستند در نتیجه طی زندگی مشترک منطقی تر و با شناخت قبلی با مسائل و مشکلات همدیگر برخورد می کنند .


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج تلفنی


مشکلات ارتباطات قبل از ازدواج

مشکلات ارتباطات قبل‌ از ازدواج معمولا دامن گیر افرادی است که به درستی طرف مقابل را نشناخته اند و آگاهی کافی از هدف و انگیزه مخاطب خود ندارند . افرادی که درگیر روابط پوچ و بی هدف می شوند و با مشکلات خاص این روابط روبرو می شوند . از دیگر مشکلات ارتباطات قبل از ازدواج اعتماد به فردی است که با وعده و وعید های دروغ و پنهان کردن حقایق  سعی در جلب اعتماد شما دارد . این گونه افراد معمولاً با اهداف و افکار ناسالم وارد رابطه میشوند و جز وقت گذرانی ، لذت و‌ سوء استفاده های جنسی و عاطفی هدف دیگری ندارد .

همین روابط باعث می شوند شاهد اتفاقات بد و جبران ناپذیری در روابط دختران و پسران باشیم . دخترانی که  با اعتماد به طرف مقابل و دل بستن به این جمله که قصد ما ازدواج است ، روح و جسم خود را در اختیار جنس مخالف قرار می‌دهند و زمانی که از حقیقت این رابطه با خبر می شوند و با شکست روبه رو می شوند .دچار صدمات روحی ، عاطفی و جسمی شدیدی می شود .  به همین خاطر می گوییم تنها در صورتی یک رابطه قبل از ازدواج سالم و سازنده است که دختر و پسر با نیت خیر و هدف مشخص یک رابطه را تشکیل دهند ، به بلوغ عقلی و جنسی رسیده باشند ، از انتخاب خود مطمئن باشند ، خانواده ها در جریان این رابطه باشند و دختر و پسر به دنبال روابط مخفیانه و پنهانی نباشد .


بیشتر بخوانید: مشاوره پیش از ازدواج


فواید ارتباط قبل از ازدواج

حد و مرز رابطه های قبل از ازدواج چقدر باید باشد

دختر و پسر باید در زمان رابطه قبل از ازدواج مرزهای اخلاقی و رفتاری خود را رعایت کنند ، موازین شرعی را از لحاظ عاطفی ، جسمی و جنسی رعایت کنند و هرچند قصد دختر و پسر ازدواج باشد نامحرم هستند و نباید  حد و مرزها را بشکنند .

سوالات متداول

رابطه قبل از ازدواج داشته باشیم یا خیر ؟

آشنایی قبل از ازدواج برای هر زوجی لازم است به شرطی که با شناخت کامل از طرف مقابل و اهداف و نیت او وارد رابطه شویم ، خانواده ها را در جریان رابطه خود قرار دهیم و نگذاریم از احساس و جسم ما سوء استفاده شود .

رابطه عاطفی قبل از ازدواج چه تاثیری بر زندگی زناشویی دارد ؟

معمولا زوجینی که قبل از ازدواج با هم رابطه داشته اند صمیمیت بیشتری دارند . از علایق ، خواسته ها ، انتظارات و سلیقه هم دیگر آشنایی بهتری دارند و زودتر از زوج های دیگر با هم سازگاری پیدا می کنند .

روابط پنهانی قبل از ازدواج صحیح است ؟

اصولا هر چیزی که به صورت پنهانی و مخفی کاری باشد از لحاظ شرع ، قانون و یا عرف مورد پسند نیست . به همین خاطر اگر روابط ما سالم و هدفمند باشد و اصول شرعی و اخلاقی را رعایت کنیم نیازی به مخفی کاری از خانواده ها و یا دیگران نداریم .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :  How your premarital experiences can affect your future …

براي مشاوره در زمينه تاثیر ارتباط قبل از ازدواج بر زندگی زناشویی چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1399/7/1

چهارشنبه

1399/7/2

پنجشنبه

1399/7/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید