کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

دلایل ازدواج | چرا باید ازدواج کنیم؟

دلایل ازدواج

هدف از ازدواج چیست؟

به نظر شما دلایل ازدواج دختران و پسران چیست؟ آیا دغدغه ها و علت ازدواج دختران و پسران متفاوت است؟ دلیل خود شما برای ازدواج چیست؟ اگر ازدواج کرده اید بهتر است بپرسیم آیا به آنچه می خواستید رسیده اید؟ آیا نیازهایتان برآورده شده است؟ اگر از ما بپرسید می گوییم دلایل ازدواج در یک کلام برقراری رابطه جدید برای پاسخ به نیاز های بشر است. حالا این دلایل ممکن است در هر فرد متفاوت باشد اما هدف از ازدواج این است که با ازدواج بتوانید به خواسته ها و نیازهایتان برسید.

برای برخی از ماها، ازدواج نشانه آغاز بلوغ فکری و سر و سامان گرفتن و داشتن آینده ای روشن است. بعضی دیگر هم بدون هدف و بی هیچ دلیلی ازدواج می کنند. تعجب نکنید. این افراد به صرف اینکه دوست و همسایه آن ها ازدواج کرده تن به ازدواج می دهند و وقتی از آن ها می پرسی چرا ازدواج کردی پاسخی برای آن ندارد. این دسته از افراد اعتقادی به مشاوره قبل از ازدواج ندارند و هرگز اهدافشان در زندگی و ازدواج مشخص نیست. ازدواج مهمترین تصمیم زندگی است. شما با این تصمیم سرنوشت خود را رقم می زنید. پس بهتر است اهداف و دلایل خود را بررسی کنید و آن را در همسر آینده بجویید.

مهمترین دلایل ازدواج چیست؟

شاید به گمان شما مهمترین دلایل ازدواج، عشق باشد. عاشق بودن و عاشق شدن شاید برای یک ازدواج لازم باشد اما معیار استانداری برای خوشبختی نیست. اما زمانی که به مشاوره ازدواج مراجعه می کنید متوجه می شوید که چقدر معیارهای شما از معیارهای استاندارد ازدواج فاصله داشته است. ما در اینجا به شما می گوییم که با چه ملاکی ازدواج کنید که ازدواج موفقی داشته باشید.

مهمترین دلایل ازدواج به شرح زیر است :

1. رسیدن به کمال و آرامش درونی

شاید مهمترین دلیل زن و مرد برای ازدواج باید رسیدن به آرامش و تکامل باشد. زن و مرد کامل کننده یکدیگرهستند و این همان آغاز تکامل است. اگر جوانان امروز آرامش فکری داشته باشند استعدادهایشان شکوفا خواهد شد. انتخاب درست در زندگی فرد را به لحاظ عقلانی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی رشد خواهد داد.

2. پاسخ به نیازهای جنسی و دوری از فساد

یکی از دلایلی که در جوامع اسلامی، پسر و دختر زود ازدواج می کنند این است که از مفاسد اخلاقی دور باشند. ازدواج مهم ترین عامل برای دوری از فحشا و رسیدن به آرامش جنسی است. به همین دلیل مشاوران توصیه می کنند که با کسی ازدواج کنید که برایتان جذاب باشد تا پس از مدتی از او فاصله نگیرید. جذابیت جنسی مرد و زن یکی از عوامل پایداری خانواده است. زیرا مرد و زن هر چه را که می خواهد میتواند در همسرش ببیند . جالب است بدانید در جوامع امروزی به دلیل بالا رفتن سن ازدواج، آمار فساد و فحشا نیز بالاتر رفته است.

3. ایجاد پیوند دوستی و محبت و عشق

یکی از مهم ترین دلایل ازدواج پیوند عشق و محبت دو طرفه است. این دوستی و مهر و محبت باید در زن و شوهر دوطرفه باشد تا تعادل زندگی حفظ شود. تعادل عاطفی زوجین باعث همبستگی آن ها شده و فضای بسیار گرم و پر محبتی برای اعضای خانواده و فرزندان خانواده ایجاد خواهد کرد. آرزو می کنیم همه شما این سبک از زندگی را تجربه کنید.

4. استقلال فکری و عملی

از دیگر دلایل منطقی برای ازدواج رسیدن به استقلال فکری و عملی است. همه ما دوست داریم از زیر چتر حمایت والدین خارج شویم و زندگی مستقلی تشکیل دهیم. این بسیار خوب است زیرا مقدمه رسیدن به تکامل، خودکفایی است. اگر ازدواج درست و اصولی داشته باشید قطعا به چیزی که می خواهید خواهید رسید.

چرا باید ازدواج کنیم؟

نظر روانشناسان درباره دلایل ازدواج چیست؟

دلایل ازدواج از نظر روانشناسی بیشتر حول محور مسائل روانی است. در یک کلام روانشناسان اعتقاد دارند که رسیدن به آرامش درونی فرد بعد از ازدواج مهم است. اما مهمترین دلایل ازدواج از نظر روانشناسی عبارت است از:

• دوری از بیماری های روانی و اختلالات عاطفی
• آرامش جنسی، آرامش فکری، آرامش عملی
• بالا بردن تمرکز
• خوشحال بودن در زندگی و پرورش مثبت اندیشی
• تجربه حس مسئولیت پذیری
• ایجاد تعادل روحی و عاطفی

به نظر شما چرا باید ازدواج کنیم ؟

چرا ازدواج کنیم؟ همه ما در زندگی یکبار این سوال را از خود پرسیده ایم. گاهی به جواب رسیده ایم و گاهی بی جواب مانده ایم. از ابتدای خلقت بشر ازدواج یکی از قوانین آفرینش بوده و هست. قانون زوجیت نه تنها در انسان ها بلکه در گیاهان و جانوران وجود دارد. پس بهترین پاسخ این است که ازدواج به صورت فطری در نهاد بشر وجود داشته است. اگر فکر می کنید که هنوز نمی دانید هدفتان از ازدواج چیست بهتر است به مشاوره خانواده مراجعه کنید، با او صبحت کنید. قطعا مشاور به شما کمک خواهد کرد که هدفتان از زندگی را بشناسید و انتخاب درستی داشته باشید.

• ما ازدواج می کنیم تا خوشبخت شویم
• ازدواج می کنیم تا به آرامش برسیم.
• ازدواج می کنیم تا سالم زندگی کنیم.
• ازدواج می کنیم تا مستقل بمانیم و خودکفا باشیم.
• ازدواج می کنیم چون باید به نیاز جنسی درست و اصولی پاسخ دهیم و عشق واقعی را در زندگی تجربه کنیم.
• ازدواج میکنیم چون به محبت و مهر جنس مخالف احتیاج داریم.
• ازدواج می کنیم تا خودمان را بهتر بشناسیم.
• ازدواج باعث رشد ما در زندگی خواهد شد.

ازدواج

به نظر شما بدترین دلایل ازدواج چیست؟

بدترین دلایل ازدواج، دلایلی هستند که اگر به نیت رسیدن به آن ها بخواهید زندگی تشکیل دهید قطعا با شکست مواجه خواهید شد.
این دلایل عبارت است از :

• ازدواج از سر زور و اجبار
• ازدواج به خاطر بالارفتن سن
• ازدواج به خاطر برطرف کردن کمبود های مالی
• ازدواج به خاطر فرار از خانه
• ازدواج به خاطر فراموش کردن شکست های عاطفی

دلایل ازدواج از دیدگاه علمی چیست؟

دلایل علمی ازدواج در واقع همان دلایل منطقی و عقلانی است که فرد را ناخودآگاه به سوی ازدواج سوق می دهد.
از لحاظ علمی ثابت شده اگر مرد و زن درکنار هم به آرامش برسند هورمونی به نام اوکسی توسین (هورمون عشق) در بدن آن ها ترشح می شود. این هورمون باعث می شود که علاوه بر اینکه شما در کنار همسرتان لذت ببرید، جسمتان نیز از بیماری دور بماند. این موضوع به لحاظ علمی ثابت شده که عمر افراد متاهل بیشتر از مجردهاست.

این لذت واقعی تنها منوط به برقراری رابطه جنسی نیست. چون یک فرد مجرد نیز می تواند رابطه جنسی داشته باشد. پس چرا بعد از رابطه جنسی به آرامش واقعی نمی رسد؟ آرامشی که در ازدواج است تنها به آرامش جنسی ختم نمی شود. وقتی شما در کنار همسرتان احساس لذت می کنید این هورمن در قسمت مغز که مسئول پاداش و لذت است تاثیر می گذارد و باعث می شود زن و مرد این حس را هیچگاه نتوانند با کس دیگری تجربه کنند.

بدترین دلایل ازدواج

سوالات متداول

دختری 18 ساله ام که خواستگارای زیادی دارم. اما به لحاظ ظاهری از یکیشون خیلی خوشم اومده ولی بسیار مغروره.. به نظر شما تو زندگی می تونم تغییرش بدم؟

اگر ملاک ازدواج شما تنها ظاهر اون شخصه که باید فاتحه زندگی رو بخونید. جذابیت فرد در ازدواج تنها یکی از دلایل ازدواج به حساب میاد. شما ببینید مهم ترین دلایل ازدواج مثل ایمان، اخلاق سالم رو داره و مهربونه و میتونه یک زندگی رو به تنهایی اداره کنه، بعد برید سراغ ظاهر و قیافه ش.

مهمترین ملاک ازدواج برای یه پسر چیست؟

پسر ها بیشتر باید روی نجابت و اخلاق خوب دخترا تکیه کنند. اگه دختری نجیب و عاقل و مهربون و سازش گر باشه قطعا می تونه در آینده پسر رو خوشبخت کنه.

آیا برای ازدواج گذشته ی یک فرد در انتخاب ما تاثیر داره ؟

در بعضی موارد بله گذشته همسرتون خیلی مهمه. مثلا اگه همسرتون ازدواج قبلی داشته حتما باید بهتون بگه. اگر سابقه کیفری داشته یا تو زندان بوده حتما باید به شما اطلاع بده.. ولی روابط جنسی و عاطفی دو طرف نیاز به گفتن نداره مگه اینکه مورد مهمی باشه که تو زندگی آینده تون هم تاثیر بگذاره.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: ( In Defense of Political Correctness – columbia political review )

براي مشاوره در زمينه دلایل ازدواج | چرا باید ازدواج کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.