کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

راه های شناخت در ازدواج سنتی چیست؟

راه های شناخت در ازدواج سنتی

شناخت در ازدواج سنتی همان مسئله ای است که می تواند موفقیت ازدواج را تضمین کند . شناخت در ازدواج سنتی موضوعی است که جوانان امروزی را نسبت به ازدواج سنتی بی رغبت کرده است چرا که تصور عموم بر این است که هنوز هم ازدواج سنتی شبیه به دهه های گذشته برگزار می شود و امکان شناخت در ازدواج سنتی وجود ندارد . اما باید گفت که ازدواج سنتی با داشتن اصول ارزشمند اصیل و رعایت ارکان مهم در ازدواج ، این قابلیت و انعطاف را دارد که خود را با فرهنگ روز مطابقت دهد . یکی از گزینه هایی که در شناخت در ازدواج سنتی میتواند بسیار تاثیرگذار باشد مشاوره ازدواج است .

کارشناس مشاوره خانواده کمک خواهد کرد شناخت در ازدواج سنتی در مدت زمان کوتاه تر و به صورت جامع تر و دقیق تر محقق شود . از آنجایی که در ازدواج سنتی معمولاً فاصله اولین جلسه خواستگاری تا عقد و عروسی چندان زیاد نمی باشد از این رو لازم است تا شناخت در ازدواج سنتی بسیار اصولی و با توجه به نکات مهم در ازدواج موفق باشد و از پرداختن به حواشی خودداری شود .


بیشتر بخوانید: اهمیت مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟


راه های شناخت در ازدواج سنتی

راه های شناخت در ازدواج سنتی از دید بسیاری از افراد بسیار محدود هستند . از طرفی پیچیدگی های رفتاری انسان امروزی ضرورت شناخت قبل از ازدواج را توجیه می کند . همین مسئله باعث شده است که جوانان نتوانند به ازدواج سنتی اعتماد کنند و در این زمینه هرگز فعالیت فرهنگی ویژه ای برای آموزش راه های شناخت در ازدواج سنتی به خانواده ها صورت نگرفته است که این مسئله باعث کاهش آمار ازدواج سنتی شده است .

یکی از موثر ترین راه های شناخت در ازدواج سنتی بهره گرفتن از مشاوره قبل از ازدواج میباشد . کارشناس ازدواج در این زمینه کمک خواهد کرد که بتوانید در زمانی کوتاه تر به شناختی جامع تر و دقیق تر از طرف مقابل دست پیدا کنید و به درستی تشخیص دهید که آیا معیار های ازدواج مد نظر شما در طرف مقابل وجود دارد یا نه . یکی دیگر از راه های شناخت در ازدواج سنتی که تاثیر مستقیم دارد جلسات آشنایی میباشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت . پس به طور کل راه شناخت در ازدواج سنتی هرگز بسته نمیباشد و این مسئله به نحوه برخورد خانواده ها و فرهنگ کلی آن ها در مورد ازدواج برمیگردد .


بیشتر بخوانید: تاثیر ارتباط قبل از ازدواج بر زندگی زناشویی چیست ؟


بهترین راهنمای شناخت در ازدواج سنتی

جلسات آشنایی برای شناخت در ازدواج سنتی

جلسات آشنایی برای شناخت در ازدواج سنتی همانطور که پیش از این نیز ذکر شد یکی از پر بازده ترین و مهم ترین راه های شناخت در ازدواج سنتی است چرا که به طور کل انسان ها در رویارویی با یکدیگر و در قالب ارتباط چشمی و کلامی به لایه های درونی شخصیت یکدیگر پی خواهند برد . در مورد این مسئله نقش اساسی خانواده ها مطرح است که باید خود خانواده ها بستر جلسات آشنایی برای شناخت در ازدواج سنتی را فراهم کنند تا زوج بتوانند با خیالی آسوده و با حفظ ارزش های خانوادگی و چارچوب تعیین شده به شناخت یکدیگر بپردازند و مجبور نباشند که برای کسب شناخت از یکدیگر دست به رفتار های خارج از شان بزنند .

این جلسات بهتر است پیش از دوران نامزدی و پس از جلسه خواستگاری باشند تا نظر و قضاوت آشنایان بر تصمیم گیری زوج تاثیر گذار نباشد . یکی از مزایای جلسات آشنایی برای شناخت در ازدواج سنتی این است که با تسلط کاملی که دو طرف بر زبان بدن ، لحن و طرز بیان یکدیگر دارند ، منظور مکالمه بین زوج به درستی القا میشود و امکان ایجاد سوء تفاهم و سوء برداشت به حداقل میرسد .


بیشتر بخوانید: پیامد های ازدواج بدون شناخت چیست؟


بهترین راهنمای شناخت در ازدواج سنتی

بهترین راهنمای شناخت در ازدواج سنتی چه چیزی میباشد ؟ احتمالا اگر این سوال از افراد مختلف پرسیده شود بنا بر تجربه های شخصی جواب های متفاوتی ( کتاب ، مجله ها و مقاله ها ، فیلم های آموزشی ، راهنمایی اطرافیان ، جلسات آشنایی ، مشاوره ازدواج و . . . ) دریافت میشود . به طور کل در مسیری که قرار است برای شناخت طرف مقابل طی کنیم هر چیزی که کمک کند طرف مقابل را جامع تر ، دقیق تر و اصولی تر بشناسیم میتواند یک راهنما باشد .

گاهی فرد حتی نمیتواند تشخیص دهد که در طرف مقابل باید دنبال چه چیزی باشد ؟ چه اطلاعاتی را باید به دست آورد ؟ به چه چیز هایی بیشتر اهمیت بدهد ؟ چه چیز هایی لازم است بداند و چه چیز هایی بی تاثیر است و . . . از این رو هر چیزی که شناخت را برای ما تعریف کنید و و کمک کند که به درستی آن را تشخیص دهیم میتواند راهنمای ما در این مسیر باشد . اما بهترین راهنمای شناخت در ازدواج سنتی قطعا یک کارشناس یا روانشناس ازدواج خواهد بود چرا که این فرد تجربه و علم لازم در این زمینه را دارد و میتواند به شکل منحصر به فردی شما را راهنمایی کند .


بیشتر بخوانید:  اهمیت آشنایی برای ازدواج چیست ؟


اهمیت شناخت در ازدواج سنتی

اهمیت شناخت در ازدواج سنتی امروزه برای همگان روشن است و هیچ کس نمیتواند منکر ضرورت آن شود . از آنجایی که سبک زندگی انسان و توقعات و ایده آل های او از زندگی بسیار گسترده و متنوع شده است و رفتار و شخصیت انسان ها روز به روز پیچیده تر میشود پس به موازات این دگرگونی ، مکمل شدن افراد باهم و ایجاد توازن و تناسب بین آن ها نیز روز به روز در حال سخت تر شدن است .

از این رو نیاز به شناخت کافی برای پی بردن به وجود یا عدم وجود این تناسب بیش از پیش احساس میشود . آمار نگران کننده جدایی و گسترس آسیب های اجتماعی مانند طلاق عاطفی ، خیانت ، بد سرپرستی و . . . همگی اهمیت شناخت در ازدواج سنتی را گوشزد میکنند چرا که یکی از دلایل اصلی این معضلات عدم شناخت صحیح و کافی زوج از یکدیگر است که منجر به تشکیل خانواده ای آسیب پذیر و متزلزل خواهد شد .


بیشتر بخوانید: معیارهای ازدواج موفق چیست؟


 اهمیت شناخت در ازدواج سنتی

سوالات متداول

در یک ازدواج های سنتی شناخت چگونه شکل میگیرد ؟

معاشرت زوج با یکدیگر و مسائلی مانند تحقیقات قبل از ازدواج خانواده ها از یکدیگر باعث شناخت در ازدواج های سنتی میشوند . البته در ازدواج سنتی معمولا خانواده ها نسبت فامیلی یا آشنایی دارند که باعث شناخت قبلی میشود .

اصلی ترین راه شناخت در ازدواج های سنتی چیست ؟

قطعا جلسات آشنایی میتواند اصلی ترین راه شناخت زوج از یکدیگر باشد چرا که در این جلسات زوج بی پرده میتوانند آنچه که لازم است را توضیح دهند یا از یکدیگر بپرسند و از طریق رفت و آمد و برقراری ارتباط کلیات رفتار و خلق خوی یکدیگر را بفهمند .

ویژگی خواستگاری سنتی خوب است ؟

قطعا در هر سبکی از ازدواج هم نقاط منفی وجود دارد و هم نقاط مثبت و این رفتار و نحوه برخورد ما با آن است که مشخص خواهد کرد مزایای آن بیشتر باشد یا معایب آن . ازدواج سنتی نیز ویژگی های مثبت فراوانی دارد که با برخورد مناسب ما میتواند خود را نشان دهد .

شناخت در ازدواج های سنتی بهتر شکل میگیرد یا مدرن ؟

در هر کدام از این موارد اگر اصول رعایت شوند و به حدو مرز ها توجه شود شناخت میتواند کاملا شکل بگیرد . اما معمولا در ازدواج سنتی به ارزش ها و چارچوب ها بیشتر توجه میشود و شناخت حقیقی تر شکل میگیرد .

شیوه های شناخت ازدواج های سنتی و مدرن چه تفاوت هایی دارد ؟

در ازدواج سنتی در روند شناخت خانواده ها حضور و دخالت مستقیم دارند و در واقع تمام مراحل تحت نظارت خانواده ها پیش خواهد رفت . اما در ازدواج مدرن ابتدا خود زوج به مرحله ای از شناخت که لازم است دست پیدا میکنند آنگاه خانواده ها در جریان قرار خواهند گرفت .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :Understanding customary marriages 

براي مشاوره در زمينه راه های شناخت در ازدواج سنتی چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور