کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج چیست؟

شناخت فرد مناسب

راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج وجود دارد؟

در عصر امروز راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج کمی پیچیده است و قطعا با یک یا دو جلسه نمی توان فرد مورد نظرتان را برای ازدواج کاملا بشناسید. در بسیاری موارد، مشاوره قبل از ازدواج جزء ملزومات و واجبات است و باید از راهنمایی های مشاوره ازدواج حتما استفاده کرد. زیرا شما روانشناس نیستید و نمی توانید رفتارهای کسی را که قرار راست یک عمر با او زندگی می کنید را کاملا بشناسید. گاهی برخی افراد آنقدر زیبا فیلم بازی می کنند که حتی باورش سخت است که بعد از ازدواج یک انسان دیگر با یک شخصیت کاملا متفاوت را ببینید. زیرا چشم و گوش بسته انتخاب کرده اید.

هستند خانواده هایی که تنها ازدواج فرزندشان مهم است و دیگر فکر نمی کنند پسر یا دخترشان قرار است با چه کسی ازدواج کند. به همین دلیل بهتر است در مورد راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج مطالعه کرده و با چشمی باز و منطق و عقل زندگی تازه را شروع کنند تا بعد از ازدواج تازه یادشان نیوفتد که به مشاوره خانواده مراجعه کرده و از آن ها به خاطر راهکار مشاوره بخواهند و به قول معروف علاج واقعه قبل از وقوع است.

راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج پسر چگونه است؟

راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج پسر نسبت به دختران کمی آسان تر است. زیرا معمولا پسرها حتی در این شرایط نسبت به دختران کمی بیشتر در اجتماع بوده اند و با افراد مختلف برخورد داشته اند و می توانند شناخت بهتر یا بیشتری نسبت به همسرشان داشته باشند. گام اول بعد از خواستگاری، تحقیق در مورد دختر است. خانواده، اصالت، شغل پدردختر و شرایط خواهر وبرادرهایش شرایط فرهنگی دختر و بررسی و تحقیق در مورد اخلاقیات خانواده دختر گام نخست برای شناخت اوست. بعد از انجام این مراحل بهتر است دختر را در چند جلسه ببینید و درباره مسائل جزئی با یکدیگر صحبت کنید.

جزئیاتی مثل موضوعات مورد علاقه یا چیزهایی که او از همسرش می خواهد یا انتظارات و توقعاتی که در زندگی از شوهرش دارد. معمولا هر فردی در نگاه اول دوست دارد برای خواستگارش زیبا و جذاب به نظر برسد. اما با توجه به فاکتورهایی که برای ازدواج دارد به راحتی از روی طرز نگاه و نوع صحبت دختر متوجه اخلاقیات او می شوید. از مهم ترین راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج پسر مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج است. قطعا راهنمایی که مشاوره ازدواج به شما می دهد با چیزی که شما می بینید متفاوت است. چه در ازدواج دختر و چه در ازدواج پسر باید فاکتورهای روانشناسی، بیش از پیش مورد بررسی قرار بگیرد.

ازدواج

راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج دختر چیست؟

راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج دختر، نسبت به پسران کمی سخت تر است. دختران به علت اینکه نسبت به پسران، فعالیت و حضور کمتری در اجتماع دارند باید نسبت به انتخاب همسر آینده خود وقت بیشتری بگذارند و حساسیت بیشتری داشته باشند. معمولا در ازدواج های سنتی برخی خانواده ها تنها به صحبت در مورد موضوعات مهم کفایت کرده و اگر معیارهای همدیگر را پذیرفتند به راحتی ازدواج می کنند. به همین دلیل بعد از ازدواج بدون هیچ شناختی وارد زندگی شده و در آخر هم به طلاق ختم می شود. مخصوصا دختران باید در این مورد حساسیت بیشتری به خرج دهند. اما راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج دختر عبارت است از :

 • تحقیق در مورد خصوصیات پسر در محل کار و محل زندگی
 • صحبت کردن با پسر حداقل تا 3 جلسه بعد از خواستگاری
 • تکرار سوال در دفعات و دوره های مختلف برای سنجیدن میزان صداقت پسر( در این شرایط می توانید به راحتی متوجه شوید که او با شما صادق است یا صحبت هایش تناقض دارد)
 • مذهبی بودن و اعتقادات دینی پسر برگ برنده برای انتخاب اوست
 • بررسی عجول بودن یا آرام بودن مرد با توجه به سبک صحبت کردن و نحوه پاسخگویی
 • بررسی خوش قول بودن پسر ( مثلا به موقع بیاید و یا برای دیر کرد خود عذرخواهی کند)
 • سنجیدن ادب پسر در برخورد با بزرگتر ها
 • منعطف بودن پسر در صحبت کردن و درباره خواسته های خود از همسرش

چگونه قبل از ازدواج شناخت پیدا کنیم؟

سوال اینجاست که چگونه قبل از ازدواج شناخت پیدا کنیم؟دوران آشنایی قبل از ازدواج بسیار مهم است. دختر و پسر باید در مورد خصوصیات رفتاری و اخلاقی هم  بیشتر تحقیق کنند و از هم شناخت کافی پیدا کنند. آن ها باید طرز فکرشان را نسبت به زندگی بسنجند. به دلیل پیچیدگی ازدواج، بعد از آشنایی مختصر در چند جلسه بهتر است به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کرد. نظر خانواده ها در این میان اهمیت زیادی دارد. برای اینکه خانواده ها و دختر و پسر یکدیگر را بهتر بشناسند باید رفت و آمدشان را بیشتر کنند. اگر بتوانند و اجازه داشته باشند که با یکی از اعضای خانواده به سفر بروند عالی است. زیرا سفر کردن بهترین راه شناخت دختر و پسر از یکدیگر است.

پرسیدن عیب نیست

بسیاری از جوانان با خود می پرسند چگونه قبل از ازدواج شناخت پیدا کنیم؟ خوب سوال کنید. سوال پرسیدن در شناخت بهتر طرف مقابلتان به شما کمک بزرگی می کند. اگر نمی توانید و نمی دانید که در مراسم خواستگاری و ازدواج چه سوالاتی بپرسید می توانید از راهنمایی های مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید.


بیشتر بخوانید چگونه ازدواج موفقی داشته باشیم؟بیشتر بخوانیدمهمترین معیارهای ازدواج چیست؟


دختر

شناخت طرفین مقابل برای ازدواج چگونه است؟

در شناخت طرفین مقابل برای ازدواج توجه به فاکتورهای زیر اهمیت زیادی دارد:

 • توجه به فاکتورهای محل زندگی دختر و پسر

تجربه نشان داده که مشترک بودن یا نزدیک بودن محل زندگی دختر و پسر کار را برای تحقیق و بررسی قبل از ازدواج آسان تر می کند.

 • توجه به سطح فرهنگی خانواده ها

توصیه اکید می شود در شناخت طرفین  مقابل برای ازدواج فاکتور فرهنگ را در اولویت قرار دهید. سطح فرهنگی خانواده ها هر چه به هم نزدیک تر باشد اختلافات و درگیری در آن خانواده ها کمتر خواهد بود.

 • تحصیلات پسر و دختر

بهتر است تحصیلات دختر و پسر حدالامقدور در یک سطح باشد. در این شرایط دو طرف حرف یکدیگر را بهتر می فهمند.

 • سن عامل مهمی در ازدواج است

بهتر است در ازدواج مرد از زن بزرگتر بوده و فاصله سنی 3 تا 5 سال باشد. در جوانانی که زن از مرد بزرگتر باشد بهتر است زن از لحاظ مالی مستقل باشد.

تست فرد مناسب برای ازدواج چیست؟

تست فرد مناسب برای ازدواج اهمیت زیادی دارد. در این شرایط مشخص می شود آیا با هم تفاهم دارید یا خیر.

 • او از تنهایی لذت می برد؟

الف) بله

ب) خیر

 • آیا وقتی دوستای متاهلت رو می بینی بهشون حسادت می کنی؟

الف) بله

ب) خیر

 • چطور متوجه می شی که همسرت برات مناسبه

الف) مهربون و احساساتی باشه

ب) روحیه قوی داشته باشه

ج) پولدار باشه

 • چطور مشکلات رو حل می کنی؟

الف) با پول

ب) با صبر و حوصله

ج) با مهربانی و گذشت

 • اگه تو زندگی مشکلی پیش بیاد نشونه چی می تونه باشه؟

الف) نشونه روحیات متفاوت دو نفره که با صبر حل می شه

ب) نشونه اینه که باید به زندگی خاتمه داد چون دیگه نمی شه با اون ادامه داد

ج) نشونه تفاوت فکر دو طرفه که باید با همفکری می شه حلش کرد.

 • 6) چهره و ظاهر براتون خیلی مهمه ؟

الف) بله

ب) خیر

این 6 سوال تست فرد مناسب برای ازدواج است. جواب های آن کاملا مشخصه اما اگر صادقانه جواب داده بشه به راحتی می توانید  با قسمتی از خصوصیات همسرتون آشنا بشید.

پسر

سوالات متداول

خواستگاری دارم که از هر لحاظ برای من مناسبه ولی تنها چیزی که ذهنمو درگیر کرده اینه که بچه نمی خواد و من دوست دارم بچه دار شم.. مرا راهنمایی کنید.

اگر خواستگارتون رو پسندیدید و از لحاظ اخلاقی هم تایید شده پس امکانش هست در سال های بعد نظرش عوض بشه و بخواد بچه دار شه. بهتره که از دستش ندید. اگه مشکلی داشتید می توانید با مشاوره قبل از ازدواج مشکلتون رو در میون بگذارید.

خواستگارم از من می خواد که با مادرش زندگی کنم ولی من احساس می کنم این موضوع باعث مشکل تو زندگیم می شه.. نظر شما چیه؟

می دونید که مرد نمی توانه تحت هیچ شرایطی از خانوادش جدا شه . یعنی شما علاوه بر اینکه ازدواج می کنید باید وارد یه خانواده دیگه هم بشید. بهتره تو این شرایط کمی با خانواده و مادرش آشنا بشید. قطعا مدتی که گذشت متوجه می شید که آیا می تونید با این خانواده باشید یا نه. اونوقت تصمیم نهایی رو بگیرید.

واستگار من هم پولداره و هم اخلاقش خوبه. اما ازدواج قبلی داشته.. به همین دلیل کمی می ترسم که آیا علت طلاق اون بوده یا همسر قبلیش. لطفا راهنماییم کنید.

خدر این شرایط تحقیقات محیطی و میدانی حرف اول رو می زنه . تا جایی که ممکنه می تونید با همسر قبلیش کمی صحبت کنید و علت رو جویا بشید.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (How to Choose the Right Man to Marry: 15 Steps (with …)

براي مشاوره در زمينه راه های شناخت فرد مناسب برای ازدواج چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور