کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

روابط قبل از ازدواج چگونه باید باشد ؟

روابط قبل از ازدواج

روابط قبل از ازدواج

روابط قبل از ازدواج وقتی بیان میشود نا خودآگاه روابط بین فردی در ذهن متجلی میشود . روابط قبل از ازدواج را به چند گونه میتوان بررسی کرد . روابط دختر و پسر در اجتماع و روابط آنها با خانواده . روابط عاطفی و جنسی که نوعی از روابط بین فردی میباشد . روابط قبل از ازدواج یک دختر و پسر در خانواده نیز برای ازدواج حائز اهمیت است . در خانواده ای که اساس و بنیان آن برمبنای احترام متقابل بنا شده است مطمئنا کنترل بر رفتار و خلق و خو نهادینه گشته است . ازدواج با افراد اینگونه خانواده ها معمولا نتایج خوبی دربر دارد . افراد اینگونه خانواده ها در ابراز احساسات عاطفی ، خشم و غیره عجول نیستند . آنها تمرین کرده اند در بروز احساسات متانت به خرج دهند . اینگونه افراد کمتر عذر خواهی میکنند چون کمتر بی مهابا حرف میزنند .

روابط قبل از ازدواج را وقتی از حیث اجتماعی بررسی میکنیم تاثیر روابط خانوادگی را به وضوح میبینیم . در روابط اجتماعی همانگونه که در خانواده ممارست شده در اجتماع نیز رفتار میشود . در خانواده های خشک که احترام بر اساس ترس و خشم نهادینه شده معمولا فرار از دیسیپلین و قانون مندی مشاهده میشود . پسران از نوجوانی با رفیقان خود به کشیدن سیگار و غیره وقتشان را در بیرون از خانه میگذرانند . دختران نیز به نوعی دیگر به دنبال گزینه های عاطفی هستند . این گزینه ها باید بی بند و باری آنها را تایید و یا تکمیل کند . روابط قبل از ازدواج شامل روابط اجتماعی در محل کار ، دانشگاه ها و آموزشگاه ها نیز میشود . در این اماکن بهتر میتوان بر روی روابط بین فردی یک نفر مطالعه نمود .با این بحث روابط قبل از ازدواج در بخشی دیگر نیز با شما خواهیم بود .


بیشتر بخوانید:مشاوره برای ازدواج


مشاوره روابط قبل از ازدواج

مشاوره روابط قبل از ازدواج نیز با بخش های مختلفی سرو کار دارد . مشاوره روابط قبل از ازدواج بین فردی یا همان جنسی و عاطفی مشاوره روابط قبل از ازدواج اجتماعی . پایه و اساس روابط در زندگی خانوادگی گذاشته میشود . حتی روابط بین فردی و عاطفی و حتی جنسی از خانواده نشات میگیرد . نوع محدودیت ها ، چگونگی محدودیت ها و نوع برخورد و بینش آنها نسبت به روابط تاثیر گذار است . خانواده ای که به روابط جنسی فرزندشان به چشم یک نیاز نگاه میکنند مسلما میدانند چگونه برخوردی با نوجوان بالغ خود داشته باشند . خانواده ای که به بلوغ و مسائل جنسی به چشم تابو مینگرند او را از مسیر طبیعی منحرف میکنند . در دوران گذر از بلوغ خانواده ها نیاز به مشاوره دارند . برای برخورد با این نیاز طبیعی طرز برخورد بسیار مهم است . آگاهی از حد و حدودها . نوع برخورد و میدان دادن به جوان .

محدودیت های روابط دختر و پسر

مشاوره روابط قبل از ازدواج در روابط بین فردی محدودیت ها را تعیین میکند . در جامعه ما برای پسران محدودیت های کمتری تعریف میشود . علت اهمیت بکارت در فرهنگ ماست . در واقع وجود یا عدم بکارت میزان نجابت دختر ایرانی را تعیین میکند . یک دختر با وجود نیاز شدید قبل از ازدواج اجازه رابطه جنسی را ندارد ولی یک پسر اجازه دارد . چند دلیل باعث ماندگاری این سنت شده است . اول دلیل خود زنان هستند . در خانه ای که یک دختر و پسر زندگی میکند تفاوت تربیتی و رفتاری بین دختر و پسر مشهود است . دلیل دوم اهمیت بکارت در جامعه ما است . دلیل سوم باردار شدن زن است . در یک رابطه جنسی بین پسر و دختر ، پسر به راحتی پس از یک رابطه به زندگی خود ادامه میدهد . دختری که قبل از ازدواج رابطه جنسی دارد نگران انگ خوردن ، بکارت و بارداری است .


بیشتر بخوانید:سوالات قبل از ازدواج دختر و پسر چیست ؟


مشاوره روابط قبل از ازدواج

تاثیر روابط قبل از ازدواج

تاثیر روابط قبل از ازدواج را برخی مثبت و برخی منفی میدانند . اولین تاثیر روابط قبل از ازدواج اینست که وقتی وارد زندگی میشوند تجربه جنسی دارند . وقتی وارد زندگی میشوند با نیازها ، روحیات و عملکرد جنس مخالف خود آشنا هستند . دلیل دیگر اینست که صرفا به خاطر نیاز جنسی ازدواج نمیکنند و این مسئله باعث میشود با نگرش گسترده تر دست به انتخاب بزنند . تاثیر روابط قبل از ازدواج که به صورت منفی نمایان میشود : فرهنگ جامعه ما روابط قبل ازازدواج را نمیپذیرد . پسری که نیاز جنسی خود رابرطرف کرده میخواهد با دختری ازدواج کند که رابطه جنسی نداشته است . در مورد دختر نیز صدق میکند . دختری که رابطه جنسی نداشته و یا داشته دوست دارد با پسری ازدواج کند که رابطه نداشته است . رابطه قبل از ازدواج ایجاد بددلی و تعصب میکند .

در برخی روابط دلبستگی و حتی وابستگی بوجود می آید ولی این یک رابطه گذراست و دائمی نیست . سخنان و تبادل احساسات با یک پارتنر جنسی بسیار لطیف تر و رمانتیک تر از همسر است . این موضوع باعث نارضایتی از همسر میشود . در یک رابطه ترس از دست دادن پارتنر به مراتب قوی تر از همسر است . همه میدانند همسر دائمی است اما یک همبستر او را هر آن ممکن است ترک کند . و بالاخره همبستری شیرین تر از زناشویی است مانند خوردن یواشکی یک خوراکی خوشمزه از یخچال . تمامی این دلایل است که روابط قبل از ازدواج تاثیر منفی بر زندگی زناشویی میگذارد .


بیشتر بخوانید:تست روانشناسی ازدواج چیست ؟


روانشناسی روابط قبل از ازدواج

روانشناسی روابط قبل از ازدواج

روانشناسی روابط قبل از ازدواج در مورد اشخاص مختلف متفاوت است . همانگونه که از عنوان برمی آید . روانشناسی یعنی شناخت روحیات و فرهنگ و باورهای هر شخص نسبت به روابط قبل از ازدواج . دربرخی جوامع روابط قبل از ازدواج مذموم و ناپسند است بخصوص برای دختر . در برخی فرهنگ ها مانند ایران بینابین است . اما در برخی فرهنگ ها عادی و حتی خوب است . روانشناسی روابط قبل از ازدواج نیز برهمین مبنا صورت میگیرد . در جامعه ای که برای جوان پیدا کردن همخانه یا همبستر مناسب برای رفع نیاز افتخار محسوب میشود روانی آرام دارد . احساس گناه نمیکند . دلبسته و وابسته نمیشود . نگرش جامعه به او مثبت است . مسلما او روانی آسوده دارد هنگام پایان رابطه نیز احساس شکست نمیکند . او ازاول میدانست که این رابطه دائمی نیست . نگاهش به پارتنر خود نگاهی منفی نیست .

در جوامع دیگر کاملا برعکس است او به پارتنر جنسی خود نگرشی شدیدا منفی دارد . پس از جدایی احساس شکست و تنهایی میکند . سرخورده میشود . هر دو طرف احساس گناه میکنند . با دلبستگی ها و عادت هایشان نمیتوانند کنار بیایند . نگرش جامعه نسبت به آنها منفی است . و از همه بدتر نسبت به همخانه یا همبستر خود نگاه گنهکارانه ای دارند هریک از نظر دیگری انسان سالم و پاکی نیست . حال با این دیدگاه و نکات منفی در این جامعه حتی اگر رابطه برای ازدواج باشد بهتر نیست محدود شود ؟ بازهم بستگی به نگرش خانواده ها دارد . خوشبختانه در ایران مراسم زیبایی به عنوان نامزدی هست . در مراسم نامزدی تمام عهد و پیمان ها نوشته شده و به امضا طرفین میرسد . حکم قانونی این نوشته کمتر از عقد دائم نیست . اگرنامزدی به هم بخورد هیچکس به آنها نگرشی منفی ندارد .


بیشتر بخوانید:انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسی ازدواج


روابط قبل از ازدواج

روابط قبل از ازدواج

روابط قبل از ازدواج اگر با اطلاع خانواده ها و به منظور ازدواج باشد یک تجربه شیرین است . در روابط قبل از ازدواج دختر و پسر کاملا باهم آشنا میشوند . از سلایق و علایق هم مطلع میشوند . خواسته هایشان را با هم در میان گذاشته و به تقویت اشتراکات و کمرنگ کردن منفک ها میپردازند . اما هر چیزی را در زندگی نباید قطعی دانست و احتمالات را نیز باید در نظر گرفت . بهتر است در روابط جنسی حد را رعایت کنیم . روابط مان به گونه ای نباشد که به کسی آسیب وارد شود . مشاوره قبل از ازدواج میزان این روابط را برایمان روشن میکند .

برای اینکه ازدواج موفق داشته باشیم بهتر است عاقلانه بیاندیشیم و با صبوری اقدام کنیم . یادمان باشد در فرهنگ ما یکی از معیارهای ازدواج نجابت و پاکی طرفین است . مشاوره ازدواج حتما به شما پیشنهاد خواهد شد محدودیت های سنتی را فراموش نکنید . تا صدمه ای ازجانب این رابطه به شما وارد نشود . مرکز مشاوره آویژه برای همه جوانان عاقبتی خوش آرزو دارد .


بیشتر بخوانید:معیارهای انتخاب همسر چیست ؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :17 Signs You’re In An Unhappy Marriage 

براي مشاوره در زمينه روابط قبل از ازدواج چگونه باید باشد ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!