کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

عشق در ازدواج چه نقشی را ایفا میکند؟

نقش عشق در ازدواج

عشق در ازدواج موضوعی می باشد که بسیاری از کارشناسان مشاوره خانواده را به تحقیق در این مورد وا داشته است چرا که عشق در ازدواج هم نتیجه مثبت و ایده آل داشته است و هم نتیجه منفی و مخرب . پیش از اینکه عشق در ازدواج را تحلیل کنید باید تعریف درستی از عشق داشته باشید . نمیتوان نام هر احساسی را عشق گذاشت و آن را دلیلی برای شروع زندگی مشترک دانست . اگر در جلسات مشاوره قبل از ازدواج شرکت کنید حتما خواهید فهمید که عشق در ازدواج تنها یکی از معیار های ازدواج است و به تنهایی نمیتواند زندگی سعادتمندی را برای شما به ارمغان بیاورد . از این رو لازم است که پیش از هر چیزی معنی عشق را به درستی درک کنید و نشانه های عشق حقیقی را بشناسید .

قابل انکار نیست که عشق در ازدواج لازمه احساس خوشبختی خواهد بود و اگر احساسی بین زوج وجود نداشته باشد با وجود یک شرایط ایده آل باز هم راضی کننده نخواهد بود . اما عکس این حالت نیز به درستی صدق میکند یعنی عشق در ازدواج هرگز نمیتواند به تنهایی شما را خوشبخت کند چراکه عشقی که حقیقی باشد حتما در کنار خود مولفه های دیگر را دارد ، تنها عشق کورکورانه یا همان شیفتگی است که میتواند دیگر ملاک های مهم برای ازدواج را نادیده بگیرد .


بیشتر بخوانید: معیارهای ازدواج موفق چیست؟


نقش عشق در ازدواج

نقش عشق در ازدواج چیست ؟ تا چه اندازه پررنگ و تاثیر گذار است ؟ عدم وجود آن چه پیامدی خواهد داشت ؟ این ها سوالاتی هستند شما پیش از تصمیم به ازدواج باید جواب آن ها را به درستی بدانید . اگر در زمینه نقش عشق در ازدواج دچار سردرگمی یا ابهام هستید مشاوره ازدواج میتواند راهنمای مناسبی برای شما باشد چرا که کارشناسان و رواشناسان این حوزه توانایی و علم این را دارند عشق و تمام جوانب آن را به درستی برای شما تشریح کنند .

عشق و علاقه باعث میشود زوج نسبت به یکدیگر گذشت و سازگاری پیدا کنند ، صمیمیت و صداقت میان آن ها به وجود بیاید ، رضایت یکدیگر برای آن ها در اولویت باشد ، نسب به هم احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند ، زندگی مشترک آن ها پویا تر و با نشاط تر باشد ، روابط زناشویی زوج با کیفیت و رضایت بخش تر باشد ، در برخورد با مشکلات و چالش ها شکیبا تر باشند و . . . این ها همگی از موارد نقش عشق در ازدواج هستند اما به این معنا نمیباشد که بدون عشق شکل گیری این موارد غیر ممکن است بلکه نقش عشق در ازدواج این است که موارد فوق عمیق تر و پایدار تر در رابطه زوج به وجود داشته باشند و تحقق ازدواج موفق عملی تر خواهد بود .


بیشتر بخوانید: عواقب ازدواج بدون علاقه چیست؟


رابطه عشق و ازدواج

رابطه عشق و ازدواج

رابطه عشق و ازدواج در حالت طبیعی و نرمال خود باید مستقیم باشد . یعنی اگر ما عشق را به درستی شناخته باشیم و به درستی انتخاب کرده باشیم عشق میتواند مانند یک معجزه در زندگی ما عمل کند و خوشبختی حقیقی را به ما نشان دهد .

اما اگر شیفتگی را با عشق اشتباه بگیریم و به اصطلاح معشوقی را انتخاب کنیم که راه عقل را بر ما ببندد و نتوانیم نقاط ضعف او را تشخیص دهیم رابطه عشق و ازدواج هرگز مثبت و سازنده نخواهد بود چرا که پس از ازدواج و با فروکش کردن هیجانات احساسی در برخورد با جدیت های زندگی مشترک ممکن است فرد کم کم به این برسد که طرف مقابل او فاکتور های مهم اخلاقی را ندارد یا مشکلاتی را دارد که پیش از این هرگز متوجه آن ها نشده است . پس رابطه عشق و ازدواج زمانی مثبت خواهد بود که در پس این عشق و انتخاب عقلانیت نیز دخیل باشد .


بیشتر بخوانید: رازهای ازدواج موفق


علائم عشق در ازدواج

علائم عشق در ازدواج را میتوان همان تاثیرات عشق دانست که در رفتار و کردار زوج نمود پیدا میکند . به عبارتی هرگاه احساس عشق میان زن و شوهر وجود داشته باشد باعث تغییرات مثبتی در شخصیت ، گفتار و رفتار زوج میشود که مجموع این تغییرات مثبت باعث تعالی زندگی مشترک آن ها میشود . یکی از علائم عشق در ازدواج صداقت و تعهد است . البته که نبود عشق توجیهی برای عدم وجود صداقت و تعهد بین زوج نمیباشد اما به طور طبیعی در میان زوج هایی که در زندگی مشترک آن ها عشق وجود دارد میزان صداقت و تعهد بیشتری به چشم میخورد .

حمایت یکی دیگر از علائم عشق در ازدواج است . زوج هایی که احساس عشق نسبت به همسر خود دارند در شرایط مختلف ( مشکلات خانوادگی ، مشکلات روحی روانی ، مشکلات اقتصادی ، پیشامد های ناگوار ، تصمیمات مهم مانند اشتغال و ادامه تحصیل ، بیماری و . . . ) او را حمایت میکنند و همسر خود را تنها نمیگذراند و سعی میکنند با تمام توان به او کمک کنند . اما در ازدواج های بدون عشق ممکن است زوج در مقابل این شرایط صبر و شکیبایی لازم را نداشته باشند .


بیشتر بخوانید: شرایط ازدواج موفق


مزایای عشق در ازدواج

مزایای عشق در ازدواج بسیار گسترده میباشند یعنی در هر جنبه ای از زندگی مشترک و در تجربه شرایط مختلف ما تاثیرات مختلفی از عشق را میتوانیم شاهد باشیم . پیشرفت مادی و اقتصادی یکی از ساده ترین مزایای عشق در ازدواج است .

به طور کل از نظر روانشناسی مردان زمانی که عاشق میشوند فعالیت و پویایی آن ها چندین برابر میشود و انگیزه برای پیشرفت در آن ها بسیار زیاد تر میشود . از این رو در زندگی مشترکی که عشق وجود داشته باشد تلاش مرد برای رفاه و آسایش همسر و فرزندانش چندین برابر خواهد بود . از طرفی زن نیز در مدیریت زندگی عملکرد بسیار بالاتری خواهد داشت و برنامه ریزی دقیق تری برای پیشرفت مالی در نظر میگیرد مجموع این عوامل باعث پیشرفت اقتصادی زندگی مشترک زوج میشود . یکی دیگر از مزایای عشق در ازدواج سازش است . زوج های که عاشق یکدیگر هستند در مواقع بحران به راحتی یکدیگر را رها نمیکنند و تمام تلاش خود را برای حفظ زندگی مشترکشان انجام میدهند .


بیشتر بخوانید: راه های ازدواج موفق


 علائم عشق در ازدواج

سوالات متداول

ازدواج از روی عشق چه ویژگی هایی دارد ؟

ازدواج هایی که از روی عشق هستند اگر این عشق حقیقی باشد و انتخاب درستی داشته باشیم باعث میشود که زندگی ما طراوت و نشاط خود را حفظ کند و میل به پیشرفت و تعالی در ما مادام وجود داشته باشد .

عواقب ازدواج بدون عشق ؟

اگر فرد با کسی ازدواج کند که هیچ تطابقی با ایده آل های او نداشته باشد و در کل فرد نتواند به او علاقه مند شود حداقل پیامد این ازدواج ایجاد طلاق عاطفی میان زوج خواهد بود که در این صورت زوج زندگی به ظاهر آرامی را دارند اما احساس خوشبختی هرگز در آن ها وجود نخواهد داشت .

ازدواج با عشق خوب است یا بد ؟

بدون شک عشق و علاقه یکی از مولفه های ازدواج موفق هستند و نمیتوان منکر لزوم عشق در زندگی مشترک شد اما عشق به تنهایی کافی نمیباشد و در کنار آن باید به دگیر معیار های ازدواج نیز توجه داشته باشیم .

تشخیص علائم عشق برای ازدواج چیست ؟

همانطور که گفته شد مواردی مانند وفاداری ، حمایت ، نشاط ، میل به زندگی و پیشرفت ، وابستگی ، مسئولیت پذیری ، احساس رضایت درونی ، اعتماد به نفس ، اعتماد متقابل و . . . از علائم عشق در ازدواج هستند .

آیا کم شدن عشق بعد از ازدواج طبیعی است ؟

باید گفت که اگر عشق حقیقی باشد هرگز کم نمیشود بلکه روز به روز عمیق تر خواهد شد و تنها این هیجانات و نوسانات احساسی هستند که فروکش میکنند و باعث میشوند که عشق ما به صورت یک احساس متعادل و پایدار در وجود ما ته نشین شود .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :What role does love really play in a marriage? 

براي مشاوره در زمينه عشق در ازدواج چه نقشی را ایفا میکند؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید