کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مزایای ازدواج فامیلی و معایب آن چیست ؟

مزایای ازدواج فامیلی و معایب

مزایای ازدواج فامیلی در اینست که شما روی طرف مقابل شناخت دارید . البته باز هم در این بخش توصیه میکنیم ازدواج نسبی نکنید چون خطرات و معایب آن بیشتر از مزایایش میباشد . مزایای ازدواج فامیلی در صورتیکه نسبی نباشد زیاد است البته معایبی هم دارد که در بخش دیگر مطرح خواهیم کرد . مزایای ازدواج فامیلی در اینست که شما مستقیما میتوانید به عنوان مهمان و فامیل وارد زندگی آنها شوید . با سبک زندگی آنها آشنا شوید . مزایای ازدواج فامیلی در اینست که با مورد ازدواج خود به تفریح وگردشهای خانوادگی بروید . مزایای ازدواج فامیلی در اینست که شما میتوانید به سفر بروبد .


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی از دیدگاه اسلام


مزایای ازدواج فامیلی

مزایای ازدواج فامیلی در اینست که شما علاوه براینکه شناخت نسبی دارید خیلی راحت از نزدیک و با رفتارهای ریز طرف مقابلتان آشنا میشوید .میتوانید با خانواده و دختر یا پسری که قصد ازدواج دارد آشنا شوید بدون اینکه انگ بخورید . درصورتیکه هیچ خانواده ای اجازه معاشرت به این نزدیکی به خواستگار غریبه نمیدهد . خانواده پسر نیز به خود اجازه نمیدهد مدتی با خانواده دختر در رفت و آمد باشد . حتی اگر دو طرف نیز راضی باشند پس از مدتی فامیل آنها را به عنوان نامزد میشناسند . و اگر توافق انجام نشود انگ نامزدی به آنها خورده وبقول معروف رویشان اسم میماند که یکبار نامزد کرده است .

این زوج  در ازدواج خود باید مدتی برای رفع حواشی وقت صرف کنند . در صورتیکه در ازدواج فامیلی این رفت و آمدها یک معاشرت فامیلی محسوب میشود . با تمام این شناختها باز هم برای یک ازدواج موفق ،مشاوره قبل از ازدواج ضروری است . برای رسیدن به کسی که با معیارهای ازدواج شما همخوانی دارد مشاوره ازدواج لازم است .


بیشتر بخوانید: بدترین ازدواج فامیلی


معایب ازدواج فامیلی

معایب و مزایای ازدواج فامیلی

معایب و مزایای ازدواج فامیلی واضح است . هر خانواده برای خود رازهایی دارد که دوست ندارد تازه وارد زندگیشان از آن مطلع شود . شاید در آینده این رازها فاش شود و شاید هم هیچگاه بیان نشود . مثلا دختر یا پسر مدت کوتاهی در زمان مجردی با کسی رابطه اجتماعی داشته است . دلیلی ندارد همسرش از آن مطلع باشد . ما روزانه با خیلی از افراد جنس مخالف صحبت میکنیم . همکار ، مغازه دار ، متصدی بانک ولی یک رابطه اجتماعی است .  رابطه دوستانه نیز اگر درچارچوب باشد این رابطه پاک نیاز به مطرح شدن ندارد . گفتن این رابطه فقط ذهن همسر را درگیر میکند وممکن است عوارضی مانند شکاکی ، بد دلی و حساسیت ببار بیاورد . ما بارها تاکید میکنیم دختر و پسری که تصمیم ازدواج دارند بهتر است با حفظ پاکی و عفت مدتی با هم معاشرت کنند .


بیشتر بخوانید: آیا مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی را میتوان نادیده گرفت ؟


معایب ازدواج فامیلی

قرار نیست هر معاشرتی که برای شناخت از هم انجام میشود منجر به ازدواج شود . ولی مطرح کردن آن نیز به صلاح نیست . حال از معایب و مزایای ازدواج فامیلی همین که این روابط در فامیل مشخص است . ازدیگر معایب و مزایای ازدواج فامیلی این که با گذشته فامیل از نظر اقتصادی آشنا هستند . مثلا اینکه زمانی وضعیت مالی خوبی نداشته اند . از دیگر معایب و مزایای ازدواج فامیلی اینکه اشتباهات زندگی که اکنون به عنوان تجربه در دست دارند برملا است . از دیگر معایب اینکه در اینگونه زندگی ها هر فامیلی به خود اجازه میدهد در زندگی آنها سرک بکشد . دخالت کرده و سوال هایی کند که به او ربط ندارد . تاکید میکنم ازدواج فامیلی خونی و نسبی به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشود . توضیحات ما برای کسانی است که نسبت نسبی ندارند مانند ازدواج خواهر با برادر شوهر .


بیشتر بخوانید: مشاوره ازدواج آنلاین


مزایای ازدواج فامیلی

مزایای ازدواج فامیلی برای خانواده ها چیست ؟

مزایای ازدواج فامیلی برای خانواده ها چیست ؟ در اینست که زوج  چون فامیل هستند بیشتر رعایت حیثیت خانواده ها را کرده و کمتر اختلافاتشان به قهر و جدایی کشیده میشود . آنها برای اینکه اقوام از اختلافاتشان مطلع نشوند تا جاییکه امکان دارد سعی میکنند مشکلات را خود حل کنند . که البته پیشنهاد مرکز مشاوره آویژه این است که تا مشکلات عدیده و بزرگ نشده اند بهتر است مشاوره کنند . برخی اوقات مشکلات کوچک را خود دامنه دار میکنیم و تبدیل به یک اختلاف جدی میشود که دامنگیر اقوام وخانواده هم خواهد شد .  چون برخی دختر و پسرها همیشه پای خانواده را در هر مشکل به میان میکشند در این ازدواج راه گریز باز است . خانواده ها به راحتی میتوانند بگویند تو از همسرت شناخت داشتی و میتوانستی ازدواج نکنی .

مزایای ازدواج فامیلی برای خانواده ها چیست: مهمانی های خانوادگی بیشتر است . اختلاف ها بر سر « خانواده من ، خانواده تو » کمتر است . خانواده ها میتوانند در حل مشکلات زوج مشارکت داشته باشند . میتوانند در نگهداری کودک ، بیماریها ، مشکلات اقتصادی و غیره بدون رودر بایستی باهم مشارکت کنند .


بیشتر بخوانید: انگیزه های افراد از ازدواج با فامیل چیست ؟


مزایای ازدواج فامیلی برای زندگی موفق چیست ؟

مزایای ازدواج فامیلی برای زندگی موفق چیست ؟ پاسخ ان را میتوان در یک جمله داد . چون در اینگونه ازدواج ها محبت شکل گرفته است . محبتها واقعی و با شناخت است . محبت بین دختر و پسر و محبت بین خانواده های آنها . اختلاف ها کمتر نمود پیدا میکنند . ولی در ازدواج با غریبه چند مرحله باید سپری شود تا محبت تثبیت گردد . ابتدا شناخت از روش زندگی و بعد شناخت از رفتارها و در نهایت شناخت از درون .

سوال مزایای ازدواج فامیلی برای زندگی موفق چیست ؟ پاسخی روشن دارد . فرض کنید زن و شوهر هردو در بیرون از خانه کار میکنند و باید هنگامی که بیرون ازخانه هستند والدین آنها در نگهداری از کودک کمک کنند . حال اگر روزی والدین نتوانند اینکار را انجام دهند بقیه اقوام از دو طرف فامیل هستند و کمک خواهند کرد . به همین ترتیب در مشکلات اقتصادی ، هنگام بروز اختلافات و بیماریها اقوام این زوج را تنها نخواهند گذاشت مگر در موارد استثنایی و خاص .


بیشتر بخوانید: مشاوره اینترنتی خانواده و ازدواج


مزایای ازدواج فامیلی برای زندگی موفق

تحقیق برای ازدواج فامیلی

تحقیق برای ازدواج فامیلی هم مانند ازدواج با غریبه لازم و ضروری است . تحقیق از محل کار ، ازدوستان خصوصی و محل زندگی . تحقیق برای ازدواج فامیلی به صرف شناخت دورادور نباید حذف شود . برخوردهای درون فامیل ممکن است با برخورد در اجتماع کاملا متفاوت باشد . برخی خانواده ها بیماریها یی را که قابل کتمان است از فامیل پنهان میکنند . مانند صرع یاغش و دیابت و یا بیماریهای روحی – روانی مانند اختلال دو  قطبی و….. دیگر اینکه رفتار یک جوان با خویشاوندان ممکن است کاملا متفاوت باشد . مصداق آن ضرب المثلهایی چون « گل خونه خار بیرون » یا برعکس « گل بیرون خار خونه » این ضرب المثلها حکایت از تغییر رفتار در خانه و اجتماع را دارد .


بیشتر بخوانید: ازدواج فامیلی دختر خاله با پسر خاله صحیح است ؟


سوالات متداول

مزایای ازدواج فامیلی چیست ؟

شناخت از خانواده ها ، آشنا بودن با سبک زندگی ، آسان بودن معاشرت قبل از ازدواج برای آشنایی بیشتر با روابط درون خانوادگی ، همیاری و کمک به زوج هنگام مواجه شدن با مشکلات اقتصادی ، خانوادگی و رفتاری  و حل کردن مشکلات درون خانواده به علت نفوذ نکردن مشکل در بین اقوام .

معایب ازدواج فامیلی چیست ؟

اگر ازدواج نسبی باشد انتقال بیماری های ژنتیکی از اجداد به فرزندان ، در غیر اینصورت : سرک کشیدن اقوام در زندگی شخصی که در نهایت منجر به دخالت میشود . اختلاف زوجین دامنگیر اقوام و فامیل مرتبط میشود .

انگیزه های خانواده ها از ازدواج فامیلی چیست ؟

چون در دنیای امروزبه علت آمار رو به کاهش ازدواج  روابط بین پسر و دختر بیشتر شده و خانواده ها تمایل ندارند با دختر یا پسری که رابطه داشته وصلت کنند ترجیح میدهند ازدواج فامیلی باشد تا باشناخت بیشتری دست به انتخاب بزنند . دیگر اینکه مهرو محبت بین اقوام وجود دارد و دیگر نیازی به تلاش برای جلب محبت نیست .

تحقیق درباره ازدواج فامیلی آسانتر است ؟

بله چون با محل کار ، مراکز فعالیت  و تفریح آنها آشنا هستند . اگر مدتی در شهر دیگر زندگی کرده میدانند کدام شهر و به چه مدت بوده است . با پاتوقهای دوران جوانیش آشنایی دارند . اما در برخی موارد آشنا بودن مانع از یک تحقیق راحت شده و باعث دلخوری میشود که دراینصورت سخت تر است .

بدترین ازدواج فامیلی چیست ؟

بدترین ازدواج فامیلی ازدواج فامیلهای نسبی و همخون میباشد . صورت دیگر زمانی است که یک خانواده نقطه ضعفی دارند و طرف مقابل برای اینکه از این نقطه ضعف به نفع خود استفاده کند دست به ازدواج با این فامیل میزند .


بیشتر بخوانید: مراسم ازدواج فامیلی به چه صورت است ؟


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره و معیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  ۲۰ Advantages and Disadvantages of Arranged Marriage …

براي مشاوره در زمينه مزایای ازدواج فامیلی و معایب آن چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!