کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مناسب ترین و بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

مناسب ترین

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج یکی از سوالات متداول جوانان قبل از ازدواج است . این اختلاف سنی نمی تواند به شکل یک قانون باشد و همه افراد با داشتن بهترین اختلاف سنی برای ازدواج خوشبخت تلقی نمی شوند اما رعایت آن می تواند یکی از دلایل خوشبختی افراد باشد .

معمولا هنگامی که می شنویم یکی از اطرافیان در شرف ازدواج با فردی است که ما او را نمی شناسیم یکی از سوالاتی که احتمالا از او می پرسیم این است که چند سال اختلاف سنی دارید ؟ و اغلب به طور عادی اختلاف بین 2 تا 7 سال برایمان معمول به نظر می رسد اما اگر چیزی از ده سال به بالا یا بر عکس کوچک تر از سن خود او را بشنویم با اینکه برایش آرزوی خوشبختی می کنیم اما به خوشبختی اش به طرز مشکوکی نگاه می کنیم . این باور به طور معمول منطقی است زیرا همین اختلاف سنی زیاد یا کم تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم زیادی بر زندگی افراد می گذارد که به مرور در زندگی مشترک آشکار می شود .

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج از سال ها قبل به شکلی مرسوم بوده است که سن پسر از سن دختر بیشتر می باشد این اتفاق به این دلیل است که بلوغ فکری دختران به طور ثابت شده نسبت به بلوغ فکری پسران زودتر رخ می دهد در نتیجه با این اختلاف سنی می توان اختلاف بلوغ فکری بین دختر و پسر را از بین برد تا در زندگی مشترک راحت تر متوجه خواسته های یکدیگر شوند . البته باید در نظر بگیریم که بسیاری از پسرها هم زمان با دختران همسن شان به همان اندازه از بلوغ فکری دست پیدا می کنند و در نتیجه ترجیح می دهند همسر آینده شان همسن خودشان باشد .


بیشتر بخوانید:ازدواج با اختلاف سنی زیاد


اختلاف سنی مناسب

اختلاف سنی مناسب موجب می شود شور و نشاط هر دو فرد در زندگی به یک اندازه باشد و در تمام مراحل زندگی درکنار و همراه یکدیگر باشند و حتی موجب می شود هر دو به یک سو برای آینده نگاه کنند و خواسته ها و آرزو های نزدیک به هم را داشته باشند و هر دو با انرژی برای رسیدن به خواسته هایشان تلاش کنند . داشتن بهترین اختلاف سنی برای ازدواج موجب می شود هر دو کم تر نیاز به توضیح افکارشان به یکدیگر شوند و به جای آن بیشتر به دنبال عملی کردن آن ها باشند . پس آگاهی از بهترین اختلاف سنی برای ازدواج امر مهمی است که نباید از آن غافل شویم .

فرض کنید اختلاف سنی یک زوج بیش از ده سال باشد به طور معمول در چند سال ابتدای زندگی همه چیز خوب پیش می رود اما سالیان بعد مرد کم حرف می شود و وقتی زن از او علت را جویا می شود احتمالا در انتها صحبت به اینجا می رسد که تو متوجه منظور من نیستی ، که باید بگویم به احتمال زیاد هم همینطور است و این تقصیر هیچکدام نیست زیرا در آن لحظه هرکدام از زاویه دید سن و سال خود و با جهان بینی همان سن به ماجرا واکنش نشان می دهند درنتیجه منطقی است اگر در مورد یک موضوع یکسان به نتایج متفاوتی برسند و این یکی از کوچک ترین مشکلات زندگی است که دارای بهترین اختلاف سنی برای ازدواج نیستند .

و بهترین


بیشتر بخوانید:معایب و محاسن ازدواج با مرد سن بالا


بهترین اختلاف سنی مناسب برای ازدواج

بهترین اختلاف سنی مناسب برای ازدواج از نظر برخی روانشناسان متفاوت است . اما میانگین بهترین اختلاف سنی مناسب برای ازدواج بین 3 تا 6 سال می باشد . البته توصیه می شود قبل از ازدواج با فردی که به عنوان شریک زندگی آیندتان انتخاب کرده اید به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه نمایید تا مشاور با آگاهی خود دریابد که آیا اختلاف سنی شما و همسرتان مناسب است و افکارتان تا چه اندازه به یکدیگر شباهت دارد این کار موجب می شود شما قبل از ازدواج همسرتان را بهتر بشناسید و با شناخت بیشتری زندگی مشترکتان را آغاز نمایید .

نکته حائز اهمیتی که به کمک مشاور قبل از ازدواج ومشاور خانواده می توانید در رابطه با بهترین اختلاف سنی مناسب برای ازدواج از آن آگاه شوید این است که آیا سطح فکری همسر آیندتان کاملا مطابق با سن او است یا خیر . درواقع گاهی ممکن است مشاور طی جلسات مشاوره دریابد که همسر شما هنوز به بلوغ فکری رده سنی خودش نرسیده باشد یا برعکس دریابد که او بسیار بیشتر از رده سنی اش آگاه است درنتیجه با راهنمایی از یک مشاور آگاه و متخصص می توانید انتخاب بهتری داشته باشید .

همانطور که گفتیم داشتن بهترین اختلاف سنی مناسب برای ازدواج نشان دهنده خوشبختی نیست اما می تواند ضامن آرامش در یک زندگی مشترک موفق نیز باشد .


بیشتر بخوانید:بهترین سن ازدواج از نظر روانشناسی


اختلاف سنی

بهترین اختلاف سنی مناسب برای ازدواج از نظر روانشناسی

بهترین اختلاف سنی مناسب برای ازدواج از نظر روانشناسی نیز مشخص شده است . بسیاری از روانشناسان معتقدند که بهترین اختلاف سنی مناسب برای ازدواج از نظر روانشناسی از 4 تا 7 سال می باشد . روانشناسان با انجام تحقیقات بسیار برروی رفتارهای انسانی و نسبت بلوغ فکری دختران به پسران به این نتایج دست یافته اند که بهترین اختلاف سنی مناسب برای ازدواج از نظر روانشناسی چند سال است .

به طور مثال هنگامی که قبل از ازدواج به یک مرکز مشاوره ازدواج مراجعه کنید ، مشاور با پرسیدن تعدادی پرسش نامه از شما و همسرتان و طرح چالش هایی برای هردوی شما به نتایجی دست پیدا می کند که درمی یابد شما و همسرتان در چه زمینه هایی به هم شبیه هستید و در چه مواردی دارای اختلاف نظر هستید و این اختلاف نظر بین شما و همسرتان تا چه اندازه ممکن است برای زندگی آینده شما خطرناک باشد . بنابراین با وجود مشاوران قبل از ازدواج ، بین شما و همسرتان هیچ نقطه تاریک و مبهمی باقی نخواهد ماند .

همانطور که می دانید روانشناسان با آگاهی بر رفتارهای انسانی و تفاوت های اخلاقی زن و مرد می توانند بهترین راهنما برای این امر باشند درنتیجه بهتر است به گفته آنها عمل کنیم تا بهترین نتیجه را بدست بیاوریم .


بیشتر بخوانید:آسیب شناسی ازدواج دیر هنگام


بهترین اختلاف سنی برای ازدواج پسران

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج پسران نیز معمولا به این صورت است که پسر از دختر بزرگ تر است . همانطور که گفتیم این اتفاق به این دلیل است که بلوغ فکری دختران زود تر از پسران است . البته یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب بهترین اختلاف سنی برای ازدواج پسران موثر است این است که معمولا اداره خانواده به عهده مرد است در نتیجه بهتر است دارای تجربه بیشتری نسبت به زن باشد تا در اداره زندگی و مواجه با مشکلات توانمندتر باشد . همچنین مرد به دلیل حس مردانگی ذاتا دوست دارد حس قدرت داشته باشد و ترجیح می دهد همسرش به او وابسته باشد و حس امنیت را از همسرش بخواهد در نتیجه همسری که از خودش کوچک تر باشد را انتخاب می کند .


بیشتر بخوانید:سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


برای ازدواج

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج دختران

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج دختران معمولا زمانی است که دختر از همسر کوچک تر باشد یا همسن همسرش باشد .

طبیعت زن ایجاب می کند که به کسی تکیه کند ، او دوست دارد در مواقع سختی پشتوانه ای محکم داشته باشد تا با حس امنیت و آرامش به جنگ مشکلات زندگی برود معمولا ذات او ترجیح می دهد کسی را انتخاب کند که از لحاظ سنی از خودش بزرگ تر باشد زیرا این حس را به او می دهد که او بیشترمی داند در نتیجه می تواند از تجربیاتش استفاده کند .

اما نکته قابل ذکر این است که نمی توان یک اختلاف سنی مشخص را برای همه مناسب دانست و بهترین انتخاب این است که شما و همسرتان با توجه به شرایط عقلی ، اجتماعی ، خانوادگی و … سنجیده شوید .پس این را در نظر بگیرید که آگاهی از بهترین اختلاف سنی خوب است اما همیشگی و برای همه نیست .

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج دختران را می توان از طریق مشاوره خانواده مشخص نمود تا همه جوانب به درستی سنجیده شود و بهترین انتخاب صورت بگیرد .


بیشتر بخوانید:تفاوت سنی مناسب برای ازدواج


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : What Is the Ideal Age Difference for a Happy Marriage? | …

براي مشاوره در زمينه مناسب ترین و بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!