کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

موافقان و مخالفان ازدواج در سنین نوجوانی

برای

ازدواج در سنین نوجوانی

ازدواج در سنین نوجوانی یکی از رویدادهایی بوده است که از گذشته تاکنون در کشور ما رواج داشته است با وجود اینکه در جامعه نسبتا مدرن زندگی میکنیم تا چند دهه پیش ازدواج در سنین پایین بسیار مرسوم بود به طوری که اگر دختر یا پسری پیش از اتمام دوران نوجوانی ازدواج نمی کرد با مشکلات زیادی روبه رو می‌شد و این مسئله بیشتر متوجه دختران بود و در ازدواج در سنین پایین معمولاً دختران بسیار کم سن با پسرانی که اختلاف سنی زیادی با آنها داشتند ازدواج می کردند . ازدواج در سنین نوجوانی بیش از هر چیزی به علت سنت‌ ها و فرهنگ‌ های نابجا و دیدگاه های اشتباه می باشد .

دلیل ازدواج در سنین نوجوانی

ازدواج در سنین نوجوانی معمولا به دو دلیل اتفاق می‌افتد . گاه به دلیل فشارهای خانواده که نشأت گرفته از فرهنگ و دیدگاه سنتی و اشتباه است که عواملی مانند فقر و اختلافات خانوادگی و حتی نزاع ها نیز در آن دخیل هستند و گاه خانواده ها به دلیل فشار از طرف خود فرد که درگیر احساسات دوران نوجوانی شده است برای جلوگیری از مشکلات بیشتر تن به ازدواج فرزند خود در سن پایین می دهند . ازدواج در سنین نوجوانی برای هر دو طرف یعنی چه برای پسران و چه برای دختران پیامد ها و عواقب خاصی را به دنبال دارد اما از آنجایی که در جامعه ما ازدواج در سنین نوجوانی بیشتر برای دختران اتفاق می افتد این پیامد ها بیشتر متوجه دختران است .

با تحولات فرهنگی و افزایش سطح دانش عمومی ازدواج در سنین نوجوانی کاهش پیدا کرده است اما هنوز هم در گوشه و کنار کشور شاهد ازدواج هایی هستیم که در سنین بسیار پایین و حتی سنین زیر ۱۵ سال در حال اتفاق افتادن است که بیشتر در مناطقی اتفاق می‌افتد که سطح دانش و سواد پایین بوده و دیدگاه سنتی و رسم و رسومات کهن غالب هستند . از این رو مشاوره قبل از ازدواج بسیار حائز اهمیت است تا آمادگی و بلوغ زوجین را برای شروع زندگی مشترک مورد سنجش قرار دهد .


بیشتر بخوانید:ازدواج با اختلاف سنی زیاد


ازدواج

پیامدهای ازدواج در سنین نوجوانی

پیامدهای ازدواج در سنین نوجوانی مسئله ای مهم و چالش برانگیز است که فعالیت بسیاری از آسیب شناسان اجتماعی و کارشناسان مشاوره خانواده را به خود اختصاص داده است چرا که آمار طلاق و آسیب ها و هنجار های اخلاقی ازدواج در سنین پایین ، بالا می باشد پیامدهای ازدواج در سنین نوجوانی به همان اندازه که فرد و زندگی شخصی او را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند بازتاب اجتماعی پیدا کند و به عنوان یک آسیب اجتماعی تاثیر خود را بر جامعه قرار دهد .

در ازدواجی که یکی از طرفین سن پایینی را دارد ، پیامدهای ازدواج در سنین نوجوانی متوجه هر دو طرف می شود و در صورت بروز مشکل نه تنها زوج آسیب می بینند ، بلکه یقیناً این مشکلات دامن گیر خانواده‌ ها نیز خواهد شد . پیامدهای ازدواج در سنین نوجوانی را می توان از جنبه های مختلف مانند پیامدهای ازدواج در سنین نوجوانی برای دختران و برای پسران ، پیامدهای ازدواج در سنین نوجوانی از نظر روحی روانی و از نظر جسمی و جنسی تقسیم بندی کرد .


بیشتر بخوانید:معایب و محاسن ازدواج با مرد سن بالا


عواقب ازدواج در سنین نوجوانی

عواقب ازدواج در سنین نوجوانی همانطور که گفته شد می تواند تقسیم بندی های مختلفی داشته باشد و از جنبه های متفاوت مورد بررسی قرار گیرد . عواقب ازدواج در سنین نوجوانی از نظر روحی روانی به طور مثال برای دختران این است که چون هنوز از نظر عاطفی بسیار به والدین وابسته هستند و استقلال روحی لازم را پیدا نکرده اند با ورود به زندگی مشترک و جدایی از خانواده دچار نوعی استرس و افسردگی خواهند شد و همینطور با گذشت مدتی از ابتدای زندگی مشترک و فروکش کردن هیجانات اولیه با مشاهده یا قرار گرفتن در جمع دوستان هم سن و سالی که ازدواج نکرده اند و با مسئولیت ها و مسائل زندگی مشترک روبرو نشده اند دچار حالت پشیمانی می شوند و احساس می کنند که آزادی و آسودگی خاطر دوران مجردی از آنان سلب شده است .

همین طور چون احساسات در دوران نوجوانی ناپایدار است و فرد از نظر احساسی و عاطفی به ثبات نرسیده است ، هر چند که ازدواج را با میل خود و با علاقه انجام داده باشد ممکن است با گذشت زمان و تکامل روحی و عاطفی احساس او کمرنگ و کمرنگ تر شود تا جایی که هیچ علاقه ای به همسر خود احساس نکند . در مورد پسران نیز عواقب ازدواج در سنین نوجوانی صدق می‌کند و در مواردی با دختران مشترک است .

بلوغ فکری پسران و دختران

به طور مثال پسران در مقایسه با دختران از نظر شخصیتی دیرتر به بلوغ میرسند و ویژگی مسئولیت پذیری در آنان دیرتر شکل می گیرد از این رو پسرانی که در سنین نوجوانی ازدواج می کنند با ورود مسئولیت‌ های زندگی مشترک و چالش های موجود در زندگی ، دچار یاس و ناامیدی و پشیمانی می شوند و حتی ممکن است به بدترین شکل ممکن از مسئولیت شانه خالی کنند و همینطور با قرار گرفتن در جمع دوستانه و مقایسه خود با دوستانی که ازدواج نکرده اند دچار افسردگی شوند و دست به رفتارهای غیر اخلاقی برای جبران نارضایتی از وضعیت موجود بزنند . بنا بر تعاریف فوق نقش مشاوره خانواده در توجیه عواقب ازدواج در سنین نوجوانی بسیار مهم می باشد و جزء برنامه های اصلی مشاوره خانواده و روانشناسی می باشد .

در سنین


بیشتر بخوانید:تفاوت سنی مناسب برای ازدواج


مشکلات ازدواج در سنین نوجوانی

مشکلات ازدواج در سنین نوجوانی در زمینه های مختلف بروز پیدا می‌کند . از جمله مشکلات ازدواج در سنین نوجوانی که بسیار حائز اهمیت است مشکلات جسمی و جنسی می باشد که در این مورد بیشترین تهدید متوجه دخترانی است که در سنین کم ازدواج می کنند . همانطور که می دانید بلوغ جنسی و جسمی اولین ملاک برای شروع زندگی مشترک می باشد .

متاسفانه در مواردی که سن فرد پایین است و هنوز به تکامل جنسی و جسمی لازم دست پیدا نکرده است با ازدواج و برقراری رابطه جنسی که در اکثر موارد با عدم سواد جنسی همراه است و ممکن است در آن خشونت و آزار جنسی نیز وجود داشته باشد آسیب هایی به جسم فرد وارد میشود سلامت او را به شدت تهدید می‌کند و در مورد دختران این آسیب ها بسیار جدی می باشند چرا که مسئله باروری نیز در این زمینه مطرح است .

طبیعتا همراه با آزار جسمی و جنسی و آسیب هایی که بر پیکره فرد وارد می شود روح و روان او نیز دچار آسیب های جدی می شود . همان طور که می دانید که طبق آمار درصد مرده زایی ، از دست دادن توانایی باروری ، تولد فرزندان دارای مشکل جسمی و ذهنی و همین طور فوت مادر هنگام زایمان ، در مورد مادرانی که سن پایینی دارند بسیار بالاتر از سایر مادران میباشد ، که این هم یکی از مشکلات ازدواج در سنین نوجوانی می باشد .

نوجوانی

 

آسیب شناسی ازدواج در سنین نوجوانی

آسیب شناسی ازدواج در سنین نوجوانی یکی از عوامل ایجاد مشکلات جدی در ازدواج های این چنینی را دخالت خارج از اعتدال دو طرفه خانواده ها می داند چرا که در این ازدواج ها تصور خانواده ها بر این است که چون سن زوج کم می باشد توانایی تشخیص مصلحت خود را ندارند و نمی توانند در موارد حساس تصمیم درست را بگیرند . بنابراین با دخالت های بیش از اندازه و نابجا باعث بروز مشکلات در زندگی زوج می شوند . از مسائل مهمی که در آسیب شناسی ازدواج در سنین نوجوانی مطرح است توقف فعالیت های فردی و اجتماعی مثبت در اکثر این ازدواج ها می باشد .

به طور مثال زوجین کم سن به علت رویارویی با مشکلات و جدیت های زندگی مشترک توانایی و انرژی لازم برای ادامه تحصیل و کسب مهارت و شکوفایی استعداد های خود را از دست می دهند ؟ فعالیت های مثبتی که برای تکامل و بلوغ اجتماعی و تعالی آنها لازم است را به واسطه مسئولیت های سنگین زندگی مشترک متوقف می‌کنند که این یکی از مهم ترین مسائلی است که در مشاوره ازدواج باید برای زوجین کم سن مطرح شود و در این زمینه راهنمایی لازم را ببینند پس توجه به مشاوره قبل از ازدواج باید بیش از پیش باشد .


بیشتر بخوانید:سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسیخدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : early marriage – UNICEF Innocenti

براي مشاوره در زمينه موافقان و مخالفان ازدواج در سنین نوجوانی

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!