کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چگونه شب عروسی رویایی داشته باشیم؟

شب عروسی رویایی

شب عروسی یا “شب زفاف” همان شبی که داماد، عروس آرزو هایش را با خود به خانه میبرد، رویایی ترین شب در زندگی هر فردی میتواند باشد. عروس و دامادی که بعد از خستگی جشن و سرور و پذیرایی از مهمان های عزیز شان باید آماده ترک مجلس و رفتن برای شروع اولین شب از زندگی مشترک شان باشند در دنیایی از  شعف و سرور و حتی استرس به سر میبرند.

البته همیشه هستند دوستانی از عروس و داماد که آن ها را اذیت کنند و به شوخی سر به سر آن ها بگذارند که ممکن است با وجود شادی و خنده به طور غیر مستقیم بر اهمیت و مهم بودن این شب فرخنده برای آن ها بیافزایند. برخی عروس و داماد ها حتی ممکن است تمام مدت زمان جشن را در استرس آن به سر ببرند. این اتفاق بیشتر برای آن دسته از زوجینی اتفاق میافتد که در مدت زمان نامزدی و دوران عقد در مورد زفاف و همبستری خیلی گنگ و سر بسته صحبت نموده اند و آن را به چالشی بزرگ و حتی وحشتناک تبدیل نموده اند.

بهترین شب برای زفاف

اما به راستی شب زفاف و اولین شب زندگی مشترک عروس و داماد تا چه حد پر استرس و رمز آلود میباشد؟ چه کار کنیم که عروس و داماد شب اول ازدواج خوبی را با هم بسازند؟ آیا شب عروسی آداب خاصی دارد که باید رعایت کرد؟ و دنیایی از سوالات دیگر که ذهن عروس خانوم و آقا داماد ها را به خود مشغول میکند. ریشه تمام سوالات در عدم آگاهی و شناخت در مورد این شب عزیز و مقدس میباشد.

متاسفانه با توجه به اهمیت روز افزون مسائل جنسی در زندگی مشترک و زناشویی و تاکید بر مشاوره زناشویی و زندگی مشترک پیش از ازدواج و صحبت در موررد نیاز های دو طرف، تعداد کسانی که به این مسائل به دیده شرم و حیا یا خجالت بار مینگرند کم نیستند که ما برای این گروه از زوجین مراجعه به مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی راپیشنهاد میکنیم تا از بار این استرس بکاهند.


بیشتر بخوانید: در مشاوره قبل از ازدواج چه سوالاتی میپرسند؟


شب اول عروسی باید چکار کنیم؟

دختر خانوم ها و آقا پسرهایی  که در شرف ازدواج میباشند اما کور کورانه و بدون پیش آگهی راه در این مسیر گذاشته اند، مسلما با مشکلاتی رو به رو خواهند شد که توان حل صحیح آن ها را نخواهند داشت و به انواع مشکلات روحی – روانی  در رابطه شان دچار میشوند. یکی از مسائل بسیار مهمی که حتما باید قبل از شروع زندگی زناشویی و رفتن زیر یک سقف به صحبت گذاشته شود مسئله شب اول ازدواج و زفاف میباشد که شناخت آن برای پاسخ به نیاز های جنسی زوجین در تمام زندگی میتواند موثر واقع شود.

در برخی فرهنگ ها و برخی خانواده ها به دلیل تابو و گناه جلوه دادن مسائل جنسی این نیاز را به طور وحشتناکی در دختران خود سرکوب مینمایند و همین مورد میتواند یکی از عوامل شکست و ناکامی دختران شان در شب اول ازدواج باشد. از طرفی آقایانی که مدعی هستند که میزان  اطلاعات جنسی  شان چند برابر خانوم شان هست و او را به سرد مزاج، بی توجه یا نا بلد متهم مینمایند همان افرادی هستند که به دلیل عدم اطلاع از آداب صحیح برگزاری شب عروسی و زفاف دنیایی از رعب و وحشت و درد را برای عروس خانوم ها به بار میآوررند.

این درست است که زن و شوهر هر دو باید در زمینه نیار های همدیگر شناخت داشته باشند اما اگر طرف مقابل تان به هر دلیل میزان اطلاعاتش پایین است نباید مورد سرزنش و تحقیر واقع شود بلکه به عنوان یک همراه و همدم همیشگی این اطمینان را بهم بدهید تا با هم برای زندگی موفق تلاش مینمایید و کنار هم هستید. این مقاله به ارائه اطلاعاتی در خصوص شب اول ازدواج رویایی میپردازد. امیدواریم با خواندن این مطالب به زوج های جوان نحوه داشتن شب عروسی رویایی را هدیه کرده باشیم.


بیشتر بخوانید: مهمترین نکات مشاوره ازدواج چیست؟


عروسی

آموزش شب عروسی

آموزش شب عروسی مثل هر رفتار دیگری در زندگی نیاز به کسب مهارت و یادگیری دارد. متاسفانه خیلی از زوجین مسئله مهم آموزش شب عروسی را نادیده میگیرند و با گفتن این نکته این هم یک شب است مثل بقیه شب ها و بالاخره تمام میشود از پذیرش مسئولیت یادگیری و کسب تجربه صحیح و آموزش شب عروسی شانه خالی میکنند.

شما تصور کنید فردی که چندین بار شاهد رانندگی فرد دیگری بوده است و بدون این که یک بار پشت فرمان نشسته باشد به خرید ماشین اقدام مینماید و خواهان رانندگی میشود چه اتفاقی برایش میافتد؟ استرس و ترس و واهمه کمترین عاقبتی است که گریبان گیر اعتماد به نفس کاذب این دسته از افراد میشود. زندگی مشترک و شب اول ازدواج دقیقا همین است.  شاهد رابطه جنسی بودن دنیایی متفاوت از درگیر و بودن در رابطه جنسی است. موضوعی که خیلی از آقایان خود را در آن کار بلد و همه فن حریف میدانند و متاسفانه با خود خواهی خود شب رویایی عروس را به بد ترین و تلخ ترین شب زندگی مشترک تبدیل مینمایند.

پس لازم است عروس و آقا داماد آموزش را جدی بگیرند و با غرور و خجالت و شرم و حیا آن را به فراموشی و بی خیالی نسپارند.


بیشتر بخوانید: چگونه ازدواج موفقی داشته باشیم؟


استرس شب زفاف

استرس شب زفاف همان طور که در قسمت فوق ذکر کردیم به دلیل عدم احساس نیاز زوجین به شناخت و کسب اطلاعات از طریق آموزش ایجاد میشود. مراجعه به مشاور و شرکت در دوره های آموزشی قبل از ازدواج برای برخی از زوجین بسیار مضحک و وقت تلف کردن تلقی میشود حال آن که همین عدم همکاری چند ساعته در آینده زوج را با دامنه گسترده ای از مشکلات مواجه مینماید که دیگر برای بهبود و درمان آن دیر شده است.

به قولی پیشگیری بهتر از درمان است و فرد عاقل زمانی را که میتواند به پیشگیری مفید از بروز مشکلات اختصاص دهد را باید صرف درمان و خسارت های جبران نا پذیر بعدی نماید. عروس خانومی که خود با ذهنی از نا شناخته ها وارد خانه داماد میشود و با همسری بی اطلاع از آداب زفاف رو به رو میشود، استرسی را محتمل میشود که لذت شب را تبدیل به درد آور ترین لحظه زندگی مشترک مینماید.

اشتباهات شب زفاف

از جمله نمود های بی اطلاعی آقایان انجام سریع و بی مقدمه زفاف و هم بستری با عروس است. از طرفی کم رویی و شرم و حیای افراطی خانوم در این شب نیز مقصر است. زوجین باید بدانند به چه صورت تحریک و بر انگیخته میشوند و این اطلاعات را در اختیار همدیگر قرار دهند.

سکوت و ترس و خجالت در این میان جایی ندارد. چرا که این امر مقدسی است که از طرف خداوند بین زن و شوهری که قانونی عقد کرده اند قرار داده شده است و از این شب آن دو به محرم هستند پس دلیلی برای عفاف و خجالت وجود ندارد. در روایات پیشوایان و ائمه آمده است که یکی از مواردی که باعث میشود از استرس شب زفاف کاسته شود جلب اعتماد و ایجاد آرامش در زن میباشد و این مهم از طریق برپا کردن 2 رکعت نماز و وضو گرفتن و خواندن ذکر “الله اکبر” قبل از شروع رابطه میسر میشود.


بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده تلفنی


شب عروسی رویایی

اشتباهات شب اول عروسی

اشتباهات شب اول عروسی از جانب هردو طرف ممکن است روی دهد و بر خلاف تصور عامه که آقایان را مرتکب خطا و خانوم را مبری از گناه میدانند باید گفت که هر دو به اندازه برابر میتوانند در این شب مرتکب خطا و اشتباهات شوند. در زیر به برخی از این اشتباهات شب اول عروسی توجه میکنیم:

  • شروع بی مقدمه رابطه:

همان طور که در بالا هم عنوان کردیم، رابطه جنسی و ارضای آن نیاز به یک سری مقدمه چینی ها و ایجاد آمادگی در دو طرف دارد. به داماد پیشنهاد میشود که ابتدا عروس خانوم را که خسته جشن و سرور و آرایش و تزیینات بوده است به استراحت و رفع خستگی دعوت نماید. نه این که عروس خانوم ها این شب را بخوابند اما وقتی اقدام به رابطه نمایند که خستگی رفع شده باشد و سنگینی لباس و آرایش از او پاک شده باشد.

  • عدم توجه به عشق بازی یا تحریک و برانگیختن زن و مرد:

دیگر اشتباهی است که زوجین مرتکب میشوند. در تعبیری آمیزش جنسی و شروع رابطه را میتوان به رستورانی تشبیه کرد که وقتی وارد آن میشویم ابتدا دستور آوردن یک پیش غذا را میدهیم تا معده ما گنجایش غذای اصلی را داشته باشد. بعد از آن که خوب احساس گرسنگی در ما ایجاد شده غذای اصلی را درخواست مینمائیم. اما آیا با خوردن غذای اصلی رستوران را به سرعت ترک میکنیم یا با خوردن نوشیدنی و مخلفاتی آن را کامل میکنیم.

مراحل آمیزش جنسی دقیقا در این مثال آورده شده است. عشق بازی و لمس اندام های تحریک کننده توسط زن و شوهر حکم پیش غذا را دارد که دو طرف را آماده ورود به مرحله رابطه کامل و دخول مینمایند. متاسفانه آقایان بعد از ارضای جنسی که معمولا خیلی زودتر از ارگاسم خانوم ها اتفاق میافتد دست از رابطه میکشند و با روی برگرداندن از خانوم او را تنها میگذارند. حال آن که خانوم ها برای رسیدن به اوج لذت جنسی ممکن است تا نیم ساعت زمان لازم داشته باشند که بد نیست آقایان به آن توجه نمایند. این همان مرحله بعد از غذای اصلی است که نقش مکمل غذای اصلی و رابطه جنسی کامل را دارد.

  • عدم رعایت بهداشت:

مسواک زدن و شانه زدن موها، استفاده از ادکلن های ملایم، دوش گرفتن و پاک کردن خود از زیبایی های مصنوعی از روش های رعایت بهداشت برای شروع رابطه ای عاشقانه است که برای داشتن رابطه لذت بخش رعایت آن ها توصیه میشود.


بیشتر بخوانید: مهمترین نکات مشاوره طلاق که باید بدانید


انتظارات شب عروسی

انتظارات شب عروسی همان وظایفی است که زن و شوهر در قبال هم در تخت خواب و رابطه جنسی دارند. مثل توجه به زمان مناسب آمیزش، رعایت آداب درست شب زفاف، توجه به آراستگی و بهداشت، مدت زمان رابطه،  ایجاد فضایی آرام بخش و به دور از تنش و استرس از مهم ترین انتظارات شب عروسی است.

عروسی

زمان مناسب آمیزش در شب زفاف

زمان مناسب آمیزش در شب زفاف زمانی است که دو طرف هر دو آماده شروع رابطه هستند. خستگی، بی حالی، استرس، نگرانی و تنش، غم و اندوهی که ممکن است عروس به دلیل جدا شدن از خانوده داشته باشد همه این ها هشداری به داماد هستند که هنوز برای آمیزش صبر نماید و عجله نکند. هر کدام از موارد بالا میتوانند سمی باشد که زمان مناسب آمیزش در شب زفاف و شب رویایی عروسی را تبدیل به عذابی ماندنی در ذهن دو طرف نماید.


بیشتر بخوانید: مشاوره زناشویی و زندگی مشترک


سوالات متداول

زمان مناسب آمیزش جنسی در شب زفاف چه وقت است؟

زمانی که دو طرف آماده باشند و شروع رابطه به دور از خستگی، تنش، استرس و هیجان های منفی مثل غم و اندوه باشند.

مراحل آمیزش جنسی چیست؟

تحریک و برانگیختگی- آمیزش- پاسخ جنسی (انزال و ارگاسم).

تاثیر آموزش در رابطه جنسی چیست؟

آموزش و کسب اطلاعات، ترس و استرس زوج را کاسته و اعتماد و آرامش برای داشتن رابطه لذت بخش را به بار میاورد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:21 Tips For The Best Wedding Night Ever 

زینب رضائی—– روانشناس بالینی

براي مشاوره در زمينه چگونه شب عروسی رویایی داشته باشیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور