کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

سن مناسب برای ازدواج

سن مناسب برای ازدواج

سن مناسب برای ازدواج مسئله‌ ای است که هم در مورد ازدواج دختران و هم در مورد ازدواج پسران بسیار مهم می باشد . بار ها در پرونده‌ های مشاوره خانواده و جلسات مشاوره ازدواج مواردی وجود داشته است که ازدواج زود هنگام باعث آسیب جسمی و روحی زوج شده است و منجر به نتایجی مانند طلاق عاطفی و جدایی شده است . از این رو تشخیص سن مناسب برای ازدواج بسیار حیاتی است . علم روانشناسی در شاخه روانشناسی ازدواج توانسته است با تکیه بر سال‌ ها پژوهش و تحقیق سن مناسب برای ازدواج را به صورت تقریبی مشخص کند . سن مناسب برای ازدواج از دیدگاه روانشناسی بر اساس اصول و معیار هایی تعیین شده است که تمامی آن ها در ازدواج موفق تاثیر گذار هستند .


بیشتر بخوانید:ویژگی های بهترین همسر چیست ؟


سن مناسب برای ازدواج

سن مناسب برای ازدواج بیش از آنکه توسط دیگران به فرد پیشنهاد یا تحمیل شود به تشخیص خود فرد بستگی دارد . اینکه فرد تا چه اندازه از لحاظ شخصیتی ، روانی ، عاطفی و مادی آمادگی ازدواج را در خود ببیند در تعیین سن مناسب برای ازدواج بسیار مهم است . در واقع تشخیص اینکه آیا فرد در سن مناسب برای ازدواج قرار دارد یا خیر ، جدای از ملاک های مادی و ظاهری کار آسانی نمی باشد . اما روانشناسان و کارشناسان مشاوره قبل از ازدواج به علت داشتن دانش و سال ها تجربه در این زمینه میتوانند طی چند جلسه مشاوره تشخیص دهند که آیا فرد به کمال و بلوغ لازم برای شروع زندگی مشترک رسیده است یا خیر .


بیشتر بخوانید: تفاوت سنی مناسب برای ازدواج


سن مناسب ازدواج برای خانم ها

سن مناسب ازدواج برای خانم ها

سن مناسب ازدواج برای خانم ها با توجه به چه نکاتی تعیین می شود ؟ به طور کل ، طبیعت زنان از نظر جسمی و روحی روانی بسیار ظریف تر و لطیف تر از مردان است از این رو در مواقع تنش و شرایط سخت عموما زنان آسیب پذیرترند . یکی از مواردی که احتمال آسیب جسمی و روحی در آن برای زنان بسیار زیاد است مسئله ازدواج است البته ازدواجی که اصولی و موفق نباشد . سن ازدواج در موفقیت یا عدم موفقیت آن بسیار موثر است از این رو تشخیص سن مناسب ازدواج برای خانم ها بسیار مهم است .

پیش از هر چیزی رسیدن به بلوغ جسمی و جنسی در تعیین سن مناسب برای ازدواج خانم ها اهمیت دارد چرا که در صورت عدم بلوغ جنسی آسیب هایی که در پی روابط زناشویی به جسم فرد وارد می شود بسیار خطرناک و جدی هستند و حتی ممکن است توانایی باروری فرد را تهدید کنند . پس از بلوغ جنسی ، بلوغ عاطفی ، فکری ، روحی و در کل بلوغ شخصیتی فرد در سن مناسب ازدواج برای خانم ها تاثیر گذار هستند . اینکه فرد بتواند مصلحت خود را تشخیص دهد ، آگاهی لازم را از زندگی زناشویی داشته باشد ، به آن متمایل باشد و با انتخاب و خواست خود در مورد ازدواج تصمیم بگیرد همگی از مواردی هستند که به عنوان بلوغ در تعیین سن مناسب ازدواج تاثیر گذار هستند .


بیشتر بخوانید: مشاوره پیش از ازدواج


سن مناسب برای ازدواج موفق

سن مناسب برای ازدواج موفق به گونه ای در نظر گرفته شده است که احتمال موفقیت ازدواج طبق آمار ، در رنج سنی تعیین شده بیشتر است . اما مواردی هم وجود دارد که خارج از این محدوده سنی ازدواج کرده اند و توانسته اند ازدواج موفقی را داشته باشند .

پس تعیین سن مناسب برای ازدواج موفق به این معنا نمی باشد که تمام افراد صرفاً در رنج سنی تعیین شده می توانند ازدواج موفق را تجربه کنند بلکه هر زمان که فرد احساس کند به ثبات و تکامل شخصیتی لازم دست پیدا کرده است و آمادگی مادی لازم برای ازدواج را دارد می توان گفت که در سن مناسب برای ازدواج موفق قرار دارد . اما علم روانشناسی ازدواج با در نظر گرفتن تمامی موارد مهم و تاثیر گذار توانسته است محدوده سنی ۲۳ تا ۲۵ سال را برای زنان و ۲۷ تا ۲۹ سال را برای مردان به عنوان سن مناسب برای ازدواج موفق در نظر بگیرد .


بیشتر بخوانید: مهمترین نکات سن ازدواج برای دختران و پسران


سن مناسب برای ازدواج موفق

سن مناسب برای ازدواج از نظر اسلام

سن مناسب برای ازدواج از نظر اسلام به صورت دقیق مشخص نشده است و اسلام به سن خاصی برای ازدواج زن و مرد مستقیما اشاره نکرده است . اما در آیات و روایات بسیاری در مورد ازدواج و جوانب مختلف آن بار ها صحبت شده است . در مورد سن مناسب برای ازدواج از نظر اسلام نیز چنین بیان شده است که فرد باید به بلوغ برسد و بتواند در شرایط مختلف مصلحت خود را تشخیص دهد و تمایل به ازدواج را در خود احساس کند . یعنی در اسلامی صریحاً به جوانب مختلف بلوغ مانند بلوغ جنسی ، بلوغ شخصیتی و بلوغ فکری اشاره شده است و ازدواج را در سنی مناسب دانسته است که فرد به این بلوغ رسیده باشد .

نکته مهمی که از در اسلام در مورد سن ازدواج به آن اشاره شده است مسئله تمایل فرد است یعنی حتی اگر فرد به بلوغ لازم رسیده باشد اما تمایل به ازدواج نداشته باشد نمی‌توان گفت که در سن مناسبی قرار دارد . به طور کل اسلام حداقل سن لازم برای ازدواج دختران را ۹ سالگی و حداقل سن لازم برای ازدواج پسران را ۱۵ سالگی در نظر گرفته است .


بیشتر بخوانید:  آیا استخاره برای ازدواج صحیح است ؟


سن مناسب ازدواج برای جوانان

سن مناسب ازدواج برای جوانان متاسفانه امروزه تحت تاثیر عوامل مادی و اقتصادی قرار گرفته است . به دلیل فرهنگ های نادرستی که در مورد ازدواج به وجود آمده است و همینطور شرایط سخت زندگی مدرن امروزی ، سن مناسب ازدواج برای جوانان روز به روز در حال افزایش است . تحولات فرهنگی ، تربیت اجتماعی و خانوادگی ، سیستم آموزشی ، شرایط زندگی و . . . . همگی باعث شده اند که شکل گیری بلوغ لازم برای ازدواج در افراد به تاخیر بیفتد و افراد تمایل به ازدواج و آمادگی آن را دیر تر در خود احساس کنند .

نبود آگاهی کافی و بینش درست در مورد ازدواج باعث شده است که بجای ازدواج در سن مناسب بیشتر شاهد ازدواج های زود هنگام یا ازدواج های دیر هنگام باشیم . اما میتوان با کمک نهاد های فرهنگی مرتبط مانند مراکز مشاوره قبل از ازدواج ، فرهنگ سازی لازم را در مورد ازدواج انجام داد تا شاهد ازدواج های موفق در سنین مناسب باشیم .


بیشتر بخوانید: معیارهای اصلی ازدواج موفق را بهتر بشناسیم


سن مناسب ازدواج برای جوانان

سوالات متداول

سن مناسب برای ازدواج در ایران چیست ؟

سن مناسب برای ازدواج در ایران تحت تاثیر فرهنگ موجود در محل زندگی و شرایط اقتصادی افراد است و این باعث شده است که نوسان سنی زیادی در مورد سن ازدواج در ایران وجود داشته باشد .

سن مناسب برای ازدواج از دیدگاه اسلام ؟

همانطور که گفته شد اسلام ازدواج را نه برای زنان و نه برای مردان به سن خاصی محدود نکرده است و بلوغ و تمایل فرد را برای ازدواج در اولیت قرار داده است . با این حال در اسلام به حداقل سن لازم اشاره شده است که این سن برای دختران ۹ سالگی و برای پسران ۱۵ سالگی میباشد .

آیا سن مناسب ازدواج برای زنان و مردان مشابه است ؟

قطعا سن مناسب ازدواج برای زنان و مردان مشابه نمیباشد چرا که طبیعت زن و مرد کاملا از نظر جسمی و روحی روانی با یکدیگر متفاوت است و این تفاوت های فطری باعث شده است که بلوغ در هر کدام در سن خاصی ایجاد شود . برای مثال همین تفاوت در رسیدن به بلوغ باعث شده است که مردان نسبت به زنان دیر تر مسئولیت پذیر شوند و دیر تر به بلوغ فکری برسند .

سن مناسب ازدواج برای دختران چند سال است ؟

سن مناسب ازدواج برای دختران از نظر روانشناسی ۲۳ تا ۲۵ سالگی است و انتظار میرود فرد در این سن به آمادگی لازم برای ازدواج رسیده باشد .

سن مناسب برای ازدواج از نظر روانشناسان چند سال است ؟

سن مناسب برای پسران رنج سنی ۲۷ تا ۲۹ سال است و برای دختران نیز از ۲۳ تا ۲۵ میباشد .


بیشتر بخوانید: معیارهای یک پسر خوب برای ازدواج


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی ازدواج موفق به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :Best Age to Get Married: What Math Tells Us 

براي مشاوره در زمينه سن مناسب برای ازدواج

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1399/7/1

چهارشنبه

1399/7/2

پنجشنبه

1399/7/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید