کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

معیارهای همسر خوب از دیدگاه روانشناسی چیست ؟

معیارهای همسر خوب,معیارهای همسر خوب برای ازدواج,

معیارهای همسر خوب

معیارهای همسر خوب را اگر بخواهیم بررسی و واکاوی کنیم باید به فاکتورهای زیادی بپردازیم . در مورد معیارهای همسر خوب این نکته حائز اهمیت است که ما بدانیم از ازدواج چه چیزهایی می خواهیم . سپس معیارهایی را که متناسب با اهداف ما از ازدواج است را مشخص میکنیم . برای مثال شما به عنوان یک خانوم از همسر آینده خود میخواهید ساعت‌ های زیادی را در کنار شما باشد . بنابراین باید فردی را برگزینید که برای کار زیاد نیاز به فعالیت حضوری در محل کار نداشته باشند . یا این که برای شما مهم است که در سطح مالی بالایی زندگی زناشویی خود را بگذرانید . بنابراین باید به دنبال فردی باشید که از نظر معیارهای مالی مورد نظر شما باشد تا بتوانید تا حد ممکن به زندگی دلخواه خود نزدیک شوید .

یکی از مواردی که در این زمینه به شما کمک می کند مشاوره خانواده می باشد. تا بتوانید بهترین تصمیم را برای زندگی خود بگیرید. برای مرتب کردن معیارهای ازدواج کمک گرفتن مشاوره ازدواج را از یاد نبرید .


بیشتر بخوانید: معیارهای یک پسر خوب برای ازدواج


معیارهای همسر خوب برای ازدواج

معیارهای همسر خوب برای ازدواج می توانند مادی و معنوی باشند . یعنی گاهی زمانی که از معیارهای همسر خوب برای ازدواج صحبت میکنیم منظور ما مسائل  ظاهری و بعد فیزیکی قضیه است . بررسی وضعیت مالی و شغلی  ، جایگاه اجتماعی ، وضعیت خانوادگی و ظاهر از جمله این معیارهای ازدواج میباشد . اما بعد دیگری از معیارهای همسر خوب برای ازدواج نیز باید در نظر گرفته شود . بعد معنوی معیارهایی مثل نحوه دینداری طرف مقابل و نوع نگاه او به معنویت را شامل میشود .

این دو بخش از معیارهای همسر خوب با یکدیگر منافاتی ندارند . بلکه باید مجموعه معیارهای مادی و معنوی بررسی شود تا بتوانیم تصمیم کامل و قاطع و درستی را اتخاذ کنیم . سهل انگاری در بررسی هر دو بعد معیار ها ی  معنوی و مادی میتواند آرامش آینده زندگی زناشویی را تهدید کند . در این موارد حتی دو طرف نیز به دلیل نبود وجوه مشترک در رابطه  در مدیریت آن ناکام یشوند .


بیشتر بخوانید: نکاتی در مورد معیار انتخاب همسر


مهم ترین معیارهای همسر خوب,معیارهای همسر خوب برای زنان,

مهمترین معیارهای همسر خوب

مهمترین معیارهای همسر خوب از دید افراد می تواند متفاوت باشد . نوع فرهنگ  ، نوع نگرش به زندگی  و محیطی که فرد در آن بزرگ شده  مهمترین معیارهای همسر خوب را برای فرد مشخص میکند . وقتی ما معیارهای مهم برای زندگی را انتخاب میکنیم در واقع فرد مورد نظر را از این فیلترها رد میکنیم . زمانی که معیار های همسر خوب را در نظر میگیریم دیگر در زمان تصمیم گیری راجع به گزینه ازدواجمان ثبات داریم و به هم ریخته نمیشویم . در آن زمان طبق طبقه بندی که از قبل در ذهن خود انجام دادیم به جلو می رویم و در هر شرایطی میدانیم که از طرف مقابل چه میخواهیم . اگر ما مهمترین معیارهای همسر خوب را با مطالعه و مشورت گرفتن ازمشاوره قبل از ازدواج و روانشناسی در ذهن خود نداشته باشیم ممکن است در لحظه تصمیم درست عمل بگیریم .


بیشتر بخوانید: سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟


معیارهای همسر خوب برای زنان

معیارهای همسر خوب برای زنان به قدری متنوع است که میتوان گفت به تعداد زنان روی کره زمین معیارهای مختلف وجود دارد . اما بعضی از معیارها در مورد اکثر زن ها مشترک است . جنس مونث ذاتا دارای احساسات ظریف و شکننده است . هر زنی با هر نوع شخصیت و هر جایگاهی احتیاج به مردی دارد که به او تکیه کند .  این تکیه کردن فقط جنبه مالی را در بر نمیگیرد بلکه بعد عاطفی آن نیز بسیار زیاد برای زنان مهم میباشد .

در میان معیارهای همسر خوب برای زنان قطعاً نمی‌توان از میزان اقتدار و مستحکم بودن مرد چشم پوشید . قدرت و استقلال مالی و فکری مرد همچنین مراقبت از زن در برهه‌های سخت زندگی از مهمترین نشانه های اقتدار مرد میباشد . همچنین وفاداری و متعهد بودن به پیمان ازدواجی که توسط دو طرف بسته شده از نکاتی اسست که برای تمام زنان با هر تفکر و شخصیتی اهمیت زیادی دارد .


بیشتر بخوانید: معیارهای اصلی ازدواج موفق را بهتر بشناسیم


 

معیارهای همسر خوب برای مردان

معیارهای همسر خوب برای مردان نیز در دسته ها و شکل های متفاوتی میتواند قرار بگیرد . معیارهای ازدواجی  که برای اکثر مردم به خصوص در کشور ما مشترک است . عبارتند از زیبایی اندام ، نجابت و وفاداری . ویژگی های ظاهری از اولین معیارهای همسر خوب برای مردان میباشد که آنها را بسمت ازدواج سوق دهد . همه مردان ابتدا به ظاهر زن جذب می شوند و از آن به بعد است که معیار های همسر خوب برای ازدواج را یکی پس از دیگری بررسی میکنند .

مردان اکثراً علاقه دارند که با زنی ازدواج کنند که فقط و فقط  بدن و احساس خود را صرف آن ها کند نه شخص سومی . بنابراین به دنبال معیار وفاداری  در کسانی که جزو گزینه‌های ازدواجشان هستند میگردند . مهربانی نیز از معیارهای غیر قابل چشم پوشی میباشد . حتی مردانی که ابراز نمیکنند نیز تشنه و محتاج محبت ای هستند که باید از  همسرشان دریافت کنند .


بیشتر بخوانید: مهمترین معیارها و شرایط ازدواج دختر چیست


نقش مشاور در شکل دادن به معیارها

نقشه مشاور در شکل دادن به معیارهای ازدواج میتواند برای شما معجزه گر باشد . یک مشاور حاذق سالها از عمر خود را صرف مطالعه و کسب تجربه در زمینه هایی از قبیل مشاوره ازدواج کرده است . گاهی خواسته ها و توقعات ما از زندگی زناشویی و به دنبال آن از همسر آینده به قدری مبهم است که ما نمیدانیم از ازدواج چه چیزهایی میخواهیم . با جلسات مشاوره خانواده و روانشناسی ما میتوانیم ابهامات را از خواسته های خود بشویم . سپس در نتیجه با دید بازتر و در فضایی روشن‌تر معیار های همسر خوب را در ذهن خود طبقه بندی کنیم . به این ترتیب از شر  خواسته‌های نامقبولی  که ناخودآگاه در ذهن پروراندم خلاص میشویم . علاوه بر آن می توانیم با کمک روانشناس معیارهای درست و جدیدی را در ذهن خود بسازیم و به دنبال فردی نزدیک به آن معیار ها باشیم .


بیشتر بخوانید: نکات مهم ارتباط قبل از ازدواج چیست ؟


معیارهای همسر خوب برای ازدواج,مهم ترین معیارهای همسر خوب,

عوارض مشخص نبودن معیارهای ازدواج

اگر معیارهای ازدواج ما مشخص نباشد احتمال دارد که آینده ما پر از اتفاقات و احساسات بد باشد . اگر ما ندانیم که از یک ازدواج دقیقا چه میخواهیم ؟ چه اهدافی از زندگی مشترک می اندیشیم ؟ امکان انتخاب اشتباه بسیار بالا میرود . فرض کنید به دلیل احساس عشقی که به یک نفر میکنیم به فکر ازدواج با او میافتیم . اما او هر چقدر انسان خوب و دارای ویژگی ‌های مثبتی باشد قطعاً برای خودش سبک زندگی خاصی دارد . بدیهی است که اگر ما ندانیم چه چیزهایی برایمان جزوه معیارهاست نمیتوانیم وضعیت ازدواج خود با طرف مقابل را به درستی بررسی کنیم زمانی که نمیدانیم او چه می خواهد و ما چه ؟  او چگونه می اندیشند و ما چگونه ؟و… ازدواج ما مصداق بارز انداختن تیری در تاریکی خواهد بود و تضمینی برای ناکام نبودن این وصلت وجود ندارد .


بیشتر بخوانید: هدف از ازدواج از نظر روانشناسی


فواید مشخص بودن معیارهای ازدواج

از فواید مشخص بودن معیارهای ازدواج می توان به وجود درک متقابل به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دلایل پیوند عاطفی قوی اشاره کرد . ساختن یک زندگی زناشویی با دوام به سنخیت داشتن دو طرف و وجود وجوه اشتراک زیادی نیاز دارد . ازدواجی که در پی آگاهی دو طرف از معیارها و خواسته های خود از زندگی و در نظر گرفتن آنها بنا شده باشد پایدارتر است . زیرا اگر  زن و شوهر در زمینه‌های مختلف از جمله رفتارهای عاطفی ،  جنسی و کلامی و .. نظرشان هم راستا باشد قطعاً با تناقض‌های کمتری روبه‌رو میشوند . معمولا زوج‌هایی که معیارهای مشخص و روشنی دارند با مشخص کردن اهداف مشترک و راههای رسیدن به آنها راحت‌تر پا به پای هم پیش می روند و  آنها می توانند بهتر در مسیر موفقیت از یکدیگر حمایت کنند .


بیشتر بخوانید: اهمیت آشنایی قبل از ازدواج چیست ؟


خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره و معیارهای ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Essential Qualities for a Romantic Partner | Psychology

براي مشاوره در زمينه معیارهای همسر خوب از دیدگاه روانشناسی چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/7/11

شنبه

1399/7/12

یکشنبه

1399/7/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید