کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

دلایل و عواقب افزایش سن ازدواج

روانشناسی

افزایش سن ازدواج

افزایش سن ازدواج یکی از مباحثی است که امروزه بسیاری از انجمن ها و نهاد های مربوط به بنیان خانواده در جامعه را به خود اختصاص داده است و به یکی از چالش های نگران کننده در نظام فرهنگی و تربیتی جامعه تبدیل شده است . افزایش سن ازدواج و در کنار آن کاهش آمار ازدواج از مسائل مهم و حائز اهمیت است که نیاز به ریشه یابی و تدبیر دارد چرا که با افزایش سن ازدواج زمینه برای رفتار های خارج از چارچوب و غیر اخلاقی افزایش پیدا می‌کند و به دنبال آن آسیب های اجتماعی خاص بروز می کند .

به طور مثال با افزایش سن ازدواج تمایل برای برقراری روابط غیر متعارف بیشتر شده و در خلال این روابط مشکلات و معضلاتی برای فرد پیش می آید که به طور حتم نمود اجتماعی نیز پیدا می کند و به عنوان یک آسیب اجتماعی به پیکره جامعه  و ارزش های موجود آسیب وارد می کند .

اما سوال مهم و حیاتی که نیاز به پاسخ روشن و صریح دارد این است که دلایل و عوامل افزایش سن ازدواج چه چیز هایی میباشند ؟ آیا این عوامل وابسته به فرد هستند یا عوامل خارجی و محیطی نیز بر آن موثر بوده است ؟ و یا اینکه سهم کدام عامل در افزایش سن ازدواج بیش از دیگر موارد بوده است . به طور حتم یافتن عوامل اصلی افزایش سن ازدواج و روشن شدن مسئله میتواند قدمی مهم در راستای حل مسئله پیش رو باشد چرا که تا عوامل افزایش سن ازدواج در جامعه به طور دقیق روشن نشوند هرگز نمی‌توان برای مقابله با آن راهکار درستی را پیش گرفت .


بیشتر بخوانید:فواید ازدواج در سن پایین ،گذری به دیدگاه ها


و عواقب

افزایش سن ازدواج جوانان

افزایش سن ازدواج جوانان مسئله ای نگران کننده برای خانواده ها و همینطور دولت و جامعه میباشد چرا که موضوع افزایش سن ازدواج جوانان تنها به ، به تاخیر افتادن زمان ازدواج منتهی نمیشود بلکه حواشی و پیامدهایی را با خود به همراه دارد که با تاثیرات مختلف بر جوانان در حد آسیب های اجتماعی توسعه پیدا میکند .

چرا که قشر تاثیر گذار و سر نوشت ساز هر جامعه ای که بر روی آنان سرمایه گذاری میشود جوانان میباشند و هر آسیبی بر این قشر جامعه را تحت تاثیر قرار میدهد خصوصا آسیب های اخلاقی که به فرهنگ ، ارزش ها و اهداف آرمانی جامعه مرتبط میشود ، اما افزایش سن ازدواج جوانان تنها مشکل کشور ما نمیباشد و در بسیاری از فرهنگ ها و کشور ها این مسئله مطرح است ، از این رو برنامه ها و تدابیر مختلفی برای ریشه یابی و جلوگیری از افزایش سن ازدواج جوانان اجرا شده است .

افزایش سن ازدواج جوانان میتواند بنیان خانواده را که مهم ترین اصل و بنیان در فرهنگ و جامعه ما میباشد را تحت تاثیر خود قرار دهد ، به طور حتم در افزایش سن ازدواج جوانان مسائل متعددی مانند ، روش های تربیتی خانواده ، آموزش و پرورش جامعه ، شرایط اقتصادی ، تحولات فرهنگی و … موثر هستند که هر کدام باید به طور جدی مورد ارزیابی قرار بگیرند .


بیشتر بخوانید:اهمیت سن در ازدواج موفق


افزایش سن ازدواج پسران

افزایش سن ازدواج پسران در شرایط کنونی تا حدودی قابل توجیه است . با توجه به شرایط موجود اقتصادی و طولانی بودن دوران تحصیل و همچنین وجود خدمت سربازی برای پسران و در کنار اینها کمبود اشتغال و پایین بودن سطح درآمد در اکثر شغل ها با توجه به افزایش چشم گیر هزینه های زندگی ، میتوان گفت که اصلی‌ترین عامل یا حداقل یکی از اصلی‌ترین عوامل افزایش سن ازدواج پسران عدم استقلال مالی و یا نداشتن توان مالی کافی برای شروع زندگی مشترک می باشد .

قطعاً مادیات نمی‌تواند تنها ملاک برای ازدواج و ضامن خوشبختی باشد اما نمی‌توان منکر شد که وجود آن به اندازه لازم برای شروع و تداوم زندگی مشترک ضروری می باشد . با توجه به تغییر شرایط زندگی و هزینه های مختلف ، عدم توان مالی می تواند یکی از موانع شروع زندگی مشترک و حتی در طی زندگی مشترک یکی از عوامل ایجاد اختلافات باشد . مسئله دیگر  که جز عوامل افزایش سن ازدواج پسران می باشد ، در دسترس بودن روابط بدون تعهد می باشد .

روابط بدون تعهد :

در این روابط فرد بدور از هیچ تعهد و مسئولیت خاصی در اکثر مواقع به آنچه که می خواهد می رسد . این امر باعث می‌شود که میل به ازدواج و پذیرش مسئولیت زندگی مشترک به حداقل برسد و تاثیر دیگری که این روابط بر فرد می‌گذارد ، اعتماد زدگی برای انتخاب یک همراه همیشگی و یا ایجاد حالت تنوع طلبی در فرد است که باعث می شود شخص نتواند فردی را به عنوان همسر برای تمام زندگی خود انتخاب کند و به او پایبند و متعهد باشد . در این میان نقش پررنگ فرهنگ های نابجا مانند تجمل گرایی و توقعات بی اساس و بیش از اندازه خانواده‌ ها را نمی‌توان نادیده گرفت که خود مانعی بزرگ بر سر راه جوانان می باشد که این امر نیازمند نهادینه کردن فرهنگ ساده زیستی می باشد .

افزایش سن


بیشتر بخوانید:معیارهای یک پسر خوب برای ازدواج


افزایش سن ازدواج دختران

افزایش سن ازدواج دختران موضوعی است که مانند افزایش سن ازدواج پسران دارای دلایلی می‌باشد که برخی از آنها توجیه‌ پذیر و منطقی و برخی دیگر ناشی از طرز فکر و دیدگاه اشتباه و فرهنگ های نابجا می باشد به طور طبیعی افزایش سن ازدواج دختران موازی و دارای ارتباط مستقیم با افزایش سن ازدواج پسران می باشد . یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش سن ازدواج دختران داشتن توقعات بیش از اندازه و وجود ایده آل های مالی برای شروع زندگی مشترک می باشد .

مقایسات نابجا و فرهنگ اشتباه چشم و هم چشمی باعث شده است که شروع زندگی مشترک که باید توأم با سازگاری و سادگی باشد بسیار سخت و چالش برانگیز باشد ، توقعاتی مانند مراسمات بسیار مجلل و بزرگ ، خرید خانه و مسائل این چنینی که هم شرایط را برای پسران بسیار سخت کرده و هم انتخاب را برای دختران محدود کرده است . تهاجم فرهنگی و ریشه دواندن افکار نادرست در اذهان باعث شده است که ارزش های حقیقی برای انتخاب همسر جای خود را به ارزش های پوشالی و نادرست بدهد به طور مثال به جای توجه به درستکار بودن و داشتن شخصیت سالم در انتخاب همسر بیشتر به ظاهر و وضعیت مادی توجه می شود که این خود از عوامل افزایش سن ازدواج دختران می باشد .

همین طور وجود طرز تفکر هایی مانند اینکه با ازدواج فرد برای ادامه تحصیل و پیشرفت محدود می‌شود و یا آزادی از او سلب می شود نیز تاثیر بسزایی در افزایش سن ازدواج دختران دارد در این میان سختگیری خانواده ها و عدم همکاری و سازش آنها نیز بی تاثیر نمی باشد .


بیشتر بخوانید:خصوصیات دختر خوب برای ازدواج


ازدواج

افزایش سن ازدواج در ایران

افزایش سن ازدواج در ایران همانطور که گفته شد هم برای پسران و هم برای دختران در حال اتفاق افتادن است و در هر کدام دلایل خاص خود را دارد که به تبع این دلایل مرتبط با یکدیگر هستند و اثر متقابل بر یکدیگر می گذارند . افزایش سن ازدواج در ایران در بخش قابل توجهی به خرده فرهنگ های نابجا و سنت‌ های نادرست و همینطور فرهنگ زدگی ها بر می گردد که باعث شده است سنت زیبا و پسندیده ازدواج به یک چالش بزرگ برای جوانان تبدیل شود .

از این رو لازم است نهاد های فرهنگی و مرتبط ، از طریق فعالیت‌ های اجتماعی فرهنگی مانند برگزاری کلاس های مختلف مشاوره خانواده و یا از طریق رسانه های عمومی مختلف مانند رادیو ، تلویزیون شبکه های اجتماعی و مجلات مختلف تلاش خود را در جهت نهادینه کردن فرهنگ ساده زیستی و آسان گرفتن امر ازدواج و از بین بردن توقعات نابجا انجام دهند .

مشاوره خانواده و روانشناسی می تواند نقش به سزایی در این زمینه با کلاس های مشاوره قبل از ازدواج ایفا کند به این صورت که با برگزاری کلاس های مشاوره خانواده برای خانواده ها و مشاوره ازدواج برای جوانان پیامد های ازدواج دیر هنگام را به آنان متذکر شوند تا به مرور شاهد کاهش سن ازدواج و رسیدن آن به حالت نرمال و افزایش آمار ازدواج موفق باشیم  .


بیشتر بخوانید:ازدواج سالم و پایدار چگونه است ؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسیخدمات متنوعی را در زمینه مشاوره تلفنی ازدواج موفق به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Causes of Increasing Ages at Marriage: An International

براي مشاوره در زمينه دلایل و عواقب افزایش سن ازدواج

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.