کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

شرایطی که یک ازدواج خوب باید داشته باشد چیست ؟

شرایطی که

ازدواج

ازدواج را میتوان پدیده‌ای معرفی کرد که سرشار از احساسات متفاوت مانند ترس ، هیجان ، کنجکاوی ، علاقه تردید و … است . شاید در دهه های پیش ازدواج ها هرگز به پیچیدگی و سختی الان نبود و تنها به روش سنتی شکل می گرفت که آمار موفقیت نیز در آن بسیار بیشتر بود . اما دگرگونی های فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و پیچیدگی های زندگی نسبتا مدرن امروزی شرایطی را ایجاد کرده است که ازدواج به یک مقوله پیچیده با جوانب و حواشی بسیار تبدیل شود که نتوان مسئله ازدواج را به سادگی گذشته مطرح و در مورد آن تصمیم گرفت .

تاکیدها و حساسیت هایی که در مورد ازدواج مطرح است به دلیل آمار بالای طلاق در جامعه میباشد . آماری که هشدار می دهد بررسی مسئله ازدواج ها نیازمند توجه بیشتر به همه لایه ها و جوانب مختلف آن است قابل انکار نیست که روز به روز انسان ها و شخصیت آنها در حال پیچیده شدن می باشد پیچیدگی هایی که شناخت آنها را با مشکل روبرو می کند و چنین به نظر می آید که با پیش تر رفتن در دنیای مدرن امروزی به لایه های شخصیتی انسان ها افزوده می شود و همین امر تناسب بین انسان ها را سخت تر کرده است .

در کنار این مسئله ، با گسترش روابط اجتماعی و دنیای الکترونیک ، دیدگاه مردم به زندگی مشترک ، اهداف و خواسته های افراد در مورد همسر و ازدواج ها بسیار تغییر کرده است چنان که هر روز شاهد کاهش آمار ازدواج و افزایش سن ازدواج هستیم .

پاسخ به سوالات :

هرگاه سخن از ازدواج به میان می آید هزاران سوال در ذهن افراد نقش می بندد که هرکدام به جنبه خاصی از ازدواج اشاره دارد . برخی از این سوالات شامل موارد زیر هستند . هدف از ازدواجهای امروزی چیست ؟ بهترین زمان ازدواجی موفق چه زمانی است ؟ بهترین شرایط برای ازدواج ها چیست ؟ مهمترین معیارها در ازدواج چه هستند ؟ چه چیزهایی می توانند ضامن ازدواجی موفق باشند ؟ چگونه فرد مناسب خود را برای ازدواجی موفق پیدا کنیم و … .

اینها سوالاتی هستند که ذهن ما را در مورد ازدواج حتما به خود درگیر خواهند کرد شاید به برخی از آنها بتوان به سادگی پاسخ داد اما قطعاً سوالاتی هستند که پاسخ آنها نمی تواند ساده و ابتدایی باشد سوالاتی که نیازمند دانش کافی ، مهارت و تجربه در این باره هستند ، برای مثال تناسب بین شخصیت افراد که آیا می توانند در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیز و در تعالی داشته باشند یا خیر . تشخیص این مسئله گاه از قدرت تشخیص فرد خارج و دچار نوعی گمراهی میشود .

در این جا میتوان به اهمیت مشاوره قبل از ازدواجی پی برد . کارشناسان و روانشناسانی که در خصوص مشاوره خانواده ، ازدواج ها و روابط اجتماعی فعالیت می‌کنند بر اثر کسب دانش و سال ها تجربه در این زمینه و بر اساس اصول علم روانشناسی در خصوص انسان ازدواج ها و روابط بین انسانی می توانند با تشخیص فاکتورهای اصلی در شخصیت افراد و سنجش این فاکتورها و معیارها تشخیص دهند که آیا سازگاری لازم و کافی می تواند بین دو تیپ شخصیتی شکل بگیرد یا خیر . از این رو می‌توان قبل از تصمیم گیری با شرکت در جلسات مشاوره ازدواجها به نتیجه بهتری دست پیدا کرد .

یک ازدواج


بیشتر بخوانید:دغدغه های ازدواجهای جوانان چیست ؟


شرایط ازدواج

شرایط ازدواج یکی از جنبه های مورد بحث در زمینه ازدواجها میباشد که شامل جنبه های اجتماعی ، اقتصادی و شخصیتی خاص خود میشود . شرایط ازدواج در مورد دختران با پسران تفاوت‌ های خاص خود را دارد اما در مواردی نیز دارای نقاط مشترک هستند همینطور شرایط ازدواجی از فردی به فرد دیگر متفاوت است . شرایط ازدواج را میتوان از جنبه دیدگاه فرد برای انتخاب همسر و یا شرایط خود فرد برای اقدام به ازدواج بررسی کرد .

شرایط ازدواج را هرگز نمی‌توان برای شخصی دیکته کرد و نمی‌توان گفت شخص با داشتن موارد خاصی می تواند در مورد ازدواج اقدام کند . همانگونه که شاهد هستیم برخی با داشتن شرایط به ظاهر ایده‌ آل موفق به ازدواج نشده اند حال آنکه فردی با شرایطی نه چندان مطلوب توانسته است تشکیل خانواده دهد . از این رو شرایط ازدواج برای یک فرد می تواند ساده و قابل وصول و برای دیگری سخت و پیچیده باشد اما به طور کل در مورد ازدواجها یک سری شرایط و ایده آل ها و ملاک ، به صورت پیش فرض برای تشکیل یک ازدواجی موفق وجود دارد .


بیشتر بخوانید:معیار زنان برای همسر آینده


انواع شرایط ازدواج

برخی از این شرایط به ویژگی های فردی شخص بر می‌گردد و برخی دیگر به شرایط اجتماعی و مادی او مربوط است . از مهم‌ترین شرایط ازدواجها که هم در مورد پسران و هم در مورد دختران صدق می کند و می توان گفت در اولویت هستند می توان به بلوغ فرد اشاره کرد . این بلوغ شامل بلوغ جنسی ، فکری و بلوغ اجتماعی می باشد ، یعنی فرد باید کاملا از نظر روحی روانی و شخصیتی پذیرای زندگی مشترک باشد ، بتواند مسئولیت‌ زندگی مشترک را به درستی بپذیرد ، مهارت زندگی را در خود احساس کند ، علاقه و تمایل به خانواده و تشکیل زندگی مشترک را داشته باشد ، درک درستی از چیستی زندگی مشترک و تعهدات آن داشته باشد و بتواند در کنار زندگی مشترک نقش اجتماعی خود را در جامعه به درستی ایفا کند .

بدون شک تا زمانی که فرد بلوغ لازم را در موارد گفته شده پیدا نکند شرایط ازدواجها را نخواهد داشت . از شرایط ازدواج می توان به جنبه مادی آن اشاره کرد . منظور از جنبه مادی صرفا پول و درآمد نمی باشد . از شرایط ازدواج مادی که امروزه در توقعات افراد مطرح است می توان به داشتن زیبایی ظاهری ، موقعیت اجتماعی ، موقعیت شغلی ، تحصیلات ، درآمد و در مورد پسران خدمت سربازی اشاره کرد .

موارد گفته شده از جمله شرایط ازدواج می باشد که به طور معمول مورد انتظار هستند . اما در مواردی نیز شرایط ازدواجها نسبی و سلیقه میشود یعنی ممکن است تحصیلات و یا میزان درآمد برای طرف مقابل در شرایط ازدواج مطرح نباشد و تاکید او بر تناسب شخصیتی و فرهنگی باشد و بر عکس … .

خوب باید

 


بیشتر بخوانید:ویژگی های یک همسر خوب چیست ؟


ازدواجهای اینترنتی

ازدواج اینترنتی یکی از شیوه های ازدواج است که با گسترش دنیای مجازی ، روز به روز شاهد افزایش آن هستیم ازدواجهای اینترنتی در کنار خود مزایای و معایبی را با خود به همراه دارد . متاسفانه بیشتر افراد ازدواجهای اینترنتی را با آشنایی اینترنتی اشتباه می گیرند .

هرگز نمی توان منکر شد که ازدواجهای اینترنتی دامنه آشنایی فرد با افرادی که همسو با اهداف و مسیر زندگی او هستند را بیشتر می کند مانند افرادی که در انجمن های نویسندگی مجازی هستند و با یکدیگر آشنا می‌شوند و یا برای مثال زمانی که دو پزشک در یک سایت یا انجمن علمی آشنا می شوند . به طور معمول مشکلی که در مورد ازدواج اینترنتی وجود دارد این است که افراد سعی نمی‌کنند که رابطه خود را به سمت دنیای واقعی سوق دهند و آن را در مسیر درست هدایت کنند تا در چارچوب درست به شناخت لازم از طرف مقابل دست پیدا کنند .

نکته :

نکته حائز اهمیتی که در مورد ازدواجهای اینترنتی و به طور کلی آشنایی هایی که در فضای مجازی صورت می گیرد وجود دارد این است که در بسیاری از افراد ، شخصیت و موقعیت آنها انتزاعی می باشد و به دنبال این می‌تواند مواردی مانند سوء استفاده ، کلاهبرداری و اخاذی ، آزار و اذیت جنسی و روحی شکل بگیرد . ازدواجهای اینترنتی می تواند با توجه به توسعه جهانی ، یکی از شیوه‌ های موفق ازدواجی باشد به شرطی که با رعایت اصول و تحت شرایط صحیح کنترل و هدایت شود .

یعنی فرد پس از آشنایی در فضای مجازی با طرف مقابل ، زمانی که احساس کرد با او در تناسب است و ملاک های اولیه یکدیگر را دارند ، رابطه را به سمت رابطه واقعی در دنیای حقیقی سوق دهد و با منطق آن را پیش ببرد .


بیشتر بخوانید:تهدید ها و فرصت های ازدواجهای اینترنتی چیست ؟


ازدواج سنتی

ازدواجهای سنتی اصیل ترین ، معمول ترین و معقول ترین شکل و شیوه ازدواجها در جامعه ما بوده است که هنوز هم با توجه به مدرن شدن زندگی ها و توسعه جهانی طرفداران خود را دارد . ازدواجهای سنتی همواره نکات مثبت خود را از گذشته تاکنون به همراه داشته است . در ازدواجهای سنتی معمولا فرد هرگز به قصد سرگرمی و یا برقراری ازدواج ها و رابطه موقت پیش قدم نمی شود و چون در ازدواجهای سنتی نقش اصلی در ازدواج و مقدمه آن بر عهده خانواده ها می باشد ، رابطه در مسیری منطقی و با رعایت اصول پیش می رود .

اعتقاد برخی بر این است که با توجه به تحولات فرهنگی ، اجتماعی و تغییر سبک زندگی دیگر نمی‌توان به ازدواجهای سنتی تکیه کرد . باید گفت که ازدواجهای سنتی در طول زمان انعطاف خود را ثابت کرده است یعنی می توان در قالب ازدواجهای سنتی و اصول و پایه‌ های ارزشمند آن به اقتضای تحولات فرهنگی و نیاز های موجود ، انعطاف لازم را در مورد آن به خرج داد . به این معنا که در مقدمه ازدواجهای سنتی با ایجاد فرصت آشنایی کافی به صورت دوران نامزدی یا حتی خارج از فضای نامزدی تحت رضایت خانواده ها دو طرف ارتباط بیشتری را برا کسب شناخت لازم از یکدیگر برقرار کند تا به نتیجه مورد نظر در مورد داشتن تفاهم با یکدیگر برسند .

داشته باشد


بیشتر بخوانید:فواید ازدواجها در سن پایین ،گذری به دیدگاه ها


بهترین شکل ازدواج

پس می توان گفت که اگر خانواده ها در پروسه ازدواجهای سنتی انعطاف لازم را به خرج دهند و فرصت آشنایی و شناخت را به دختر و پسر بدهند ، هنوز هم ازدواجهای سنتی بهترین و اصولی ترین شکل ازدواجها می باشد و می توان گفت تنها نکته منفی که در مورد ازدواجهای سنتی وجود دارد این است که برخی از خانواده ها فرصت آشنایی را به زوج نمی‌دهند و بلافاصله رابطه را رسمی میکند که این امر باعث می‌شود دختر و پسر بدون شناخت و بدون ایجاد علاقه اولیه لازم ، درگیر یک رابطه جدی شوند که ممکن است پس از آن مشکلاتی مانند عدم تفاهم و علاقه بروز کند مسئله ای که در مورد ازدواج های سنتی ضرورت دارد مشاوره قبل از هر ازدواجی میباشد ، کارشناس متخصص در زمینه مشاوره خانواده میتواند با راهنمایی زوج در مسیر درست آن را به سمت ازدواجی موفق هدایت کند .


بیشتر بخوانید:ازدواجهای سالم و پایدار چگونه است ؟


سایت ازدواج

سایت ازدواج یکی از فعالیت‌ هایی است که در زمینه ازدواجهای اینترنتی صورت گرفته است به این صورت که افراد با ثبت نام در این سایت ها و ارائه بیوگرافی مختصری از خود داوطلب آشنایی با یکدیگر می شوند . نکته مهمی که در مورد سایت ازدواج ها وجود دارد این است که اکثریت این سایت ها مجوز قانونی فعالیت ندارند و سایت ها نامعتبر و به دور از قوانین و اصول لازم هدایت می‌شوند به همین دلیل بیشتر شخصیت ها در سایت ازدواجهای انتزاعی و به قصد سرگرمی میباشد .

همچنین برخی از آشنایی ها در سایت ازدواج به مواردی مانند تجاوز جنسی ، کلاهبرداری ، اخاذی تهدید و … ختم می شود چرا که همانطور که گفته شد اکثریت این سایت‌ ها مجوز لازم را ندارند و هدف مدیران این سایت ها تنها کسب درآمد می باشد و اهمیتی به فعالیت کاربران نمی‌دهند . به گفته رئیس مرکز پلیس فتا تنها سایتی که به صورت رسمی و قانونی در این مورد در حال فعالیت می باشد و فعالیت آن مورد تایید مقامات مربوطه قرار گرفته است و از فیلتر های مشخص عبور کرده است سایت ازدواج سامانه ملی همسان گزینی می باشد و تنها فعالیت ها و قوانین این سایت توانسته است تأییدیه لازم را کسب کند .


بیشتر بخوانید:محیط های سالم برای دوست یابی


چیست

هدف از ازدواج موقت

در تحقیقی که در مورد افراد دارای عضویت در سایت ازدواج صورت گرفته است به گفته اکثریت آنها بیشتر آشنایی ها به قصد سرگرمی و برقراری ازدواج موقت میباشد و همینطور در آن حجم بسیاری از اطلاعاتی که فرد از خود معرفی می کند دروغ می باشد و حتی در بسیاری از موارد از اسم مستعار استفاده می‌کنند و برخی افراد با داشتن چندین اکانت در این سایت‌ ها در پی فریب دیگران و کلاهبرداری می باشند .

اما نمی توان منکر شد ازدواج موفق به خصوص در سایت معتبری مانند همسان گزینی نیز صورت گرفته است . ازدواج هایی که در آن شخصیت افراد کاملاً واقعی بوده و بنا به دلایلی نتوانسته اند با فرد مناسب خود را در دنیای واقعی آشنا شوند و با هدایت آشنایی اینترنتی خود در مسیر درست به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده اند .


بیشتر بخوانید:ازدواجهای سفید و عواقب آن چیست ؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین ازدواج موفق به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : 8 Essentials for a Healthy Marriage – Becoming Minimalist

براي مشاوره در زمينه شرایطی که یک ازدواج خوب باید داشته باشد چیست ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور