کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

نشانه های دلسردی بعد از ازدواج چیست؟

دلایل دلسردی بعد از ازدواج چیست؟

چرا باید سرد شدن بعد از ازدواج را جدی بگیریم؟

دلسردی بعد از ازدواج از جمله موردی است که خیلی از زوجین به دلیل بروز آن در زندگی زناشویی خود به مشاوره خانواده مراجعه میکنند. دلایل پر تعدادی وجود دارد که دلسردی بعد از ازدواج به سراغ زوجین می آید. در مشاوره ازدواج یکی از موارد مهمی که حتما باید راجع به آن با دختر و پسر مفصل صحبت شود، آموزش مهارتهایی است كه زندگی زناشویی را از این آسیب دور نگه دارد.

روانشناسی ازدواج در غالب کارگاه های مختلف کتاب ها و راه های دیگر آموزه های زیادی را برای زوجین و علی الخصوص زوجین کم تجربه به ارمغان آورده است که به صورت جزئی تر و مفصل تر به آن میپردازیم. قبل از هر چیز زوجین جوان باید بدانند که تا میتوانند باید اطلاعات خود را در حوزه ازدواج بالا و بالاتر ببرند. این توصیه از آن جهت مهم است که مقوله ازدواج در زمانه ای که در آن زندگی می‌کنیم بسیار پیچیده تر از گذشته شده و نیازمند بررسی جدی تری است .

علت دلسردی بعد از ازدواج چیست؟

علت دلسردی بعد از ازدواج نمیتواند یک علت واحد باشد و قطعا یک سری از موارد دست به دست یکدیگر میدهند تا یک زندگی مشترک به سمت سرد شدن برود. در ادامه  برخی از نکاتی که میتواند به عنوان علت دلسردی بعد از ازدواج محسوب شود را بررسی میکنیم:

 • گاهی زوجین قبل از ازدواج به یکدیگر وعده ها و قول هایی میدهند که از توان واقعی آنها خارج است. اما ممکن است که طرف مقابل أین وعده ها را باور کنند و زمانی که خبری از این وعده ها در زندگی مشترک نمی بینند کمی از رابطه خود دلسرد شوند.
 • مدیریت خوب و مناسب رابطه جنسی بسیار در کشش زن و شوهر به یکدیگر بسیار تاثیر گذار است. زن و مرد باید گرمی رابطه جنسی را به هر نحو ممکن حفظ کنند. در مشاوره زناشویی حتما به این نکته تاکید میشود که بی کیفتی رابطه جنسی بسیار در سردی رابطه زناشویی موثر است.
 • دروغ گفتن در رابطه بعد از مدتی باعث دلسردی زوجین خواهد شد.
 • حل نکردن مشکلات و اختلاف نظر بین زن و مرد نیز نمیتواند رابطه را به سردی سوق دهد.

نشانه های دلسردی بعد از ازدواج چیست؟

نشانه های دلسردی بعد از ازدواج باید وجود داشته باشد که ما مطمن باشیم رابطه زن و مرد به این آسیب دچار شده است. زنان و مردان متاهل باید در رابطه با این نشانه ها آگاهی لازم را کسب کنند تا بتوانند در صورت دیدن این نشانه ها در جلوگیری از سرد شدن زندگی زناشویی خود به موقع و به خوبی عمل کنند. نشانه های دلسردی بعد از ازدواج عبارتند از:

 • تمایل کمتر مرد و زن به برقراری رابطه جنسی و یا حتی معاشقه
 • کم شدن هم صحبتی زن و مرد در رابطه نسبت به گذشته.
 • کم تر شدن حساسیت های معمول زوجین در مورد یکدیگر. مثلا نوع پوشش و ساعات رفت و آمد طرف مقابل برای زن و مرد مثل سابق مهم نیست.

چگونه دلسردی بعد از ازدواج را از بین ببریم؟

سرد شدن رابطه عاطفی به چه علت اتفاق می‌افتد؟

سرد شدن رابطه عاطفی از جمله آسیب های یک زندگی زناشویی است که بسیار آسیب بالایی را به رابطه تحمیل میکند. تا جایی که اگر رابطه عاطفی را از زندگی زناشویی افراد حذف کنیم تقریبا میتوان اطمینان داشت که رابطه زوج دیر یا زود به نابودی کشیده خواهد شد. اما دلیل سرد شدن رابطه عاطفی چیست؟ یکی از دلایل بروز این آسیب این است که زن و مرد آگاهی و مهارت لازم برای اداره رابطه زناشویی را دارا نیستند.

مثلا مرد یا زن با نقش های خود به عنوان همسر آشنایی ندارند. دلیل دیگر این اتفاق میتواند این باشد که زن و مردی که باهم ازدواج کرده اند به بلوغ عاطفی نرسیده اند. یعنی فرد به این حد از پختگی نرسیده است که بتواند نیازهای خود و همسرش از لحاظ عاطفی شناسایی و ارضا کند.اگر خیانتی هم از زوجین در رابطه سر بزند میتواند باعث سردی در روابط عاطفی زن و شوهر بشود.


بیشتر بخوانید: راهکار های مشاوره تلفنی خانواده چیست؟


سرد شدن رابطه جنسی چه علت هایی دارد؟

سرد شدن رابطه جنسی نیز از جمله مشکلاتی است که خیلی از زوجین برای برطرف و حل کردن آن راهی کلینیک های مشاوره خانواده میشوند. برای اینکه بدانیم دلیل سرد شدن رابطه جنسی چیست میتوانیم موارد زیر را مورد بررسی قرار بدهیم:

 • تفاوت در سلیقه و نیاز جنسی افراد که حتما باید قبل از ازدواج در مورد آن صحبت کنند و به تفاهم برسند.
 • خیانت جنسی نیز میتواند باعث سردی در رابطه جنسی بشود. زمانی که فرد نیاز جمسی خود را در رابطه فرازناشویی خود برآورده میکند قطعا کم کم رابطه جنسی با همسر جذابیت خود را از دست خواهد داد.
 • جو روانی نا امن بین زن و شوهر نیز از تمایل آنها به یکدیگر میکاهد.
 • مشکلات جنسی احتمالی در افراد نیز مساله ای است که نباید از قلم انداخت.

چگونه مانع دلسردی و دلزدگی بعداز ازدواج بشیم؟(مشاوره خانواده)

وجود دلزدگی و دلسردی اونم اندکی بعد از ازدواج یکی از مشکلاتیه که ما در برخی مراجعانمان اونجایی که میگن به انتظاراتی که از ازدواجشون داشتند نرسیدند و نوعی احساس پوچی و شکست دارند درحالی که قبل از ازدواج خیلی خوب بودند میبینیم.
درجواب باید بگوییم این دلزدگی میتونه نشات گرفته از دلایل اصلی و یا فرعی باشه که از دلایل اصلی میشه به ازدواج اجباری یا برای فرار از یک وضعیت سخت و یا بدون عشق و دوست داشتن نام برد اما گاهی این دلزدگی ها ناشی از عدم مهارتهای زندگی و نشناختن و ندانستن اینکه چگونه باید با هم رفتار کنند باشه که ما به اونا دلایل فرعی میگم که در اینجا دلایل نوع دوم دلزدگی وراهکار مقابله رواشاره میکنم:

اولین نکته اینه که نباید هدف ما صرفا ازدواج باشه:

برخی زوجین هدف خود رو از زندگی مشترک فقط ازدواج قرار میدن و تمام تلاش هاشون اینه که سریعا به هم برسند اینها بعد از مدتی که با هم ازدواج میکنند و به هم میرسن همانند فاتح یک قله تنها دقایقی از فتحشون لذت میبرند و ارام ارام دردهای پا و خستگی بدن ناشی از طی طریق، لذت فتح قله رو کم میکنه ولی اگر همین فاتح قله برای بعد از فتح قله برنامه داشته باشه اونوقت از بالای قله بودن لذت میبره پس اگر برای بعد از ازدواجتون برنامه بریزید و به اونا تمرکز کنید، ازدواج نقطه شروع لذت هاتون میشه.

✅ وجود توقعات خیلی زیاد و غیرمنطقی زوجین از یکدیگر

اینکه مرد و زن از هم توقع داشته باشند هیچ خطایی نکنند و کامل باشند و همه چیزو بدانند در حالی که در عمل این اتفاق نخواهد افتاد از عوامل ایجاد دلزدگی در زندگی خواهدشد پس اگه باور کنیم همسرمان انسان کاملی نیست اونوقت توقعمون معقولانه میشه و اگه حرکت خطایی کرد سعی میکنیم با کمک هم برطرفش کنیم.

✅ باید بدانیم همیشه در اوج نیستیم

به قول معروف قهرمان شدن ساده هست ولی قهرمان ماندن سخته این بدان معناست که در مسیر ازدواج زوجین رفتار های بسیار رمانتیک و قشنگی از قبیل کادو خریدن و حرف های عاشقانه و غافلگیر کننده انجام میدهند ولی خب بعد از ازدواج گرفتاری ها و مسائل مختلف باعث میشه کیفیت و تعداد این رفتارها کم بشه و اون رفتارها خودشون رو در قالب های جدیدی که رمانتیک بودن اونا کمتره نشون میدن حالا اگه زوجین انتظار اون رفتارهای قبلی رو داشته باشند و اونا رو نبینند دچار دلزدگی میشن پس بهتره به رابطه تازگی بدیم و به جای تمرکز و انتظار کشیدن روی رفتارهای قبلی،رفتارهای جدید رو بشناسیم و بهشون تمرکز کنیم و حتی پیش قدم انجام اون رفتارهایی که توقع داریم ببینیم بشیم.

چگونه مانع دلسردی بعد از ازدواج شویم؟

✅عدم داشتن مهارت گفتگو در بین زن و شوهر 

زن و شوهر کمتر با هم حرف میزنند و حتی برخی حجب و حیا و یا غرور دارند و خواسته ها و نیازهاشون رو به هم نمیگن و توقع دارند طرف مقابل ذهن خوانی کنه و وقتی نیازشون ارضا و جواب داده نمیشه دچار دلزدگی میشن در حال که این توقع خیلی غیرمنطقی هست و زوجین باید با هم گفتگوی صحیح بدون دلخوری رو ایجاد کنند و درخواستهاشون رو به هم بگن نه اینکه بخوان طرف مقابلشون حل معمایی کنه که خودش اصلا خبر نداره.

✅عدم بیان احساسات به یکدیگر

برخی زوجین در جواب به این سوال که چرا احساست رو بیان نمیکنی میگن طرفم مقابلم خودش میدونه یا باید بدونه که من دوسش دارم در حالی که در واقعیت این اتفاق نمی افته و زوجین از هم انتظار دارند که احساس رو از هم بشنوند مثلا خانم ها دوست دارند جمله((دوست دارم)) و اقایان دوست دارند جمله((بهت افتخار میکنم)) رو از طرف مقابل بشنوند خوب وقتی این حس بیان نمیشه دلزدگی میاره.

✅محدود و کنترل کردن یکدیگر

مساله دیگه اینه که همدیگه رو محدود نکنید و بهم گیر ندید بالاخره هر کسی یه سری رفتارهای خاص و اصطلاحا دلخوشی هایی داره که به اونا عادت کرده پس سعی نکنیم جوری رفتار کنیم که بعد از ازدواج اون مجبور بشه خودشو سرکوب کنه اجازه بدیم برخی رفتارهایی که براش مهم و لذتبخش بوده رو انجام بده.

در آخر باید بگیم در کنار همه رفتارهایی که به طور نمونه به اونا اشاره کردیم مساله خیلی مهمی که مانع دلزدگی بعد از ازدواج میشه ((درک کردن)) یکدیگه در سایه شناخت دقیق روحیات و خلق و خوی طرف مقابل هست چرا که ما از کسی که به طور صحیح و خوب ما رو درک کنه هیچ وقت خسته و دلزده نمیشیم.

عوامل دلسردی بعد از ازدواج چیست؟

سوالات متداول

چرا خیانت جنسی باعث دل سردی زن و شوهر در زندگی مشترک میشود؟

چون این اتفاق باعث کم شدن میل جنسی فرد خیانتکار به همسرش خواهد شد. رابطه جنسی بسیار در گرم شدن رابطه زن و مرد موثر است.

زن و مرد چگونه میتوانند رابطه عاطفی خود را گرم نگه دارند؟

تاکید بر نقاط مشترک به جای نقاط مورد اختلاف    فعالیت های مشترک     اهداف مشترک و تلاش در راه رسیدن به آنها

آیا مشاوره میتواند به زوجین در مورد سردی در رابطه کمک کند؟

بله قطعا این امر امکان پذیر است. البته موفق بودن آن بسیار بستگی به کیفیت مشاوره و همکاری زوجین دارد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید.

براي مشاوره در زمينه نشانه های دلسردی بعد از ازدواج چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور