کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

آیا کمک مرد در کارهای خانه لازم است؟

کمک مرد در کارهای خانه

کمک مرد در کارهای خانه امروزه یکی از مباحث جنجال برانگیز در خانواده های ایرانی شده است. زیرا هنوز فرهنگ جامعه ما نه کاملا سنتی است نه کاملا مدرن. کمک مرد در کارهای خانه از طرفی به خواسته های خانم ها برمیگردد که از نظر آنها خواسته ای برحق است ولی از طرفی دیگر آقایانی که هنوز نیم نگاهی به فرهنگ مردسالارانه گذشته دارند کمک مرد درکارهای خانه را برنمیتابند. اهمیت این موضوع به قدری است که ترجیح بر این است که در مشاوره خانواده مطرح شود و نظرات دو طرف در میان گذاشته و به بحث گذاشته شود.

همکاری مرد در کارهای خانه در خانواده های امروزی به جزئی از تقسیم کار امور منزل تبدیل شده است. البته باید گفت کمک مرد در کارهای خانه صرفا محدود به فرهنگ جامعه مدرن نمی شود. بلکه روایت های بی شماری از اهل بیت و سیرت زندگی آنها بیان شده است که نشان می دهد که حتی ائمه اطهار نیز در کارهای خانه پا به پای همسران شان کمک می کردند. از امام صادق نقل شده است که حضرت علی (ع) در نظافت و حتی پخت و پز خانه مانند آسیاب کردن آرد و پختن نان به حضرت فاطمه (س) کمک می کرده است.

با توجه به تغییراتی که در جامعه صورت گرفته است، مانند اشتغال بیشتر زنان در خارج از خانه  و همچنین اعتقاد به برابری حقوق زن و مرد برای اینکه مسئله کمک مرد در کارهای خانه به یک تنش تبدیل نشود میبایست زوجین بین خود این مسئله را به عنوان یک قراداد نانوشته حل و فصل کنند تا یکی از طرفین حس اضافه بار کاری را نداشته باشند. که اگر این اتفاق بیفتد قطعا بر صمیمیت زوجین تاثیر منفی خواهد گذاشت. و نمیگویند از کارای شوهرم خسته شدم!


بیشتر بخوانید: 10 دلیل کم حرفی مردان که لازم است بدانید


اهمیت همکاری مرد در کارهای خانه

همکاری مرد در کارهای خانه یک اجبار نیست. اهمیت همکاری مرد در کارهای خانه در مشاوره زناشویی برکسی پوشیده نیست زیرا زندگی مشترک در درجه اول یک شراکت پایاپای است. باید به این نکته توجه کرد که همکاری در انجام کارهای منزل یک هنر تقسیم وظایف است. زمانیکه یک زوجی زندگی مشترکی را تشکیل می دهند سرمایه اولیه آنها عشق به یکدیگر همچنین هدف مشترک آنها در رسیدن به تکامل مادی و معنوی است.

زندگی مشترک یک نوع شراکت است و این شراکت در همه زمینه ها باید خود را به خوبی نشان دهد. همکاری مرد در کارهای خانه باعث می شود که حس داشتن یک زندگی مشترک بین زوجین قوی تر شود. در نتیجه صمیمیت افزایش می یابد و خروجی این رویه رضایت از زندگی بیشتر است. در این حالت زوجین زندگی را متعلق به خود می بینند و به معنای واقعی کلمه زندگی ما در ذهن آنها به یک واقعیت ناگسستنی تبدیل می شود.


بیشتر بخوانید: چگونه دلخوری از همسر را بیان کنیم؟


مردان در کارهای خانه چگونه باید کمک کنند؟

اکثر آقایان در مورد چگونگی کمک مرد در کارهای خانه دچار سردرگمی اند. آنها ممکن است سوالاتی از این قبیل بپرسند:

  • چطور باید به همسرم در کارهای خانه کمک کنم؟
  • چه کارهایی را انجام دهم؟
  • چه کارهایی را انجام ندهم؟
  • چه کارهایی در شان من نیست؟
  • آیا همه کارهای خانه را باید انجام بدهم یا صرفا بعضی از آنها را؟

اکثر مردان در مورد کمک مرد در کارهای خانه دیدگاه نگران کننده ای دارند که آیا با انجام دادن کارهای داخل خانه از مردانگی من کم نمی شود. اصولا این قضیه به دو صورت متصور می شود:

  • مردانی که سمعا و طاعتا همه کارها را انجام می دهند و به قولی زن ذلیل هستند.
  • مردانی هستند که دست به سیاه و سفید نمی زندد و مرد سالاری در خانه آنها حاکم است و همسر آنها همیشه از این ماجرا شاکی است که من در همه کارهای خانه دست تنها هستم.

باور های منفی در مورد کمک مرد در کارهای خانه

ایجاد انگیزه برای کمک مرد در کارهای خانه

یکی از علل انجام رفتار در مردان لذتبخش بودن و ضروری بودن آن است بدین منظور که اگر مرد از انجام رفتاری لذت ببرد و برایش خوشایند باشد و یا حتی احساس کند ضروری است حتما به انجام آن ترغیب می شود و اگر احساس خوشایندی نداشته باشد و احساس کند کار ضروری و فوریت ندارد از انجام ان سرباز میزند. در مورد کمک مرد در کارهای خانه نیز این امر صادق است. پس خانم ها بدانید از نظر شوهران شما کارهای روزمره خانه ضرورتی ندارد و انجام آنها خیلی مهم نیست حتما بارها شده که وقتی به همسرتان میگید از کار خانه خسته شدم با این جمله مواجه شدید که مگه چیکار کردی و کار در خانه که کار نیست!!! وچقدر احساس بدی به شما دست میده!!


بیشتر بخوانید: پنهان کردن مسائل مالی چه عواقبی برای زندگی مشترک دارد؟


راهکار هایی برای ایجاد انگیزه برای همکاری مرد در کارهای خانه

خانم ها جدای از اینکه قبلا گفتم که یک مرد واجب و لازم است که در امورات خانه کمک کند یک زن نیز لازم است با انجام برخی رفتارها و با بیان برخی کلمات زمینه افزایش انگیزه شوهرانشان در انجام کارهای خانه را ایجاد کند.
پس در زیر چند راهکار برای این مساله عنوان میکنم:

اولا: چون مردان کل بین هستنداساسا خیلی از کارهای خانه رو نمیبینند پس باید حتما کارهای خانه به آنها گفته شود نه اینکه منتظر بنشینید تا اونا خودشون کار کنند

دوما: مردان به دنبال کسب اقتدار هستند پس باید به شیوه ای که این اقتدار رو به آنها تزریق میکنه با آنها حرف زد بر همین اساس به جای لحن خبری باید از لحن پرسشی از اونا درخواست بشه تا فلان کار رو انجام دهند

سوما: مردان به شدت حسابگر هستند و به هدف و حصول نتیجه و شروع و پایان کارخیلی اهمیت میدهند پس به جای اینکه با او کلی صحبت کنید و او حس کند که این امور روزمره هستند باید برای آنها اصطلاحا کار خونه رو در قالب پروژه تعریف کنید.
یادتان باشد مردان عاشق پروژه هستند یک پروژه هم آغاز و هم پایان دارد ولی امور روزمره خانه کلی است وآغازو پایان مشخصی ندارد.


بیشتر بخوانید: روانشناسی خانواده موفق چیست؟


راهکار هایی برای ایجاد انگیزه برای همکاری مرد در کارهای خانه

مثال هایی برای کمک مرد در کارهای خانه

در زیر چند مثال میاورم:
خانم ها به جای اینکه به شوهرتان بگید خیلی کار دارم بیا کمکم کن(که هیچ آغاز و پایان مشخصی ندارد و دستوری هم است و هیچ مساله مشخصی هم نشان داده نشده) و یا اینکه او را مورد هجوم و حمله قرار بدید که چرا به من کمک نمیکنی بهتر است بگوییم:
ممکنه امشب شام رو شما درست کنی؟
زحمت میکشی امروز کمک کنی لباس ها رو بشورم؟
میشه اتاق بچه ها رو مرتب کنی و وسایلشو جمع کنی؟
ممکنه ظرف های غذای امشب رو بشوری؟

در تمامی مثال های بالا کاری که به مرد گفته شده هم شروع  و هم پایان مشخص داره و هم خود کار نشان داده شده و هم چون پرسشی مطرح شده به مرد اقتدار میدهد.
ذکر یک نکته نیز در اینجا لازم است که خانم ها بدانید اگر شوهر شما فکر کنه که این کار رو برای این داره انجام میده که چون شما توقع دارید و وظیفه اش تلقی میشه احساس خیلی خوبی نخواهد داشت ولی اگر احساس کنه بعد از انجام کار از او به نوعی تقدیر میشه حس خیلی خوبی خواهد داشت.
مثلا گفتن این جمله که :((ببخشید خیلی خسته بودی ولی ممنونم ظرفها رو شستی!!!)) خیلی به مرد حال خوب میره و انگیزه تکرار این رفتار رو در اون چند برابر میکنه.


بیشتر بخوانید: چگونه از همسرم تقاضای پول کنم؟


عواقب عدم همکاری مرد در کارهای خانه چیست؟

عواقب عدم همکاری مرد در کارهای خانه بر زندگی زناشویی بسیار تاثیرگذار است. این موضوعی است که باید در آموزشمهارت های زندگی زوجین گنجانده شود.حال این را در نظر بگیرید که همکاری مرد در کارهای خانه شکل دیگری به خود بگیرد و مرد ترجیح دهد به آنچه درون خانه و کاشانه اوست توجهی نشان ندهد و تمام و کمال آنها را برعهده همسر خویش بگذارد. اینجا دیگر تقسیم کاری نیست. در نتیجه یکی از مسائلی که زوجین را بهم پیوند می دهد و حس همکاری را به وجود می آورد از بین می رود.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره زندگی مشترک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه آیا کمک مرد در کارهای خانه لازم است؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور