کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

بهترین شیوه انتقاد از همسر چیست؟

بهترین شیوه انتقاد از همسر

راه درست انتقاد از همسر چیست؟

انتقاد از همسر میتواند از مهمترین مهارت هایی باشد که هر فرد متاهلی باید در زندگی مشترک از آن برخوردار باشد. در همه زندگی های زناشویی و در همه جوامع بشری موقعیت ها و شرایطی پیش می‌آید که در آن زنان و مردان در مورد موضوعی خاص از عملکرد و رفتار همسر خود ناراضی باشند و نسب به او اعتقاد داشته باشند . اما به راستی انتقاد از همسر چگونه باید صورت بگیرد که هم اثربخشی لازم را داشته باشد و هم اینکه به تعادل روانی زندگی مشترک آسیبی وارد نکند؟ در این متن به پاسخ این سوال میپردازیم . مشاوره زناشویی راه های زیادی را به زوجین پیشنهاد میکند که بتوانند درست و مفید و موثر انتقادهای خود را با همسرانشان مطرح کنند. در ادامه توضیحات بیشتری راجع به نحوه انتقاد کردن در زندگی مشترک را ارائه میکنیم.

 بهترین شیوه انقاد از همسر کدام است ؟

شیوه انتقاد از همسر میتواند بسته به شرایط یا ویژگیهای او متفاوت باشد. در مورد شیوه انتقاد از همسر نکاتی قابل توجه است که در ادامه به برخی از آنها میپردازیم:

 • در مشاوره خانواده بر این نکته تاکید میشود که انتقاد از همسر حتما باید در حریم خصوصی زندگی زوجین اتفاق بیفتد . انتقاد کردن از همسر در جمع اغلب اوقات باعث به وجود آمدن اغتشاش بین زن و مرد میشود.
 • زوجین حتما باید در مورد موضوع مورد انتقاد اطمینان حاصل کنند و در مورد موضوعی که راجع به آن شک دارند تا زمان اطمینان حرفی به میان نیاورند.
 • نحوه انتقاد کردن همسران از یکدیگر باید با ملایمت و عطوفت همراه باشد. حرف زدن با پرخاشگری اصولا هر شرایطی را بدتر میکند.
 • در مشاوره ازدواج هم به زوجین کم تجربه آموخته میشود که انتقاد از همسر باید پایه و اساس واقعی و منطقی داشته باشد تا بتواند به قدر کافی موثر واقع شود.
 • گاهی زوجین انتقاد را با کمک یک واسطه به همسرشان منتقل میکنند. اما در اکثر موارد انتقاد باید بدون واسطه صورت بپذیرد.

چگونگی انتقاد از همسر !

چگونگی انتقاد از همسر را بهتر است از این زاویه بررسی کنیم که انتقاد از شریک زندگی یک مهارت است که اگر صحیح و به موقع صورت بگیرد میتواند نقش سازنده ای را در زندگی داشته باشد. این موضوع در حالت عکس نیز ممکن است اتفاق بیفتد. زوجین حتما باید به چگونگی انتقاد از همسر توجه داشته باشند که نباید در انتخاب زمان انتقاد اشتباه کنند. برای مثال برخی از زوجین انتقادات از همسر را به صورت دعوا و پرخاشگری مطرح میکنند که این کار هم باعث  شدت گرفتن دعوا بین افراد میشود و هم اینکه انتقاد مورد نظر بررسی نمیشود و ناگفته باقی میماند.

انتقاد از همسر

بهترین نحوه بیان دلخوری چیست؟

بهترین نحوه بیان دلخوری در زندگی زناشویی نحوه ای از بیان خواسته ها و ناراحتی هاست که باعث سوءتفاهم در رابطه زن و مرد نشود. به مثالی اشاره میکنیم که نحوه صحیح بیان مشکل را به طور ملموس تر توصیف کنیم. فرض کنید که زن از عدم استقلال شخصیتی و مدیریت مرد در زندگی ناراضی است و میخواهد این مطلب را به شوهرش انتقال دهد. زن نباید با لحن تحقیر با مرد حرف بزند و شوهر این حس را از همسرش دریافت کند که؛ همسرم به من اعتماد و اعتقادی ندارد.

زنان نباید از جملاتی مثل: (( تو هیچ استقلالی از خود نداری و همه به خودشان اجازه میدهند که برای تو تصمیم بگیرند)) استفاده کنند. حالا به بهترین نحوه بیان دلخوری دقت کنید. ((عزیزم به نظر من تو خیلی در مدیریت زندگی و تصمیمات به موقع و درست گرفتن توانایی داری اما به نظرت بهتر نیست کمی بیشتر روی این موضوع متمرکز شوی تا نتیجه بهتری بگیریم؟ اگر احساس میکنی من هم میتوانم به تو کمک کنم فقط کافی است که به من بگویی)). اگر جملات را با یکدیگر مقایسه کنید خواهید دید که تاثیر کلمات چقدر زیاد است.

 اعتراض به همسر چگونه باید باشد؟

اعتراض به همسر گاهی تنها راه باقی مانده برای افراد در روند حفظ زندگی زناشویی از آسیب های مختلف است . اما آیا اعتراض به همسر میتواند برای بهبود شرایط کارساز باشد؟ پاسخ این است که بله قطعا این کار گاهی میتواند مناسب ترین راه برای خارج شدن زندگی مشترک از شرایط نامطلوب باشد. اما زوجین باید دقت داشته باشند که اعتراض به همسر نباید به نحوی باشد که به نوعی دعوا و درگیری تبدیل شود و دوطرفف را آزرده کند. برای مثال میشود به حالتی اشاره کرد که مرد یک اشتباه را در رفتار و تصمیمات خود در راستای مدیریت خانواده دائما تکرار میکند و هر چه زن تلاش میکند و سعی در راهنمایی مرد و بهتر شدن اوضاع دارد تغییری حاصل نمی شود. در این شرایط حتما زن باید مراتب اعتراض خود را به مرد ابراز و اعلام کند.

همسر انتقاد ناپذیر چه مشخصاتی دارد؟

همسر انتقاد ناپذیر با لجبازی و غرور خود در نهایت به زندگی مشترک آسیب وارد میکند و این انتقاد ناپذیری در کوتاه مدت و بلند مدت عوارض خود را در زندگی زناشویی نشان میدهد. اما همسر انتقاد ناپذیر به فردی که با بحث و گفتگو دلایل خود برای رفتار و کردارش را توضیح میدهد گفته نمیشود. فردی که انتقاد ناپذیر است دارای مشخصاتی است مثل:

 • دائم خود را آگاه و دانا میداند دیگران را خیر
 • حاضر نیست به حرف همسرش حتی فکر کند
 • نتایج خوب را به خود نسبت میدهد و نتایج بد را به دیگران

همسر

چگونه از همسر خود به درستی انتقاد کنیم؟

این سوال بسیاری از بانوانی است که به جلسات مشاوره خانواده مراجعه می کنند. اغلب آنها از این موضوع شاکی هستند که شوهرم انتقادپذیر نیست. او به ناراحتی های ما اهمیتی نمی دهد و اغلب به دنبال پاسخ این سوال هستند که چگونه ناراحتی خود را به همسرمان بگوییم. نحوه اعتراض به همسر چیست؟ چگونه به همسرم بگویم از او ناراحتم؟ چگونه این ناراحتی را به همسرم نشان دهم؟ آیا با نامه اعتراضم را به همسرم نشان دهم یا اینکه با او رودررو صحبت کنم؟ انتقاد از شوهر می تواند شامل موضوعات مختلفی شود مانند موضوعات جنسی، موضوعات مالی، چگونگی تربیت فرزندان و …که در مشاوره زناشویی و زندگی مشترک پاسخ های آنها را خواهید یافت.

اما باید بدانیم انتقاد از همسر باید طوری باشد که باعث دلخوری بیشتر و تنش در خانواده نشود. باید بگوییم که انتقاد از همسر در زندگی زناشویی، به نوبه خود رفتار مخربی نیست و حتی می تواند تعامل درست زوجین را بهبود ببخشد زیرا یک انتقاد سازنده می تواند پیامی را که زوجین بهم می رسانند به نحوه درستی هدایت کند و حس سلامتی رابطه آنها را تضمین کند. اما متاسفانه باید بگوییم که اغلب افراد هنگامی که از آنها انتقاد می کنید زیاد استقبال نمی کنند. در نتیجه باید بدانید همسر شما نیز از این قائده مستثنی نیست.


بیشتر بخوانید: آیا شناخت مردان ممکن است؟


نحوه درست انتقاد از همسر

نحوه درست انتقاد از همسر شامل مهارت های زندگی می شود که بانوان باید آنها را رعایت کنند.

 • بهتر است هنگامی که می خواهید از همسرتان انتقاد کنید به جای زیر سوال بردن رفتار همسرتان در ابتدای بحث خواسته ها، امیال و نیازهای خود را مطرح کنید.
 • هنگام انتقاد از شوهر بهتر است دلخوری های خود را مکتوب کنید و به ریشه های رفتارهای همسرتان در قبال خودتان بیشتر فکر کنید.
 • زمانی که می خواهید از همسرتان انتقاد کنید سعی کنید خود را جای او بگذارید و حتی در مواقعی به او بگویید من زمانی که خود را جای تو می گذارم، فکر میکنم تو به این مساله اینگونه فکر می کنی؛ در این زمان درک متقابل شما بیشتر خواهد شد.
 • در ابتدای بحث انتقاد از همسر باید به صورت واضح به همسرتان بگویید که هدف تان از انتقاد از رفتارهای او، صرفا حل مشکل است و قصد رنجش او را ندارید و در نهایت می خواهید به تفاهم بیشتری دست پیدا کنید.
 • هنگام انتقاد از شوهرتان طوری رفتار نکنید که او عمدا قصد رنجش شما را دارد. بهتر است بگویید که اگر او شناخت بیشتری از نیازهای شما داشته باشد قطعا این مشکلات پیش نمی آمد و علت این مشکلات می تواند یک سوءتفاهم ساده باشد.

چگونگی انتقاد از همسر

چگونگی انتقاد از همسر سوالی است که خیلی از بانوان به دنبال پاسخ آن می گردند؛ علی الخصوص در زمانی که آنها نمی توانند انگیزه تغییر رفتار در همسرشان را به وجود بیاورند و به بیانی از این بابت درمانده می شوند. هنگامی که می خواهید از همسرتان انتقاد کنید سعی کنید کارهای مثبتی که او انجام داده را برایش بازگو کنید و به او بگویید چقدر این رفتارها در نظر شما مهم است. اینگونه صحبت کردن باعث می شود فضای بین شما بسیار صمیمی تر شود. در یک فضای مثبت عاطفی قطعا انتقاد کردن سوءتفاهم کمتری به بار می آورد و شما می توانید بهتر پیام خود را به شوهرتان انتقال دهید. به یاد داشته باشید هنگامی که می خواهید از یک رفتار همسرتان انتقاد کنید، به هیچ وجه پیام تان را به صورت کنایه بیان نکنید. سعی کنید سخنان شما واضح، شفاف و مهربانانه باشد.


بیشتر بخوانید: با جدا کردن بستر خواب همسرم چه کنم؟


نحوه درست انتقاد از همسر

روش های غلط انتقاد از همسر

روش های غلط انتقاد از همسر می تواند طیف گسترده ای را شامل شود که ما در این مقاله سعی می کنید تعدادی از آنها را برای شما بازگو کنیم. حتی المقدور از انجام آنها پرهیز کنید. روش های غلط انتقاد از همسر شامل موارد زیر است:

 • دلخوری خود از همسرتان را با دیگران مطرح کنید.
 • هنگام صحبت با او، همسرتان تحقیر و مورد تمسخر قرار دهید.
 • هنگام انتقاد از همسرتان، او را با دیگران مقایسه کرده و رفتارهای آنها را به رخ همسرتان بکشید.
 • هنگام انتقاد از همسرتان یکدندگی و لجاجت کنید.
 • طوری با همسرتان صحبت کنید، گویی که دارید از او بازگویی می کنید.
 • لحن بیان شما هنگام مطرح کردن انتقادتان، سرشار از تندی، خصومت و یکدندگی باشد.

چگونه ناراحتی خود را به همسرمان بگوییم؟

یکی از پرسش های مکرر خانم ها درمشاوره روانشناسی اینه که میگن ما تا میاییم از شوهرمون انتقاد کنیم و اشتباهش رو بهش بگیم یا لج میکنه یا دعوا راه می اندازه یا کار غلطش رو توجیه میکنه یا اصلا منکر رفتارش میشه!! و من نمیدونم باید چه کار کنم؟ و برخی زوجین هم میگویند سکوت میکنیم و میسوزیم و میسازیم که این خود باعث میشه در دراز مدت احساس افسردگی و پوچی و بی انگیزگی اونا رو فرابگیره پس چه باید کرد؟

در جواب باید گفت: برهیچ کسی پوشیده نیست که زندگی که در اون انتقاد نباشه همانند آب سالمی است که اگه یکجا راکد بمونه میگنده پس باید انتقاد کرد ولی نحوه انتقاد کردن رو بلد شد.


بیشتر بخوانید: با فحاشی همسر خود چکنیم؟


روش های غلط انتقاد از همسر

نحوه درست انتقاد از همسر چیست؟

نحوه درست انقاد از همسر در شناخت مردان نهفته است.

ابتدا چندویژگی مردان رومیگم وبا توجه به این ویژگیها، چندراهکار رو مرورمیکنیم:

 • اولین ویژگی مردان کسب احساس اقتدار است پس هرچیزی این احساس رو کم کنه باهاش مقابله میکنند.
 • دومین ویژگی مردان پناه بردن به غار تنهایی در مشکلات و اختلافات است.
 • سومین ویژگی مردان کسب سریع اطلاعات و آگاهی و راه حل از گفتگو کردن است.
 • چهارمین ویژگی مردها اینه که اونا در یک لحظه بر روی یک مساله تمرکز میکنند

خوب حالا با توجه به این چند ویژگی که گفتم راهکارهای زیر رو نگاه کنید.


بیشتر بخوانید: دلیل حساسیت همسر در دوران نامزدی چیست؟


راه های انتقاد از همسر:

راه های انتقاد از همسر چیست؟

 • هرگز موقع انتقاد کردن شوهرتونو مقایسه نکنید و اسم فرد خاصی رو نیاریدمثلا نگید داداشم یا داداشت یا دوستت بلکه اونو فقط با خودش مقایسه کنید مثلا عزیزم دیروز که نشستی و به حرفام گوش دادی خیلی کیف کردم و بهت افتخار کردم (هم اقتدار و هم اطلاعات میدید)
 • اگر بتوانید به جای انتقاد کردن از شوهرتون به او پیشنهاد بدیداثربخش تر خواهد بود مثلا به جای اینکه بگیم چرا من رو تفریح نمیبری به او بگیم وقتی منو تفریح میبری حالم خوب میشه و یا به جای اینکه بگید چرا دیر اومدی خونه؟و تاحالا کجا بودی؟ میتونید بگید خیلی ترسیدم و نگرانت شدم اتفاق خاصی افتاده بود که دیر اومدی؟ (دارید هم اطلاعات میدی و هم اقتدار)
 • برای انتقادکردن وقت شناس باشید مثلا وقتی شوهرتون تو غار تنهایی هست انتقاد نکنید چون اون از این وضعیت داره لذت میبره و شما با حرف زدنتون هرچند هم صحیح و درست و منطقی باشه دارید حس کیف رو از او میگیرید مثلا وقتی از سرکار اومد خونه یا دیر اومد خونه یه مدت بهش وقت بدید تا خودشو بازیابی کنه (غار تنهایی)
 • خانم عزیز بر عکس خودتون که وقتی یک مرد بخواهد از شما انتقاد کنه باید کلی مقدمه چینی کنه تا پذیرشش براتون راحت بشه حین انتقاد کردن از مرد خیلی براش توضیح و تفسیر ندید چون مردان حوصله نشستن و حرف گوش دادن ندارند پس خلاصه برو سر اصل مطلب (کسب سریع اطلاعات)

نحوه درست انتقاد از همسر

 • انتقاد از شوهر باید در مکان مناسب مثلا جاهایی که شلوغه و کسی شما رو نمیشناسه و همراه با یک چیز لذت بخش باشه انجام بشه مثلا پارک و جنگل که در اون موسیقی صدای آب و یا خوردن تنقلات هست انجام بشه.
 • برخی خانم ها در حین انتقاد کردن داد و فریاد و جیغ میزنند سوال من اینه مگر همسر شما ناشنواست من میدونم شما حداقل با داد زدن خودتون رو یه لحظه تخلیه میکنید ولی میدونید دیگه حرفتون اثر نخواد داشت و متقابلا اونم فریاد بلند تری بر سر شما میزنه و چون تن صدای مردان کلفت است هرگز نمیتونی بلند تر از او حرف بزنی و در نتیجه رو به گریه و زاری میاری!!!(کاهش اقتدار دادن به مرد).
 • از انتقاد کردن حین دعوا ،عصبانیت و مشاجره زناشویی بپرهیزید چون در دعوا احساس بر دو طرف غالبه هیچ حرف منطقی پذیرفته نمیشه و حتی اثر معکوس خواهد داشت(حس کاهش اقتدار و عدم تمرکز بر روی چند مساله).
 • هیچ وقت از مردتون انتظار نداشته باشید که اگر انتقادی کردید سریع بر روی او اثر بگذاره بلکه به او فرصت فکر کردن بدید اجازه بدید مطالب شما رو تجزیه وتحلیل کنه اجازه بدید حس کنه انگار خودش داره به نتیجه میرسه نه اینکه شما به نتیجه رسوندیدش (اقتدار دادن و تمرکز بر یک مساله)

همراهان عزیز یادتون باشه در یک انتقاد خوب باید از همه تکنیک های بالا استفاده کرد نه اینکه فقط یکی رو انجام بدید مطمئن باشیدروی شوهرتون اثر خواهد گذاشت.


بیشتر بخوانید: آیا همکاری مرد در کارهای خانه لازم نیست؟


 چگونگی انتقاد از همسر

سوالات متداول

چگونه خواسته های خود را به همسرمان بگوییم؟

انتقاد ازهمسر باید در مکان مناسب مثلا جاهایی که شلوغه و کسی شما رو نمیشناسه و همراه با یک چیز لذت بخش باشه انجام بشه مثلا پارک و جنگل که در اون موسیقی صدای آب و یا خوردن تنقلات هست انجام بشه.

نحوه درست انتقاد از همسر چیست؟

نحوه درست انقاد از همسر در شناخت مردان نهفته است.چندویژگی مردان رومیگم وبا توجه به این ویژگیها، چندراهکار رو مرورمیکنیم:اولین ویژگی مردان کسب احساس.اقتدار است پس هرچیزی این احساس رو کم کنه باهاش مقابله میکنند.دومین ویژگی مردان پناه بردن به غار تنهایی در مشکلات و اختلافات است.سومین ویژگی مردان کسب سریع اطلاعات و آگاهی و راه حل از گفتگو کردن است.چهارمین ویژگی مردها اینه که اونا در یک لحظه بر روی یک مساله تمرکز میکنند.

بدترین شیوه انتقاد از همسر چیست؟

هنگام انتقاد از همسرتان، او را به هیچ وجه تحقیر و مورد تمسخر قرار ندهید.هنگام انتقاد از همسرتان، او را با دیگران مقایسه نکنیدو رفتارهای آنها را به رخ همسرتان نکشید.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: How Couples Can Use Criticism Constructively

براي مشاوره در زمينه بهترین شیوه انتقاد از همسر چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 2 نظر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1399/5/24

شنبه

1399/5/25

یکشنبه

1399/5/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید