کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

دلایل و نشانه های خیانت در زندگی زناشویی چیست؟

خیانت در زندگی زناشویی,اثرات خیانت در زندگی زناشویی,

خیانت در زندگی زناشویی بدون شک بدترین و مخرب ترین پیشامد در طول زندگی مشترک برای هر انسانی است . خیانت در زندگی زناشویی اتفاقی پیچیده و زننده است که توانایی این را دارد زندگی را به نابودی بکشاند . یک هنجار شخصیتی که نمود اجتماعی آن بسیار وسیع است . کاملا طبیعی است که هیچ کس نخواهد زندگی خود را در بحبوحه یک خیانت تصور کند و حتی فکر کردن به آن هم برایش هراس آور و شوم باشد . اما حتی اگر خلاف میل باطنیتان هم باشد باید بپذیرید که باید سواد کافی در مورد چیستی خیانت در زندگی زناشویی ، علایم خیانت در زندگی زناشویی و نحوه برخورد و درمان خیانت در زندگی زناشویی را داشته باشید .

هدف بدبین کردن شما به همسر و زندگی مشترکتان نیست بلکه کمک به شما در برابر احتمال مورد خیانت واقع شدن است . پس سعی کنید در مرحله اول با کمک مشاوره خانواده راه را بر خیانت ببندید و از آن جلوگیری کنید . اما اگر در حال حاضر درگیر با آن هستید بهتر است دست از هر عمل خود سرانه ای بردارید و با مراجعه به مشاوره زناشویی و زندگی مشترک به یک راهکار موثر برای برخورد با این مسئله برسید . چرا که خیانت در زندگی زناشویی مسئله ساده ای نیست و نیاز به تشریح روانشناسی و در صورت نیاز روان درمانی دارد .


بیشتر بخوانید: دلایل اصلی خیانت چیست؟


تعریف خیانت همسر

شاید باورتان نشود اما درصد آقایانی که در ایران به همسرانشان خیانت می کنند متاسفانه بیشتر میشود. با توجه به این آمارها، مشخص می شود یکی از مهم ترین مشکلات زندگی زناشویی افراد، خیانت است. این روابط در ابتدا از طریق شبکه های مجازی است و بعد از آن به شکل قرار ملاقات و …. پیش می رود.

خیانت در زندگی زناشویی علل زیادی دارد اما مهم ترین علت آن تنوع طلبی جنسی و نبود عشق در زندگی است. فرد دیگر در زندگی آرامش ندارد و درکنار همسرش ارضا نمی شود. به همین دلیل به دنبال کسی در خارج از خانه است تا علاوه بر نیاز های عاطفی، نیازهای جنسی او را نیز برطرف کند. در بیشتر موارد دختر و پسر قبل از ازدواج مطیع خانواده های خود هستند و گاهی حتی مجبورند با کسی ازدواج کنند که پدر و مادرشان انتخاب کرده است. اگر از افرادی که خیانت کرده اند سوال شود همه آن ها دلیلی را بهانه می کنند. شاید 1 درصد از این افراد خوشی زیر دلشان زده و بدون هیچ بهانه ای زیر سرشان بلند می شود.


بیشتر بخوانید: نشانه های خیانت همسر در زندگی مشترک چیست؟


نشانه های خیانت

دلیل خیانت همسران

  • مشکلات اقتصادی
  • رفتارهای زشت و عدم اعتماد متقابل
  • عدم احترام
  • توجه به خانواده های دوطرف
  • زیاده طلبی همسر
  • نداشتن اطلاعات کافی در مورد همسرداری

و نبود انگیزه در زندگی مشترک، مسیر خیانت را برای هر دو طرف باز می کند. همه ما نیاز به زیبایی داریم و زیبایی را دوست داریم. اگر زن یا مرد برای همسر خود زیبا به نظر نرسد، خوش بو نباشد، رفتار معقولانه و منطقی نداشته باشد. مهربان و سپاسگذار نباشد و شادی و نشاط نداشته باشد، انتقاد پذیر نباشد، قطعا جاذبه اش را برای همسر خود از دست می دهد. زن و شوهر باید برای محکم کردن پیوند و رابطه خود به این موارد اهمیت دهد.

اما اگر کار از کار گذشت و خیانت کرد آن وقت باید چه کند؟

به خودتان زمان بدهید.  اقدام آنی نکنید. مثلا اینکه به خودکشی فکر کنید یا از همسرتان طلاق بگیرید.در این موارد بهتر است به همسرتان چیزی نگویید. درابتدا با یک مشاور خبره در این زمینه صحبت کنید تا او برحسب شرایط خانوادگی بهترین راه را به شما نشان دهد. اگر لزومی به صحبت با همسر بود سعی کنید او را متوجه کار خود کنید. مدتی از خانه دور باشید تا هم او به کارش فکر کند و هم شما فرصتی برای بازسازی خود داشته باشید. در انتها اگر این اقدامات جواب نداد می توانید درخواست طلاق کنید.


بیشتر بخوانید: اعتماد به همسر بعد از خیانت !چگونه خیانت را جبران کنیم؟


اثرات خیانت در زندگی زناشویی

اثرات خیانت در زندگی زناشویی گاه آنقدر عمیق است که جبران ناپذیر میشود و هر تلاشی برای ترمیم آن بی ثمر است . اثرات خیانت در زندگی زناشویی صرفا به زندگی مشترک ختم نمیشود که با جدایی آن را تمام شده فرض کنیم . متاسفانه در بعضی از موارد اثرات خیانت در زندگی زناشویی به حدی مخرب است که به طور کل روان و شخصیت فرد آسیب دیده را تحت تاثیر قرار میدهد و حتی تا پایان عمر ممکن است با او همرا باشد یا در حالتی بدتر او را به یک شخصیت اجتماعی منفی تبدیل کند که به جبران ظلمی که بر او واقع شده دست به انتقام جویی یا هر حرکت خطرناک دیگری بزند .

پس اثرات خیانت در زندگی زناشویی را محدود به زندگی مشترک خود ندانید چرا که ممکن است در ابعاد اجتماعی خود را نشان دهد . اگر آن را محدود به زندگی مشترک بدانیم یا به طلاق زوجین ختم میشود یا در خوش بینانه ترین حالت ممکن پس از طی یک روند درمانی زوج با این مسئله کنار می آیند اما هرگز به طور صدرصد همه چیز شبیه سابق نخواهد شد .

درمان خیانت در زندگی زناشویی,نشانه های خیانت در زندگی زناشویی,

درمان خیانت در زندگی زناشویی

درمان خیانت در زندگی زناشویی روندی است که نیازمند شکیبایی است . و از جمله مسائلی که مستلزم کمک های مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی است قبل از هر اقدامی برای درمان خیانت در زندگی زناشویی از تصمیم های عجولانه خودداری کنید وضعیت و ناراحتی شما کاملا قابل درک است اما به همسرتان فرصت توضیح بدهید . اکنون وقت سرزنش و تحقیر کردن نیست سعی نکنید با تخریب شخصیتی همسرتان حال خود را بهترکنید . در عوض یکبار دیگر بی نظیر بودن خود را به او نشان دهید و با حفظ آرامش به او بگویید که وقت آن رسیده همه چیز را توضیح دهد تا یک تصمیم درست بگیرید .

اما اگر شما شخص خاطی هستید سعی کنید تمام ماجرا را بدون کم و کاست توضیح دهید تا همسرتان فرصت هضم آن را داشته باشد و هر لحظه با جریانی دیگر شوکه نشود گاهی ممکن است طرف مقابل ما فردی بوالهوس ، تنوع طلب ، تعدد طلب و بدون عزت نفس باشد چنین شخصی حتی اگر ابراز پشیمانی کند و شما او را ببخشید پس از مدتی اگر در شرایط خیانت قرار بگیرد بازهم خیانت در زندگی زناشویی را پی خواهد گرفت . برای این دسته از افراد خیانت در زنگی زناشویی یک اشتباه نیست بلکه یک انتخاب است ، این افراد هرگز لیاقت بخشش را ندارند و قدردان خوبی های شما نخواهند بود پس تلاش برای تغییر آنها کاملا بی فایده است .


بیشتر بخوانید:  راه های تشخیص خیانت زن به شوهر


 

زندگی زناشویی

گذشت در چه صورت ؟

اما همه ما آنسان هستیم که خطا جزئی از سرشت ما است . گاهی فرد با وجود نکات مثبت اخلاقی وعلاقه به همسر و زندگی خود ممکن است دچار لغزش شود به همسر خود خیانت کند . اگر همسرتان در دسته دوم قرار دارد بهتر است کمی هم خود را آنالیز کنید . آیا همسرتان را درک میکنید ؟ آیا سعی میکنید که لحظات شادی را برای او رقم بزنید ؟ آیا به او اعتماد به نفس لازم را میدهید ؟ آیا به قدر کافی به نیاز های جنسی و روحی او پاسخ میدهید؟ بله گاهی خود ما زمینه را برای خیانت در زنگی زناشویی را فراهم میکنیم ، پس او را از همه نظر سیراب کنید تا کسی به غیر از شما به چشم او نیاید .

اما اگر با این تفاسیر باز هم به شما خیانت شد ابتدا بفهمید که آیا اولین بار است یا خیر . سپس مطمئن شوید که همسرتان واقعا پشیمان و خواستار جبران است . به طور حتم این جریان روحیات و ذهنیت شما را به هم ریخته و نمیدانید چگونه باید رفتار کنید که زندگیتان به روال عادی برگردد و همسرتان دیگر این اشتباه را تکرار نکند . این جا است که باید از تخصص و تجربه مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی نهایت استفاده را ببرید . شما بیشتر از هر زمان دیگری برای درمان خیانت در زندگی زناشویی به مشاوره زناشویی و زندگی مشترک احتیاج دارید بنابراین پس از شنیدن گفته های همسرتان با هم به مشاور خانواده مراجعه کنید تا با تشریح داستان شما بهترین روند درمان خیانت زناشویی و بازسازی رابطه شما را برایتان پیدا کند .


بیشتر بخوانید: چگونگی برخورد با زن خیانتکار


نشانه های خیانت در زندگی زناشویی

نشانه های خیانت در زندگی زناشویی گاهی کاملا محسوس و عینی است و گاهی نیاز به دقت و ریزبینی دارد دقت به نشانه ها را با بدبینی و شکاک بودن اشتباه نگیرید . بعضی از اشخاص بطور ذاتی نمیتوانند کاملا اعتماد کنند و افراد شکاکی هستند . اگر به رفتار افراد در خانواده توجه شود به رابطه زناشویی بین آنها میتوان ، پی برد . همچنین گاهی یک یا دو مورد از این نشانه های خیانت در زندگی زناشویی ممکن است فقط یک سوء تفاهم باشد اما اگر در طی یک مدت متوجه چند مورد از این نشانه ها در همسر خود شدید میتوانید به وجود نفر سومی در زندگیتان شک کنید .

اثرات خیانت در زندگی زناشویی,اثرات خیانت در زندگی زناشویی,

نشانه هایی که باید جدی گرفته شود

اگر رابطه جنسی شما به کیفیت گذشته برقرار نمیشود و حس میکنید فاصله بین دفعات آن زیاد تر شده و در همسرتان آن لذت همیشگی را نمیبینید . اگر دیگر به اندازه گذشته در کنار شما وقت نمیگذراند و به هر بهانه ای از هم کلامی با شما دوری میکند . اگر از دوست جدیدی که او را به شما معرفی نکرده و مدام با او در تماس است حرف میزند . اگر به تازگی از وضعیت موجود زندگیتان مدام گله میکند . اگر بیشتر از حالت عادی به ظاهر خود میرسد . اگر برنامه روزمره او دچار تغییرات بزرگی شده است . اگر بیشتر از همیشه به تلفن همراه و شبکه های اجتماعی خود وابسته شده است .

اگر بی دلیل عصبانی میشود یا بی دلیل خاصی شاد به نظر میرسد . اگر تماس هایش را در حضور شما جواب نمیدهد یا دیگرتلفن همراه اش را کنار شما رها نمیکند . اگر مسافرت های بدون شما برای او پیش می آید . اگر در مسائلی که قبلا راغب نبود اکنون کنج کاوی میکند . اگر دیگر به شما نمیگوید که وقت بیشتری را برای باهم بودن صرف کنید . اگر در مقابل شما استرس دارد و نمیتواند به چشمانتان نگاه کند . و حتی اگر به طور غیر طبیعی بیشتر از همیشه به شما ابراز احساسات میکند . . . اینها میتوانند نشانه های خیانت زناشویی به شما باشند . البته تمام نشانه ها نیستند اما نشانه های مهمی هستند که بین زن و مرد مشترکند . گاهی با کمی دقت به آنها پی خواهید برد .


بیشتر بخوانید: بهترین راه برخورد با خیانت به شوهر چیست ؟


خیانت در زندگی زناشویی چیست ؟

خیانت در زندگی زناشویی چیست ؟ متاسفانه بعضی از افراد فقط همبستری و برقراری رابطه جنسی با نفر سوم را خیانت میدانند اما باید گفت که خیانت ابعاد گوناگونی دارد که فقط بدترین آن خیانت جنسی است . به طور کل اگر بخواهیم یک تعریف جامع در پاسخ این سوال که خیانت در زندگی زناشویی چیست ؟ ارائه دهیم به هر عمل ، رفتار ، حس ، و تجربه ای که شخص به طور پنهانی انجام میدهد و میداند که اگر همسرش از آن آگاه شود ناراحت میشود خیانت گفته میشود (قابل ذکر است به طور مثال شرکت در اموری مانند امور خیریه ، کلاس های مفید آموزشی . . . نمیتواند جنبه خیانت داشته باشد چرا که بعضی از افراد همسر خود را از هر نوع پیشرفت مثبت هم منع میکنند ) .

اما در پایان ؛اجازه ندهید روح شما آنقدر تنزل پیدا کند که با خیانت کنار بیاید ، شما بزرگ و ارزشمند هستید و خیانت پست ترین شکل و بعد انسانی شما را به نمایش میگذراد . هیچ دلیلی نمیتواند خیانت را موجه نشان و شاید بتوانید با هر بهانه ای دیگران را متقاعد کنید اما در مقابل قلب و شرافت خود هیچ پاسخی نخواهید داشت و باور کنید که خیانت نکردن لطف به طرف مقابلتان نیست احترام به عزت نفس خویش است .


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی خیانت همسر


نشانه های خیانت

سوالات متداول

 همسرم دیگر میل و رغبتی به رابطه جنسی با من ندارد.. به نظرتان آیا به من خیانت می کند؟

خیر..سعی کنید با او دراین مورد صحبت کنید که علت این موضوع چیست؟ قطعا او دلایل خود را دارد. سعی کنید این سوء ظن را برطرف کنید و با خوشبینانه به این قضیه نگاه کنید. نگران نباشید.

 همسرم به من خیانت کرده و بعد از فیلمی که از او گرفتن توافق کردیم از هم جدا شویم.. آیا نفقه به او تعلق میگرد یا خیر؟

 در هر شرایطی حتی خیانت، نفقه و مهریه حق زن است. بهتر است تا قطعی شدن طلاق نفقه او را کامل بپردازید. در صورت امکان سعی کنید آبروی همسرتان را حفظ کنید و این موضوع را پیش خودتان حل نمایید.

حکم دادگاه برای مردی که بارها خیانت کرده چیست؟

 پس از ثابت شدن خیانت شوهر که البته کار سختی است و در بسیاری از موارد نیاز به حضور نفر سوم است، مرد به 99 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خیانت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Things You Need to Know If a Partner Betrayed You

براي مشاوره در زمينه دلایل و نشانه های خیانت در زندگی زناشویی چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور