کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

نشانه های خیانت چیست و چگونه با آن برخورد کنیم؟

نشانه های خیانت

نشانه های خیانت (betrayed)

نشانه های خیانت در مشاوره خانواده شناسایی می شوند و زوجین باید اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشند تا از این آسیب اجتماعی که گریبان خیلی از خانواده ها را در جامعه امروز میگیرد جلوگیری کنند . نشانه‌های خیانت بسیار در حفظ و مراقبت از زندگی زناشویی و عملکرد همسران در این بحث موثر است . اگر همسران بتوانند نشانه های خیانت را بشناسند دیگر در زمان بروز احتمالی خیانت غافلگیر نمبشوند و میتوانند با برخور مناسب و به موقع  با خیانت در پیشگیری و درمان این موضوع موفق باشند . علائم خیانت را میتوان از طرق مختلف شناخت مثلا از راه آموزش و خواندن کتب مربوط . کمک گرفتن  از روانشناس و مشاوره خیانت نیز میتواند در شناخت علائم خیانت برای ما موثر خواهد بود . زوجین باید توجه داشته باشند یک زندگی زناشویی خوب ساختی است نه این که شانص و اقبال باعث این مساله باشد.


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی خیانت


پیشگیری از خیانت ممکن است؟

نشانه های خیانت و شناسایی به موقع آنها از مهمترین مواردی است که میتواند به افراد برای پیشگیری از وقوع خیانت کمک کند. این نشانه ها میتواند بسیار متفاوت و متنوع باشد. این تنوع به دلیل متفاوت بودن فرهنگ ها و سبک های زندگی مختلفی است که افراد در پیش میگیرند. برای مثال ممکن است یک رفتار در یک فرهنگ از نشانه های بی وفایی به حساب بیاید و همان رفتار در فرهنگ دیگر یک امر کاملا عادی در زندگی زناشویی قلمداد شود.

البته افرادی که به طور تخصصی در حوزه روانشناسی خیانت فعالیت میکنند یک سری از نشانه ها را به عنوان نشانه هایی که در همه فرهنگ ها میتواند حاکی از خیانت یکی از زوجین باشد به ما معرفی میکند که در این بخش به تعدادی از این علائم و نشانه ها اشاره خواهیم کرد. رفتارهایی که باید ما را در مورد خیانت احتمالی فرد نگران کند در مردان و زنان متفاوت است. البته در برخی از موارد علائم مشترکی نیز در این باره یافت میشود.

اصلی ترین پیش بینی کننده های خیانت

در ابتدا به نشانه خیانت در مردان میپردازیم :

  • مردی که وارد رابطه فرازناشویی شده باشد دائم در حال پیدا کردن بهانه ای برای خروج از خانه و حریم خانواده میباشد.
  • کم شدن درخواست های مرد برای برقراری رابطه جنسی میتواند ناشی از ارضا شدن این نیاز مهم مردان در رابطه با فرد دیگری باشد.
  • مرد خیانتکار معمولا ذوق شوق کمتری برای برقراری ارتباط کلامی با همسر خود دارد و از وقت گذراندن با او میگریزد.
  • تلفن های مکرر و پنهانی نیز از دیگر نشانه هایی است که در افرادی که در دام خیانت گرفتار شده اند بسیار زیاد دیده میشود.

بعد از پرداختن به برخی از نشانه عمومی خیانت مردان به برخی از نشانه‌های خیانت در زنان نیز میپردازیم:

  • یکی از نشانه های اصلی زنان متاهل و متعهد دلگرمی فوق العاده زیاد آنها نسبت به زنگی مشترک و در کل خانواده است. بی توجهی نسبت به زندگی مشترک و فرزندان میتواند از جمله نشانه های بی وفایی در زنان باشد.
  • امتناع از رابطه جنسی با همسر به دلیل ارضای نیاز جنسی در رابطه فرازناشویی نیز از علائم شایع در این رابطه میباشد.
  • بی توجهی کلامی و رفتاری نسبت به شوهر به وفور در زنانی که وارد رابطه عاطفی با فردی غیر از همسر خود میشوند نیز بسیار مشاهده میشود.

حتما به خاطر داشته باشید که این علائم باید توسط یک فرد متخصص به صورت کاملا حرفه ای بررسی شود تا بتوان طبق آن تصمیم گرفت که فرد مقابل ما به رابطه زناشویی خویش خیانت کرده است یا خیر.

نشانه های خیانت

نشانه های خیانت مردان  (sings of man’s betrayed)

نشانه های خیانت مردان قطعا اگر جدی گرفته نشود میتواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد و حتی باعث ازبین رفتن زندگی زناشویی شود . زنان میتوانند با شناسایی و تشخیص علائم خیانت مردان از این اتفاق ناگوار جلوگیری کنند . به خانم ها پیشنهاد میشود که در صورت دیدن علائم و نشانه های بی وفایی مردان هرچه سریعتر به نزد یک روانشناس برای قرار گرفتن در روند یک مشاوره خانواده و روانشناسی مراجعه کنند . یک روانشناس که تجربه و تحصیلات سرشاری دارد میتواند با مشاوره خانواده بهترین راهکارها را به زنانی که احساس میکنند مورد خیانت قرار گرفته اند یا ممکن به آنها خیانت شود  ارائه کند . نشانه های بی وفایی مردان گاهی زمینه از هم پاشیده شدن خانواده را فراهم میکند . در صورتی که اگر قبل از اتفاق افتادن به این مسئله رسیدگی شود ممکن است جلوی وقوع آن به راحتی گرفته شود .


بیشتر بخوانید: نشانه خیانت همسر در زندگی مشترک چیست؟


نشانه های خیانت زنان  (sings of  women’s betrayed)

نشانه های خیانت زنان نیز به اندازه مردان حتی بیشتر اهمیت دارد . به این دلیل که پایه و مرجع و نگهدارنده اصلی نظام و شاکله یک خانواده  زن است و مادر نقش تعیین کننده‌ای در آن دارد . مردان نیز میتوانند نشانه های بی وفایی زنان را در صورت مشاهده  با مشاور درمیان بگذارند تا از خدماتی مثل خدمات مشاوره خیانت استفاده و بهره لازم را ببرند . به این دلیل برای مردان واجب است  نشانه های خیانت زنان را بشناسند که ناگهان به خاطر خیانت صورت گرفته غافلگیر نشوند . گاهی نیز کم کاری مردان در بعضی از وظایف همسری باعث بروز نشانه ها و علائم در أین موضوع میشود . برای مثال مردی که نیاز جنسی همسر خود را به نحو شایسته و کافی ارضا نمیکند . تا مدتی ممکن است زن طاقت بیاورد ولی به احتمال زیاد دیر یا زود زن نیاز جنسی خود را در روابط فرازناشویی برطرف میکند .

چیست


بیشتر بخوانید: دلیل خیانت زنان متاهل چیست؟


مشاوره در مورد نشانه های خیانت مردان

مشاوره در موردنشانه های خیانت مردان  میتواند کاملا در تصمیم گیری زن خیانت دیده تاثیر گذار باشد و تمام مسیر داستان خیانت اتفاق افتاده را تغییر دهد . گاهی زنان بعد از متوجه شدن در این رابطه که از اعتماد آنان سوءاستفاده شده است و به احساسات و همچنین جسم آنها از طرف همسرشان خیانت شده برافرپو پریشان میشوند و ممکن است این هیجانات منفی زود گذر منجر به گرفتن تصمیمی بشود که دیر یا زود زن را پشیمان کند .

برای مثال زن فکر میکند که فقط طلاق تنها چاره خیانت اتفاق افتاده است . در این زمان نقش یک مشاوره زبده بیشتر به چشم می آید . مشاوره در مورد خیانت مردان میتواند از گرفتن تصمیمات هیجانی توسط زن خیانت دیده جلوگیری کند . مثلا در نظر بگیرید که مردی فقط با یک زن دیگر از طریق فضای مجازی آشنا شده است و هنوز اتفاق ناگواری رقم نخورده اما زن با فهمیدن این موضوع سریعا درخواست جدایی میکند .


بیشتر بخوانید: دلایل خیانت مردان متاهل چیست؟


مشاوره در مورد نشانه های خیانت زنان

مشاوره در مورد نشانه های خیانت زنان نکات جالب و جذابی را میتواند برای ما به ارمغان بیاورد . مشاوره در این مورد میتواند بسیار گسترده و کاربردی باشد و به تسهیل در شناخت نشانه های بی وفایی به مردان کمک کند . مشاوره در مورد خیانت زنان میتواند شامل پیشگیری و تکنیک هایی باشد که قبل از وقوع و همزمان با بروز اولین نشانه خیانت از طرف زن مرد را یاری کند تا جلوی وقوع این اتفاقات را بگیرد . گاهی علائم خیانت اگر شناسایی نشوند زمینه را برای جدایی و ناکامی زوجین فراهم میکنند .

برای مثال زن و شوهری در در بعد رابطه جنسی خود دچار مشکل هستند و فکر میکنند که أین مشکل عادی یا حل نشدنی میباشد . در این مواقع به سردی گرایش پیدا کردن زندگی میتواند جزو بزرگترین علائم خیانت باشد . اما مرد به دلیل ناآگاهی از این نشانه‌ها چشم پوشی میکند و وقتی هشیتر میشود که اتفاقات ناگوار برای زندگی مشترکش افتاده است .


بیشتر بخوانید:نشانه خیانت زنان به شوهر چیست؟


خیانت به دلیل طلاق عاطفی (emotional divorce)

گاهی زن و مرد نمیتوانند بعد از ازدواج توقعات یکدیگر را برآورده کنند . گاهی به دلیل اینکه توقعات یکی از دو طرف بالاتر از حد معمول و استاندارد است و گاهی نیز به دلیل اینکه افراد بنا به دلایل مختلف تغییر میکنند . به هر حال زندگی از شور و شوق اولیه و گرمای زندگی مشترک رو به سردی میگذارد . ممکن است در مواردی زن و شوهر کم کم میل به یکدیگر را از دست بدهند . در این زمان است که آهسته آهسته طلاق عاطفی شکل میگیرد .

یعنی زن و شوهر فقط در شناسنامه و به صورت رسمی با یکدیگر زن و شوهر هستند . این شرایط کم کم باعث به وجود آمدن زمینه ها و علائم خیانت میشود . زن و مرد در بیشتر موارد طلاق عاطفی حتی از یکدیگر جدا میخوابند . کم کم هر دو طرف به فکر رفع نیازهای جنسی ، عاطفی و مالی خود با شخص دیگری می افتند و نشانه های خیانت بروز می‌کند .


بیشتر بخوانید:چگونگی برخورد با زن خیانتکار


رابطه جنسی  (sex)

از عوامل تعیین کننده و به راحتی میتوان گفت اصلی در گرم نگه داشتن یک زندگی زناشویی کیفیت و تداوم رابطه جنسی بین زن و شوهر میباشد . نشانه های خیانت مردان در این زمینه بسیار زیاد به چشم میخورد . زنان باید بدانند درست است که رابطه جنسی همه چیز زندگی نیست اما قطعا از آرمان حذف نشدنی یک زندگی مشترک میباشد .

نشانه‌های خیانت مردان از زمانی شروع به بروز میکند که زن به هر دلیلی نمیتواند از مرد خود نمکین کند و مرد از برآورده شدن نیاز جنسی خود از سمت همسرش ناامید میشود . با اولین زنی که از نظر جنسی او را جذب کند وارد رابطه میشود و به تدریج در باتلاقی که خودش ساخته غرق میشود . از اصلی ترین نشانه خیانت مردان در این مورد میتواند به شاد و سرزنده بودن مرد با وجود عدم داشتن رابطه جنسی با کیفیت با همسر خود میباشد . البته دوباره بر مشاوره زناشویی برای شناخت علائم خیانت مردان تاکید میشود .

چگونه با ان


بیشتر بخوانید:نشانه خیانت زناشویی چیست؟


رابطه کلامی

اکر از تمام زوجین موفقی که زندگی مشترک خوبی دارند بپرسیم قطعا به این نکته اشاره میکنند که هر اتفاقی و طوفانی که در زندگی آنها بروز کند رابطه کلامی و حرف زدن را از برنامه های خود حذف نمیکنند . در این زمینه برعکس مسائل مربوط به رابطه جنسی ، نشانه های بی وفایی زنان بیشتر نمود پیدا مبکند . حرف زدن و شنیدن و در کل رابطه کلامی از نیازهای حذف نشدنی یک زن در زندگی زناشویی میباشد .

وقتی زن میبیند که برای مر خود فقط در حد یک ابزار جنسی است قطعا حالت های سرخوردگی در آن دست میدهد . در این شرایط زن با اولین گوش شنوایی که غریبه تست و او را قضاوت نمیکند و چه بسا تائید نیز میکند و وارد رابطه شده و کم کم علائم خیانت زنان بروز میکند . از معروف ترین علائم خیانت زنان میتواند به بی تفاوتی و عدم مسئولیت پذیری نسبت به خانه و خانواده اشاره کرد .


بیشتر بخوانید: خیانت در زندگی زناشویی


سندروم آشیانه خالی  (empty nest syndrome)

مشاوره درمورد خیانت مردان و البته مشاوره در مورد خیانت زنان همیشه با مساله سندروم آشیانه خالی درگیر و در حال کلنجار میباشد . گاهی زن و مرد در همان سال های اولیه زندگی زناشویی  به این نتیجه میرسند که به درد هم نمی خورند و مناسب زندگی با یکدیگر نیستند . اما به دلایلی که میتواند مختلف و متفاوت باشد نمیتوانند از یکدیگر جدا شوند .

بیشترین مانعی که بر سر راه طلاق و جدایی آنها قرار دارد وجود فرزندان آنها است . پدر و مادر بخاطر فرزندان و به امید و عشق آنها به پای زندگی میمانند . اما بعد از بزرگ شدن و استقلال پیدا کردن بچها دیگر دلگرمی برای ماندن و انرژی گذاشتن به پای این زندگی ندارند . در مشاوره در مورد خیانت زنان روانشناسان این حوزه باپر دارند در این حالت دیگر زن و مرد نمیتوانند جدا شوند اما به عنوان هم خانه باهم میمانند و معمولا از روابط فرازناشویی را در دستور کار قرار میدهند .


بیشتر بخوانید: راه های تشخیص خیانت زن به شوهر


چگونگی خیانت در سندروم آشیانه خالی

همانطور که گفته شد زن و مرد در این مورد باهم هم خانه هستند اما برای ارضای نیازهای مختلف خود را با افرادی غیر از همسر خورد رابطه دارند . در مشاوره در مورد خیانت مردان این مورد نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد که چون دو نفر در جوانی هیچ احساسات و محبتی از طرف مقابل ندیده اند این مساله به عنوان نوعی عثده در آنها شکل گرفته است و ماندگار شده .حالا وقتی که زن یا مرد میخواهد به زندگی زناشویی خیانت کند برای جبران این عقده به دنبال دختران و پسران بسیار جوان میروند . خیانت زن شوهردار و در کل خیانت زنان متاهل به خودی خود جزو آسیب های اجتماعی و خانوادگی بسیار مضر هستند . حالا تصور کنید که این اتفاق چقدر ترسناک تر میشود زمانی که با افرادی رابطه فرازناشویی برقرار میکنند که سالها کوچکتر از خودشان است .


بیشتر بخوانید: عوارض خیانت مرد به همسر


ازدواج اجباری

ازدواج اجباری از دیگر عوامل بروز خیانت و وارد شدن زوجین به روابط فرا زناشویی است . خیانت زن به شوهر خود زمانی اتفاق می‌افتد که ز میل و وابستگی خاصی به هر دلیل به شوهرش ندارد . یکی از اصلی ترین دلایل این عدم وابستگی نارضایتی زن در ازدواج با این مرد خواهد بود . زمانی که بعضی از موارد خیانت به همسر را مشاهده میکنیم و آن را مورد بررسی قرار میدهیم در مورد مردان به این موضوع بر میخوریم که او از ازدواجش از ابتدا راضی نبوده و ممکن است بعد از گذشت چند سال مرتکب خیانت شود . زن خیانتکار ممکن است چون از اول به مرد زندگیش حس خاصی نداشته و نمیتوانسته به او دل ببندد همیشه دنبال راه فراری می گشته که از این رابطه بگریزد . به محض این که أین زن به فردی متمایل مشود علائم خیانت زنان در این رابطه زناشویی دیده میشود .

برخورد کنیم


بیشتر بخوانید: بهترین راه برخورد با خیانت به شوهر چیست؟


مشاوره خیانت (betrayed counseling)

گاهی افرادی که با خیانت همسرشان رو به رو میشوند بخاطر بار هیجان های منفی که به سمتشان هجوم می‌آورند قابلیت تصمیم‌گیری منطقی در این مورد را از دست میدهند . این اتفاق کاملا طبیعی است و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد . در این مواقع مشاوره خیانت همسر میتواند به کمک فرد خیانت دیده بیاید . یک روانشناس میتواند به مرد کمک کند تا در فضای آرام در این مورد تصمیم گیری کند . همچنین مشاوره خیانت زن اطلاعات زیادی در این مورد به مرد بدهد . مثلا اطلاعاتی مانند راههای اثبات خیانت زن ، روانشناسی زنان خیانتکار ، چگونه متوجه خیانت زن شویم ؟ ، نحوه برخورد با زن خیانتکار و… از جمله فاکتورهایی است که میتوان در این مورد با استفاده و بهرمند شدن از مشاوره روانشناسی از آن سود برد .


بیشتر بخوانید: دلایل اصلی خیانت چیست؟


خیانت زن به شوهر از نظر اسلام

اسلام نیز در مورد خیانت زوجین در زندگی زناشویی آموزه های زیادی برای ما به ارمغان آورده است .در ضمن گفتنی است که اسلام خیانت و روابط فرازناشویی را جزو آسیبهای مهلک و نابود کننده میداند . این تاکید به این دلیل ایست اسلام خانواده را در پیشرفت روند مثبت جامعه رکن اصلی میداند . یعنی اگر خانواده در جامعه معنی خود را از دست بدهد جامعه رو به خمودگی و شاید حتی نابودی کشاند . از جمله آموزشهای  اسلام در این زمینه اطلاعاتی شامل مشاوره درمورد خیانت شوهر ، حکم خیانت زن شوهردار ، دور بودن زن و شوهر از هم و مهریه در صورت خیانت زن به مرد و بسیاری از موضوعات مشابه  قابل اشاره است . مجازات هایی راهم میتوان در آموزه های دینی که توسط پیشوایان ما تفسیر شده است را مناسب با عمق و نوع خیانت مشاهده کرد .

سوالات متداول

کاهش میل جنسی از نشانه های مربوط به خیانت زنان است یا مردان؟

این علامت در زمان خیانت در هر دو جنس دیده میشود و مختص یک جنس خاص نیست. اما حتما باید توجه داشته باشیم که این کاهش میل جنسی دلایلی مثل دلایل پزشکی یا مثلا کاهش میل جنسی به دلایل مشکلات روحی از جمله افسردگی یا استرس و فشار های عصبی نباشد.

خیانت به دلیل اعتیاد به سکس یعنی چه؟

گاهی افراد به این دلیل دست به خیانت میزنند که تنوع طلب هستند اما گاهی اوقات نیز افراد از بیماری های روانی رنج میبرند که منجر به خیانت جنسی میشود . اعتیاد به سکس از جمله همین بیماری هاست که در آن به عنوان مثال فرد حتما باید در یک ماه با چند نفر مختلف داشته باشد تا بتواند از بهم ریختگی ذهنی در امان باشد.

تعریف خیانت مالی چیست؟

خیانت مالی نیز یکی از أنواع مهم خیانت است که معمولا توسط زنان صورت میگیرد. در خیانت مالی فرد پولی را که بابد در خانواده و رابطه زناشویی و امور مربوط به زندگی مشترک خرج کند برای رابطه با فرد غریبه ای که با او رابطه احساسی دارد هزینه میکند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خیانت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:9 Steps To Dealing With Betrayal And Getting Over The Hurt

براي مشاوره در زمينه نشانه های خیانت چیست و چگونه با آن برخورد کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور