کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

در دعوای خانوادگی چکنیم؟

دعوای خانوادگی

راههای جلوگیری از دعوای خانوادگی

دعوای خانوادگی و اختلافات میان زن و شوهر از جمله اتفاقات تلخ در زندگی زناشویی است که گاهی نمی توان از آن جلوگیری کرد. دعوای خانوادگی میان زوجین و فرزندان خانواده، درخانواده های شلوغ بیشتر است. حل کردن مشکلات خانوادگی و آرام کردن محیط خانه نیاز به مدیریت اصولی دارد. زیرا هر اندازه تعداد افراد خانه بیشتر باشد مسائل و مشکلات میان آن ها بیشتر است. بعضی از این اختلافات، کوتاه مدت است و با میانجی گری دیگران حل و فصل می شود.

اما بعضی از این اختلافات به حدی جدی است که هیچ کس نمی تواند برای بهبود آن قدمی بردارد و گاهی باعث از هم پاشیدن خانواده ها می شود. این نوع دعواها شامل همسر آزاری و جنگ های فیزیکی و کودک آزاری است.  این ها همه نوعی تهدید برای هر خانواده به حساب می آیند و حتما باید به مشاوره خانواده ارجاع داده شود. اگر موفق به درمان نشدند باید حدالامقدور افراد مشکل دار یا زوجین درگیر، جدا از هم زندگی کنند.

عوامل و علل دعوای خانوادگی

عوامل دعوای خانوادگی در خانواده ها متفاوت است. مثلا در برخی، این اختلافات میان زن و شوهر است. در بعضی خانواده ها، فرزندان به شدت با هم درگیر هستند و در برخی دیگر والدین با فرزندان یا فرزندان با والدین مشکل دارند. این دعواها و کشمکش ها بسیار خسته کننده و آزار دهنده است و برای درمان آن ها قطعا نیاز به مشاوره مشکلات خانوادگی حس می شود. اگر فکر می کنید که اختلافات شما به حدی رسیده که کنترل آن از دستتان خارج شده، پس بهتر است هر چه زودتر دست به کار شوید و با کمک یک شخص باتجربه این مشکل را حل کنید.

عوامل دعوای خانوادگی:

1- عوامل روانشناختی

امروزه به دلیل مشکلات زندگی و تغذیه و شرایط زیست محیطی و همچنین مسائل اقتصادی، افراد خانواده فشار روحی زیادی را تحمل می کنند. به عنوان مثال پدر خانواده، بعد از روز خسته کننده وقتی از سر کار می آیند، به جای استقبال خانواده مدام باید غرغرها و بهانه های خانواده اش را بشنود. اگر این فرد در خانه آرامش نداشته باشد پرخاشگر می شود. یا مادر خانواده ، دوست دارد در ازای خدماتی که در خانه انجام می دهد از او قدردانی و تشکر کنند، اگر همه از او طلبکار باشند فشار روحی شدیدی به او وارد خواهد شد. این مشکلات حتما باید ریشه یابی شود. بهتر است در این موارد به مشاوره زناشویی مراجعه شود تا او بتواند راه حلی برای این معضل پیدا کند.

2- عوامل اقتصادی

از مهم ترین عواملی که امروزه همه با آن درگیر هستند مشکلات اقتصادی است. این مشکلات، ارتباط مستقیمی با اختلافات و درگیری های خانواده دارد و علت آن کاملا مشهود است. توصیه ما به این خانواده ها این است که همه اعضای خانواده باید در این مورد مسئولیت پذیر باشند و هر کس به نوبه خود گوشه کار را بگیرد و صرفا منتظر مرد خانواده نباشند.

3- عوامل اجتماعی و اخلاقی

خیانت، دروغ، مشکلات اخلاقی، فساد، اعتیاد و .. از دیگر عوامل دعواهی خانوادگی می باشد که اگر درمان نشود باید قید خانواده را زد. به همین دلیل قبل از هر ازدواجی باید تحقیقات لازم را انجام داد.


بیشتر بخوانید: علت دعوای زیاد زن و شوهر چیست؟


راههای حل دعواهای خانوادگی

حل کردن دعواهای خانوادگی به نسبت نوع اختلاف ومیزان جدی بودن آن، متفاوت است.

از مهم ترین راهکارها در حل کردن دعواهای خانوادگی عبارت است از :

 • ریشه یابی علت دعوا

اولین گام در حل کردن دعواهای خانوادگی، ریشه یابی علت دعواست. اگر با همسرتان دعوا می کنید، هر دو باید علت ناراحتی های خود را بگویید و با هم صحبت کنید. اگر با فرزندانتان مشکل دارید با آن ها صحبت کنید و بگویید مشکل اصلی اش چیست. البته اینگونه نباشد که هر چه می خواهد برایش فراهم کنید. سعی کنید با منطق و آرامش او را آرام کنید.

 • کنترل خشم و عصبانیت

شاید کمی سخت باشد اما مهم ترین راه حل اختلاف، کنترل خشم و آرامش یافتن در زندگی است.

 • حدالامکان با محبت و مهربانی همه را به آرامش دعوت کنید.
 • مهارت های اجتماعی بیاموزید.
 • مسئولیت پذیر باشید و با یکدیگر همدلی کنید.
 • مهار های زندگی را تقویت کنید و راه حل های حل مساله را بیاموزید.

بیشتر بخوانید:   17  مهارت کنترل خشم در زندگی زناشویی


علت دعواهای زن و شوهر

علت دعواهای بین زن و شوهر ناشی از پیروی از الگوهای غلط جامعه است. در اکثر موارد اینگونه است که زن و شوهر به خاطر عوامل بیرونی با یکدیگر به مشکل برمی خورند. این علت ها شامل :

 • کمبود کیفیت زندگی
 • عجول بودن و کم صبر بودن
 • نداشتن گوش شنوا برای شنیدن انتقادات همسر
 • نبود منطق در زندگی

آثار مشاجرات خانوادگی

آثار مشاجرات خانوادگی به دو دسته تقسیم می شود:

 • آثار فردی

قطعا اختلافات و دعواهای خانوادگی هر چه بیشتر باشد تاثیر آن بر روی زن و شوهر بیشتر است. به دلیل حرف های بدی که در دعواها و مشاجرات میان زوجین رد و بدل می شود، ممکن است دو طرف هیچگاه و حتی تا آخر عمر یکدیگر را نبخشند و این فاصله هر روز و هر روز بیشتر می شود. اگر عشق در زندگی نباشد و به جای آن حس انتقام پر رنگ شود دیگر می شود انتظار یک خانواده موفق و شادی را داشت؟ علاوه بر آن آثار مشاجرات خانوادگی در فرزندان نیز به شدت مشهود است. فرزندی که پدر و مادرش مدام در حال درگیری هستند قطعا آینده روشنی برایش وجود نخواهد داشت. اگر به آینده آن ها اهمیت می دهید حتما به مشاوره زناشویی  مراجعه کنید ومشکل را حل کنید.

 • آثار اجتماعی

اختلافات ودرگیری ها در خانواده علاوه بر آثار فردی، اجتماع را نیز درگیر خود می کند. پرخاشگری، خشم و عصبانیت و مشکلات روحی فرد روی اجتماع نیز تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل ریشه یابی و درمان این اختلافات کمک بزرگی به اجتماع و فعالیت های اجتماعی نیز خواهد کرد.


بیشتر بخوانید: راهکارهای کاهش استرس در خانواده چیست؟


دعوا

کودکان و مشاجرات خانوادگی

می دانید که ارتباط مستقیمی میان کودکان و مشاجرات خانوادگی وجود دارد. آثار مشاجرات خانوادگی بر روی فرزندان به شدت زیاد است. فرزندی که پدر و مادر او مدام در حال درگیری و دعوا هستند قطعا آینده روشنی ندارد. به این دلیل که تمرکز این کودک برای یادگیری و کسب مهارت به شدت پایین می آید. علاوه بر آن دچار اختلالات روحی و رفتاری و جسمی خواهد شد. این کودک یا نوجوان در آینده همان رفتاری را با همسرش خواهد داشت که از پدر ومادر خود دیده و در آینده به فرد عقده ای و مریض تبدیل خواهد شد. اگر دعوا یا مشاجره ای دارید قبل از آن به فرزند خود فکر کنید و به مشاوره خانواده مراجه کنید و سریع آن را حل کنید.

سوالات متداول

شوهر بسیار بهانه گیر و پرخاشگره و با پسر بزرگش هر روز درگیره… نمی دونم چطور این موضوع رو حل کنم چون ممکنه به درگیری فیزیکی ختم بشه. لطفا راهنماییم کنید.

اگر مشکل شوهرتون رو می دونید وکاری از دستتون بر میاد انجام بدید و کاری کنید که دنبال بهانه نگرده. اما اگه علت بهانه جویی هاشو نمی دونید باید هر چه زودتر به مشاوره خانواده یا یک روانشناس متخصص مراجعه کنید.

6 ماهه ازدواج کردیم. همسرم سر کوچکترین مسائل با من بحث می کنه. مهربون و با گذشته اما خیلی به بحث کردن علاقه داره. به نظرتون چطور این اخلاق رو از سرش بندازم؟

اگر شما علت بحث هستید پس سعی کنید احساسات خودتون روکنترل کنید و کاری نکنید بحث پیش بیاد. اگه سر هر چیزی بحث میکنه بهش بگید که من از بحث خوشم نمیاد.اگه فکر میکنی کارت درسته انجامش بده.اگه یه باراشتباه کرد دفعه بعد سعی می کنه این رفتارش رو کنترل کنه.

شوهرم دست بزن داره و سیگاری هم هست. یه مدت به مشکل مالی خورد کلا به هم ریخت. یه پسر 3 ساله هم دارم که روحیه ش واقعا خراب شده. نمی دونم. پشتوانه مالی هم ندارم که ازش طلاق بگیرم. چی کار کنم؟

مورد شما کمی حساسه. یه مدت ازش دور باشید. اگه فکر می کنید واقعا قابل اصلاح نیست بهتره باهاش زندگی نکنید چون صحبت جون شما وپسرتون در میان است. می تونید از کمک یه متخصص روانشناس هم استفاده کنید

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره دعوای خانوادگی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (The 8 Keys to Resolving Family Conflict )

براي مشاوره در زمينه در دعوای خانوادگی چکنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

نظرات

- 16 نظر:

 1. سلام خدمت شما
  من دو سال قبل پدرم رو بر اثر تصادف از دست دادم یه خواهر کوچک تر از خودم هم دارم ماز با مامانم زندگی میکنیم.
  هر وقت خواهرم میخواد کاری کاری بکنه مامانم عصبانی میشه و هی دعوا میکنه یا من مثلا زمانی که میخوام یه چیزی بگم مامانم خیلی زود عصبانی میشه و یه اوضاع بدی میشه طوری که امروز به خاطر همین دعوا ها سرم خیلی درد میکنه و فقط میخوام بشینم و گریه کنم. البته اینه رو هم بگم که مادرم بعد از فوت پدرم اخلاقش عوض شده مثل اینکه اصلا اعصاب نداره.
  تو رو خدا کمکم کنید. نمیخوام خوانواده مون از هم بپاچه

  1. سلام
   باید به مادرت بگی که درکش میکنی برای شرایطی که داره. اینطوری بهتر میشه درک بشید.

 2. آخه حتی وقتی کل کل هم نمی‌کنیم پدرم به یه چیزی پیله میکنه و همه اذیت میشن
  مثلا امروز که اومدیم مشهد داشتم از سفره هفت سین عکس میگرفتم و پدرم گفت که سوئیچ رو بزارم سر جاش گفتم باشه بزار عکسم رو بگیرم و میزارم
  ولی هی شروع به تکرار حملش مرد و عصبانیم کرد ولی چیزی نگفتم و سوئیچ رو گذاشتم سر جاش.
  پدرم از چیزایی که میدونه دوس دارم سوءاستفاده میکنه مثلا میدونه من خیلی گربه دوس دارم و حتی در این باره صحبت هم کردیم و قرار بود برام بگیرن و سر همین موضوع پدرم میگه ببین 4 بار بهت یه کاری رو گفتم تا انجامش دادی
  مجبورم میکنه بخاطر چیزایی که دوس دارم به حرفش گوش بدم منم سر همین با پدرم دعوام شد و کل مسافرت اومدنمون خراب شد

  1. شما باید بتونی مهارت این پیدا کنی که با پدرت تعامل دوستانه داشته باشی
   به پدرت به عنوان کسی که باید چلوش قد علم کنی نگاه نکن
   به دست آوردن استقلال خوبه ولی نه اینکه این با پدرت امتحان کنی
   ضمنا نباید بزاری هر چیز بی اهمیتی تبدیل به یه دعوای تمام عیار بشه

   1. واقعا ممنون که کمکم کردین
    چون این موضوع خیلی وقت بود که داشت اذیتم می‌کرد
    نمیدونین چندبار به فکر این افتادم که اصلا از اتاقم بیرون نیام و کلا با هیچکسی صحبت نکنم و خودم با خودم باشم یه مدت امتحانش کردم
    بعد خودشون میان میگن بیا بیرون اما همینکه پامو از در بیرون میزارم دوباره یه سوژه جدید پیدا میشه که بخواد دعوا راه بندازه. همیشه هم مشکل منم
    حتی حق گریه کردن هم ندارم و اگر گریه کنم باز یه دعوای دیگه راه میفته ولی سعی میکنم خیلی بهش توجهی نکنم چون میدونم آخرش دوباره همه چیز مثل اول میشه
    ممنون از کمکی بهم کردین
    خیلی دلم میخواست بیشتر صحبت کنم ولی فک کنم دیگه اذیتتون کردم
    ممنون🙏🙏🙏

    1. خواهش میکنم دختر خوب انشالله روز به روز بهتر بشی و سال خوبی براتون باشه عزیزم

 3. سلام
  تو خونه ما هر چند وقت یه بار یه دعوا راه میفته که بیشتر اوقات پدرم دلیلشه
  پدرم آدمیه که زود ناراحت میشه و بدترین اخلاقش اینه که وقتی قهر میکنه اصلا با کسی حرف نمیزنه
  حتی وقتی مادرم میخواد باهاش صحبت کنه که بفهمه اصلا چرا اینجوری میکنه جواب نمیده و گیر میده به من که چرا اینجوری حرف میزنم چرا کار خونه نمیکنم و از این جور کارا
  من‌ با پدرم زیاد کل کل میکنم ولی هیچوقت تصور هم نمیکنم وقتی داریم با هم حرف می‌زنیم یهو سر من دعوا بشه و واقعا حس بدی پیدا میکنم
  کارایی که پدرم میکنه واقعا هم من و هم مادرم اذیت میکنه
  مادرم آدم استرسیی هستش و پدرم از این سوء استفاده میکنه و مثلا یهو میره بیرون تا 3 ساعت و بعد میاد می‌خوابه و دوباره میره
  قبول دارم بعضی اوقات مقصر منم ولی پدرم خیلی گندش میکنه و من با این حرف مامانم که هی میگه چیکار کنم اذیت میشم
  چون واقعا نمیتونم با مادرم صحبت کنم
  خیلی از این رفتارا خسته شدم
  گاهی دلم میخواد اصلا با کسی حرف نزنم تا دعوا پیش نیاد ولی بازم آخر حرفمون یه چیزی پیدا میکنه که بهش گیر بده و قهر میکنه
  دیگه تحملم سر اومده

  1. کیانا جان اگه خوب دقت کنی خوب میدونی این دعوا ها جرقه هاش از کجا شروع میشه. خب دختر باهوش سر ایم پیزا با پدرت کل کل نکن خواهشا

 4. سلام
  من واقعا با خانوادم مشکلی ندارم فقط بعضی اوقات میدونم که علت بحث تو خونم و گاهی اوقات واقعلا عذابم میده . میشه گفت مشکل پدرم هست . البته نه همیشه . منو پدرم همیشه با هم کل کل داریم ولی جوری نیست که دعوامون بشه . پدرم بهم چیزی نمیگه و در عوض به مادرم میشگه و مادرم اذیت میشه . مثلا داریم با هم بحث میکنیم بعد من یه چیزی میگم که بعد پدرم ناراحت میشه و دیگه نه با من و نه با مادرم صحبت نمیکنه . بعضی اوقات دوست دارم اصلا با پدرم صحبت نکنم چون همیشه اخرش دعوا میشه

  1. با سلام
   لطفا مسائل تنش آمیز شناسایی کن
   کمتر به مسائلی که ایجاد درگیری میکنه فکر کن
   در موقع تنش سکوت کن
   محبت به پدر فراموش نکن
   موفق باشی

   1. من دلیل موضوع رو میدونم ولی اصلا جرئت اینو ندارم که با پدرم صحبت کنم چون جوابی به من نمیده و در عوض به مادرم گیر میده و مادرم اذیت میشه.
    مادرم هم از روی ناچار میاد جای من و میگه چیکار کنم و این بیشتر اذیتم میکنه
    همیشه باید نزدیک دوماه صبر کنم تا خود پدرم بیاد و باهام صحبت کنه و همه چیز درست شه ولی توی اون دوماه واقعا عذاب میکشم

    1. خب شما که بچه نیستی که منتطر بمونی پدرت بیاد با شما آشتی کنه طوری رفتار کن که انگار مسئله خاص و بزرگی پیش نیومده

     1. بله قبول دارم که باید بهش بی توجهی کنم ولی وقتی بعد هر دعوا مادرم پیشم میاد و میخواد که دلداریش بدم اما نمیتونم حتی یه چیزی بگم
      این بیشتر ناراحتم میکنه که بین دعوای منو پدرم
      مادرمهه اذیت میشه

     2. کیانا نگفتیم پدرتو از تعامل حذف کنی منطور کاهش تنش بود

  1. سلام
   دوست عزیز الان که کروناست که آمار دعوا بالا رفته کلا متوجه دلیل دعوای شما نشدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور