کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

حل اختلافات زناشویی چگونه ممکن است؟

حل اختلافات زناشویی
3/5 - (2 امتیاز)

اختلافات زناشویی را چگونه حل کنیم؟

حل اختلافات زناشویی نسبت به نوع مشکل و البته عواملی نظیر فرهنگ طرفین، سن سطح تحصیلات و همچنین سطح اجتماعی دوطرف میتواند متفاوت باشد. گاهی حل اختلافات زناشویی باید بین خود زن و شوهر صورت بپذیرد. چون بهترین نوع حل و فصل کردن مسائل مربوط به زندگی مشترک به گونه ای است که موضوع مورد نظر تا حد امکان از فضای خصوصی زن و شوهر خارج نشود.

در صورتی که ابعاد و عمق اختلافات وسیع تر باشد بزرگترهای دو خانواده یعنی افراد موثر و باتجربه میتوانند برای مشکل گشایی و کمک به زوجین وارد عمل شوند. البته بزرگترها باید توجه داشته باشند که در این موقعیت ها از انصاف و تعادل خارج نشوند و کمک آنها تبدیل به خیانت در زندگی زوج نشود. در موارد پیچیده تر نیز عاقلانه ترین کار بهره بردن از مشاوره خانواده یا مشاوره زناشویی و زندگی مشترک میباشد که از پرکاربردترین زیرشاخه های علم روانشناسی هستند.

بهترین شیوه حل اختلافات زناشویی چیست؟

شیوه حل اختلافات زناشویی همانطور که ذکر شد بسیار متفاوت است. زمانی که زوجین برای حل مشکلات به وجود آمده در زندگی زناشویی مشاوره روانشناسی را انتخاب میکنند معمولا سریع تر و با کیفیت بالاتری به نتیجه دلخواه میرسند. این به خاطر این است که روانشناسی که در حوزه مشاوره خانواده فعالیت میکند به صورت روزمره با این مشکلات و البته در مورد موضوعات مختلف سر و کار دارد. او ممکن است مشکلی که برای اولین بار برای زن و شوهر به وجود آمده را برای چندین بار و برای افراد مختلف حل کرده باشد. بخاطر همین آگاهی یک روانشناس میتواند در انتخاب شیوه حل اختلافات زناشویی برای زوجین مختلف موفق تر باشد. معمولا روانشناسان از شیوه های زیر برای حل مشکلات زناشویی استفاده میکنند:

 • روانکاوی برای حل تعارضات فردی
 • از ابهام در آوردن شرایط زندگی افراد با پیدا کردن مشکل اصلی
 • تشخیص بیماری روانی احتمالی در زوجین

چگونگی حل اختلافات زناشویی

چگونگی حل اختلافات زناشویی توسط روانشناس به سبک و شیوه او در کار کردن بستگی دارد و هر مشاور ممکن است روش خود را برای حل مشکلات زناشویی داشته باشد. برای اینکه بیشتر با چگونگی حل اختلافات زناشویی توسط روانشناس آشنا شویم به این موارد دقت کنید:

 • برخی روانشناسان از تشکیل جلسه سه نفره و گفته شدن مشکلات زن و شوهر به صورت رو در رو استفاده میکنند.
 • برخی روانشناسان زن و مرد را به صورت جداگانه ویزیت میکند.
 • بعضی از روانشناسان که دیدگاه زیستی به مسائل دارند مراجعان خود را از زاویه پزشکی نیز مورد بررسی قرار میدهند و تاثیر بیماری ها و مشکلات روان تنی را در مرجعان خود مورد واکاوی قرار میدهند.

اختلافات

روانشناسی مشکلات زناشویی چه کمکی به زوجین میکند؟

روانشناسی مشکلات زناشویی علاوه بر حل مشکلات موجود بین زن و شوهر در پیشگیری از بروز تنش در رابطه نیز برای زنان و مردان برنامه های زیادی دارد. در اینجا به چند نکته برای پیشگیری از بروز اختلافات زناشویی اشاره میکنیم:

 • در روانشناسی مشکلات زناشویی دائم تاکید میشود که زوجین وقت مناسب را برای حرف زدن انتخاب کنند تا نتیجه دلخواه حاصل شود.
 • زوجین حتما باید اهمیت برطرف شدن نیاز جنسی و تاثیر آن بر کیفیت رابطه زناشویی را درک کنند.
 • رازداری از جمله مواردی است که در همه شیوه های روانشناسی زناشویی به عنوان تحکیم کننده رابطه از آن یاد میشود.

بهترین نکات برای مدیریت اختلافات در زندگی زناشویی کدام است ؟

مدیریت اختلافات در زندگی زناشویی بسته به نکاتی میباشد که زوجین ملزم به رعایت آنان هستند. برخی از اعمالی که در مدیریت اختلافات در زندگی زناشویی کارآمد هستند عبارتند از:

 • هیچ زوجی پیدا نمی شود که کاملا به هم شبیه باشند. زوجین باید تلاش کنند که بیشتر روی نقاط اشتراکشان تمرکز کنند تا نقاط اختلاف.
 • زن و مرد نباید در حضور جمع اختلافات خود را مطرح کنند. این کار معمولا عواقب خوبی را به دنبال ندارد.
 • برای مدیریت بهتر زندگی به زوجین اللخصوص زوجین کم تجربه تر پیشنهاد میشود که از مشاور کمک بگیرند.

اختلافات خانوادگی و طلاق چه ارتباطی باهم دارند؟

اختلافات خانوادگی و طلاق رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. شاید در نگاه اول اختلافات خانوادگی و طلاق از هم فاصله داشته باشند ولی حقیقت چیز دیگری است. به وجود آمدن اختلاف بین زن و مرد یک امر طبیعی است ولی زوجین حتما باید بدانند که نباید بخاطر آرام شدن شرایط در لحظه موضوعات بین خود و همسرشان حل نشده باقی بماند. وقتی اختلافات بین زن و شوهر نادیده گرفته میشود و آنها به اسم مدیریت زندگی دائم مشکلات را نادیده میگیرند، کم کم پای بی میلی به همسر، دروغ ، خیانت و خیلی از آسیب ها به زندگی زوجین باز میشود که زمینه را برای جدایی و طلاق فراهم میکند. اختلافات خانوادگی و طلاق و رابطه بین آنها را زوجینی بهتر درک میکنند که به دلیل عدم رعایت موارد ذکر شده متحمل آسیب های زیادی شده اند.


بیشتر بخوانید: راهکار های مشاوره تلفنی خانواده چیست؟بیشتر بخوانید: آیا معیارهای ازدواج برای همه افراد یکسان است؟


دیدگاه روانشناسی در مورد حل اختلافات زناشویی چیست؟

در زندگی مشترک زمان های زیادی وجود داره که دو طرف دچار اختلاف و دعوا میشوند البته بخشی از این دعواها طبیعی هست چرا که دو نفر که کاملا با هم‌ متفاوت هستند. وقتی در کنار هم قرار میگیرند اختلاف نظر هاشون طبیعیه و حتی از قدیم گفته میشد که دعوا نمک زندگی هست.
اما آنچه مهم است اینه که ما چگونه دعوا و اختلاف را مدیریت کنیم تا به اصل رابطه آسیب نزند.
پس به جای اینکه به دنبال این باشید که در زندگیتون اختلاف وجود نداشته باشد که از محالات هست به دنبال این باشید که چگونه اختلافات رو حل کنید.

 • گام های اول و دوم در اختلافات زناشویی  کسب تفکر منطقی و همدلی برای ایجاد گفتگوی مناسب است.

در این مطلب میخواهیم به یک نکته اساسی که در حل اختلافات زناشویی مهم هست اشاره کنیم که متاسفانه عدم توجه به اون خیلی مشکلات را ایجاد خواهد کرد و باید حتما ان را رعایت کنیم. وقتی یک زن و مرد دچار اختلاف نظر میشوند یه رابطه ساده دو طرفه وجود داره که در اون نهایتا دو فرد وجود دارند که اختلاف نظر دارند و خیلی ساده با گفتگو میشه به حل اون پرداخت و حرفهای هم رو شنید و حتی اظهارنظر هم کرد و انرژیشون بر روی هم متمرکز میشود.

اما متاسفانه بسیاری از زوجین در هنگام مواجهه با اختلاف با همسرشون بلافاصله پای دیگران را وسط میکشند چه با این نیت که همسرشون رو محکوم کنند و چه با این نیت که از همسرشون حتی دفاع کنند.
مثلا یک خانم از مردش به خاطر رفتار نامناسب مادر ایشون شکایت میکنه و میگه ایشون فلان حرف رو بهم زده و اون آقا یا به مادرخانم زنگ میزنه که چرا دخترتون پشت سر مادر من داره حرف میزنه تا بخواد خانمش رو محکوم کنه یا به مادر خودش زنگ میزنه که چرا این کار رو با خانمم کردید و بخواد از خانمش دفاع کنه.
در بیشتر این موارد شما مشاهده خواهید کرد که بعد از این رفتار زندگی شما دچار مشکلات زیادی میشود وحتی اصل مساله فراموش میشود و حتی گاها تا مرز جدایی پیش میرود.

دلیل این اتفاقات این هست که با حضور افراد خواه از خانواده خودمان یا همسرمان اون رابطه ساده زن و شوهری که داشتیم دچار پیچیدگی میشود.

چرا که اگر در اون رابطه قبل فقط دو نفر بودند که با هم حرف میزدند و از خودشون دفاع میکردند حالا باید حرفهای یک یا چند نفر دیگه رو هم بشنوند و از خودشون دفاع کنند و این باعث میشود انرژی که صرف فقط همسرشون میشد را تقسیم کنند از طرفی با حضور افراد دیگر در این اختلاف هم زن و هم مرد سعی میکنند با اون فردی که وارد این رابطه شده برای دفاع از خودشون و برای مقابله با همسرش ائتلاف کنند و این خود باعث برهم خوردن تعادل در رابطه میشود.

از طرفی شخصی که وارد این رابطه شده نه آنچنان که باید زن و شوهر رو درک میکنه و هم نمیتونه بی طرفی خودش رو داشته باشه

چرا که بالاخره به یکی از زن و مرد وابستگی نسبی داره و درسته که در ابتدا ممکنه جوری رفتار کنه که بخواد بی طرف باشه ولی در ادامه حتما طرفداری خواهد کرد.

پس آنچه که ما میخواهیم بگوییم این است که تا آنجایی که امکان دارد ابتدا اختلافات را با گفتگو با یکدیگر حل کنیم و نگذاریم احساسات اولیه اختلاف ما را چنان هیجانی بکنه و باعث بشه خودمان زمینه دخالت دیگران را فراهم کنیم چراکه به قول قدیمی ها گرهی را که با دست باز میشه با دندان باز نمیکنند.
البته اگر دیدیم اختلاف خیلی شدیدتر داره میشه و دو نفر نمی توانند به نتیجه واحدی در حل اون برسند حتما با افرادی که صلاحیت مشاوره و گفتگو کردن دارند که این افراد میتوانند یک مشاوره متبحر و یا فردی فرهیخته از خانواده دوطرف باشند مساله رو مطرح کنیم.
پس گام سوم در اختلافات زناشویی پس از گامهای اول و دوم که تفکر منطقی و همدلی بود، جلوگیری از پیچیده شدن مساله باعدم ایجاد دخالت دیگران هست.

 زناشویی

سوالات متداول

آیا دخالت در زندگی زوجین توسط والدین مفید است؟

اگر کنترل زندگی را از دست زن و مرد  خارج کند و آنها تصمیم گیرنده های اصلی برای زندگی نباشد بسیار مضر است.

طلاق عاطفی یعنی چه؟

 طلاق عاطفی یعنی زن و شوهر به صورت قانونی و ظاهرا در زندگی مشترک به سر میبرند ولی به لحاظ عاطفی کششی به هم ندارند.

سه مورد از آسیب های خطرناک زندگی زناشویی چیست؟

خیانت ، تحقیر کردن یکدیگر، دوری زن و مرد از لحاظ عاطفی

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (3 Ways to Resolve Conflict in Marriage )

براي مشاوره در زمينه حل اختلافات زناشویی چگونه ممکن است؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور