کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

چه نکاتی در شوخی با همسر وجود دارد که خانم ها رو میرنجونه؟؟

شوخی با همسر چه شرایطی دارد؟

شوخی با همسر خوب است یا خیر!

اگر شوخی با همسر را از دید مثبت نگاه کنیم، باید بگوییم نقش مهمی در تحکیم روابط زناشویی دارد. معمولا کسی از آدم شوخ طبع و خوش رو و لطیف بدش نمی آید. اینگونه افراد بسیار منعطف و دوست داشتنی هستند. اگر شوخی و خنده در روابط زناشویی نباشد قطعا شاهد زندگی بی روح و کسل کننده ای خواهیم بود. اما این موضوع فراموش نشود که با هر چیزی نمی توان شوخی کرد.

آیا دستمان برای شوخی با همسر باز است؟

اصولا قبل از اینکه با همسرتان شوخی کنید ابتدا او را بشناسید که از چه چیزی خوشش می آید و چه چیز او را عصبانی و ناراحت می کند. اما به طور کلی یک سری شوخی ها واقعا از حالت شوخی خارج می شود و به دعوا و جنگ کشیده می شود.

شوخی هایی که نباید با همسر بکنید از این قرار است:

 • در مورد کمبودهای همسر مثل ( چاقی، لاغری، مشکل ظاهر و بینی، صورت و کمبودهای گذشته یا هر چیزی که احساس کنید همسرتان از شنیدن آن ناراحت می شود ممنوع است. )
 • به شوخی از طلاق حرف نزنید.
 • به شوخی پای زن دوم را وسط نکشید.
 • به شوخی ایراد مرد را بر سرش نکوبید.
 • شوخی را با مسخره اشتباه نگیرید. شوخی بی محتوا و بی معنی شوخی نیست. متلک و بی احترامی است.
 • شوخی با پدر و مادر و فامیل همسر ممنوع است.

بهتر است تا کارتان به طلاق نکشیده خودتان حد خودتان را بدانید. اگر حس می کنید همسرتان را نمی شناسید مشاوره زناشویی به شما کمک خواهد کرد تا حد و حدود و مرزهای خود را مشخص کنید و طبق آن پیش بروید.

نظر اسلام درباره شوخی با همسر چیست؟

شوخی با همسر در اسلام اگر با تمسخر و تحقیر همراه نباشد هیچ اشکالی ندارد. حتی در مواردی پیامبر سفارش کرده که با همسرانتان مهربان و خوش اخلاق باشید و شوخی کنید و آن ها را بخندانید. حضرت علی (ع) می فرماید: مردان و زنان شاداب و خوشرو؛ به خداوند نزدیک تر هستند و افرادی با  چهره های گرفته و خشن دشمنی‌آور و  از خدا دور هستند.

اگر مردی باعث خنده و شادی همسرش شود، پاداش او نزد خدا محفوظ است. خداوند در بسیاری از آیات خود مهم ترین انگیزه ازدواج را داشتن پیوند عاطفی و روانی عالی میان زن و شوهر می داند. اما حد و مرز شوخی با همسر در اسلام هم کاملا مشخص است و توصیه می شود قبل شوخی با همسر، شناخت کاملی درباره همسرتان داشته باشید. از تمسخر و عیب جویی و رفتارهای زشت بپرهیزید تا خانواده ای شاد داشته باشید. مشاوره خانواده نیز با دادن راهکار های خوب به شما کمک می کند که هم خانواده ای شاد داشته باشید هم حرمت ها را حفظ کنید.

شوخی با همسر چگونه است؟

آیا می توان در جمع با همسر شوخی کرد؟

شوخی با همسر در جمع، در صورتی که کنترل شده باشد و از قبل از همسرتان اجازه گرفته باشید اشکالی ندارد. ولی اگر جزء آن دسته افرادی هستید که نمی توانید در جمع، خودتان را کنترل کنید و به اصطلاح جو گیر می شوید پس بهتر است دور شوخی را یک خط قرمز بکشید. رعایت ادب و احترام همسر در جمع واجب است. حتی شوخی های مودبانه نیز ممکن است او را بیازارد. شاید همسرتان با شما راحت باشد ولی ممکن است در جمع با کسی رودروایسی داشته باشد.

می دانید شوخی های زننده  با همسر تنها به صرف اینکه چهار نفر را بخندانید، چقدر بر روی روح و روان او تاثیر می گذارد؟

حتی اگر احتمال می دهید که همسرتان از حرف های شما ناراحت می شود چیزی نگویید. اگر هم حرفی زدید که همسرتان را ناراحت کرده از او عذرخواهی کنید. اگر هم اشتباهی کرده اید و حرفی زده اید و نمی دانید چطور درستش کنید حتما به مشاوره ازدواج مراجعه کنید و سر خود کاری انجام ندهید که اوضاع بدتر شود.

عوارض شوخی های بد با همسر چیست؟

شوخی اگر از حد و مرزش خارج شود کم کم به طرف مقابل حس نا امنی می دهد. بعضی ها به جای شوخی عملا به طرف مقابلشان متلک می اندازند. خوب پس بعد از آن هم باید از همسرتان انتظارهر رفتاری را داشته باشید.

 • نیش و کنایه زدن بیشتر روابط شما را کمرنگ تر می کند.
 • باعث کینه ورزی و دلشکستگی همسر می شود.
 • غرور او را خورد کرده و احساس می کند که دارد تحقیر می شود.
 • عزت نفس همسر با شوخی های نابجا پایین می آید.
 • انگیزه او برای ادامه زندگی پایین می آید و مدام یاد شوخی های بد شما می افتد و نمی تواند با شما خوش رفتاری کند.
 • آیا شوخی های فیزیکی در روابط زناشویی تاثیر منفی دارد؟

شوخی هایی مثل قلقلک دادن و نیشگون گرفتن یا دنبال هم دویدن اگر هر دو زوج روی مود باشند و حالشان خوب باشد هیچ اشکالی ندارد. اما شوخی که از حد بگذرد دیگر نمی توان انتظار پایانی خوش را داشت. شوخی های فیزیکی هم مانند شوخی های زبانی باید کنترل شده باشد و زن و شوهر بیش از حد پا را فراتر نگذارند.

جواب شوخی های متلک آمیز و زشت چیست؟

بعضی ها عادت دارند که اعتراض خود را از راه شوخی بیان کنند و با هم کنایه آمیز صحبت کنند. اگر احساس می کنید که همسرتان اینگونه سر شوخی را باز می کند مستقیم و رک به او بگویید که بهتر است به جای گوشه دادن ها حرفت را رک و راست بزنی.

شوخی با همسر چه عوارضی دارد؟

چه شوخی هایی با خانمم نکنم؟

(دیدگاه مشاوره خانواده)

خیلی وقت ها خانم ها از برخی حرفا و رفتارهای شوهرشون شاکی هستن و رنجیدن و حتی بهش شک کردن و باهاش دعوا میکنن که وقتی با شوهرشون صحبت میکنیم میگن بابا منظوری نداشتیم و فقط شوخی کردیم.

برخی از این شوخی های رایج مردان که سم رابطه با خانمشون محسوب میشه رو میاریم:

زن دوم میگیرما

گاهی وقت ها به همسرتون میگید یه لیوان آب بده و اون میگه خودت که نزدیک تری و شما هم ناگهان میگید کاشکی زن دوم میگرفتم تا یه لیوان آب بده دستم و تصور میکنید که با این شوخی باید خانمتون هم ذوق کنه و همراهتون بخنده و خیلی وقت ها خانم هم میگه برو بگیر و تو هم برای اینکه کم نیاری میگی میگیرما و یکی تو و یکی اون میگه و یواش یواش دعوای شدیدی شروع میشه.

تو کهنه شدی و یه زن دیگه بگیرم که بهت کمک کنه

بعضی وقت ها خانمتون کنارتون میشینن و میگن دست و پاهام درد میکنن و بااین رفتار یه نوع ناز میکنن و دلشون میخواد نازشون رو بخرید ولی آقا به شوخی عنوان میکنه دیگه تو کهنه شدی و باید زن تازه گرفت یا یک زن دیگه بگیرم که کمک حالت باشه و میزنی زیر خنده …

✅طلاقت میدم

گاهی وقت ها کنار همسرت نشستی و اون برای جلب توجه تو بهت میگه”اگه تو رو رها کنم برم خونه بابام تو چیکار می کنی؟ و شما هم در جواب میگی :”خب طلاقت میدم!” بعد هم کلی میخندی و وقتی میبینی اون ناراحته بهش میگید “بابا شوخی کردم بی جنبه ”

✅شوخی های فیزیکی

مردان به جهت ساختار فیزیکی بدنشون خیلی دوست دارن ارادتشون به همدیگه رو با زدن ضربات محکم به هم نشون بدن و از همین رو همین رفتار رو با خانم خودشون میکنن و دایم با مشت و دست ولگدبرکمر وصورت و گردن همسرشون ضربه میزنن و احساس میکنن همسرشون هم خیلی از این رفتار کیف میکنه در حالیکه این شوخی با خانم هایی که به شدت ظریف هستند رنجشش اونا رو به همراه داره

شوخی های حاوی فحش :

این نوع شوخی که از الفاظ و خوش مزگی های به جا مانده از دوران مجردیه بین برخی مردان نشانه محبته ولی وقتی همسر ما این حرفها رو از ما میشنوه به کلی یک ذهنیت در ذهنش شکل میگیره و با تعجب به ما نگاه میکنه، خاطرم هست خیلی از مراجعین خانم با تعجب خیلی زیاد به من میگن که من اصلا ازشوهرم انتظار نداشتم این حرفو بزنه.

✅شوخی و مسخره در مورد اعضای خانواده همسر:

مثلا گاهی وقت ها اقا و خانم دارن در مورد یک برنامه زندگی صحبت میکنن و خانم میگه میخواهی به داداشم بگم کمکمون کنه و آقا هم به شوخی می گه :” داداشت هر روز داره میاد خونه ما از من گدایی میکنه حالا از اون بخوام برام کاری کنه و غش غش میخندی ولی…

✅مسخره کردن خانم در حضور دیگران

گاهی اوقات همسرتان کاری را درست انجام نداده و شما در حضور جمع با کلماتی مثل: مهندس، آی کیو ، استاد با او شوخی میکنید و یا گاهی تن و جسم اونو مسخره میکنید. مثلا خانم درازقد و یا آشپزی اونو مسخره میکنید و میگید همسر من نون و ماست رو خوب میپزه و یا لهجه همسر تون رو مسخره میکنید و وقتی اون شاکی میشه میگید بابا شوخی کردم و جنبه داشته باش و از من دلگیر نشو و منظوری ندارم و خواستم یه کم شاد باشیم و این حرفا…

اما چه نکاتی در شوخی های مردان هست که خانم ها رو میرنجونه؟؟

⬅️یکی از خواسته های اساسی خانم ها از شوهرشون کسب توجه اونم تمام و کماله و سر این مساله کوتاه نمیان و با کسی قسمتش نمیکنند پس هر صحبت و حرف و رفتاری با هرنیتی از شوهر صادر بشه حتی شوخی باشه اگر در خانم احساس کسر، کمبود و عدم توجه کنه باعث رنجش از شوهرش میشه.

⬅️از طرفی خانم ها پدیده ها و اتفاقات رو به صورت فیلم و عکس ذخیره میکنند پس هیچ وقت این رفتار شما را فراموش نمیکنن و در مواقعی دعوا با یادآوری این صحنه ها از شما به شدت میرنجند.

⬅️البته این نکته رو بگیم که اینطور نیست که با یک شوخی کوچک همه چیز خراب میشه بلکه وقتی تعداد این شوخی ها زیاد بشه کم کم جزء عادت و شخصیت ما میشه و حتی ترک اون برامون غیرممکن.

⏪پس آقایان عزیزم بدانید که این حرفها و رفتارها هرچند بانیت و توجیه شوخی بوده ولی بنا به آنچه گفتم همسر شما را نگران، ناراحت و مضطرب و غرق در افکار ساخته و حتی در رابطه زناشویی اش کمی سرد شده و شروع به بد رفتاری و گیر دادن به شما میکنه وحتی خیلی وقت ها هم شاید اون لحظه واکنشی نشون نده ولی در مواقع چالش و بحران همانند کاتالیزوری برای دعوا و دلخوری بینتون میشه پس نگذارید شوخی ها موجب تخریب رابطه زناشویی تان شود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه چه نکاتی در شوخی با همسر وجود دارد که خانم ها رو میرنجونه؟؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.