کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

عذر خواهی از همسر- چگونه از همسرم عذرخواهی کنم؟

عذر خواهی از همسر

مهارت عذر خواهی از همسر چیست؟

عذرخواهی از همسر در واقع نوعی هنر همسر داری است. اینکه غرور خود را به خاطر همسرت زیر پا بگذاری و قبول کنی که اشتباه کرده ای، نشان می دهد که که فرد شجاعی هستی. مسلما برای تمام زن و شوهر ها پیش آمده با هم دعوا کنند یا بر سر موضوعی اختلاف داشته باشند یا حتی همدیگر را برنجانند. این زوجین زمانیکه به مشاوره ازدواج مراجعه می کنند مشاور متوجه می شود که کار با یک عذر خواهی ساده حل و فصل می شد و به خاطر لبجازی دو طرف کار به اینجا کشیده است.

عذرخواهی از همسر در واقع یکی از مهم ترین مهارت های ضروری در ازدواج است. چه بسا بهتر است در مورد این مهارت بیشتر بدانید و تمرین کنید. البته توصیه ما به شما این است که از مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید. او شما را راهنمایی می کند که چگونه و در چه شرایطی از همسرتان عذرخواهی کنید. قطعا راه و روش و موقعیت عذرخواهی را به شما یادآوری خواهد کرد. ولی این موضوع را بدانید که الزاما تنها شما مقصر نیستید. قطعا همه ما در شرایط مختلف اشتباهاتی می کنیم فقط کافی است که آن بپذیریم  و از آن درس بگیریم و قول بدهیم برای همسر و فرزندمان نقش بهتری داشته باشیم. مشاوره خانواده می تواند راه گشای مشکل شما باشد و شما را از این بن بست نجات دهد. اما کار اصلی دست خود شماست. کافی است ترفند آن را بدانید.

راه های عذرخواهی از همسر چیست؟

را های عذرخواهی از همسر را می توان در سه چیز خلاصه کرد:

  • قبول اشتباه
  • کنار گذاشتن غرور
  • در آغوش گرفتن همسر

مرحله  اول : شناخت اشتباه

قبول اشتباه از مهم ترین راه های عذرخواهی از همسر این است که قبول کنیم اشتباه کردیم. اگر از او ناراحتی و لج و لجبازی یا فشار دیگران عذرخواهی کنید قطعا همسرتان نمی تواند شما را ببخشد. این موضوع از نوع نگاهتان مشخص است. البته شاید شما اشتباه نکردید در این صورت اگر همسرتان عذرخواهی نکرد چه کنید؟ اگر شما عاقل تر و منطقی تر باشید می بخشید و خودتان موضوع صحبت را باز میکنید و با هدیه یا شاخه گلی نشان می دهید جنبه شما چقدر بالاتر از او بوده و هست.

مرحله دوم: کنار گذاشتن غرور

بعد از اینکه به اشتباهتان پی بردید دو دو تا چهار تا بکنید. غرور و لجبازی کار را سخت تر می کند. مخصوصا اگر همسرتان را دوست دارید اجازه دهید متوجه شود  که چقدر دوستش دارید. غرور برخی از زوجین باعث می شود که نتوانند حرف هایشان را رو در رو بزنند و سعی می کنند با یک پیام سر و ته قضیه را هم بیاورند. تاثیر عذرخواهی رو در رو بسیار بیشتر از دادن پیغام و پسغام است.

مرحله سوم: در آغوش گرفتن همسر

بله درست است. این گزینه معجره می کند متواضعانه همسرتان را در آغوش بگیرید. تماس جسمی، آغوش شما در فراموش کردن اختلافات و دعوا به به شما کمک بزرگی خواهد کرد. این موضوع باعث می شود همسرتان برای ادامه زندگی به شما دلگرم شود و این اختلافات را کنار بگذارد. در این شرایط یک هدیه کوچک می تواند به شما در بیان پشیمانی تان کمک بزرگی کند.

راه های عذرخواهی

زمان مناسب برای عذرخواهی از همسر چه زمانی است؟

شاید با خود بپرسید زمان مناسب عذرخواهی از همسر چه زمانی است. بسیاری از ما نمی دانیم چه زمانی از همسرمان عذرخواهی کنیم. در مواردی که علت دعواهای آن را می دانیم بهتر است بعد از مدتی مثلا 1 ساعت از همسرتان عذرخواهی کنید ولی گاهی اوقات از رفتار و اخلاق همسرتان می فهمید که شما بد است یا با شما بدرفتاری و بداخلاقی می کند یا رفتار زننده ای با شما دارد . در این شرایط بهتر است همان لحظه با او صحبت کنید و علت را جویا شوید. اگر از شما و رفتارتان ناراحت است او را آرام کنید و به او اطمینان دهید که دوست نداشتید او را ناراحت کنید. در این حالت زمان مناسب عذرخواهی از همسر دوست بعد از ناراحتی و عصبانیت اوست.

اما چگونه متوجه شویم که اشتباه از شما بوده است؟ شما قطعا همسر خود را می شناسید و در مورد جزئیات زندگی با او صحت کرده اید که او چه چیزی دوست دارد و چه چیزی دوست ندارد. یا چه رفتاری را می پسندید. اگر کاری کرده اید که خلاف چیزهای بوده که همسرتان دوست داشته متوجه اشکال کار خواهید شد.

اگر با عذرخواهی شما هم شکل حل نشد توصیه می کنیم به شماوره خانواده مراجعه کرده و علت را ریشه یابی کنید.

دلجویی از همسر چگونه است؟

دلجویی از همسر معمولا بعد از کلمات عذرخواهی، جواب می دهد. مثلا اگر اختلافی پیدا کرده اید و نیاز به عذرخواهی بود می توانید از اظهار ندامت و پشیمانی از همسرتان دلجویی کنید. به این صورت که به او بگویید منظوری از این کار نداشته اید و او را بیش از هر کسی دوست دارید و دوست ندارید که او را آزرده کنید.

دلجویی از مردان چگونه است؟ برای دلجویی از مردان باید از کلماتی استفاده کنید که اعتماد به نفس آن ها بالا ببرد. مثلا ” من می دونم تو بهتر و قویترین مرد دنیایی”، ” من قدر محبت تو رو نمی دونم، منو ببخش” ” مرسی که به فکر زندگی هستی” ، ” می دونم صلاح من رو می خواهی من کاملا درکت می کنم”

دلجویی از زنان

خانم ها معمولا از گوش عاشق می شوند و حس شنیداری بالایی دارند. مردان می توانند علاوه بر عذرخواهی تا می توانند حرف های عاشقانه بزنند. جملاتی مثل ” من عاشقتم عزیزم” ” تو خوشگل ترین دختر دنیایی” ” تو همیشه تو قلبمی حتی تو بدترین شرایط” برای خانم ها بسیار موثر است.


بیشتر بخوانید: چگونه ازدواج موفقی داشته باشیم؟بیشتر بخوانید: مشاوره زناشویی چه موقع ضروری است؟


اشتباهات در دلجویی از همسر چیست؟

در این بین اشتباهات در دلجویی از همسر نیز باعث بدتر شدن اوضاع می شود. به همین دلیل توصیه می شود اگر علت اختلا شما بر سر مساله ای بسیار جدی است قبل از تصمیم به انجام کاری با مشاوره ازدواج صحبت کنید تا طبق شرایط و زندگی تان، به شما راهکار بدهد.

  • اگر قصد معذرت خواهی دارید بعد از عذرخواهی از کلمات مثل ” من اشتباه کردم اما مقصر خودت بودی” یا ” به خاطر بچه ها ازت معذرت خواستم نه به خاطر خودت”استفاده نکنید.
  • هیچ گاه از واسطه نخواهید از طرف شما از همسرتان عذرخواهی کند. معمولا افراد مغرور نمی توانند رو در رو از همسرشان عذرخواهی کنند و همیشه نیاز دارند یکی را واسطه خود قرار دهند.
  • از پیام دادن یا زنگ زدن هنگام عذرخواهی بپرهیزید. عذرخواهی های حضوری بسیار موثر هستند.
  • از لغات اما و اگر قبل و بعد از عذرخواهی استفاده نکنید و بیش از حد درباره موضوع دعوا صحبت نکنید.
  • دلیل و عذر و بهانه را کمتر کنید و جوری رفتار کنید که همسرتان دوبهر به گذشته برنگردد زیرا مجبورید این شرایط را از اول بررسی کنید..
  • سعی کنید در ازای عذرخواهی کاری از همسرتان برای او شرط نگذارید.

دلجویی از همسر

روش های آشتی با همسر چیست؟

آشتی با همسر پیچیدگی های خاص خود را دارد. اینکه چه راهی را برای آشتی با همسرتان پیش بگیرید بسته به شرایط روانی و اخلاق همسرتان متفاوت است. برای آشتی با همسر تنها کاری که می کنید این است که باید صبر کنید تا از جو دعوا بیرون بیایید. در این شرایط اصلا دعوا را کش ندهید و حتی اگر هم او قصد داشت دعوا را کش دهد سکوت کنید. سکوت شما باعث می شود که خود به خود از کرده خودش پشیمان شود.

اگر از آن دسته افرادی هستید که همسرتان زیاد قهر میکند باید به شما بگوییم کار سختی در پیش دارید. شاید با خودتان بگویید که اهل منت کشی نیستید و نمی توانید مدام عذرخواهی کنید. اما این را بدانید علاوه بر اینکه باید مهارت آشتی با همسر را بیاموزید بلکه کاری نکنید که مجبور باشید مدام عذرخواهی کنید. بی شک نوع رفتار و اخلاق شما و همچنین نحوه برخورد شما در چالش های زندگی، در سیستم زندگی تان بسیار مهم است. می توانید این مهارت ها را با کمک مشاورع قبل از ازدواج بالا ببرید و فکر همه جا را بکنید.

سوالات متداول

من همسرم مدام با من قهر می کند و حتی زمانی که از او عذرخواهی می کنم نیز قبول نمی کند. مرا راهنمایی کنید

سعی کنید او را عصبانی نکنید و علت آن را ریشه یابی کنید. اگر مقصر همسرتان بود و تلاش های شما نیز نتیجه نداد سعی کنید  خانواده تان را برای حل اختلاف واسطه کنید. اگر کارساز نبود حتما  با او به مشاور مراجعه کنید.

همسرم قبول نمی کند که اشتباه کرده و مدام باید به خاطر کاری که نکردم عذرخواهی کنیم. راه حل شما چیست؟

اگر اشتباهش را با گفتگو و مذاکره نپذیرفت آنوقت مشکل شما نیستید، مشکل خود اوست. در این شرایط همسرتان نیاز به مشاوره دارد. احتمالا بهانه گیر است و به دنبال بهانه می گردد تا به نحوی خودش را خالی کند.

یک سال و نیمه که ازدواج کردم  خسته شدم از بس پا پیش گذاشتم. همسرم هیچ وقت برای آشتی پا پیش نمی زاره… به نظر شما چیکار کنم اونم بفهمه که اشتباه کرده؟

همسرتون هم باید از غرورش بزنه. بهترین راه اینه که باهاش صحبت کنید و در فضای آروم خواسته هاتون رو به دور از تنش و عصبانیت بخواید. اگه قبول نکرد و همه راه هارو رفتید، بهتره که حتما به مشاوره مراجعه کنید.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (The Best Way to Properly Apologize to Your Spouse – …)

براي مشاوره در زمينه عذر خواهی از همسر- چگونه از همسرم عذرخواهی کنم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.