کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مشاوره کودک و نوجوان ، اهمیت و ضرورت آن

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان بطور کل مبحثی مهم از مباحث مشاوره کودک است . سلامت روان بخش مهمی از سلامت کلی کودک است و تأثیر عمیقی بر سلامت جسمی کودک و توانایی او در موفقیت در مدرسه و جامعه دارد . سلامت روان یک کودک وابسته به این است که چگونه فکر میکند ، احساس میکند و عمل میکند . مسائل بهداشت روانی میتواند تأثیرات بلندمدت بر توانایی کودک برای برآورده ساختن انتظاراتی که از او میرود و شکوفایی پتانسیل خود به عنوان نوجوان و حتی به عنوان یک بزرگسال داشته باشد . انجمن روانشناسی آمریکا (APA) برآورد کرده است  که 15 میلیون کودک در ایالات متحده در حال حاضر در معرض برخی از انواع اختلالات روانی هستند و بسیاری دیگر در معرض خطر ابتلا به اختلالات روحی هستند که به دلیل انواع مختلف مشکلات از جمله زیست شناختی و ژنتیک و صد البته محیط بوجود میایند .

در مشاوره کودک و نوجوان مسائلی چون خانواده ، مدرسه و تأثیرات جامعه ؛ و فشار مقایسه با همسالان از انواع مشکلات محیطی برای کودک هستند . همچنین برآورد شده است که تنها 7 درصد از این جوانان خدمات بهداشت روانی مناسب را از ارائه دهندگان خدمات بهداشت حرفه ای روان مثل مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی دریافت میکنند . مشکلات در مدرسه یا در خانه عوامل دیگری هستند که ممکن است نشان دهند این باشند که یک کودک یا نوجوان نیازمند است از مشاوره روانشناسی حرفه ای بهره مند شود . عوامل دیگری شامل تاخیر رشد ، معلولیت های یادگیری (مانند ADHD) ، مسائل رفتاری ، کاهش قابل ملاحظه عملکرد تحصیلی ، خروج از گروه دوستان یا خانواده و انزوا ، تغییرات خلقی ، بی خوابی ، تغییرات ناگهانی در اشتها یا عادات غذا خوردن ، به ویژه در نوجوانان مهم هستند و نیازمند مشاوره روانشناسی اند .

اهمیت مشاوره کودک و نوجوان

اهمیت مشاوره کودک و نوجوان در جوامع بشری امروزی بسیار زیاد است چرا که کودکان در معرض خطرات و آزادی های بسیاری قرار میگیرند که توانایی برخورد صحیح با آنها را ندارند . در مراقبت از استرس ، متخصصان آموزش دیده در مراکز مشاوره خانواده ، مشاوره و درمان برای کودکان و نوجوانان را در یک محیط امن ، حمایتی و آرامش بخش ، با استفاده از تکنیک های بهداشت روانی مبتنی بر تحقیق برای کمک به کودک یا نوجوان شما به کار میبرند . پس والدین نباید نگران چنین مسائلی باشند و باید به سلامت روان کودک خود اهمیت بدهند . باید بدانید که در مشاوره کودک و نوجوان ممکن است علم شما به تنهایی برای کمک به فرزندتان کافی نباشد .

اهمیت مشاوره کودک و نوجوان زمانی خود را نشان میدهد که دیگر برای کمک به نوجوان بسیار دیر شده است . کودکان باید از اولین سنین زندگی خود در معرض مشاوره کودک و نوجوان آن هم بصورت حرفه ای و تخصصی قرار گیرند . تربیت کودک برای شما به عنوان یک والد یک امر فردی نیست تربیت ناصحیح فرزند شما میتواند عواقب جبران ناپذیری بر بستره اجتماع نیز داشته باشد . در مشاوره کودک و نوجوان هدف این است که نوجوان یا کودک تغییرات پایدار در حالت ها و رفتارهای احساسی از خود نشان دهد .

اهمیت و ضرورت آن

مرکز مشاوره کودک و نوجوان

مرکز مشاوره کودک و نوجوان در نزدیکی محل زندگی اکثر خانواده ها وجود دارد . مگر کسانی که در مناطق محروم زندگی میکنند . کودکان و نوجوانان به طور متفاوتی تجربه کسب میکنند و دچار اختلالات عاطفی و احساسی میشوند . آنها ممکن است از لحاظ اجتماعی با مشکلات مهمی دست و پنجه نرم کنند مثل :

  • دشواری یادگیری در مدرسه ،
  • برخوردهای تهاجمی نسبت به دیگران ،
  • شرکت در مراسمات غیر اخلاقی ،
  • استفاده از الکل یا مواد مخدر ،
  • چسبیدن به والدین و تکیه همیشگی بر آنها ،
  • صدمه زدن به خود و خودکشی ،
  • یا اعتقادات و احساسات منفی در مورد ظاهر خود ،

نوجوانان با چنین رفتارها و احساسات اغلب با احساس اضطراب و نزول ظرفیت رشد عاطفی ، اجتماعی و فکری مواجه میشوند . اهمیت مشاوره کودک و نوجوان در چنین مواقعی نمایان میشود .

زمان مناسب مشاوره و درمان

درمان در مرکز مشاوره کودک و نوجوان  زمانی میتواند موثر باشد که مشکلات با گذشت زمان و پشتیبانی و حمایت و تلاش والدین ، معلمان یا دوستان حل نشده است .  فرایند ارزیابی و درمان ، بسته به سن کودک یا نوجوان متفاوت است . در طول جلسات اولیه ، اطلاعات از والدین نوجوانان درباره دلایل رفتار آنها برای درمان به دست می آید . به طور معمول ، کودک و مشاور به طور جداگانه برای چندین جلسه برای مرحله ارزیابی ملاقات خواهند کرد . طول این مرحله در مرکز مشاوره کودک و نوجوان متفاوت است . مشاور از اطلاعات جمع آوری شده برای تعیین نیازهای و اهداف درمان مناسب استفاده میکند . درمان یک فرایند همکاری با والدین است و اغلب شامل جلسات منظم برنامه ریزی شده است .

مشاوره کودک و نوجوان

ضرورت مشاوره کودک و نوجوان

ضرورت مشاوره کودک و نوجوان را توضیحات بالا فهمیده اید . از روشهای مهم مشاوره کودک و نوجوان خانواده درمانی است که با کمک روش های ارتباطی و ارائه پشتیبانی و آموزش ، بر کمک به عملکرد خانواده در شیوه های مثبت و سازنده تمرکز میکند . جلسات خانواده درمانی میتواند شامل فرزند یا نوجوان همراه با والدین ، خواهر و برادر و پدربزرگ و مادربزرگ باشد . این درمان اثری بسیار عمیق بر ذهن و فکر نوجوان دارد و او یک تنه همه مشکلات را به جان نمیپذیرد بلکه احساس میکند همراهان و شریکانی در بروز رفتار خود داشته است . خانواده درمانی در این موضوع یک فرم تخصصی و فشرده تر از مشاوره است که معمولا شامل چند جلسه در هفته میشود .

انواع درمان و مشاوره

با توجه به ضرورت مشاوره کودک و نوجوان درمان و مشاوره کودک با استفاده از بازی شامل استفاده از اسباب بازی ها ، بلوک ها ، عروسک ها ،  نقاشی ها ، و بازی هایی خاص برای کمک به کودک در تشخیص ، شناسایی و بیان کردن احساسات است . روان درمانگر مشاهده میکند که چگونه کودک از مواد بازی استفاده میکند و تم ها یا الگوها را برای درک مشکلات کودک شناسایی میکند . با ترکیبی از گفتگو و بازی کودک فرصتی برای درک و مدیریت افکار و ذهن ، احساسات و رفتار خود را دارد . روان درمانی بر روی درک موضوعاتی تأکید میکند که بر رفتار ، افکار و احساسات کودک تأثیر میگذارند . این میتواند به شناسایی الگوهای رفتار معمول کودک ، دفاع و پاسخ به درگیری ها و مبارزات داخلی و درونی او کمک کند .

شرایط مشاوره کودک و نوجوان

شرایط مشاوره کودک و نوجوان با توجه به خصوصیات مختلف نوجوانان بسیار متفاوت است . روانکاوی مبتنی بر این فرضیه است که رفتار و احساسات کودک بعد از اینکه درگیری های درونی حل میشود ، بهبود مییابد . مشاوره و روان درمانی یک رفع سریع یا پاسخ آسان نیست . این یک فرایند پیچیده و غنی است که با گذشت زمان میتواند نشانه ها را کاهش دهد ، بینش و عملکرد و کیفیت زندگی کودک یا نوجوان را بهبود بخشد که نشان دهنده اهمیت مشاوره کودک و نوجوان در سنین پایین است .

اهمیت و ضرورت آن

تفاوت شرایط و شخصیتی نوجوانان

شرایط مشاوره کودک و نوجوان گاهی بسیار سخت و طاقت فرساست . برخی نوجوانان با مسائل پیچیده و بزرگتری دست و پنجه نرم میکنند . در برخی موارد ، ترکیبی از رویکردهای مختلف روان درمانی ممکن است مفید باشد یا در بعضی دیگرترکیبی از دارو و روان درمانی ممکن است موثر باشد . مشاورین کودک و نوجوان در فرم های مختلف روان درمانی آموزش دیده اند و میتوانند این فرم ها را با داروها ترکیب کنند تا بتوانند مشکلات عاطفی و یا رفتاری کودک یا نوجوان را کاهش دهند . در بیشتر مواقع اصلا نیازی به دارو نیست و کودک با یک الگوی درست از زندگی میتواند به راهی که درست تر است راهنمایی شود .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نوجوانان به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Counselling for Children and Young People 

براي مشاوره در زمينه مشاوره کودک و نوجوان ، اهمیت و ضرورت آن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!