کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

چیکار کنم همسرم بهم دروغ نگه؟

راهکار برای همسر دروغ گو

با همسر دروغ گو چه کنیم؟

داشتن همسر دروغ گو فاجعه است. می پرسید چرا؟ تا به حال با شخص دروغگو در ارتباط بوده اید؟چطور او را تحملی می کنید؟ قطعا به شدت معذب هستید و دوست دارید. هر چه زودتر از او دور شوید یا رابطه تان را قطع کنید. حال فرض کنید با همسر دروغ گو زندگی کنید. چاره ای هم ندارید چون او همسرتان است. چه عذابی می کشید؟ هیچ کس دوست ندارد جای شما باشد. دروغ کار بسیار زشت و ناپسندی است. بعضی افراد هستند که مثل نقل و نبات دروغ میگویند و اصلا با همسر خود روراست نیستند. گاهی این دروغ ها آخر به طلاق و جدایی هم می رسد و فتنه بزرگی به بار خواهد آورد. اگر شخصیت دروغ گویی دارید و نمی توانید خود را اصلاح کنید به مشاوره ازدواج مراجعه کنید تا علت این کارتان بررسی شود.

علت دروغگویی به همسر چیست؟

علت دروغ گویی همسران ممکن است در زنان و مردان متفاوت باشد. طبق تجربیات بدست آمده این دلایل در بین مردان و زنان مشابه است.

علت دروغگویی مردان به زنان :

البته بعضی از این دلایل توجیه است.

 • زنان تحمل شنیدن حرف راست را ندارند.
 • برخی زنان به شدت دنبال یک اشتباه را میگیرند و مدام به سر آقایون می زنند و اگر مشکلی ببینند تا صبح غرغر می کنند. به همین دلیل آقایون ترجیح می دهند که دروغ بگویند.
 • مردان مغرورند و برای اینکه خود را مقابل زنان بالا ببرند معمولا دروغ می گویند زیرا همسرانشان مدام آن ها را با دیگران مقایسه می کند.

علت دروغگویی زنان به مردان

 • زنان دوست ندارند مردان را از خود ناراحت کنند. شاید دوست ندارند عشق مردشان به آن ها کم شود.
 • زنان می خواهند در نگاه همسرانشان بهترین باشند. به همین دلیل دست به دروغ می زنند.
 • زنان می خواهند خود را پاک و مطهر نشان دهند. به همین دلیل گذشته را پنهان می کنند.
 • زنان گاهی حس می کنند اگر راست بگویند همسرشان نگران می شود و دوست ندارند او را مضطرب کنند.
 • زنان نمی دانند عکس العمل مرد به حرف راحت آن ها چیست. شاید می ترسند که واکنش بدی ببینند.

علت دروغگویی همسران هر چه باشد توجیه خوبی نیست و کار پسندیده ای هم نیست. اگر دلایل شما این است می توانید به مشاوره زناشویی مراجعه کنید شاید راه بهتری برای این مشکل پیدا کنید.


بیشتر بخوانید: راهکار های مشاوره خانواده برای مدیدریت بحران 


چیکار کنیم تا همسر دروغ گو را تغییر دهیم؟

چیکار کنم همسرم بهم دروغ نگه؟

خیلی ها سوال می کنند که چیکار کنم همسرم بهم دروغ نگه ؟ بیشتر روانشناسان معتقدند که هر دروغی علتی دارد. شاید علت دروغگویی او خود شما باشید. شاید نحوه برخورد شما طوری بوده که همسرتان را دروغگو کرده است. اما در جواب اینکه چیکار کنم همسرم بهم دروغ نگه خدمتتون عرض کنم که

 • سعی کنید در مقابل اشتباهاتی که همسرتان انجام می دهد خونسرد باشید و آن ها را مجازات نکنید.
 • با او صحبت کنید و علت پنهان کاری را از زبان خودش بشنوید.
 • طوری رفتار کنید که از راستگویی اش پشیمان نشود.
 • امنیت همسرتان را تضمین کنید و رفتاری نکنید که او از شما حساب ببرد. بلکه باید با او دوست باشید.

اگر احساس می کنید همه این کارها را انجام داده اید و او باز هم به دروغگویی خود ادامه داد به مشاوره خانواده مراجعه کنید.

چگونه مانع دروغگویی همسرم شوم؟

دیدگاه مشاور خانواده:

یکی از مسائل و مشکلاتی که میتونه پایه و اساس زندگی زناشویی رو متزلزل کنه و طرفین رو نسبت به هم بدبین کنه مساله دروغگویی است البته شدت برخورد و واکنش موقع فهمیدن دروغ در مردان و خانم ها متفاوته ولی به هرحال موجب بروز آسیب های زیادی میشه چون اعتماد رو از بین میبره.
اگراز اختلال دروغگویی که نوعی اختلال روانی در برخی افراد هست و باید شناخته و درمان بشود بگذریم. یکی از دلایل رایج دروغگویی زوجین به هم نوعی واکنش در برابر رفتار طرف مقابل است یعنی رفتار ما میتونه از جمله دلایل دروغگویی همسرمان باشه.
در زیر موضوع رو کمی تبیین میکنم:

در بدن انسان وقتی میکروب و یا ویروسی وارد میشه مغزما ناخودآگاه فرمان میده و گلبول های سفید به مقابله با اون دشمن خارجی که وارد بدن شده میپردازند. خوب این مربوط به جسم ماست اما گاهی اوقات روح ما نیز مورد هجوم دشمن خارجی قرار میگیره و اون دشمن خارجی چیزی نیست جز ((اضطراب )). اضطراب که از جمله دلایل شایع بروز اختلالات روحی و روانی هست همانند زمانی که میکروب وارد بدن میشد موجب بروز اختلالات جسمی میشد وقتی وارد بدن میشه اختلالات روحی رو به همراه خودش ایجاد میکنه.
خوب در این حالت مغز انسان همانند زمانی که میکروب وارد بدن شد اصطلاحا حالت و گارد دفاعی گرفت زمانی هم که اضطراب وارد بدن میشه. گارد و حالت دفاعی به خودش میگیره و با ایجاد برخی رفتارها و واکنش ها سعی میکنه مانع ورود اضطراب بشه به این کار میگن استفاده از مکانیزم دفاعی در برابر اضطراب.

دلیل دروغگویی چیست؟

خوب حالا وقتی یک زن و یا مرد شروع میکنند با رفتار و یا گفتاری به طرف مقابلشون اضطراب بدهند اون طرف با استفاده از مکانیزم هایی همچون انکار و یا توجیه و یا وارونه جلوه داده و یا طلبکار شدن و یا تعمیم دادن و یا بهانه تراشی و یا … سعی میکنه در برابر اضطرابی که بوجود اومده دفاع کنه و مانع ورود اضطراب به روح و بدن بشه.

مثلا تصور کنید کودک شما لیوان اب رو ریخته کنار دستش وقتی شما به اون میگید این لیوان رو تو ریختی. میبینید ناخوآگاه میگه نه من نریختم اینجا درواقع به اون اضطراب دادید و اون از مکانیزم انکار استفاده کرد. در صورتی که میتونستید بهش بگید پسرم یا دخترم سعی کن بیشتر دقت کنی و لیوان اب رو نریزی درواقع در اینجا اضطراب نمیدی و دروغی هم نمیشنوی در حالی که اثر تربیتی هم خواهد داشت و یا به عنوان مثال در زندگی زناشویی خیلی مشاهده میکنیم که مردان به اتفاق دوستانشان بیرون میروند و وقتی خانمشون از اونا میپرسه کجایی شروع به دروغگویی میکنند چرا که در اینجا اضطراب بازجویی میگیردشون و همچنین احساس کمبود اقتدار هم میکنند و در نتیجه از مکانیزم دفاعی انکار استفاده میکنند.

در حالی که خانم به جای بازجویی میتونست به همسرش بگه امکان داره شب زودتر بیایی و یا فلان میوه یا خوراکی رو برام بخری اون موقع میدیدید که همسرتون میگفت الان با دوستام هستم و وقتی کارم تمام شد حتما این کار رو انجام میدم در اینجا چون بازجویی نکردید ایشونم به شما ناخودآگاه گفت کجاست.

چرا همسر دروغ گو عمل دروغگویی را انجام می دهد؟

چرا زنان و مردان به هم دروغ می گویند؟

به طور کلی معمولا مردان زمانی که احساس کمبود و یا عدم اقتدار میکنن (مثلا بهشون بگن کجایی و با کی هستی) اضطراب میگیردشون و خانم ها هم زمانی که احساس ترس (مثل همینکه بهشون بگید کجا رفتی) و یا کمبود توجه میکنند (مثلا بهشون زنگ نمیزنید و احوالشون نمیپرسید) دچار اضطراب میشوند و طبیعتا از این مکانیزم دفاعی استفاده میکنند و در نگاه طرف مقابل دروغگو محسوب میشوند پس خانم ها در ادبیاتشون هنگام مکالمه با مردشون اقتدار بدن و اقایان در مکالماتشون به خانمشون توجه بدهند آنوقت مشاهده خواهند کرد که با دروغگویی طرف مقابل مواجه نخواهند شد
البته ناگفته نماند این مساله یعنی چگونگی مانع شدن از دروغگویی در تربیت فرزند و حتی سایر ارتباطات اجتماعی و کاری نیز بسیار کاربرد زیادی دارد.

سوالات متداول

علت دروغگویی از دیدگاه روانشناسی چیست؟

از دیدگاه رواننشاختی، دروغگویی، اختلال روان پریشی است که علت نقص یا کمبود یا ترس از چیزی گفته می شود. این نقص ارتباطات عصبی در مغز است که به نوعی به روان آزاری و خودشیفتگی مربوط می شود.

آیا می توان همسر دروغگو را درمان کرد؟

همانگونه که گفته شد معمولا همه دروغگوها شخصیت بدی ندارند و  علت این کارشان معمولا به خاطر ترس یا کمبود است و فکر می کنند با دروغ سطح خود را بالا می برند. این سبک از افراد به مراجعه به مشاور به راحتی درمان می شوند. ولی بعضی از آن ها دروغ جزئی از وجودشان شده و به هیچ عنوان دست از دروغگویی خود بر نمی دارند. دروغ هنجار زندگی شان شده و دروغ هایی که می گویند ممکن است دودمان یک فرد را به باد دهد یا به کسی آزار شدید برساند. این خیلی وحشتناک است. برای همچین فردی توصیه ما این است که به یک روانشناس خبره مراجعه کنند و تحت درمان دارویی باشند.

آیا از کسی که مادرزاد دروغ می گوید و قابل درمان نیست باید طلاق گرفت؟

اگر تمام تلاشتان را برای صداقت و راستگویی او کردید و او باز هم به راحتی به شما دروغ گفت و دروغ هایش، زندگی تان را مختل کرده بود بهتر است هر چه سریعتر او را به یک روانشناس ببرید. اگر نتیجه نداد ما ادامه این زندگی را به صلاح هیچ یک از شما نمی دانیم. البته طلاق اتفاق بسیار ناخوشایندی است که بهتر است مشاور برای او تصیم بگیرد. اگر او گفت طلاق آخرین راه است پس به صحبت های او گوش دهید.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه چیکار کنم همسرم بهم دروغ نگه؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1399/7/30

پنجشنبه

1399/8/1

جمعه

1399/8/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور