کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

پیامد های بی احترامی به خانواده همسر چیست؟

بی احترامی به خانواده همسر

با کسی که به خانواده همسرش توهین می کند چگونه باید رفتار کرد؟

بی احترامی به خانواده همسر یکی از مشکلاتی است که بعضی از زوجین با آن درگیر هستند. معمولا بعضی افراد زمانی که از همسرشان ناراحت هستند یا مشکلی دارند سعی می کنند از مسیری وارد شوند که آنها را بیشتر عصبانی کنند. به همین دلیل دست روی نقطه ضعف همسرشان می گذارند. نقطه ضعف اکثر افراد معمولا خانواده هایشان است. هر چقدر هم که خانواده نامهربانی داشته باشند باز هم زمانی که به آن ها توهین می شود بدترین واکنش ها را نشان می دهند. به همین دلیل پیوند دو خانواده با خصوصیات اخلاقی و فرهنگ های متفاوت، نیاز به تحقیقات و وسواس بیشتری دارد . هر چه خانواده ها به لحاظ فرهنگی و اعتقادی و سبک زندگی به هم شبیه تر باشند این مشکلات کمتر حس می شود.

اگر در این زمینه حساس نباشید یا به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه نکنید. ممکن است سال ها حسرت بخورید. نکته ای که خیلی از زوجین به آن توجه نمی کنند این است که همه شما حق دارید عصبانی باشید و اعتراض خود را نشان دهید اما اینکه چگونه آن را بروز دهید مهارت می خواهد. خیلی از مشکلات و اختلافات میان زوج ها به دلیل عدم کنترل احساسات است.

چه عواملی نشان می دهد که خانواده همسرتان با شما مشکل دارد؟

معمولا این خانواده ها در تصمیمات مهم زندگی شما دخالت می کنند.

  1. در جمع به شما محل نمی دهند یا حرفی می زنند که احساس بدی در مورد آن ها داشته باشید.

  2. به حریم شخصی تان احترام نمی گذارند.

  3. قبل از اینکه به شما زنگ بزنند ، سرزده به خانه شما می آیند.

  4. نیازهای شما را نادیده نمی گیرند.


بیشتر بخوانید: برای رسیدن به یک ازدواج موفق باید به چه نکاتی توجه کنیم؟


بی احترامی به خانواده همسر چگونه است؟

خصوصیات فردی که بی احترامی میکند چیست؟

معمولا کسانی که توهین می کنند نمی توانند خشم خود را کنترل کنند. با همسرشان با صدای بلند صحبت می کنند، ناسزا می گویند و فحش می دهند. گاهی با همسرشان برخورد فیزیکی دارند. به صحبت های دیگران گوش نمی دهند و حقوق همسرشان را نادیده می گیرند. زمانی که کنار خانواده هستند از روی عمد با همسرشان بد رفتاری میکنند تا صدای خانواده همسرشان را در بیاورند و به محض اعتراض آن ها شروع به بی احترامی میکنند.

این موضوع هر علتی که دارد باید هر چه زودتر درمان شود و جلوی اینکار گرفته شود. زیرا ادامه زندگی برای طرف مقابل غیر ممکن می شود. این شرایط باید هر چه زودتر درست شود. روانشناسان اعتقاد دارند که در برخورد با این فرد هیچگاه مقابله به مثل نکنید و بی احترامی را با بی احترامی پاسخ ندهید. سکوت هم در برابر این شرایط کار را پیچیده تر میکند. سعی کنید که خودتان بیشتر به او و نیازهایش توجه کنید. با او صحبت کنید و علت این کارش را جویا شوید و اینکه تا می توانید خانواده خود را از او دور نگه دارید..

علت های بی احترامی به خانواده همسر چیست؟

1. دخالت والدین

یکی از دلایل مهم بی احترامی به همسر، دخالت والدین در امور شخصی فرزندانشان است. البته این موضوع طبیعی به نظر می رسد زیرا والدین احساس می کنند که همیشه باید حامی و پشتیبان فرزندانشان باشند. زمانی که حس کنند فرزندشان مشکلی دارد دوست دارند به هر نحوی به آن ها کمک کنند. بیشتر مواقع این کارها از سر دلسوزی است و خصومتی با کسی ندارند. اما ممکن است این کمک آن ها باعث ناراحتی دیگران شود. به همین دلیل به خانواده ها توصیه می شود تا قبل از اینکه کسی از شما کمک نخواسته و از شما مشاوره نگرفته، در کارشان کنجکاوی نکنید.

2. بد دهنی زن یا شوهر

بدهنی، فحاشی و شکستن حرمت های بین دو نفر، نه تنها مشکلات را حل نمی کند بلکه روابط زوجین را تیره و تار خواهد کرد. بعضی از ماها عادت داریم عصبانیت خودمان را با دعوا و فحش نشان دهیم و اینگونه خود را خالی کنیم. در حالی که به طور کامل راه را اشتباه می رویم. سعی کنید احترام همسر و خانواده همسرتان را حفظ کنید زیرا اگر خدای ناکرده حرفی بزنید ممکن است تا مدت ها پیش همسر و خانواده تان سرافکنده شوید.

بی احترامی به خانواده همسر

چگونه بی احترامی و بد دهنی همسرتان را از سرش بیاندازید؟

بی احترامی به خانواده همسر هر چقدر هم که زیاد باشد قابل درمان است. قطعا مشاوره زناشویی بر حسب شرایط زندگی و خانواده شما می تواند راه های بسیار خوبی سر راهتان بگذارد. اما موضوعات مهمی است که رعایت آن ها تا حد زیادی میتواند به شما کمک کند.

1- با خانواده تان صحبت کنید

اگر احساس می کنید که مشکل از خانواده شماست یا رفتار شما باعث بوجود آمدن این وضعیت شده، موضوع را با آن ها درمیان بگذارید و با احترام از آنها بخواهید که دست از این کارشان بردارند. سعی کنید روابط همسرتان را باخانواده بهتر کنید. این کار نیاز به مدیریت درست شما در زندگی دارد. اگر محبت و توجه خود را عادلانه تقسیم کنید نه خانواده شما ناراحت می شوند و نه همسرتان حساس می شود.

2- بی احترامی و توهین ممنوع

همه ما می توانیم در خانواده قانونی را بگذاریم که بی احترامی و توهین را ممنوع کنیم. حتی در بدترین شرایط. می دانیم گاهی کار سختی است. اما اگر هر کسی از دو طرف توهین کرد مجبور است به هر نحوی که شده جبران کند. یا برای فرد توهین کننده تنبیه سختی در نظر بگیرید. منظور از توهین، توهین به هر کسی است. فرقی نمی کند. اما قانون دیگری بگذارید که در مقابل اشتباه یکی، طرف مقابل برای او نامه ای بنویسد و به او بگوید از این کارش پشیمان است و عذرخواهی کند. باور کنید اگر بخواهید می توانید این کار را بکنید. خنده دار نیست. هر چیزی با تمرین درست می شود. بد دهنی را از روی زبانتان بیاندازید و به هم عشق بورزید.

3- فاصله خود را با خانواده همسر حفظ کنید

زن و شوهر باید با خانواده همسرشان یک فاصله کنترل شده ای داشته باشند. صمیمیت بیش از حد باعث می شود که اسرارتان را پیش همه فاش کنید. دوری بیش از حد هم باعث ایجاد کدورت می شود. باشید اما همیشه باشید. کنترل شده و از روی اصول. هیچ گاه به خانواده همسرتان بی محلی نکنید. بی محلی باعث دلشکنی می شود. احترام بگذارید تا احترام ببینید. درست صحبت کنید تا با شما درست صحبت کنند. به خانواده همسرتان عشق بورزید تا همسرتان نیز خانواده شما را دوست داشته باشد. خانواده هر چقدر هم بد باشد بازهم در سختی ها از شما حمایت می کنند یا حداقل دلسوزی می کنند. پس مدیریت رفتار با خانواده همسر بسیار مهم است. به خاطر بسپارید.

4- یاد بگیرید که عذرخواهی کنید

بعضی اوقات یک عذرخواهی ساده می تواند از طلاق جلوگیری کند.. باورتان نمی شود؟ هستند افرادی که نمی پذیرند اشتباه کرده اند و سر یک موضوع ساده ماه ها با هم درگیر هستند و خانواده هم را نیز درگیر می کنند. اگر اشتباه کردید به همسرتان بگویید عذر می خوام اشتباه از من بوده است. من معذرت می خواهم. نه شما بی عیب و نقص و کامل هستید نه او… او شما را می شناسد و شما اورا…برای همسرتان مغرور نباشید. غرور بدترین بلاست. مخصوصا در روابط زناشویی. اگر عذرخواهی نکنید و همانجا قائله را ختم به خیر نکنید پس بعد از آن باید برای شنیدن توهین های همسر گوش خود را تیز کنید. اصلا گیریم که همسرتان مودب است و توهین نمی کند. هر کسی آستانه صبری دارد. صبر همسرتان که لبریز شود باید منتظر عواقبش بود.

5- از همسرتان جلوی خانواده ها ایراد نگیرید

یکی از دلایل بی احترامی به خانواده همسر این است که حرمت و احترام او را جلوی خانواده اش می شکنید. این کار را نکنید. خیلی اشتباه بزرگی مرتکب می شوید. به شدت توصیه می شود که احترام همسرتان را حفظ کنید. مخصوصا پیش دیگران. احترام شما باعث می شود که خانواده ها فکر کنند که این دختر یا پسر چقدر با همسرش با احترام رفتار می کند. پس من هم باید به او احترام بگذارم…همسرتان هم همینطور! وقتی می بیند که حرمت او را نگه می دارید پاسخ احترام را با ادب خواهد داد و هیچ گاه به خودش اجازه نمی دهد با بی احترامی با خانواده ها رفتار کند. حتی در موارد حادی که دچار مشکل می شوید.

6- اول فکر کنید بعد حرف بزنید

بله. همه ما معمولا زبان چرب و نرمی داریم. حتی بعضی اوقات نمی دانیم چه می خواهیم بگوییم. اما به نیت جلب توجه، همینجور زبانمان در حال حرکت است. کمی امان بدهیم. اصلا فکر کنید همسرتان به شما توهین کرد. یک بار امتحان کنید ساکت باشید. ببینید واکنش او چیست؟ اجازه دهید تا صبح حرف بزند. بعد از دعوا خودش شرمنده می شود. او هم کم کم یاد میگیرد مثل شما رفتار کند. به جای اینکه شما از همسرتان بی ادبی یاد بگیرید، به او ادب بیاموزید.

7- ایراد نگیرید

اگر می خواهید احترام ها رعایت شود حتی اگر از خانواده همسرتان چیزی می بینید به سر همسرتان نگوبید و از آن ها ایراد نگیرید. به جای آن، فاصله خود را با خانواده همسرتان حفظ کنید و اجازه ندهید که حرف تلخی از آن ها بشنوید که شما را بیازارد.

9- خود را کنترل کنید

مهارت کنترل روی خود را بیاموزید. گاهی ممکن است که همسرتان از شما خواسته نا معقولی داشته باشد. در این زمان دو نوع واکنش وجود دارد. کنترل خود و صحبت در کمال آرامش و دیگری پرخاشگری و عصبانیت.. بعضی از شما نمی توانید هیجانات منفی خودتان را مدیریت کنید و به شدت پرخاش می کنید و عصبی می شوید و با این کار اعتراض خود را نشان می دهید. عصبانیت شما باعث عصبانیت همسرتان می شود و در آخر کار به جایی می رسد که به زمین و زمان فحش می دهید.

10- واضح صحبت کنید

بعضی از زن و شوهر ها هم عادت دارند که انقدر حرف هایشان را مبهم می زنند یا با تمسخر صحبت می کنند. یا نیش و کنایه می زنند. این کار باعث سوء تفاهم می شود. اگر می خواهید با همسرتان صحبت کنید خیلی واضح، روشن و بی پرده اینکار را بکنید. در غیر اینصورت همسرتان را عصبی می کنید و این سرآغاز اختلاف ها و جر و بحث هاست.

11- از مشاور کمک بگیرید

در بعضی موارد که نمی دانید مشکل چیست، چه رفتاری باید داشته باشید یا به انتها رسیده اید، مشاور می تواند به شما کمک کند. شاید موضوعی باعث شده که همسرتان را تا این فحاش کرده باشد. شاید همسرتان قدرت کنترل خودش را ندارد و نمی تواند خود را مدیریت کند. در این شرایط یک مشاور خوب کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

12- با تفاوت های فرهنگی و تربیتی خود کنار بیایید

تربیت و نوع فرهنگ در زندگی حرف اول را می زند. سعی کنید قبل از ازدواج در مورد تفاوت های فرهنگی با همسر و خانواده همسرتان اطلاع بیشتری به دست آورید تا بعد از ازدواج دچار مشکل نشوید. هر چه این تفاوت ها کمتر باشد دردسر شما هم کمتر است. ازدواج اگر درست و اصولی باشد، مشکلات بعد از آن هم به حداقل می رسد.

بی احترامی به خانواده همسر

سوالات متداول

 آیا ارتباطات بیش از حد با خانواده همسر می تواند در این بی احترامی ها نقش داشته باشد؟

همانطور که قبلا گفته شد محدود کردن بیش از حد رفت و آمدها، یا ارتباطات زیاد با خانواده همسر هر دو میتواند عامل مهمی در این بی احترامی ها باشد. اگر از خانواده همسرتان دور باشید آن ها همه کاسه و کوزه ها را سر شما می شکنند که فلانی نمی گذارد ما بچه مان را ببینیم. اگر هم بیش از حد رفت و آمد کنید ممکن است آن بین حرفی زده شد که به قول معروف خر بیار و باقالی بار کن. به همین دلیل همه روانشناسان و مشاورین خانواده توصیه می کنند که ارتباطاتتان را کنترل کنید. فاصله ها را حفظ کرده و تا می توانید حرمت پدر و مادر همسرتان را حفظ کنید.

نقش وابستگی های شدید به خانواده، در دعواها و اختلافات چیست؟

پسران و دختران وابسته به خانواده، همان هایی که بدون اجازه پدر و مادر خود آب نمی خورند. باعث اختلافات و درگیری ها هستند. همین افراد باعث می شوند همسرانشان سکوت را بشکنند و عقده گشایی کنند. به نظر ما این موضوع اصلا قابل قبول نیست. اگر این عادت بد را دارید همین فردا آن را کنار بگذارید. این کار از شما شخصیت فوق العاده ضعیف و وابسته ای خواهد ساخت. با این کار همسرتان را از روی پدر و مادرتان هم می اندازید و باعث تنفر آن ها از یکدیگر خواهید شد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده  به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

برگرفته از مقاله :  How do I deal with a husband who disrespects my family?

براي مشاوره در زمينه پیامد های بی احترامی به خانواده همسر چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.