کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

چگونه از دخالت های مادر زن جلوگیری کنیم؟

چگونه از دخالت های مادر جلوگیری کنیم؟

با دخالت های مادر زنم در زندگی چکنم!

” امان از دخالت مادر زن ” !  حتما این جمله را از دهان خیلی از آقا پسرها شنیده اید.  ما هم معتقدیم دخالت مادر زن  به دردسرهای بعدش نمی ارزد. مخصوصا در زمان هایی که خود دختر و پسر با هم درگیر هستند و اختلاف دارند. خانم هایی که خیلی نگران دخترتان هستید بدانید که مشارکت و نظرات شما زمانی مفید است که خود زوجین از شما نظر بخواهند نه اینکه در تمام امور نظراتتان  را به آن ها تحمیل کنید. تجربه نشان داده معمولا دخالت های مادر زن بیشتر از مادرشوهر است. چرا؟ چون باور بر این میباشد دختر جنس ضعیف است و پسر جنس قوی. مادر زن ها فکر میکنند که اگر آن ها نباشند دخترشان از پس این زندگی بر نمی آید. اگر مادران عزیز فکر می کنند که واقعا نمی توانند در زندگی فرزندشان دخالت نکنند بهتر است خودشان را به یک روانشناس نشان دهند.

آسیب های دخالت مادر زن چیست؟

از مهم ترین آسیب های دخالت مادر زن در زندگی زناشویی، بیشتر شدن اختلاف زوجین و خطر طلاق است. آمارها نشان می دهد که درصد زیادی اززوجین که برای طلاق به دادگاه مراجعه می کنند از دخالت های خانواده همسرشان رنج می برند. به دلیل حساس بودن مادران روی فرزندشان و حس مالکیت آن ها ، روز به روز شاهد دخالت های آن ها در زندگی فرزندشان هستیم. کافی است کوچکترین اختلافی پیش بیاید. مادرها وارد عرصه می شوند و بنزین روی آتش می ریزند.  آسیب های دخالت مادرزن در زندگی:

 • زن و شوهر را از چشم هم می اندازد.
 • عشق و محبت در میان زوجین کم می شود.
 • ارتباطات خانوادگی زن و شوهر کم شده و باعث انزوای آن ها می شود.
 • جو خانه به هم ریخته و در آخر کار به جایی میرسد که دو طرف فکر می کنند جدایی بهترین راه است.

چه خانواده هایی که به خاطر دخالت های خانواده شان به مشاوره ازدواج مراجعه کرده اند و در آخر کارشان به طلاق و جدایی رسیده …


بیشتر بخوانید: راهکارهای مشاوره روانشناسی برای حل مشکلات زندگی زناشویی!


مادر زن در چه کارهایی دخالت می کند؟

انواع دخالت های مادر زن در زندگی دختر و پسر آنقدر به چشم میاد که اگه ادامه دار باشد درصد طلاق و جدایی خیلی بالاتر می رود. پس آن ها را بشناسید و برای مدیریت آن تصمیم بگیرید.

 • دخالت در مورد زمان بچه دار شدن دخترش
 • دخالت در امور اقتصادی زوجین
 • دخالت در رفت و آمدهای دختر و پسر
 • دخالت در مسائل کاری داماد
 • دخالت در نحوه خانه داری دخترش
 • دخالت در زمان مشکلات و اختلافات و درگیری های میان زن و شوهر

حتی دخالت در امور جنسی نیز از انواع دخالت های مادرزن بوده که در بعضی خانواده ها واقعا تاسف بار است. بعضی از مادرها به دخترشان یاد می دهند چه مواقعی رابطه جنسی داشته باشند و درچه مواقعی از این کار امتناع کنند. اگر از آن دسته مادر ها هستید حتما به مشاوره خانواده مراجعه کنید و درمان را شروع کنید.

اثرات دخالت های مادر زن در زندگی زناشویی چیست؟

برای بهبود رابطه با مادر زن چه کنیم ؟

برای بهبود رابطه با مادر زن به دامادهای عزیز توصیه می کنیم که :

 • دست از لج و لجبازی بردارید.
 • ذهن خودتان را از کینه پاک کنید.
 • به مادرزنتان بیشتر برسید.
 • قدردان او باشید .
 • جواب بدی را با خوبی بدهید.
 • از شوخی هایی که باعث ناراحتی می شود خودداری کنید.
 • به روابط همسرتان با مادرش حسادت نکنید.
 • صحبت های مادر زنتان را به شوخی رد کنید.

بهبود رابطه با مادر زن، مخصوصا مادر زن هایی که به شدت دخالت می کنند کمی دشوار است و نیاز به صبر و استقامت دارد. اگر زندگی تان را دوست دارید باید خیلی چیزها را نادیده بگیرید.

چگونه مانع دخالت مادروخواهر خانمم درزندگیم شوم؟(آقایان حتما بخوانند)

یکی از مسایلی که افکار خیلی از آقایان رو درگیر کرده اینه که میگن خانواده خانمم در زندگیم دخالت میکنند!!!
ازدواج و ورود یک عضو جدید و حتی حذف یک عضو باسابقه از سیستم خانواده موجب بروز مقاومت خیلی زیادی در رفتارهای والدین همسر میشه و موجب میشه به سادگی تغییر نکنند. پس هیچ وقت به دنبال تغییر اونا نباشیم بلکه به دنبال تغییر در خودمون که دست خودمون هست باشیم اما یک ویژگی دیگه ای هم که خاصه در خانواده خانم بیشتر مشاهده میشه اینه که اونا ناکامی ها و حتی آرزوهای خودشون رو در قالب رسیدن دخترشون به اون آرزو ها دنبال میکنند و حتی میخوان بسیاری از سختی ها و محرومیت هایی که خودشون کشیدند رو دخترشون نکشه. چرا که معتقدند دخترشون توانایی مقابله با مشکلات رو مثل خودشون نداره بهمین خاطر اونا سعی و عجله دارند که دخترشون سریعتر به سعادت برسه.

پس بسیاری از این مسائلی که اقایان از اون به عنوان دخالت تعبیر میکنند ریشه در دلسوزی مادرانه و خواهرانه دارد.

البته گاهی وقت ها مادرسالاری و حتی حسادت های زنانه و حتی انتقام یک مادر از دختر تمرد کننده اش در مقابل خواسته هاش نیز میتواند در این مورد موثر باشد که بحث در مورد انها نیاز به مشاوره تخصصی دارد اما ما در این متن سعی میکنم راهکارهایی رو برای کاهش دخالت آنهم از نوع اولی که عنوان کردم رو ارائه کنم!!!

چگونه دخالت های مادر زن را در زندگی زناشویی کاهش دهیم؟

راهکارهای برای مدیریت دخالت مادر خانم!

✅اولین راهکار اینه که حتما شنیدید که میگن به هر چیزی هر جور فکر کنی همان جور میشه و به سرتون میاد این اثر واگویه و تلقین است پس به جای اینکه دائم به خودتون تلقین کنید که مادر زن و خواهر زن به دنبال دخالت در زندگی ما هستند. باید به خودتون تلقین کنید که هدف از حرف زدن اونا دخالت نیست بلکه مشورت است. اینگونه بار منفی کلمات از ذهنتون کم و احساس بهتری خواهید کرد.

✅نکته دیگه اینکه بعضی وقت ها هم رفتار هایی که احیانا شما را ناراحت کرده رو باید ندیده گرفت و بیخیال شد و خودتون رو به ندیدن زده و بهش فکر نکنید چرا که تفکر و تمرکز زیاد شما بر روی اون مساله خود کلی از وقت و انرژیتون رو گرفته و جز کینه در روابط با همسرت و خانواده اش چیزی عایدتان نمیشه.

✅ نکته دیگه اینکه همیشه سعی کنید وقتی اونا دارند در مورد شما حرف میزنن تاب آوریتون رو در اون لحظه بالا ببرید و سعی نکنید هنوز طرف حرفش تمام نشده جوابش رو بدید بلکه تمرکز کنید و چند لحظه بعد حرف بزنید اینجوری از صحبت هایی با مبانی خشم و احساس به حرفهایی با مبانی تعقل نزدیک میشید.

✅نکته مهم سعی کنید روابطتتان را باخانواده خانمتون در حد تعادل نگه دارید.

اینکه شما هرروز آنجا باشید و خیلی با اونا ندار باشید و بشید پسرشون به همه حق اینکه در مورد شما و زندگیتون حرف بزنند رو میدید.

✅ نکته دیگه اینکه ما حتما مجبور نیستیم که هر چه دیگران بگویند رو انجام بدیم ولی میتوانیم هرچه دیگران میگویند رو بشنویم پس همین که صحبتی اونا رو بشنویم باعث میشه حس بدی پیدا نکنند این را بدانید وقتی کسی در حال صحبته و ما نخواهیم بشنویم اونو تحریک میکنیم که رفتار خوبی با ما نداشته باشه.

✅نکته دیگه اینه که هیچ وقت در حضور مادر خانم، خانمتون رو خراب و یا او رو فردی ضعیف یا ناوارد نشون ندید. برداشت های آدم ها از رفتارها یکی نیست با این کار ما ناخودآگاه مادر خانم رو تحریک میکنیم که از دخترش دفاع کنه و اینجاست که به ما برمیخوره و احساس دخالت میکنیم.

✅نکته دیگه اینه که اگر از خانمتون دلخور شدید برای اینکه خانمتون رو مثلا اصلاح کنید تلفن رو برندارید و به مادر و یا خواهرشون زنگ بزنید شما با این کار زمینه حضور اونا رو در زندگیتون باز میکنید!

✅نکته دیگه اینکه از شوخی های بی مورد و سر به سر گذاشتن اعضای خانواده همسرتون بپرهیزید آنها ممکنه شوخی شوخی در زندگی شما دخالت کنند.

✅نکته دیگه این است که سعی کنید استقلال مالی داشته باشید و اگر خواستید کمکی از اونا بگیرید حتما اونو یادداشت کرده و نحوه بازپرداختش رو به شکل یک قرارداد در بیارید اینجوری افراد حدود خودشون رو میدونن.

✅نکته دیگه اینکه اگر شما در نگاه خانواده همسرتون انسان با برنامه و با عرضه ای بشوید زمینه دخالت ها کم میشه

عواقب دخالت های مادر زن در زندگی مشترک

سوالات متداول

با سلام. همسر من بدون مادرش آب نمی خوره. اوضاع جوریه که واقعا به ادامه زندگی امیدی ندارم…

سلام. بهترین راهکار برای شما اینه که یک بار با مادر زنتون و یک بار با همسرتون صحبت کنید و بگید با این شرایط زندگیتون در خطره و مجبورید جدا شید. اگر جواب نداد حتما به مشاوره زناشویی مراجعه کنید چون شرایط شما یکم بحرانیه.

من همسرم رو دوست دارم اما به خاطر دخالت های مادر زنم الان چند ماهه جدا از هم زندگی می کنیم .. آیا شما راه حلی دارید؟

اگه همسرتون هم با مادرش هم نظره ولی حرفشون منطقیه سعی کنید به خاطر زندگیتون گذشت کنید و کاری که می خوان رو انجام بدید. اما اگر فکر می کنید واقعا حرف زور می زنند و به انتها رسیدید با همسرتون چند جلسه مشاوره برید. ما هیچگاه و در هیچ شرایطی طلاق رو گزینه مناسبی برای حل مشکل نمی دونیم.

اگه از مادر زنمون دور باشیم مثلا به یک شهر دیگه بریم دخالت های اون کمتر می شه؟

تا حدودی کم می شه اما سایه دخالت هاش روی سرتون هست. شما باید مشکلتون رو ریشه ای حل کنید. اینطوری نمی شه .  مشکل شما با صحبت کردن با خانواده همسرتون حل می شه. باید رابطتون رو با اونها تقویت کنید و اجازه ندید به راحتی زندگیتون از هم بپاشه.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه چگونه از دخالت های مادر زن جلوگیری کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت ? صبح تا ?? شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1399/5/23

جمعه

1399/5/24

شنبه

1399/5/25

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91022688-021 تماس حاصل نمایید