کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

10 راه برای ابراز دلخوری و ناراحتی از همسر

10 راه برای ابراز دلخوری و ناراحتی از همسر

چگونه ناراحتی خود را به همسرمان نشان دهیم!!!!

وقتی همسرتان کاری انجام میدهد که باعث ناراحتی شما میشود، ممکن است اولین حرکت شما ابراز عصبانیت باشد. اما باید از این کار اجتناب کنید. زیرا در یک رابطه سالم با وجود تمام ناملایمات، نحوه بیان دلخوری با صبر و حوصله است. اینطور به موضوع نگاه کنید که اگر شما کاری انجام داده اید که همسرتان را عصبانی کرده باشد، دوست ندارید سر شما فریاد بزند و با شما بدرفتاری کند، بنابراین با او همان گونه رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. علاوه بر این وقتی شما عصبانیت خود را کنترل میکنید و با عطوفت و صداقت به دنبال راه حل مشکلات هستید، گامی بزرگ برای ثبات زندگی مشترکتان برداشته اید.

 یکی از مهم ترین مسائل در زمان دلخوری از همسر این است که شما باید دلیل اصلی ناراحتی خود را با همسرتان در میان بگذارید. اما این سوال پیش میاید که چگونه به همسرم نشان دهم از او ناراحتم؟ در ادامه پاسخ این سوال را مورد بررسی قرار میدهیم.


بیشتر بخوانید: با همسر لجباز چه کنیم؟


1. افکارتان را جمع کنید

قبل از بحث با همسرتان درباره هر موضوعی، عقاید خود را جمع و جور کنید. در زمان دلخوری از شوهر یا همسر باید با خودتان خلوت کنید و چند نفس عمیق بکشید. حالا به چند سوال ساده جواب بدید. من از چه چیزی ناراحت هستم؟ همسرم چه کار اشتباهی انجام داده؟ اشتباه همسرم چه احساسی در من به وجود آورده است؟ دوست دارم برای جبران اشتباهش چه کار کند؟ هنگامی که به آرامش رسیدید و افکار خود را جمع کردید، آماده گفتگو با او هستید.

2. قبل از مطرح کردن مسئله میزان ناراحتی خود را در نظر بگیرید

وقتی همسرتان کاری کرده که باعث ناراحتی شما شده است، قبل از ابراز این ناراحتی با خودتان فکر کنید که آیا راهی برای نادیده گرفتن موضوع هست یا خیر؟ اگر موضوع کوچکی است بهتر است عصبانیت و ناراحتی خود را بروز ندهید. اما چنانچه میزان عصبانیت شما به حدی است که قابل تحمل نیست راهی برای حل این مشکل پیدا کنید.


بیشتر بخوانید: راه های بغل کردن همسر


3. کمی از همسرتان فاصله بگیرید

اگر از همسر خود دلخور هستید و کنار آمدن با این موضوع برایتان سخت است، به کمی تنهایی نیاز دارید. اگر برای مدت کوتاهی از همسرتان فاصله بگیرید این فرصت را خواهید داشت که عصبانیتتان را کنترل کنید. این کار برای بهبود رابطه شما مفید است.

قبل از مطرح کردن مسئله میزان ناراحتی خود را در نظر بگیرید
فن رفع دلخوری بین همسران

4. روی درک کردن و درک شدن تمرکز کنید

نکته مهم درباره نحوه بیان دلخوری این است که سعی نکنید در این گفتگو پیروز میدان باشید. بلکه سعی کنید با حرفهایتان احساس واقعی خود را نشان دهید. همچنین باید وقت بگذارید و به احساس او گوش دهید و دلیل اعمال و حرکات او را بفهمید. به او بگویید دوست دارید چه کاری برایتان انجام دهد، اما انتظار کنترل اعمال او را نداشته باشید. در نهایت یافتن راه حل متقابل برای مسئله مهم است.

5. دلیل دلخوری خود را مشخص کنید

گفتگوی خود را بر روی احساسات خود در مورد یک رویداد خاص متمرکز کنید. البته اگر شما مدت طولانی است که از کارهای همسرتان ناراحت هستید، ممکن است کار سختی باشد. به یاد داشته باشید بیان مشکلات و ناراحتی های گذشته همسرتان را سردرگم میکند که شما دقیقا از چه چیزی ناراحت هستید. بنابراین به او بگویید که الان دقیقا چه عواملی باعث میشود به شما احساس بدی دست دهد. با این کار به او فرصت جبران میدهید. اگر نمیتوانید این موضوعات را در یک مکالمه رو در رو بیان کنید، نوشتن نامه ای به همسر برای دلخوری، کار را راحت تر میکند.


بیشتر بخوانید: نحوه رفتار با شوهر خسیس چگونه است؟


6. از کلمه من به جای تو استفاده کن

در زمان دلخوری از همسر، وقتی دائم بگویید تو فلان اشتباه را کردی، تو قلب مرا شکستی و… احساس حمله و سرزنش به او دست میدهد و ممکن است ناراحتی ها دو چندان شود. لذا سعی کنید روی احساسات خودتان تمرکز کنید. مثلا بگویید “احساس می کنم نادیده گرفته شده ام” یا “احساس دلشکستگی میکنم” بدین ترتیب مکالمه شما به سمتی هدایت میشود که مشکلات راحت تر برطرف شوند.

دلیل دلخوری خود را مشخص کنید
رفتار با همسر هنگام دلخوری

7. سکوت کنید

یکی از طلایی ترین اصول درباره نحوه ابراز ناراحتی به شوهر یا شریک زندگی سکوت کردن است. گاهی قدرت سکوت بیشتر از کلمات است. وقتی سکوت میکنید و به سوالات او پاسخ نمیدهید، ناراحتی شما قابل لمس است. شاید بعضی ها بگویند مکالمه و گفتگو راه حل بهتری برای رفع دلخوری از همسر است. اما بهتر است تا زمانیکه ناراحت و عصبانی هستید، شروع به صحبت نکنید. زیرا این عصبانیت میتواند یک دعوای جدید درست کند.

8. نام او را صدا نزنید

وقتی شما همسرتان را مورد خطاب قرار ندهید، نشان میدهید که مشکل و ناراحتی وجود دارد. پس سعی کنید در زمان صحبت نام او را صدا نزنید تا متوجه ناراحتی شما شود.

9.  بگویید در لحظه ناراحتی و دلخوری به چه چیزی نیاز دارید

گاهی اوقات همسرتان از اشتباهی که انجام داده ناراحت و پشیمان است. اما نمیداند برای رفع ناراحتی همسر چکار کند. اینجاست که شما باید به او بگویید که به چه چیزی نیاز دارید. آیا میخواهید به حرفهایتان گوش دهد؟ یا معذرت خواهی کند؟ خواسته خود را با او در میان بگذارید. با این کار طرف مقابل میتواند به احساسات شما پاسخ دهد و حال شما را بهتر کند.

بگویید در لحظه ناراحتی و دلخوری به چه چیزی نیاز دارید
چگونه دلخوری از همسر را مطرح کنیم

10. اگر شریک زندگی شما چیزی برای گفتن دارد، به حرفهای او گوش کنید

اکنون که عصبانیت خود را ابراز کردید، به شریک زندگی خود فرصت دهید آنچه را که لازم است بگوید. به طور کلی اگر ما بتوانیم عصبانیت را به عنوان فرصتی برای کنجکاوی درمورد یکدیگر در نظر بگیریم، به نتایج مطلوبی دست پیدا میابیم. به یاد داشته باشید خشم، اگر به روشی سالم بیان شود، میتواند روابط شما را قویتر کند.


بیشتر بخوانید: روانشناسی خانواده موفق چیست؟


از کجا بفهمیم همسرمان متوجه ناراحتی ما شده است؟

اگر این کارها را به شکل محتاطانه انجام دهید مطمئنا همسرتان متوجه ناراحتی شما میشود. شما میتوانید این موضوع را در رفتار او مشاهده کنید. برخی از مواردی که نشان میدهد همسرتان متوجه ناراحتی شما شده است به شرح زیر است:

خوش اخلاق میشود

وقتی همسرتان مهربان میشود یعنی او به نوعی فهمیده شما را ناراحت کرده و می خواهد به شما برسد تا دیگر نسبت به او عصبانی نباشید.

سعی میکند شوخ طبع باشد

معمولا وقتی همسرتان متوجه میشود شما از دستش عصبانی هستید، تلاش میکند شما را بخنداند. او میخواهد با این کار تنش را کاهش دهد. البته ممکن است شوخ طبعی او اصلاً خنده دار نباشد. با این حال، این تلاش او برای ایجاد احساس بهتر و رفع دلخوری از همسر است.

معذرتخواهی میکند

وقتی همسر شما ابراز تاسف کرد بلافاصله معذرت خواهی او را نپذیرید. عذرخواهی نشانه خوبی است اما بخشش سریع، به او این تصور را می دهد که با گفتن متاسفم همیشه میتواند همه چیز را حل کند.

شما را به گفتگو دعوت میکند

اگر شریک زندگیتان واقعا ناراحتی شما را درک کند، به دنبال جبران اشتباهاتش است. ممکن است برای این کار شما را به گفتگو و بحث دعوت کند. یک گفتگوی صمیمانه در زمان مناسب میتواند جلوی بزرگتر شدن مشکلات را بگیرد.

از کجا بفهمیم همسرمان متوجه ناراحتی ما شده است؟
قهر و دلخوری همسر

سوالات متداول

همسرم خیلی قهر می کنه نمی دونم چطور باهاش رفتار کنم؟

قهر یکی از بدترین واکنش ها در زمان اختلاف است. با او صحبت کنید. بگویید که از قهر متنفر هستید و اگر مشکلی دارد به شما روراست بگوید.

شوهرم به شدت بددهن هست. میشه جلوی این اخلاق بدشو بگیرم؟

بددهنی یکی از بدترین عادت هاست و کنار گذاشتن این عادت هم کار سختیه. شما سعی کنید فعلا طوری رفتار کنید که عصبانی نشه. باهاش صحبت کنید که از این کار چقدر رنج می کشید. شاید این عادت بدشو کنار بگذاره.

همسرم خیلی حساس و زودرنجه.. نمی تونم باهاش راحت صحبت کنم همش فکر می کنم از چیزی ناراحته..

در این شرایط باهاش صحبت کنید که از چه رفتاری ناراحت می شه. سعی کنید اون کار را نکنید. اگه دیدید حساسیتش بیش از حده، می تونید با هم یه مشاوره خانواده برید و مشکلتون رو بگید.

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

براي مشاوره در زمينه 10 راه برای ابراز دلخوری و ناراحتی از همسر

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور