کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

خواب آلودگی ، علت و درمان آن

خواب آلودگی ،
5/5 - (1 امتیاز)

خواب آلودگی

خواب آلودگی این روز ها در چهره بسیاری از افراد دیده میشود . زمانی که فردی دچار خواب آلودگی است نمیتواند به اندازه کافی فعالیت های روزمره خودش را انجام دهد . یکی از عوامل اصلی خواب آلودگی عدم خواب کافی در شب میباشد . در این حالت افراد یا از یک اختلال خواب رنج میبرند یا اینکه دارای سبک زندگی اشتباهی هستند . در واقع الگوی خواب آنها متناسب با نیازشان نیست پس در طول روز دچار خواب آلودگی هستند و اغلب کسل و بی انرژی در جامعه ظاهر میشوند . حال قدری بحث خواب آلودگی  مورد بررسی قرار میدهیم تا بتوانیم واضح تر و شفاف تر با آن مقابله کنیم . خواهیم دید که بی خوابی میتواند ریشه در مسائل جسمی ما داشته باشد و هم میتواند تاثیر گرفته از مشکلات روانی ما باشد . همچنین بعضی از راههای درمان خواب آلودگی را توضیح دهیم .


بیشتر بخوانید:  درمان ، دلایل و عوامل بی خوابی


درمان خواب آلودگی

درمان خواب آلودگی  باید توسط متخصصین این حوزه انجام شود . در واقع برای حل فصل کردن و درمان خواب آلودگی اول باید تشخیص درستی داشته باشیم . تشخیص درست در مورد علل به وجود آمدن این عارضه در فرد باید انجام شود تا بتوان نسبت به آن یک راه درمان مناسب به شخص ارائه شود . گاهی به دلایل سطحی ما دچار خواب آلودگی هستیم . برای مثال بعضی افراد وقتی صبح از خواب بیدار میشوند و سر کارشان چرت میزنند یا کسل هستند . اکثرا افراد در این مواقع با نوشیدن قهوه این مسئله را حل میکنند . اما خب نوشیدنی های دیگری مثل چایی سبز نیز قطعا میتواند برای این مسئله مفید باشد . چای سبز دارای پلی فنول است که سطح بیداری و انرژی را بالا میبرد . نوشیدن آب گرم با لیمو ترش علاوه بر این که برای معده مفید است به سرحال بودن شما نیز کمک میکند .

علت و درمان آن

علل خواب آلودگی زیاد در طول روز

علل خواب آلودگی زیاد در طول روز همانطور که اشاره کردیم میتواند علل سطحی و روشنی داشته باشد . در این صورت این مشکل توسط خود فرد به سادگی قابل حل خواهد بود . اما گاهی نیز مسئله نهان تر و پیچیده تر است . برای مثال علل خواب آلودگی زیاد در طول روز بعضی افراد بخاطر اختلال خواب آنهاست . فردی را در نظر بگیرید که به دلیل کابوس های شبانه زیاد نمیتواند خواب مکفی و با کیفیتی را داشته باشد . بنابراین  در طول روز دچار خواب آلودگی خواهد بود . در این حالت فرد باید تحت مشاوره روانشناسی در یک مرکز مشاوره و روانشناسی مطمئن و خوب قرار بگیرد تا با حل مشکل کابوس های شبانه توسط روانشناس بتواند کیفیت خواب خود را نیز بهبود ببخشد . بعد از درمان فرد چون خواب خوبی را تجربه میکند دیگر دچار خواب آلودگی نمیشود .


بیشتر بخوانید:  راه حل بی خوابی چیست ؟


خواب آلودگی نشانه چیست ؟

خواب آلودگی نشانه چیست ؟ اگر بخواهیم به این سوال کوتاه پاسخ دهیم باید بگوییم : خواب آلودگی نشانه این است که یک اختلال یا یک عادت و سبک نامناسب و الگوی خواب مضر باعث میشود که فرد در طول روز خواب آلوده باشد . مثلا شاید علل خواب آلودگی زیاد در طول روز عوارض مصرف مواد مخدر باشد . موادی که از مشتقات آمفتامین ها باشد بیداری طولانی را به فرد تحمیل میکند . همین بیداری باعث میشود که بدن به تامین کمبود خواب در طول روز روی بیاورد . گاهی نیز در جواب سوال خواب آلودگی نشانه چیست ؟ به دلایل فیزیولوژیکی و جسمی میرسیم . مثلا فردی که از یک بیماری رنج میبرد احتمالا شب نمیتواند خوب بخوابد .پس در طول روز خواب آلوده خواهد بود و ممکن است زیاد چرت بزند .

خواب آلودگی ،

دلایل خواب آلودگی

دلایل خواب آلودگی  به قدری میتواند گسترده باشد که اگر بخواهیم به همه آنها بپردازیم ، قطعا مدت زمان طولانی و زیادی را از ما خواهد گرفت . اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه به بعضی از دلایل خواب آلودگی اشاره خواهیم کرد .

  • مصرف مواد مخدر که باعث بیداری با مدت زمان طولانی میشود . اگر فرد شبی مواد مخدر مصرف کرده باشد احتمالا خواب خوبی را پشت سر نگذاشته است بنابر این در طول روز خواب آلوده است
  • زندگی امروزی و دسترسی به دریایی از اطلاعات و سرگرمی ها در فضای مجازی تقریبا همه افراد دنیا را با کم خوابی مواجه کرده است . افراد زیادی تا نیمه های شب در فضاهای مجازی وقت میگذرانند و در نتیجه صبح خواب آلوده هستند .
  • بیماری ها و اختلالات جسمی و روحی را نیز که میتواند زمینه ساز خواب ناکافی و بی کیفیت باشد نیز نباید از قلم انداخت .

سیکل قاعدگی

سیکل قاعدگی نیز در خیلی از افراد میتواند باعث مختل شدن یا بی کیفیت شدن خواب بشود . در یک نظر سنجی در سال ۱۹۸۸مشخص شد که حدود ۷۰%درصد از خانم ها در دوران قاعدگی خود با خواب آشفته رو به رو میشوند . بیشترین علل بی خوابی در این افراد نیز  باد کردن ، سفت شدن سینه ها ، سردرد و کمر درد در دوران قاعدگی ذکر شده است . هورمون های جنسی تاثیر قابل توجه و مستقیم بر روی اکثر اعضای بدن میگذارند . اگر بگوییم که عضو های تناسلی تاثیر مستقیم بر تمام بدن میگذارند گزافه نگفته ایم . تمامی اعضا از جمله مغز قلب دستگاه گوارش و… تحت تاثیر هورمون های جنسی واکنش و عملکرد متفاوتی نشان میدهند  . مثلا زمانی که ترشح هورمون ها کاهش یا افزایش میابد به دنبال آن زنان به سرعت نشانه های افسردگی را نشان میدهند که رابطه مستقیم با خواب آنها نیز دارد .

علت و درمان آن

خواب در زنانی که سیکل قاعدگی منظم دارند

زنان در جریان سیکل قاعدگی معمولا سه مرحله را میگذرانند . بعضی از زنان سیکل قاعدگی منظم و بعضی از زنان سیکل قاعدگی نامنظم دارند . برای دسته دوم قاعدگی مسائل و مشکلات بیشتری بوجود می آورد . اما زنانی که سیکل قاعدگی منظمی دارند معمولا از بر هم خوردن تنظیم خوابشان شکایتی ندارند . اگر هم کیفیت خوابشان پایین آمده باشد به قدری نا محسوس است که آنها متوجه این موضوع نمیشوند . البته از زمان تخمک گذاری تا دوران قاعدگی در خانم هایی که سیکل قاعدگی منظمی دارند یک یا دو روز قبل از قاعدگی دچار افت کیفیت خواب میشوند . متوسط خواب زنان معمولا در دوره فولیکولار به بالاترین حد خود میرسد . سطح استروژن در زمان قبل از تخمک گذاری معمولا افزایش چشمگیری میکند . در ابن زمان مدت خواب نیز قدری بالاتر میرود . در حین تخمک گذاری خواب زنان به حد اقل میرسد که به دلیل تاثیر هورمون های مولد روی مغز میباشد .


بیشتر بخوانید:  چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم ؟


داروهای گیاهی برای خواب خوب

همانطور که گفته شد یکی از اصلی ترین دلایل خواب آلودگی این است که فرد به قدر کافی خواب مناسب ندارد . برای اینکه افراد بتوانند بخوابند معمولا از داروهای شیمیایی و عمدتا با عوارض فراوان استفاده میکنند . اما داروهای گیاهی بسیار مفید و کارسازی نیز برای این منظور وجود دارند . برای مثال دم نوش گیاه اسطوخودوس یا lavender اثر فوق العاده ای بر افزایش کیفیت خواب شما خواهد گذاشت . اگر کمی گلاب به رخت خواب خود بزنید و بعد بخوابید آرامش عجیبی را تجربه خواهید کرد . و همچنین هیچوقت از قدرت آرام کردن اعصاب توسط گل گاو زبان غافل نشوید . یک لیوان دم کرده بهار نارنج را استفاده کنید تا ببینید که گاهی از دیازپام نیز تاثیر بیشتری بر درمان خواب آلودگی شما دارد .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلال خواب و خواب آلودگی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Snoring, Sleep Apnoea | Effective Solutions

براي مشاوره در زمينه خواب آلودگی ، علت و درمان آن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور