کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

درمان کم خوابی و مشکلات ناشی از آن

درمان کم خوابی
5/5 - (1 امتیاز)

درمان کم خوابی و علت کم خوابی

درمان کم خوابی در افراد مختلف و به تبع آن الگوهای خواب مختلف میتواند متفاوت باشد . بعد از فهمیدن علت کم خوابی توسط متخصص مربوط نوع درمان کم خوابی و روشی که برای درمان اختلال خواب فرد نیاز است مشخص میشود . الگوی خواب هر فردی از افراد دیگر متمایز و متفاوت است . باور غلطی که همه کودکان مثل هم میخوابند و همه شبیه هم هستند نیز کاملا اشتباه است .  مطمئنا الگوی خواب هر کودکی با کودک دیگر فرق میکند .

درمان کم خوابی کودکی در خانواده الف نیز ممکن است با درمان کم خوابی کودک خانواده ب فرق داشته باشد . در هر سن و رده سنی که باشد فرقی نمیکند . درمان کم خوابی با کیفیت فقط بعد از تشخیص علت کم خوابی به صورت دقیق میتواند امکان پذیر باشد . در غیر این صورت درمان حتی میتواند آسیب زننده باشد و ضرر زیادی داشته باشد .


بیشتر بخوانید:  درمان ، دلایل و عوامل بی خوابی


درمان کم خوابی کودکان و علت کم خوابی نوزاد

درمان کم خوابی کودکان بسیار دقت و مهارت لازم دارد . دقت و مهارتی به مراتب بیشتر از بزرگسالان . به این دلیل که درمان کم خوابی کودکان به طور مستقیم بر آینده و زندگی آنها در بزرگسالی تاثیر میگذارد . علت کم خوابی نوزاد هر چه که باشد باید توسط متخصص حوزه خواب تشخیص داده شود . چرا که فهمیدن علت کم خوابی نوزاد و کودک ما به شکل صحیح میتواند با درمان صحیح همراه باشد . درمان کم خوابی کودکان اگر مشکل ریشه در روان و مسائل روحی کودک داشته باشد معمولا توسط یک روانشناس بالینی کودک بررسی و درمان میشود .

اگر علت کم خوابی نوزاد به مسائل جسمی بازگردد نیز متخصصین در حوزه خواب با تلاش در درمان مشکل جسمی به درمان کم خوابی کودکان میپردازند . برای مثال زمانی که  علت کم خوابی نوزاد وجود مشکل در مثانه او باشد ، ممکن است که اجازه ندهد کودک خوب بخوابد .

و مشکلات ناشی از آن

راههای درمان کم خوابی و دلیل کم خوابی

راههای درمان کم خوابی  بسیار میتواند زیاد و گسترده باشد . بعضی از اختلالات کم خوابی که مربوط به مشکلات فیزیولوژیکی است با دارو حل میشود . اگر دلیل کم خوابی فرد عادات بد و سبک زندگی غلط او باشد ، راههای درمان کم خوابی باید در حیطه روانی و روانشناسی برسی شود . در مورد راههای درمان کم خوابی در طب سنتی نیز صحبت های زیادی شده است مثلا گیاه سنبل طیب که برای آرامش و تقویت اعصاب با گل گاو زبان ترکیب مناسبی را تشکیل میدهند به آرامش افراد کمک زیادی میکند .

در عین حال خواب افراد نیز که به دلیل کم خوابی  مختل شده با استفاده از این داروها با کیفیت تر میشود . گاهی پدر و مادر ها اختلالات و مشکلات فرزندان خود را در موضوع خواب جدی نمیگیرند که گاهی آسیبهای شدید تری را برای آنها در پی دارند .


بیشتر بخوانید:   راه حل بی خوابی چیست ؟


درمان کم خوابی بزرگسالان و مشکل کم خوابی

درمان کم خوابی بزرگسالان و رفع مشکل کم خوابی در آنها را میتوان در سبک های متفاوتی بررسی کرد . مثلا برای درمان کم خوابی بزرگسالان ابتدا راه حل های غیر دارویی را امتحان کنید . چند دقیقه قبل از خواب از تکنیک های ریلکسیشن استفاده کنید . اگر در رخت خواب هستید و خوابتان نمیبرد سعی کنید از رخت خواب بیرون بیایید و چند دقیقه ای را سر گرم کار دیگری شوید .

راه دیگر غیر دارویی که در اکثر مواقع خوب جواب میدهد این است که سعی کنید خود را به زور بیدار نگه دارید . خاصیت ذهن ما به گونه ای است که اگر این کار را بکنیم برعکس متمایل به خوابیدن میشویم . مشکل کم خوابی  در افراد را میتوان با تغییر دادن سبک زندگی و عادات و الگوهای خواب آنها نیز میتوان تغییر داد . اما گاهی نیز مشکلات خواب افراد پیچیده است و به کمک یک متخصص باید حل شود .

درمان کم خوابی در شب و مضرات کم خوابی

درمان کم خوابی در شب را میتوان با کارهای ساده نیز انجام داد . چرا که اختلال خواب اگر ساده باشد نیازی به روند آنچنان پیچیده ای برای درمان نیست . مثلا باید یک برنامه خواب خوب و عالی برای خودمان تدوین کنیم . همچنین اگر میخواهیم از مضرات کم خوابی در امان باشیم باید دلایل بد خوابی و کم خوابی خود را با یک روانشناس در میان بگذاریم . شاید مشکل خواب ما ریشه در مسائل روانی داشته باشد . پس ما باید با مراجعه به یک مرکز مشاوره و روانشناسی مسائل و مشکلاتمان را با یک روانشناس مطرح کنیم .

مثلا اگر در روند مشاوره روانشناسی ریشه مشغله های ذهنی یا فشار های روانی وارده بر ما حل شود قطعا میتوانیم خواب با کیفیت تری را داشته باشیم و از مضرات کم خوابی دور باشیم .  بنابراین گاهی درمان کم خوابی در شب بسته به این است که مشکلات بنیادی ما در ابتدا حل شود .

درمان کم خوابی

رویا بینی در حالت نیم خواب

بعضی افراد زمانی که میخوابند بلافاصله بعد از خواب یا حتی کمی قبل از به خواب رفتن تصاویر خاصی را میبینند . تصاویر وحشتناک و دلهره آور و تصاویر عجیب و غریب بیشترین سهم را در این تصاویر دارند . افراد گاهی این تصاویر را به قدری واقعی میپندارند که با حواس خود آنها را حس میکنند . این رویاها توهم هیپنوگوجینگ hypnogojing  نامیده میشود .  معمولا افرادی این نوع توهم را  تجربه میکنند که سابقه محرومیت از خواب به مدت طولانی را داشته باشد . این اتفاق و توهم در حالت عادی رخ نمیدهد . چون در حالت عادی افراد بعد از نود دقیقه خواب رویا میبینند .

همچنین در افرادی که با عارضه نارکولپسی درگیر هستند نیز این توهمات مشاهده میشود . اگر فردی این توهم ها را در ماه بیش از یک یا دو مرتبه تجربه کند بهترین راه این است که مسئله را با یک  پزشک متخصص در میان بگذارد .

حالت فلجی در خواب

شاید شما نیز این حالت را تجربه کرده باشید که شب هنگام خواب ناگهان متوجه میشوید که نمیتوانید عضلات و اعضای بدن خود را تکان دهید . گاهی نیز نمیتوانید قسمتی از بدن خود را حس کنید . این حالت میتواند چند ثانیه طول بکشد . شاید هم فرد این عارضه را به مدت چند دقیقه تجربه کند . در بیشتر مواقع فرد بعد از بیدار شدن از خواب چیزی را در ذهنش ندارد و به خاطر نمی آورد .

یکی از آسیب های فلجی در خواب میتواند این باشد که افراد از خوابیدن مجدد میترسند و عدم خواب کافی کیفیت فعالیت های روزانه آنها را پایین میاورد . این حالت ممکن است برای افرادی که اختلال خواب ندارند نیز اتفاق بیفتد . البته اگر تعداد دفعات این اتفاق از چند بار در ماه بیشتر شد حتما آن را با پزشک در میان بگذارید .

و مشکلات ناشی از آن

سرو صدا در خواب

در این بخش به سر و صدا های مختلف و چگونگی آنها در خواب خواهیم پرداخت .این صدا ها هم میتواند علامت وجود یک اختلال در فرد باشد و هم اینکه میتواند یک امر عادی تلقی شود که حتی ارزش در میان گذاشتن با پزشک را هم نداشته باشد . مثلا خر و پف قطعا یکی از آزار دهنده ترین  سرو صدا های  موقع خواب است که گاهی میتواند نشانه وجود مشکل در سیستم تنفسی فرد باشد و گاهی نیز میتواند تنها ناشی از خوابیدن بد فرد باشد .

اگر شما خر و پف میکنید حتما از هم تختی یا کسی که امکان مشاهده شما را در خواب دارد بخواهید که میزان و نحوه صدای شما را به شما بگوید . شما نیز آن اطلاعات را دریافت کنید و به سمع پزشکتان برسانید تا او این مورد را بررسی کند . مثلا این که چه مقدار از خوابتان را خر و پف میکنید . یا چه مقدار صدای شما بلند یا آرام است .


بیشتر بخوانید:  چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم ؟


خرناس کشیدن

برخی افراد مخصوصا خانم هایی که از سندروم مقاومت راه هوای فوقانی رنج میبرند ، ممکن است خر و پف نکنند . بلکه احتمال دارد که به خرناس کشیدن در مدت های طولانی  که لزوما با صدای بلند هم نیست روی بیاورند . البته آپنه خواب نیز میتواند ازجمله دلایل نفس نفس زدن و خرناس کشیدن فرد باشد . در پایان آپنه و سکوت نیز فرد ممکن است خرناس را ظاهر کند . یک دفتر الگوهای خواب ابزاری کار آمد خواهد بود تا شما کیفیت و نوع خواب خود را ثبت کنید و داشته باشید . مثلا بعد از مدتی میتوانید بفهمید که خواب آلودگی شما بیشتر بعد از اتمام فعالیت شما در باشگاه رخ میدهد . یا در مورد کودک شما به شما کمک میکند که نتیجه بگیرید که ساعت بدنی کودک شما بهم ریخته است . در ضمن با نشان دادن این دفتر کمک بزرگی به پزشک خود نیز خواهید کرد .

استفاده از دفتر روزانه خوابnsf

نوشتن شرح و توضیح خواب روزانه در دفتر خواب یا nsf  زیاد طول نمیکشد و زمان نمیبرد . بیشتر سعی کنید که دفترتان را نزدیک خودتان قرار دهید با دقت الگوی خواب روزانه خود را در آن شرح دهید . اگر علت کم خوابی خود را نیز میدانید حتما به پزشک خود بگویید . مثلا بگویید که : من فکر میکنم علت کم خوابی من مصرف زیاد قهوه است .

پیدا شدن علت کم خوابی تقریبا برابر است با درمان کم خوابی شما . این دفتر باید حتما هر روز صبح در یک موقع مشخص و یکسان پر شود .  دقیقا این دفتر میتواند یک راهنمای مناسب برای پیدا شدن علت کم خوابی شما باشد . پیشنهاد میشود افراد زمانی که نزد پزشک میروند یک کپی از این دفتر برای معالجه کننده خود ببرند . علاوه بر همه این نکات مثبت دفتر سرشار از اطلاعات برای خود فرد خواهد بود . شخص کم خواب به خوبی با دلیل کم خواب خود رو به رو میشود .

درمان کم خوابی

مشکلات هم تختی ها

یکی دیگر از عواقب و عوارض افرادی که اختلالات خواب را تجربه میکنند ، اعتراض هم تختی های آنها است . این هم تختی میتواند هم تختی افراد در یک پادگان نظامی باشد ، یا هم دانشگاهی ها در خوابگاه دانشجویی . همچنین همسران افراد دارای عادات و الگوهای بد خواب نیز بسیار آزرده و گاهی خسته میشوند . مثلا خر و پف یک فرد میتواند صدایی بسیار آرام داشته باشد . در عین حال میتواند صدای بسیار بلندی داشته باشد که در کل خانه بپیچد . یا فردی که دائم دچار کابوس شبانه است و مدام با وحشت و فریاد از خواب میپرد . حال تصور کنید چه آزار و اذیتی متوجه کسی است که کنار او میخوابد . البته اغلب افراد خر و پف خود را انکار میکنند به این دلیل که خودشان صدای خودشان را نمیشنوند .

ساییدن دندان در خواب

از شایع ترین عادات و رفتار های بد در زمان خواب که واقعا برای هم تختی عذاب آور است ساییدن دندان ها به یک دیگر است . برای شنونده ای که بار اول است این صدا را میشنود ممکن است باورکردنی نباشد که این صدا از دهان یک آدم بیرون میاید . انگار که یک سنجاب در تخت شما وجود دارد . در این صورت حتما به فرد پیشنهاد کنید که به یک دندان پزشک مراجعه کند تا برای دندان های او یک محافظ تهیه کند .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلال خواب و درمان کم خوابی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Hypovolemic Shock: Symptoms, Causes, Diagnosis

براي مشاوره در زمينه درمان کم خوابی و مشکلات ناشی از آن

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور