کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای فراگیری آموزش مهارت های زندگی به کانال تلگرام ما بپیوندید (کلیک کنید).

اختلال وسواس شدید چه علائمی دارد؟

اختلال وسواس شدید فکری

وسواس شدید یا OCD  از انواع بیماری های مربوط به روان انسان است . وسواس می تواند در همه انسانها وجود داشته باشد. اما تا جایی که مانع از انجام امور روزمره زندگی نشود بیماری محسوب نمیشود . مشاوره خانواده معتقد است OCD نوعی اجبار در انجام و تکرار کار و فکر است . مشاوره روانشناسی افراد دارای اختلال وسواس شدید این را نشان میدهد که افراد برای رهایی از فکری که آن ها را اذیت می کند مدام کارهای تکراری انجام میدهند . مثلا افراد دارای اختلال OCD  دست هایشان را میشویند یا بصورت پی در پی چک میکنند شیر گاز باز نباشد . این افراد مدام نگران هستند که به دیگران آسیب برسد . یا حتی مدام فکر میکنند خودشان باعث آسیب به دیگران میشوند . درمان وسواس به این بیماران کمک میکند تا بتوانند زندگی خود را بصورت طبیعی پیش ببرند .


بیشتر بخوانید: اختلال وسواس چیست؟


اختلال وسواس شدید فکری

اختلال وسواس شدید فکری  از انواع بیماری های مربوط به روان است . وسواس فکری مربوط به تصورات و افکار مزاحمی میشود که مدام تکرار میشوند . مشاوره روانشناسی افراد دارای وسواس نشان میدهد که این افراد در کودکی با بازداری زیادی مواجه شده اند . تحقیقات نشان میدهد، زمانیکه کودک مدام امر و نهی میشود . زمانیکه کودک مدام کنترل میشود دچار اضطراب میشود. برای کاهش این اضطراب مدام فکرهای مختلفی انجام میدهد . پس زمینه های بروز اختلال وسواس شدید فکری بوجود می آید . در وسواس شدید فکری فرد دچار هذیان گویی  میشود . یعنی طوری درگیر یک فکر و توهم میشود که همه را واقعی تصور میکند . فکر میکند که اگر به آن فکر عمل نکند حتما اتفاق بدی برایش رخ میدهد . گاهی این افراد با تصور آسیب زدن به دیگران ممکن است از برقراری رابطه اجتناب کنند .

درمان اختلال وسواس شدید

درمان اختلال وسواس شدید را میتوان شامل چند مرحله دانست . مرحله اول مرحله رویارویی بیمار با آنچه که به آن وسواس دارد است . یعنی مشاوره اختلال وسواس بیمار را وادار میکند با عامل وسواس فکری یا عملی مواجه شود . اگر بیمار دچار وسواس شدید باشد درمانگر او را وادار میکند به عامل کثیفی دست بزند اما دست خود را نشوید . و چند دقیقه ای در همان شرایط باقی بماند و همینطور زمان را افزایش میدهد . مرحله دوم مرحله درمان دارویی است . در اختلال وسواس شدید فکری و عملی لازم است درمان دارویی صورت پذیرد . کاهش سروتونین در مغز باعث بوجود آمدن وسواس میشود . درنتیجه با تجویز داروهای حاوی سروتونین ، ترشح آن در مغز افزایش می یابد . درمان اختلال وسواس شدید بصورت دارویی و رفتاری  باعث میشود مراجع زودتر به رویارویی و پذیرش برسد .


بیشتر بخوانید: اختلال وسواس فکری چیست؟


درمان اختلال وسواس شدید

وسواس شدید شستشو

وسواس شدید شستشو یا وسواس کثیفی شیوع زیادی در بین مردم دارد . در این نوع وسواس فرد بصورت اذیت کننده ای بارها و بارها دست های خود را میشوید در حدی که ممکن است دست ها زخم شود . یا ممکن است مدام لوازم خانه را بشوید اما باز هم احساس رضایت نداشته باشد . در درمان اختلال وسواس شدید شستشو مشاوره خانواده معتقد است که فرد دچار تردید میشود . فردی که وسواس شستشو دارد تردید دارد آیا دست ها و لوازم تمیز است یا هنوز آلودگی وجود دارد . این فکر پی در پی در ذهنش تکرار میشود . برای فرار از این افکار به دفعات شستشو را انجام میدهد . مشاوره اختلال وسواس علت وسواس شدید شستشو را ترس از آسیب زدن به خود و دیگران بیان میکند . فردی که دچار وسواس است تصور میکند آلودگی ها او را از بین میبرد .


بیشتر بخوانید: علائم وسواس کودکان چیست ؟


اختلال وسواس شدید فکری و عملی

اختلال وسواس شدید فکری و عملی راه های درمان دارد . اما درمان زمان زیادی میبرد و همکاری کامل مراجع را میطلبد . این اختلال در زنان و مردان شباهت زیادی دارد . اما بعضی نشانه ها در مردان بیشتر و متفاوت است . مثلا زن ها بیشتر دچار وسواس شستشو میشوند و مردها دچار وسواس بدشکلی بدن یا تقارن یا داشتن افکار ممنوع هستند . مشاوره اختلال وسواس بیان میکند وسواس شدید ممکن است منجر به فکر خودکشی شود . زیرا افراد احساس آرامش از عمل خود ندارنددر نتیجه برای راحت شدن از فکر ممکن است خودکشی کنند . OCD  با افسردگی ممکن است همراه شود زیرا فرد مدام نگران است و برای رفع نگرانی ارتباطات خود را کم یا قطع میکند . عوامل فرهنگی هر کشور میتواند نشانه های محتوای اختلال وسواس شدید فکری را تغییر دهد .


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی وسواس


ارتباط اختلال وسواس فکری و عملی

وسواس شدید باعث موکنی یا پوست کنی میشود . مثلا فرد در دوره بلوغ نسبت به آکنه صورت حساس میشود . مدام جوش ها را میکند و باز احساس خوبی ندارد . این کار اول عادت میشود و بعد تبدیل به دغدغه و تکرار . موکنی هم به همین صورت حتی ممکن است فرد غرق فکرکردن بشود و بدون اینکه بداند به آن عادت کند . افراد دارای وسواس شدید فکری و عملی  از حضور در اماکن عمومی شلوغ که احتمال گرفتن بیماری در آن وجود دارد اجتناب میکنند . ارتباط بین وسواس فکری و عملی به این صورت است که مثلا در وسواس شدید شستشو تصور آلودگی مربوط به وسواس فکری و اقدام به تمیزکردن وسواس عملی محسوب میشود . یا در وسواس تقارن تصور عدم تقارن وسواس فکری و انجام عمل تکراری منظم کردن وسواس عملی را بدنبال دارد .

وسواس بدریخت انگاری

وسواس شدید در زمینه ظاهر یا بدشکلی بدن جز وسواس هایی است که با پیشرفت جامعه بیشتر میشود . توجه افراطی به چاقی و بدنبال آن لاغری نامتعارف باعث بوجود آمدن اختلال خوردن میشود . اشتغال ذهنی و نگرانی مدام در مورد بدن باعث بوجود آمدن وسواس و رفتارهای تکراری مثل وزن کردن مداوم یا چک کردن بیش از اندازه جلو آینه میشود . مشاوره خانواده معتقد است درمان اختلال وسواس شدید فکری در افرادی که نسبت به هیکل خود احساس بدی دارند با افزایش عزت نفس درمان میشود . افزایش عزت نفس و درمانی دارویی با داروهای حاوی سروتونین باعث کاهش وسواس  در آنها میشود . از خصوصیات بارز در افراد دارای وسواس بدریخت انگاری کمالگرایی  است . که با مراجعه به مشاوره و آموختن مهارت های لازم میتوانند در جهت درمان اقدام کنند .


بیشتر بخوانید: وسواس احساس گناه چیست؟


وسواس جمع کردن اموال و وسواس ناشی از مصرف مواد مخدر

مشاوره روانشناسی افراد دارای اختلال وسواس شدید فکری و عملی نشان میدهد گاهی وسواس در صورت مصرف مواد و داروهای توهم زا بوجود می آید . مصرف مواد روان گردان میتواند توهم آلودگی ایجاد کند و فرد برای راحت شدن از کثیفی مدام شستشو انجام می دهد . گاهی افراد دارای وسواس ذخیره کردن لوازم و وسایلی هستند که ممکن است هیچ وقت استفاده نکنند . اما انقدر از این لوازم  میخرند که حتی ممکن است جایی برای نگه داشتن آنها نداشته باشند . این افراد اختلال وسواس شدید فکری دارند . یعنی خیال میکنند اگر این لوازم را نداشته باشند یا دور بیاندازند برایشان مشکل ساز میشود . حتی ممکن است این لوازم را بدزدند تا به آرامش برسند .

وسواس شدید شستشو

سوالات متداول

آیا وسواس فکری شدید قابل درمان است ؟

بله وسواس در مدت زمان طولانی و با کمک مشاوره روانشناسی به همراه دارو درمانی و رفتار درمانی بعد از مدتی کاهش پیدا میکند و فرد میتواند بصورت عادی زندگی کند .

علائم وسواس فکری شدید چیست ؟

ترس از حضور در اجتماع عدم برقراری ارتباط با اطرافیان و شستشوی مداوم بدن و لوازم خانه و همچنین وجود افکار مزاحم که مانع آرامش فرد میشود از علائم وسواس فکری شدید می باشد .

تفاوت وسواس فکری و عملی در چیست ؟

وسواس فکری مربوط به افکار و خرافات و هذیان های ذهنی میباشد . اما وسواس عملی بعد از وسواس فکری می آید . یعنی   برا از بین بردن افکار وسواسی شروع به تمیزکاری و شستشو یا برطرف کردن آلودگی میکنیم .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره درمان وسواس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :  Obsessive-compulsive disorder (OCD) – Symptoms and …

 

 

برای مشاوره در زمینه اختلال وسواس شدید چه علائمی دارد؟

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!