کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای فراگیری آموزش مهارت های زندگی به کانال تلگرام ما بپیوندید (کلیک کنید).

علائم وسواس کودکان چیست ؟

علائم وسواس کودکان

وسواس کودکان را ابتدا باید تعریف کرد . وسواس بطور ساده یعنی تکرار مداوم یک عمل . مثل تکرار مدام دست شستن یا چک کردن مدام در یا شیر آب .  وسواس در کودکان ممکن است با یک اتفاق شروع شود . مثل از دست دادن پدر یا مادر یا طلاق والدین . روانشناسی کودک نشان می دهد که بعد از بروز اتفاق حالت های اضطراب و استرس در کودک بوجود می آید . اولین قدم بعد از دیدن علائم وسواس کودکان مراجعه به مشاوره کودک است . اگر کودک برای انجام هر کاری وقت زیادی صرف می کند . اگر کودک مدام حرف های تکراری از کارهای روزانه که انجام می دهد می زند . اگر کارهای قبل از خوابش مدت زمان زیادی طول می کشد . همه این ها نشان دهنده وجود زمینه های بروز وسواس کودکان است .

درمان وسواس کودکان

درمان وسواس در کودکان با مراجعه به مشاوره اختلال کودک امکان پذیر است . هر چقدر نسبت به این علائم توجه نشان دهید  وسواس در کودکان را راحت تر میشود درمان کرد . راه کارهای مشاوره تربیت کودک برای درمان وسواس اگر بطور مرتب انجام شود خیلی راحت قابل درمان است . رفتاردرمانی در کنار درمان داروئی اولین مقدمه شروع درمان است . اگرچه وسواس در کودکان ریشه میکند و ممکن است پس از مدتی دوباره شروع شود . اما باید برای درمان وسواس اهمیت قائل شد تا به روند رشد کودک آسیب وارد نشود . اگر والدین از همان کودکی نسبت به عزت نفس کودک توجه نشان دهند امکان دارد وسواس در کودکان بوجود نیاید . اگر در کودکی نسبت به درمان وسواس کودکان تلاش نشود . در بزرگسالی با فرد نگرانی روبرو میشویم که توانایی رسیدگی به کارهایش را ندارد .


بیشتر بخوانید: اختلال وسواس شدید چه علائمی دارد؟


انواع وسواس کودکان

انواع وسواس در کودکان را به دو گروه وسواس فکری و عملی تقسیم می کنند . مشاوره کودک وسواس کودکان را با نشانه هایی مثل فکرهای آزار دهنده یا تصورات اضطراب آور بیان میکند . ترس هایی مثل ترس از دست دادن نزدیکان یا ترس آسیب رساندن به اطرافیان از انواع وسواس کودکان است . درست و کامل انجام شدن کارها یا حساس بودن به وقت و زمان دقیق از نشانه های  وسواس کودکان است . نوع دوم وسواس کودکان وسواس عملی است . در وسواس عمل کارهایی تکراری مثل شستن مداوم دست ها صورت میگیرد . لباس عوض کردن مداوم یا طول کشیدن پوشیدن لباس از نشانه های وسواس کودکان است . روانشناسی کودک دارای وسواس نشان میدهد داشتن والدین مضطرب یا والدینی که  بر درست و کامل انجام دادن کارها اصرار دارند میتوانند زمینه ساز بروز وسواس باشند .

علائم وسواس کودکان

علائم وسواس در کودکان را والدین می توانند به سرعت تشخیص دهند . اگر کودک مدام نگران تمیزی و کثیفی وسایل خانه است . اگر کودک در خانه بطور مداوم دست هایش را میشود . اگر نسبت به انجام تکالیف بیش از اندازه حساس است . همه از علائم وسواس کودکان است . کودکی که مدام تکالیفش را پاک میکند و مینویسد از نظر مشاوره اختلال کودک وسواس دارد . کمالگرایی منفی از ویژگی های دیگر کودک وسواسی است . دیگر علائم وسواس کودکان اینست که همیشه به تعداد مشخص به وسیله مشخصی ضربه میزنند . اعداد را به دو دسته خوب و بد تقسیم می کنند و فقط اعداد خوب را میشمارند . بشدت نسبت به تقارن و چیدمان لوازم حساس هستند . درمان وسواس کودکان OCD به ارزیابی های مختلفی مثل ارزیابی سن ، بلوغ و شدت بیماری بستگی دارد .


بیشتر بخوانید: اختلال وسواس فکری چیست؟


درمان وسواس کودکان

درمان داروئی وسواس کودکان

درمان داروئی وسواس در کودکان برای تنظیم سروتونین مغز انجام می شود . مشاوره اختلال کودک پایین بودن سطح سروتونین در مغز را یکی از عوامل ایجاد وسواس میداند . درمان داروئی وسواس کودکان از طریق داروهایی مثل کلومیپرامین ، زولوفت ، سیتالوپرام ، فلوکساتین ، سرترالین که باعث افزایش سروتونین در مغز میشوند انجام میشود . انواع وسواس کودکان را میشود از طریق دارو درمانی و مواجه کردن کودک با آنچه باعث اضطرابش میشود درمان کرد . درمان وسواس در کودکان  حتما باید بطور کامل و با کمک مشاوره تربیت کودک انجام شود . نقش والدین در تسریع بهبود وسواس کودکان بسیار حیاتی است . والدین با کم کردن عامل اضطراب و بالا بردن حس امنیت کودک میتوانند در درمان وسواس کودکان کمک کنند . مشاوره کودک با  رفتار درمانی کودک را برای مقابله در برابر تکرار کارهایش آموزش میدهد .

نحوه برخورد والدین با کودک وسواسی

برای درمان انواع وسواس کودکان روانشناسی کودک نشان میدهد والدین هم باید همکاری های لازم را داشته باشند . والدینی که نسبت به علائم وسواس کودکان بی تفاوت هستند ظلم بزرگی به فرزند خود می کنند . والدین نباید از مطرح کردن مشکل با مشاوره کودک نگرانی داشته باشند . صحبت با مشاوره اختلال کودک در مورد وسواس اطمینان خاطر از درمان را در والدین بوجود می آورد . برای درمان وسواس کودکان والدین باید به پذیرش برسند تا بتوانند کودک خود را یاری کنند . والدین می توانند به کودک امیدواری بدهند . والدین باید مراحل درمان را برای کودک خود توضیح بدهند . دوره درمان وسواس کودکان ممکن است طولانی باشد پس والدین باید برای کودک فضای آرامی را فراهم کنند . صحبت با مشاوره کودک میتواند به شما آرامش دهد که در این مسئله تنها نیستید .


بیشتر بخوانید: درمان وسواس کودک چگونه است؟


اثرات منفی وسواس در کودک

وسواس در کودکان متاسفانه آثار منفی زیادی به دنبال دارد . کودک وسواسی دچار عدم تمرکز در کارهای شخصی و تکالیف مدرسه می شود . روانشناسی کودک وسواسی نشان می دهد کودک بخاطر تکرار یک سری افکار در ذهنش دیگر نمی تواند روی کارهای دیگر تمرکز کند . وسواس در کودکان باعث میشود کودک از برقرای ارتباط با دیگران خودداری کند . کودک دارای OCD مدام فکر میکند که ممکن است به دیگران آسیب برساند پس از دیگران دوری میکند . انواع وسواس کودکان بصورتی است که کودک گمان می کند اگر کارها را به شیوه ثابت و مدل خاصی انجام ندهد باعث آسیب به دیگران میشود . درمان داروئی وسواس کودکان حتما باید همزمان با مراجعه به مشاوره کودک باشد . مراجعه به مشاوره تربیت کودک باعث می شود کودک و والدین  احساس رضایت بهتری از نحوه درمان وسواس داشته باشند .

اثرات منفی وسواس در کودک

اقدامات رفتاری در تسریع درمان وسواس

هدف اصلی درمان وسواس در کودکان کاهش افکار وسواسی است . در درمان داروئی وسواس در کودکان مدت زمان اثربخشی دارو حدود ۸ تا ۱۲ هفته میباشد . برای سرعت بخشیدن به این روند بهتر است کودک از جهت جسمانی زیر نظر متخصص تقویت شود . والدین باید مراقب باشند افکار کودک به اعتقاد او تبدیل نشود . زیرا اعتقاد پیدا کردن به افکار وسواسی مانع از درمان میشود . بهتر است گاهی به افکار وسواسی در جاهایی که امکان بروز ندارند به عمد فکر شود تا متوجه بی اثر بودن آنها شوند . شناخت زمینه های بروز وسواس و کنترل آنها اهمیت زیادی دارد . درمان وسواس کودکان از جهت آسیب رساندن به روند رشد شخصیتی آنها قابل توجه است . در درمان انواع وسواس در کودکان باید درمان باید بصورت ریشه ای صورت بگیرد تا کودک دچار مشکلات بزرگتری نشود .


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی وسواس


سوالات متداول

چه چیز وسواس در کودکان را تشدید می کند ؟

حساسیت بیش از اندازه والدین برای بی نقص بودن تکالیف و بی توجهی به علائم وسواس در کودک ، فضای متشنج و پر استرس خانه باعث تشدید وسواس میشود .

علت فکرهای وسواسی کودک چیست ؟

کمبود سروتونین در مغز باعث بوجود آمدن اضطراب و استرس میشود و کودک برای فرار از اضطراب دچار افکار تکراری می شود .

با وسواس کودک چگونه برخورد کنیم ؟

مراجعه به روانشناس کودک و تقویت روحی و جسمی کودک برای مقابله با وسواس از مهمترین کارهای والدین است .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه درمان وسواس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:Obsessive-Compulsive Disorder 

 

برای مشاوره در زمینه علائم وسواس کودکان چیست ؟

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!