کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

علائم وسواس چیست؟

علائم وسواس فکری

علائم وسواس در هر زمینه ای میتواند مختص همان موضوع وسواسی فرد باشد . علائم وسواس را به هیچ وجه نباید ندید گرفت . اگر به علائم وسواس کم توجهی شود و دست کم گرفته شود ممکن است فرد بعد از مدتی متوجه وسواس خود شود که دیگر شدت وسواس او به قدری زیاد شده است که سخت بتوان آن را کنترل کرد . نشانه های وسواس فکر انسان به صورت تصاویر ذهنی خاص به وجود می‌آید . مثلا فرد دائم احساس میکند که دست و صورتش احتیاج به شستشو دارد .

شاید الان که این مطلب را میخوانید افرادی را در نزدیکی خود به یاد می آورید که با توجه به تعریف انجام شده نشانه های وسواس را دارند . اما باید بدانیم و آگاه باشیم که وجود یکی از نشانه های وسواس به تنهایی نمی‌تواند به ما اطمینان بدهد که فرد دارای آن حتما اختلال دارد . در ادامه بیشتر راجع به درمان وسواس صحبت میکنیم .


بیشتر بخوانید: اصلی ترین روش های مقابله با استرس چیست؟


علائم وسواس فکری

علائم وسواس فکری همانطور که گفته شد میتواند نسبت به موضوعی که فرد راجع به آن وسواس دارد متغییر باشد . مثلا در وسواس فکری در مورد اعتقادات باید دنبال علائم وسواس فکری در ذهن فرد باشیم . فرد دائم فکر خود را درگیر اعتقادی میکند که هیچ مشکلی با آن ندارد و از نظر او این اعتقاد کاملا درست است اما نمیتواند از فکر کردن به او دست بردارد . یا علایم وسواس فکری در مورد بدن به نوع دیگری زندگی فرد را مختل میکند . علائم وسواس فکری در این افراد به این گونه هست که دائم به این فکر میکنند که جایی از بدنشان نقص دارد این مشغولیت در حالی است که به این موضوع ایمان دارند که بدنشان نقصی ندارد . اما نمیتوانند این فکر را از ذهن خود بیرون کنند .

علائم وسواس عملی

علائم وسواس عملی  را بیشتر از روی رفتار های وسواس گونه فرد میتوان تشخیص داد . برای مثال وسواس قرینگی از انواع این نوع وسواس ها است که که علایم وسواس عملی به خوبی و وضوح میتوان در آن دید . فردی را تصور کنید که بسیار به قرینه بودن تمام وسایل و هر چیز جفتی حساسیت خاصی دارد . دو صندلی رو به روی هم در دوطرف میز یا قرینگی قاشق و چنگال های چیذه شده ردی میز موقع سرو غذا را در نظر بگیرید .

حالا طبق گفته های قبلی اگر این افکار و عمل ها زندگی عادی فرد را بر هم بزند و فرد دائم ذهن و جسم خود را درگیر قرینگی اشیأ بکند میتوان گفت که علائم وسواس عملی را دارد . معمولا وسواس (obsessed) عملی بعد از این که فرد به آن موضوع پرداخت باعث آرامش در فرد میشود . مثلا فکر این که دو صندلی اطاق میز قرینه نیستند آنقدر در ذهن فرد میگردد تا اینکه با قرینه کردن صندلی ها فرد آرام میگیرد .


بیشتر بخوانید: مشاوره تلفنی وسواس


علائم وسواس شستشو

علائم وسواس شستشو

علائم وسواس شستشو را میتوان در رفتار های حول محور همین نوع اعمال مشاهده و جستجو کرد . حتما شما نیز در اطراف خود افرادی را دارید به قدری در شستوی چیزهای مختلف افراط میکنند که حتی دیگران نیز از دیدن آنها رنج میبرند . علایم وسواس شستشو را در آنها هم میشود یافت . البته در فرهنگ ما به این افراد به صورت خود به خود برچسب وسواسی بودن زده میشود . البته در اغلب موارد هم این برچسب میتواند درست باشد ولی اظهار نظر اصلی با روانشناس یا روانپزشک بالینی خواهد بود که بعد از گرفتن مصاحبه از فرد میتواند به قطعیت تشخیص دهد که رفتار فرد در دسته وسواس ها قرار میگیرد یانه ؟

گاهی اوقات وقتی وسواس ها به صورت ریشه ای مورد بررسی قرار میگیرند ما را از منبع استرس و یا انرژی های منفی مطلع میکند که از گذشته به صورت حل نشده باقی مانده است و اکنون به صورت وسواس خودش را نشان میدهد .


بیشتر بخوانید: راه های درمان وسواس شستشو چیست؟


علائم وسواس از لحاظ جسمانی

علائم وسواس از لحاظ جسمانی را اگر بخواهیم توضیح دهیم باید به این مورد بپردازیم که فرد دائم به دنبال عیب و نقصی در خود میگردد . ممکن است فرد خود از این که کاملا سالم است مطمئن باشد ولی افکار وسواسی که در مورد نامتناسب بودن یا نقص داشتن یک یا چند عضو در ذهن او میپیچد و حضور دارد کم کم زندگی فرد را مختل میکند . علائم وسواس از لحاظ جسمانی میتواند به جایی ختم شود که فرد به قدری به خود بیماری ها و نقص های گوناگون را تلقین میکند تا ذهن خود را در جهت فراهم کردن زمینه نقص در آن عضو به خصوص هدایت میکند .

معمولا برای درمان این موارد ابتدا باید ریشه وسواس در دوره های مشاوره روانشناسی وسواس شناسایی شود . بعد از شناسایی ریشه های به وجود آورنده وسواس و رفع کردن آنها معمولا این مشکلات برطرف میشود و یا حداقل به صورت چشمگیری از شدت وسواس فرد کاسته میشود .


بیشتر بخوانید: علت وسواس فکری چیست؟


علائم وسواس از لحاظ جسمانی

وسواس فکری در مورد اعتقادات

یکی از أنواع وسواس فکری که کار فرد را به جایی میرساند که به مشاوره روانشناسی  psychology counseling احتیاج پیدا کند شاید وسواس در مورد افکار و اعتقادات فرد میباشد . تصور کنید که فردی در ذهن خودش بنا به هر دلیلی بعد از مدتی درگیری به یک موضوعی اعتقاد و ایمان دارد . ولی یک نوع افکار وسواس گونه دائم در سر او میچرخند که به فرد استرس وارد میکنند که آیا اعتقادات او صحیح است یا خیر . ممکن است این افکار بیهوده تا چند ساعت در روز درگیری اصلی ذهنی فرد باقی بماند و او را از استفاده صحیح از  ذهن(mind)خود دور کند . با این که فرد در مورد شفا بخش بودن دارویی خاص به قدری درگیری ذهنی دارد که واقعا توقع فرد را از آن دارو بالا میبرد . این نوع افکار وسواسی خیلی زیاد گزارش شده است .

وسواس فکری در مورد وفاداری

ممکن است فردی به مشاوره خانواده مراجعه کند که ابراز کند همسرش را بسیار دوست دارد و از او کاملا راضی است . مطمئن هست که همسرش هم از او راضی است و دوستش دارد . در زندگی زناشویی حال هردوی آنان خوب است اما بدن اینکه بخواهد افکاری در سرش وجود دارد که مخالف واقعیت است . با این که مطمئن است که همسر وفاداری دارد و هیچگاه به او خیانت نمیکند امت اما همیشه درگیری ذهنی با این مضمون همراه اوست . این مورد نیز جزو وسواس های فکری به حساب می آید که حتما باید برای درمان آن اقدامات لازم صورت بگیرد . این نوع وسواس میتواند باعث بروز خیلی از مشکلات زناشویی باشد که در واقع سر هیچ اتفاق می افتد .


بیشتر بخوانید: اختلال وسواس چیست؟


وسواس به دلیل عدم اعتماد به نفس در کودک obsessed

گاهی به دلیل تنبیه هایی که در برخی از خانواده ها نوعی فرهنگ (culture)به شمار میرود کودک ناخواسته و در طول زمان درگیر افکار وسواسی میشود . در نظر بگیرید که کودک چند بار بخاطر انجام ندادن دقیق کاری از طرف والدین با تنبه های بدنی و رفتاری مواجه شده است . بعد از مدتی در کودک رفتار های وسواس گونه که حاصل تحقیر و از بین بردن اعتماد به نفس او هست دیده می شود . برای مثال کودک دوست دارد با هم سن و سال های خود فوتبال بازی کند و آماده بازی کردن نیز میشود . اما چون پیش از این خیلی توسط والدین خود در این مورد تحقیر شده است ، دائم با خود فکر میکند که باید عالی و بی نقص ظاهر شود . او آنقدر درگیر این افکار است که از تمرکز کردن روی کار اصلی خود باز میماند و فعالیت های او کاملا مختل میشود .

وسواس فکری در مورد وفاداری

سوالات متداول

چه موقع وسواس یک اختلال تلقی میشود ؟

زمانی که در روند زندگی عادی و معمولی افراد اختلال ایجاد کند .

نشانه های وسواس چه موقع دلالت بر یک اختلال دارد ؟

زمانی که تعداد معینی از نشانه ها و علائم به صورت همزمان با یکدیگر در شخص یافت شوند

اصلی ترین اختلالی که وسواس فکری ایجاد میکند چیست ؟

اصلی ترین اختلالی که وسواس فکری میتواند ایجاد کند شاید وسواس در دقیق و درست انجام دادن امور باشد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره درمان وسواس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Obsessive Love Disorder: Symptoms, What It is, Causes, …

 

برای مشاوره در زمینه علائم وسواس چیست؟

از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای تماس با مشاور کلیک کنید!