کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

اینستاگرام آویژه

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

درمان کودکان بیش فعال و کم توجه

درمان کودکان بیش فعال
5/5 - (1 امتیاز)

درمان کودکان بیش فعال

درمان کودکان بیش فعال هنوز بطور قطعی پیدا نشده است . اما برخی روش ها برای بهبود تجربه شده است . قبل از پرداختن به درمان کودکان بیش فعال لازم است بدانید که شما یا هیچ فرد دیگری جز افراد متخصص قادر به تشخیص بیش فعال بودن کودک نیست . اگر کودک شما نشانه های بیش فعالی را دارد پس از مراجعه به یک مرکز مشاوره ، تشخیص را به عهده متخصصان بگذارید . در بحث درمان کودکان بیش فعال پس از تشخیص اگر دارویی برایش تجویز میشود حتما باید مصرف شود . پس از آن حتما با یک مرکز مشاوره کودک در ارتباط باشید . درمان کودکان بیش فعال علاوه بر درمان دارویی نیاز به کار درمانی نیز دارد . همینطور شما هم باید با راه های درمان و رفتار درست با این کودکان آشنا شوید . لازم است تمام افراد خانواده با رفتار درست به بهبود کودک کمک کنند .

برای درمان کودکان بیش فعال مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده ضروری است . در انتخاب مرکزمشاوره اختلالات کودک بسیار دقت کنیم . مرکزی را انتخاب کنیم که با روانپزشکان متخصص در ارتباط باشد . مرکزی که آخرین اطلاعات درمان را داشته باشد . درمان کودکان بیش فعال نیاز به همفکری و همکاری کودک ، والدین ، افراد خانواده و اولیا مدرسه دارد . تاثیر محیطدر تشدید رفتارها ی کودک  بسیار زیاد است . او همه چیز را میفهمد و درک میکند . اما چون به همه چیز بی توجه است برخی فکر میکنند او متوجه برخی رفتارهای آنان نیست . در مقابل کودک ممکن است به او بخندند یا از او به عنوان بیمار یاد کنند که این رفتارها بازخورد خوبی روی کودک ندارد . برخی ممکن است فکر کنند والدین در تربیت کودک سهل انگاری نموده اند . با او مانند یک کودک بی تربیت رفتار می کنند .


بیشتر بخوانید: علائم بیش فعالی در کودکان نوپا چیست؟


روش های درمان کودکان بیش فعال

روش های درمان کودکان بیش فعال با سه عنوان مطرح میشوند . درمان کودک با دارو ، درمان با گیاهان دارویی و کار درمانی . اعتقاد ما براینست اولین راه درمان ، ارتقا آگاهی عموم مردم از طریق رسانه ها است . این کودکان باید در جامعه از امنیت رفتاری برخوردار باشند . والدین هر چقدر تلاش کنند که کودک آرامش داشته باشد اگر در اجتماع برخورد بدی با آنها شود تمام آرامش کودک برهم خواهد ریخت . یکی از روش های درمان کودکان بیش فعال که مهمترین آنها است دارو درمانی است . دکتر پس از گرفتن نوار مغزی و نوروفیدبک و تست های مختلف تشخیص میدهد که کودک بیش فعال است یا نه . نیاز به دارو دارد یا با تراپی های مختلف بهبود میابد . به روانپزشک کودک خود اعتماد و به دستورهای عمل کنید . در انتخاب روانپزشک متخصص دقت کنید تا با اطمینان به دستوراتش عمل کنید .

روش های درمان کودکان بیش فعال

یکی دیگر از روش های درمان کودکان بیش فعال تراپی و روش روانشناختی است . در این روش کارشناسان به کار درمانی میپردازند و دستورالعمل هایی هم برای خانواده صادر میکنند . هرچقدر همکاری خانواده با کودک بیشتر باشد نتیجه بهتری دریافت خواهد شد . تراپیست ها برای آرامش کودک تلاش خواهند کرد . پس لازم است او در محیطی قرار بگیرد که احساس امنیت کند . حس کند همه او را دوست دارند و مورد توجه است . حس کند همه به خواسته های او احترام میگذارند . و اما یکی دیگر از روش های درمان کودکان بیش فعال درمان با گیاهان دارویی و طب سنتی است . در این روش برای کودک داروهای گیاهی تجویز میشود که انرژی گیر هستند . از خوردن مواد انرژی زا ممانعت میشود و به تغذیه کودک توجه خاصی میشود . اما تمام این موارد باید توام انجام شود . طب شیمیایی ، تراپی و طب سنتی .


بیشتر بخوانید:خصوصیات بچه های بیش فعال چیست؟


درمان کودکان بیش فعال بدون دارو

درمان کودک بیش فعال بدون دارو باید به روش روانشناختی انجام شود . در این روش برای حفظ آرامش و کسب اعتماد به نفس کودک با او مشاوره میشود . سپس مهمترین فاکتور کسب تمرکز است که کودک به کمک روانشناس تمریناتی انجام میدهد . تمرین های مهم روش نور درمانی است . در این روش کودک قبل از خواب با مادر یا پدر تمرین میکند . در اتاق تاریک چراغ قوه روشن کنید و در اطراف بر روی اشیایی مانند تابلو نور بیاندازید . سپس از کودک بپرسید حالا نوبت چیه ؟ او یکی از وسایل اتاق خواب را خواهد گفت . اگر نگفت خود شما بگویید . مثلا آباژور اگر اشیای باشند که کودک دوست دارد بهتر است . این روش به تمرکز کودک کمک میکند . درمان کودک بیش فعال بدون دارو به دقت و توجه خاص نیاز دارد .

در روش های درمان کودک بیش فعال بدون دارو استفاده از حلقه و سیم برق است . حتما شما هم این وسیله را دیده اید . یک سیم که متصل به یک منبع ضعیف برق است بر روی دو پایه نصب شده است . یک فلز حلقه ای که دسته دارد در اختیار کودک است . کودک حلقه را از سیم عبور میدهد اگر سیم و حلقه تماس پیدا کنند سیگنال میدهد . کودک هر بار سعی میکند کمتر سیم و حلقه برخورد داشته باشند . تمرین بسیار خوبی برای تمرکز است . ولی برخورد والدین نیز مهم است هر بار که سیگنال میدهد اگر ناراحت شوید کودک شما آرامش و تمرکز خود را از دست خواهد داد پس با آرامش او را تشویق کنید . تشویق هایتان با صدای نرم ، پایین و مهربان باشد . به او با هورا کشیدن هیجان کاذب ندهید .


بیشتر بخوانید: چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟


بهترین درمان کودکان بیش فعال

بهترین درمان کودکان بیش فعال

بهترین درمان کودکان بیش فعال درمان توامان است . درمان کودکان بیش فعال بدون دارو  فقط در صورتی مجاز است که پزشک متخصص تشخیص بدهد کودک نیاز به دارو ندارد . درحالیکه اگر کودک نیاز به دارو داشته باشد باز هم باید تحت نظر یک روانشناس باشد . ضمن اینکه رژیم غذایی مخصوص کودکان بیش فعال داشته باشد . یک کودک بهترین داروها را مصرف کند اما خانواده برای او تنش و نگرانی ایجاد کنند بهبود نخواهد یافت . چون در این اختلال ارگان های مختلف بدن و ترشحات هورمون های مختلف و امواج دخیل هستند . اگر تحت نظر یک روانپزشک و حتی متخصص مغز و اعصاب نباشد بهبود نخواهد یافت . بهترین درمان کودکان بیش فعال درمان جسمی و روحی است با رعایت رژیم غذایی . اگر این کودکان با وجود انرژی فراوان مواد انرژی زا نیز مصرف کنند نگفته پیداست که چه اتفاقی برایشان می افتد .

در این بخش لازم است یاداوری کنیم این کودکان باهوش هستند اما به علت کم توجهی عملکرد خوبی ندارند . خانواده ها باید توجه کنند که به آنها انگ نزنند . آنها تمام رفتارهای شما را درک میکنند و می فهمند . برای بهبود کودک بازی هایی ترتیب بدهید و از او بخواهید این بازی را رهبری کند . از او نظر بخواهید و بگذارید احساس کند که شما او را درک میکنید . این بهترین تمرین برای مشارکت در کارهای اجتماعی برای او است . او را دوست بدارید و دوست داشتنتان را ابراز کنید . از ظاهر آراسته او تمجید کنید تا اعتماد به نفسش را بدست آورد . با او مهربان باشید . دستانش را در دست بگیرید و نوازش کنید . تا آرامش بگیرد . شب قبل از خواب پیشانیش را با نوک انگشتانتان نوازش کنید . او بیش از بقیه به شما نیاز دارد .


بیشتر بخوانید:نشانه های بیش فعالی در کودکان چیست؟


درمان کودکان بیش فعال با دارو

درمان کودکان بیش فعال با دارو

درمان کودکان بیش فعال با دارو بستگی به علت بوجود آمدن اختلال بیش فعالی دارد . بیش فعالی ممکن است علت وراثتی داشته باشد . ممکن است دلیل مسمومیت سربی باشد . عوامل دیگری مانند امواج تند یا امواج اهسته در این کودکان کمتر است . یا ممکن است در اثر از صدمه دیدن قسمت پیش پیشانی باشد . و یا قسمت های دیگر مغز چون شبکیه مغزی ، هسته دم دار و محرک ها که عملکرد یا ارگانیسم درستی ندارند و باید مداوا شوند . درمان کودکان بیش فعال با دارو بسیار موثر است و خانواده ها نباید از عوارض آن ترس داشته باشند . چون پزشک متخصص با علم و آگاهی کامل طبابت میکند . به روانپزشک ، پزشک متخصص مغز و اعصاب و روانشناسان کودکمان اعتماد کنیم . مرکز مشاوره کودک آویژه برای شما بهترین ها را آرزو میکند .


بیشتر بخوانید: راه های درمان بیش فعالی در کودکان چیست؟


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اختلالات کودک آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع : Treatment for Children with ADHD

براي مشاوره در زمينه درمان کودکان بیش فعال و کم توجه

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

اینستاگرام

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

واتس اپ

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور